Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Chwała bohaterom, pamięć poległym. Zdjęcia z inscenizacji krwawego dramatu sprzed 80 lat

Andrzej Bartniak
15 września, 08:59

O tym, jak tragicznym wydarzeniem była II wojna światowa, najlepiej świadczy fakt, że do tej pory budzi ogromne emocje. Podczas sobotnich uroczystości przy mogile w Gródku sporo osób nie było w stanie powstrzymać łez wzruszenia.

Pierwsza inscenizacja obfitowała w efekty pirotechniczne
Fot. Andrzej Bartniak

OGŁOSZENIE WYBORCZE

Tegorocznym obchodom wybuchu II wojny światowej nadano wyjątkowy charakter. Prowokuje do tego okrągła data. Uroczystości w Gródku miały dwie zasadnicze części.

Pierwsza wiązała się odsłonięciem dwóch pamiątkowych tablic umieszczonych w sąsiedztwie mogiły. Informują o tym, co wydarzyło się 3 września 1939 r. na drodze między Gródkiem a Krąplewicami.
REKLAMA

Warto nadmienić, że na uroczystości pojawiły się rodziny poległych oraz jeden ze świadków tego pełnego okrucieństwa bombardowania, w którym zginęło 44 cywilów i żołnierzy (szczątki tylu ofiar odkryto w 2011 r.). Na uciekającą kolumnę zrzucono bomby zapalające. Rozciągający się dookoła las stanął w ogniu. Ludzie płonęli żywcem...

Tablice, jak i mogiła przywracająca pamięć o tych tragicznych wydarzeniach, to przede wszystkim efekt starań leśniczego z Gródka Huberta Lemańczyka.
REKLAMA

Drugą część - mającą aż trzy odsłony - stanowiły efektowne inscenizacje na łące w pobliżu leśniczówki w Gródku. Główną atrakcją była rekonstrukcję wydarzeń sprzed 80 lat z udziałem samolotów stylizowanych na maszyny Luftwaffe. Pokazy zgromadziły dużą widownię.

Organizatorami obchodów byli JKS Czarna Podkowa Gródek, gminy Drzycim i Jeżewo oraz Starostwo Powiatowe w Świeciu.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl


O tragicznych wydarzeniach z 3 września 1939 r. na drodze między Krąplewicami a Gródkiem pisaliśmy tutaj.
REKLAMA

Czytaj także

Komentarze (5)

Cześć i Chwała Bohaterom!!!! Wieczna Pamięć poległych!!!! 

Odpowiedzi: 0

Przepiękna i często wzruszająca inscenizacja,nie żałuję że tam byłem,szacunek dla organizatorów i występujących osob ,w szczególności dla lektora

Odpowiedzi: 0

Piękna inscenizacja. Szacunek dla organizatorów. Pozostanie to widowisko w naszych sercach. Super, dziękujemy p. Hubert Lemańczyk

Odpowiedzi: 0

Niesamowite zdjęcia! Szczeka opada! Brawo dla fotografa

Odpowiedzi: 0

Piękne zdjęcia!

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz