Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Magdalena, Maksymilian, Urszula
REKLAMA

Biblioteka w Świeciu znalazła się w gronie dziesięciu perełek architektury w Polsce [zdjęcia]

Andrzej Pudrzyński
13 maja, 08:22

Nowatorska i przyjazna przestrzeń - tak podsumowują świecką bibliotekę twórcy rankingu.

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że przeszklona fasada stanowi zaproszenie do wnętrza biblioteki
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Property Design, portal projektów architektonicznych, przygotował zestawienie TOP 10 najciekawszych bibliotek w Polsce pod względem architektury.

Wybrano 10 najbardziej interesujących realizacji z ostatnich 10 lat. Wśród nich są zarówno nowe obiekty, jak i te, które przeszły w tym czasie przebudowę.

W tym gronie znalazł się również budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Na etapie przygotowań do inwestycji, miasto wybrało wtedy projekt grudziądzkiej pracowni Jagła Architekt.

Charakterystyczną cechą wnętrza biblioteki są otwarte, jasne przestrzenie

REKLAMA
REKLAMA

Jako nadrzędne założenie projektowe przyjęto zaprojektowanie biblioteki jako obiektu otwartego, wielofunkcyjnego o atrakcyjnej a jednocześnie prostej i czytelnej formie - ocenia portal Property Design.

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że przeszklona fasada parteru stanowi zaproszenie do wnętrza biblioteki wprost z ul. Sienkiewicza. Portal chwali też jasną, otwartą przestrzeń wnętrza biblioteki. Podkreśla, że jest nowatorska i przyjazna dla użytkowników.

Świecka biblioteka znalazła się w zacnym gronie, bo w zestawieniu ujęto również m.in. nowe oblicze Biblioteki Narodowej w Warszawie, Bibliotekę Uniwersytecką w Białymstoku czy Sopotekę w Sopocie.

Biblioteka przy ul. Sienkiewicza została oddana do użytku jesienią 2015 r.

REKLAMA
REKLAMA

Powstanie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej poprzedziły dyskusje o lokalizacji. Pojawiła się propozycja wykupu i zaadaptowania przez gminę budynku po galerii handlowej na terenie dawnej jednostki wojskowej. Niektórzy powątpiewali też w sens stawiania nowego obiektu.

Prawda była jednak taka, że coraz większym mankamentem starej biblioteki przy ul. Wojska Polskiego była ciasnota. Brakowało miejsca nie tylko na spotkania autorskie czy zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale także na książki. Nowa siedziba była palącą koniecznością.

Ostatecznie, zdecydowano się na teren przy ul. Sienkiewicza, gdzie znajdował się parking dla ciężarówek. Nową bibliotekę, zbudowaną kosztem 4,3 mln zł, oddano do użytku w październiku 2015 r. Nowy, piętrowy budynek ma 1000 m kw. powierzchni.

- Nowa biblioteka dała nam nowe możliwości rozwoju - mówi dyrektor Beata Szymańska

- Nowe przestrzenie dały nowe możliwości, co też staraliśmy się dobrze wykorzystać - podkreśla Beata Szymańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu. - I chyba nie trzeba mówić o tak podstawowych sprawach, jak swobodny dostęp do regałów, a co za tym idzie do zbiorów, czy miejsca parkingowe dla użytkowników. To są ważne rzeczy, ale trzeba też pamiętać o ofercie biblioteki, a to przecież nie tylko książki, która mogła się zdecydowanie poszerzyć, choćby dzięki sali konferencyjnej, czy terenie zielonym za budynkiem.

REKLAMA
REKLAMA

Nowe możliwości pozwoliły bibliotekarzom na organizowanie rozmaitych wydarzeń, od spotkań literackich, poprzez warsztaty rękodzielnictwa i kulinarne, po jogę czy zumbę.

- Możemy sobie pozwolić na wiele – przyznaje Beata Szymańska. – Jest kącik zabaw dla dzieci z grami planszowymi, kolorowankami, zabawkami i książeczkami. Mamy stanowiska komputerowe, tablety, kanapy i fotele, kącik dla miłośników prasy czy strefę relaksu.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (5)

Ja nie pije od 5 lat

Odpowiedzi: 1

Odwodnisz się!

Odpowiedzi: 0

Ładna jest ale trochę strach że tak mało nowoczesnych budynków w tak dużym Państwie się buduję. Powinno się projektów wybierać 100 zamiast 10 przez 10 lat

Odpowiedzi: 0

Czasami mam wrażenie, że ta biblioteka robi więcej dla kultury w Świeciu  niż OKSiR.  

Odpowiedzi: 0

Świetny architekt - Michał Jagła - gratulacje!

I brawa dla aktywnej drużyny biblioteki - robicie świetne projekty.

Gratulacje! Trzymajcie tak dalej! 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz