Zakup nieruchomości to duże przedsięwzięcie finansowe i organizacyjne. Choć ceny mieszkań w Bydgoszczy są niższe niż w wielu innych dużych miastach w Polsce, to i tak wydatki będą spore. Na jakie opłaty trzeba się przygotować?
Sytuacja na rynku nieruchomości w Bydgoszczy
Bydgoszcz pozostaje jednym z tych miast, w których średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego nie przekracza dziewięciu tysięcy złotych – wynosi aktualnie 8492 złote. Na tle takich miejscowości, jak Kraków, Warszawa lub Wrocław jest to dobra cena. Firmy deweloperskie realizują aktualnie do kilkudziesięciu inwestycji w tej lokalizacji – część jest już ukończona, inne wciąż w trakcie budowy.
Mimo wszystko zdecydowanie jest w czym wybierać i to zarówno, jeśli chodzi o metraże mieszkań, jak i ich lokalizację. Mieszkania na sprzedaż Bydgoszcz to chodliwy towar i to pomimo trudnej sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych.
Największą popularnością w Bydgoszczy cieszą się dzielnice zlokalizowane blisko centrum. Duże zainteresowanie wzbudzają więc inwestycje deweloperskie realizowane w Śródmieściu i na Starym Mieście. Mieszkania w tej okolicy miewają ceny wyższe od średniej, ale za to zapewniają swobodny dostęp do bogatej infrastruktury.
Rodziny z dziećmi i osoby zainteresowane zamieszkaniem w spokojniejszej okolicy chętnie wybierają nieruchomości w takich dzielnicach, jak Bajka, Brdyujście lub Górzyskowo. Dzielnice te są bardziej zielone i spokojne niż ścisłe centrum Bydgoszczy. Ceny nieruchomości w tych lokalizacjach bywają niższe niż średnia.
Koszty zakupu mieszkania w Bydgoszczy
Na całkowity koszt zakupu nieruchomości składa się kilka czynników. Niektóre są stałe i niezależne od sposobu finansowania zakupu, inne są od tej kwestii mocno uzależnione.
- Koszt samej nieruchomości – największa składowa ostatecznej sumy, jaką trzeba będzie przeznaczyć na transakcję. Koszt nieruchomości można próbować go lekko negocjować, ale ogólnie jest to wydatek stały, niezależny od wybranej metody finansowania zakupu.
- Koszty kredytowe – jeśli zakup mieszkania w Bydgoszczy będzie finansowany z kredytu, trzeba być gotowym na kilka dodatkowych opłat. Przede wszystkim będą to prowizja i marża banku, ale też drobne opłaty za wydanie dokumentów (na przykład zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami).
- Koszty związane z ubezpieczeniami i zabezpieczeniem dla kredytu – wiele banków wymaga zarówno ubezpieczenia samej nieruchomości, jak i głównego kredytobiorcy, co generuje dodatkowe wydatki nie tylko w chwili zaciągnięcia kredytu, ale też w kolejnych latach.
- Opłaty notarialne i sądowe – za sporządzenie aktów notarialnych i wpisy do ksiąg wieczystych. Kwota dla notariusza uzależniona jest od wartości kupowanej nieruchomości.
Wysokość kosztów związanych z kredytem i ubezpieczeniem jest uzależniona zarówno od wnioskowanej kwoty kredytu, jak i od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że wszystkie opłaty dodatkowe (bankowe, ubezpieczeniowe, notarialne i sądowe) mogą wynieść łącznie nawet kilka tysięcy złotych.
Komentarze (0)