Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Leon, Leonard, Lesława
REKLAMA

Hucznie świętowano 100-lecie parafii w Lnianie [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
11 września, 12:14

Obchodom setnej rocznicy powstania parafii w Lnianie nadano wyjątkową rangę. Takiej uroczystości, w którą zaangażowałoby się aż tylu mieszkańców, nie było w gminie już dawno. Niestety, plany organizatorów nieco pokrzyżowała kapryśna, deszczowa pogoda.

Jak na jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć tortu, który podzielił proboszcz ks. Jerzy Dąbrowski
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęły się wiele miesięcy temu. Ich owocem była m.in. starannie przygotowana z myślą o wrześniowym jubileuszu książka "100-lecie parafii Lniano". Z kolei w maju odbył się konkurs pieśni maryjnej (czytaj artykuł poniżej).

Datę finału obchodów wyznaczono na 10 września. Jednym z jej głównych punktów była msza dziękczynna pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego ks. Ryszarda Kasyny. Obchody połączono ze świętem plonów. To właśnie biskupowi starostowie przekazali dożynkowy chleb.

REKLAMA
REKLAMA

Oprócz książki, pamiątką świadczącą o urodzinach parafii będzie kamienna tablica upamiętniająca jej dotychczasowych proboszczów. Kolejno byli to: ks. Jan Zieliński (1922-1937), ks. Alfons Kądziela (1937-1939), ks. Józef Juchta (1946-1972) i ks. Stanisław Wiktorowicz (1972-1996). Obecnie proboszczem jest ks. Jerzy Dąbrowski.

Po nabożeństwie uświetnionym przez Orkiestrę Dętą Świecie korowód udał się na plac przy świetlicy wiejskiej w Lnianie. Tam kontynuowano świętowanie. Jako pierwsza krótki koncert dała orkiestra ze Świecia. Potem na scenie pojawili się laureaci konkursu pieśni maryjnej. Wyjątkowo gromkie brawa zebrał chór Kantyczka z Bukowca, który prezentował się w dwóch odsłonach. Najpierw w koncercie starych pieśni maryjnych, a później ludowych.

REKLAMA
REKLAMA

W międzyczasie uczestnicy jubileuszowego festynu mogli korzystać z przygotowanych stoisk. Szczególnym wzięciem cieszyło się to, w którym serwowano darmową grochówkę.

Krótko przed godz. 20.00, nieco wcześniej niż planowano, na scenie pojawił się zespół Żuki, znany przede wszystkim z wykonań piosenek Beatlesów. Jednak, jak można było się przekonać, grupa ma w repertuarze także wiele innych utworów, w tym także polskich wykonawców popularnych w latach 60. i 70.

Poniżej galeria zdjęć.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Jedyne takie wydarzenie od lat w tej upadlej gminie .

Odpowiedzi: 1

Zgłoś się przy wyborze Wójta i odbuduj tą upadłą gminę.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz