Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Justyna, Julianna, Krzysztof

Batalia o drzewa między Laskowicami a Krąplewicami. Ekolodzy publikują nagranie z szamotaniny [wideo]

Andrzej Bartniak
8 kwietnia, 18:36

- Wczoraj obecność pachnicy w laskowickiej alei potwierdził niezależny ekspert-entomolog zaproszony przez stronę społeczną - mówi Michał Książek ze stowarzyszenia MODrzew, które jako pierwsze wskazało tam obecność chronionego chrząszcza. - Jak to możliwe, że komisja z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska stwierdziła, że nic tam nie ma?

Michał Książek zapewnia, że ekolodzy uczciwie i dobrze wykonali swoją pracę
Fot. nadesłane

REKLAMA

Jak już informowaliśmy, w miniony piątek miejsce wycinki drzew na trasie Laskowice-Krąplewice lustrowała komisja, która miała potwierdzić lub wykluczyć obecność chronionego owada. Orzeczono, że pachnicy nie ma, w związku z czym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie widzi przeszkód w kontynuowaniu prac przy modernizacji drogi (patrz tekst poniżej).

Takie stwierdzenie postawiło w kłopotliwej sytuacji stowarzyszenie MODrzew, które wszczęło alarm, wskazując, że w wycinanych drzewach bytuje chroniony chrząszcz pachnica dębowa. Stoi to w sprzeczności z opinią wydaną przed entomologa działającego na zlecenie RDOŚ.

- Proszę zwrócić uwagę, że RDOŚ nie zaprosił na kontrolę strony społecznej, czyli stowarzyszeń MODrzew i Dzikiej Polski - zauważa Michał Książek ze stowarzyszenia MODrzew, autor książek i reporter, z wykształcenia leśnik. - Nie wiemy więc co i gdzie zbadał specjalista przywieziony przez RDOŚ. Nie wiemy, co mu pokazano. Czy zbadał też drzewa wycięte i wywiezione z alei?
REKLAMA

Michał Książek zarzuca RDOŚ, że nie chce podać jego nazwiska, by można z nim skonfrontować znalezisko.

- Przedstawiciel RDOŚ nie chciał nawet przyjechać na miejsce znaleziska tydzień temu we wtorek, kiedy wyjaśnialiśmy sprawę z policją, drogowcami i wykonawcą. Wolał zrobić swoją kontrolę bez świadków. Do tego czasu stanowisko pachnicy było dostępne dla postronnych - przekonuje Michał Książek. - Każdy miał dostęp do próchnowiska, w którym zmajdowały się dowody. Zostało przesuszone, rozdeptane i rozgrzebane. Rozdeptał je np. agresywny współpracownik wykonawcy robót Można to zobaczyć na filmie opublikowanym na naszym profilu facebookowym.

Stowarzyszenie proponuje przeprowadzenie kolejnej kontroli.  
REKLAMA

- W środę obecność pachnicy w laskowickiej alei potwierdził niezależny ekspert, entomolog wynajęty przez stronę społeczną, dr Sławomir Zieliński - dodaje Książek. - Niestety, znowu nikt z RDOŚ nie chciał przyjechać na miejsce, aby przekonać się osobiście, że mówimy prawdę.

Poniżej nagranie z incydentu pomiędzy ekologiem a przyrodnikiem sprawującym nadzór nad pracami z ramienia Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (83)

Co za banda.. Drzewa ważniejsze niż ludzie, no paranoja! Brawo dla Pana, który deptał!!! Nie dać się im! Niech lepiej lasy sprzątają jak tak im zależy na ekologii! 

Odpowiedzi: 5

Brawa? Koleś.moze pójść siedzieć za szarpanie drugiej osoby, naruszenie nietykalności osobistej. To nie jest święta krowa. A niszczenie dowodów to już w ogóle kara taka że hoho

Odpowiedzi: 0

Lsy sprzątać za tych, którzy śmiecą? Ciekawy pomysł

Odpowiedzi: 0

chodzi o zachowanie równowagi! nie można bezkarnie wycinać drzew, a później narzekać, że susza

Odpowiedzi: 2

Ale puszczę białowieską wycinać wolno? I to bezkarnie. Tam jakoś o ekologach nie słychać. Puszcza radziła sobie bez leśników przez stulecia, teraz nagle sobie nie poradzi bo kornik? Dzieciom bzdety opowiadać, może uwierzą. A ekolodzy zabrali się za drzewa przy drogach, no tak, to dużo łatwiejsze. I co taki ekolog z Bydzi lub Wrocławia szuka w Jeżewie? Czy Jeżewianie mu coś palcem w jego mateczniku wytykają?

Odpowiedzi: 0

Tak, ale to jest wieś- nie miasto.

Miejsce drzew jest w lasach, a przez tych świrów może ktoś zginąć na tej drodze. 

Odpowiedzi: 0

Idiota.

Odpowiedzi: 0

O co chodzi z tymi ludźmi? Szkodzą im drzewa? Nie rozumiem. Zechce pan wyjasnić?

Odpowiedzi: 0

Jazda z tymi ekologami ludzie to są ofiary klasowe przeważnie. 

Odpowiedzi: 1

po co prymitywie żyjesz ??? srasz i zatruwasz planetę, a co dajesz w zamian .....głupotę i smród 

Odpowiedzi: 0

Chociaż mają już komuś postawić zarzuty z tytułu z świadomego narażenia utraty życia przez chore drzewa oraz działania na dużą szkodę inwestycji.Powiat powinnen rzadać odszkodowania od tych eko terrorystów.

Odpowiedzi: 2

drzewa w 90% są w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej, niektóre owszem, do wycięcia, to jasne, ale przecież cięli zdorwe dęby  stojące w polu, z dala od obejść, pytam: po co?

Odpowiedzi: 1

Gdzie byliście jak Szyszko dał przyzwolenie na rzeź kilka lat temu. Wtedy było wszystko cacy, a faktycznie wycinano takie okazy i w takich miejscach że to prosiło się o interwencję. Ekolodzy tam gdzie byliście potrzebni to was nie było. Ulica Oska jest jedną z najniebezpieczniejszych odcinków drogi w obrębie Gminy Jezewo z ogromnym natężeniem ruchu, że ograniczenia, progi i inne dziwactwa nie poprawia bezpieczeństwa. Niezbędna jest wycinka i w to miejsce posadzenie odpowiednio dużej ilości drzew aby wypełniły ta lukę w ekosystemie z tym że w innej lokalizacji niż ruchliwa droga. Żyjmy i dajmy żyć innym. 

Odpowiedzi: 1

Ile ta ulica ma km długości? Zaledwie kilka. Czy nie lepiej zrobić ograniczenie prędkości? Będzie bezpieczniej. Skoro mają wyciąć drzewa (bo niebezpiecznie), to idąc tym tokiem myślenia, za parę lat zaczną wycinać wszystkie drzewa przy wszystkich drogach. W innym miejscu posadzić drzewa? Nie sądzę, aby chłop dał kawałek swojego pola aby posadzili mu drzewa, no chyba, że masz na myśli planetę Mars.

Odpowiedzi: 0

Raczej powinniśmy ŻĄDAĆ od Ciebie zwrotu kasy za stracone podatki na Twoją edukację.

Odpowiedzi: 0

Polacy najlepiej wszystko wycieliby banda wieśniaków nie ważne czy dęby maja po 300 lat czy mniej ważne żeby wyciąć społeczeństwo polskie nic dla przyrody co za kraj 

Odpowiedzi: 2

A Ty ocokrajowiec jesteś, że piszesz "Polacy"???? :-P

Odpowiedzi: 0

300 lat to chyba czas na wycinkę. Mogą zagrażać życiu i zdrowiu. 

Odpowiedzi: 0

Samo nagranie nic nie pokazuje i nie wnosi nic do sprawy. Na miejscu znaleziono ektrementy czytaj odchody larwy pachnicy. Więc nie stwierdzono pachnicy. Pachnica najczęściej występuje na przełomie lipca i sierpnia. Ponadto co za problem przenieść pachnicę w inne miejsce, bo tak się robi. Nie jest to powód do wstrzymania wszystkich prac. No ale MODrzew ogłosić sukces, bo konserwator z drogi zrobi zabytek. 

Odpowiedzi: 0

gdyby były drzewa, ludzie byliby bezpieczni, ile razy słyszymy o tym, że tir wjechał w dom? 

Odpowiedzi: 0

To jest gruby skandal, że zdecydowano o wycince tak wspaniałych, zdrtowych drzew. To za to ktoś powinien odpowiedzieć. Wielki szacun dla obrońców przyrody! A nienawistne komentzarze na tym portalu mam nadzieję, że dadzą do myslenia redakcji.

Odpowiedzi: 2

Skandalem jest działanie tych aktywistów. Mieszkam w okolicy i większość mieszkańców pragnie wycinki drzew. Drzew, które są w dużej mierze chore, pęknięte lub podważają korzeniami jezdnię. Mieszkańcy mają problem żeby bezpiecznie wyjechać z posesji, zimą drogowcy mają trudności w odśnieżaniu. Mijanie się dwóch ciągników siodłowych z naczepami jest bardzo problematyczne. Proszę nie opowiadać banialuków. Który z aktywistów tej organizacji weźmie na siebie pałną oraz imienną odpowiedzialność w razie wypadku na tej niebezpiecznej, zwłaszcza zimą trasie?

Odpowiedzi: 2

po co robisz problem te ciągniki siodłowe to najczęściej z drewnem :)). Jak się mijają powoli to nawet przy skrajnie złych warunkacch jest ok. Przez miasto też zapintalasz stówą nie bo jest ograniczenie i tu też zrobić do 30 i będzie cacy. Rozumiem chłop musi się pościgac na bmw więc wyciąć wszystko 

Odpowiedzi: 0

To, że wycinają drzewa, które są chore, pęknięte to OK, ale zdrowe? Większość mieszkańców chyba niestety jest mało ogarnięta, skoro chcą wycinki zdrowych drzew! Przecież ta droga nie istnieje od roku, tylko dziesiątki lat! I nagle teraz ludziom zaczęły przeszkadzać drzewa, tłumacząc się, że mają problem z wyjazdem a drogowcy z odśnieżaniem? Co za bzdura! To tylko świadczy o ułomności tych ludzi. Problem może rozwiązać ograniczenie prędkości, a już na pewno ciut szersze spojrzenie na naszą planetę i na zagrożenia jakie niesie za sobą ingerencja człowieka w przyrodę.

Odpowiedzi: 1

Ciekawe, czy to samo gadałeś, kiedy musiałeś uzyskać pozwolenie na wycinkę drzew na swojej posesji. Bardzo w to wątpię. Wtedy cię planeta i przyroda nie obchodziły, prawda? Twoje, to możesz wyciąć, tak gadałeś. Droga jest powiatowa, to powiat może wyciąć i szlus.

Odpowiedzi: 0

Zobacz jakie jest Świecie betonowe.Przykład Duży rynek gdzie powycinali drzewa a potem położyli płyty betownowe iż miastowy nie może wybrudzić butów.Przykładów jest więcej

Odpowiedzi: 0

Te drogę należało prowadzić od nowa i nie sądzić tam żadnych drzew. Wykupić grunty i działać!!!! 

Natomiast ten trakt pozostawić jako piękna ścieżkę rowerową, byłaby jedna z piękniejszych.

Jednak nie, kasa się liczy

Nic więcej 

Odpowiedzi: 0

Przecież ekolodzy się zapierali że takie zdrowe drzewa a tu takie próchno. 

Odpowiedzi: 1

A czy wiesz ile procent z wyciętych drzew było zdrowych? A czy wiesz ile procent z pozostałych drzew jest zdrowych, a ile spróchniałych? Odpowiem za Ciebie - nie wiesz! Więc jeżeli się nie znasz, to nie pisz bełkotów podniecając się paroma spróchniałymi drzewami.

Odpowiedzi: 0

Okropna manipulacja i zacieranie dowodów obecności chronionego owada. Do tego niepotrzebna nikomu agresja. Wstyd mi za tego sfrustrowanego człowieka i jestem przerażona, że cały czas dochodzi w Polsce do takich sytuacji...

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz