Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jan, Ksawery, Luiza
REKLAMA

Jest nas coraz mniej. Najwięcej mieszkańców straciły gminy Świecie i Nowe

Andrzej Pudrzyński
10 września 2018, 12:17

W ciągu dwunastu lat powiatowi świeckiemu ubyło 3,2 proc. mieszkańców. W ujęciu procentowym może się to wydawać niewiele, ale kiedy przełożymy to na konkretne liczby, to okaże się, że populacja skurczyła się o ponad 3,1 tys. osób.

W ciągu dwunastu lat liczba mieszkańców gminy Nowe spadła aż o 9 proc.
Fot. Marek Wojciekiewicz

Pod koniec 2005 r. powiat liczył 98,7 tys. mieszkańców, a w grudniu 2017 r. tylko 95,6 tys. (dane przygotowane przez gminy dla Państwowej Komisji Wyborczej).

Przyczyn jest kilka. Jedna z nich, to malejąca liczba dzieci. Drugi powód, o wiele bardziej brzemienny w skutkach, to emigracja zarobkowa do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Holandii, Skandynawii po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
REKLAMA

W gminie Świecie otwarcie granic zbiegło się z restrukturyzacją w Celulozie i innych zakładach przemysłowych. Wiele osób straciło pracę, więc wyjazd za granicę był dla nich szansą na lepszy los.

Między końcem roku 2005 a 2017 liczba mieszkańców spadła o blisko 2 tys. - z 33,5 tys. do 31,6 tys. (mniej o 5,5 proc.)

- Teraz ten trend osłabł, bo również w naszym kraju rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla pracowników – argumentuje Leszek Żurek, sekretarz gminy świecie. - Nasila się jednak zjawisko migracji wewnątrz kraju. Wielu mieszkańców naszej gminy szuka lepiej płatnej pracy w większych miastach, a z czasem tam się osiedla. W naszej gminie z kolei szukają zajęcia osoby z gmin, gdzie jest wyższe bezrobocie. To naturalne w gospodarce rynkowej.
REKLAMA

Sekretarz wskazuje też na inny fakt – coraz więcej mieszkańców gminy, a szczególnie Świecia, buduje domy poza jej granicami.

- Część wraca w swoje rodzinne strony po latach mieszkania w blokach, a inni szukają ciszy i spokoju – zwraca uwagę sekretarz.

Drugą z kolei gminą, której ubyło najwięcej, bo aż 9 proc. mieszkańców jest Nowe. W 2005 r. było ich 11 tys., a w 2017 - 10 tys. Fala wyjazdów nasiliła się jeszcze bardziej po tym jak miejscowa fabryka mebli drastycznie zmniejszyła zatrudnienie.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

- Młodzi ludzie wyjeżdżają z Nowego za granicę i do innych, większych miast – przyznaje Czesław Woliński, burmistrz Nowego. - Nie chcemy pozbyć się najbardziej aktywnej części społeczeństwa, stąd pomysł na budowę bloku mieszkalnego w partnerstwie z prywatnym deweloperem. Powodem wyjazdów jest nie tylko poszukiwanie lepszej pracy, ale również brak mieszkań. Próbujemy temu zaradzić – twierdzi burmistrz.

W pozostałych gminach powiatu liczba mieszkańców w omawianym okresie spadła nieznacznie, a w nielicznych nawet wzrosła – ale również nieznacznie (poza nawiasem dane z ubiegłego roku, w nawiasie z 2005).

Bukowiec: 5 045 (5 125), Dragacz: 7 073 (6 986), Drzycim: 4 983 (5 110), Jeżewo: 7 940 (7 791), Lniano: 4 213 (4 158), Osie: 5 487 (5 366), Pruszcz: 9 324 (9 483), Świekatowo: 3 568 (3 573), Warlubie: 6 324 (6 602).

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (22)

A to ci odkrycie.

Odpowiedzi: 1

odkrycie, bo mieszkam w Nowem i wiem, że z miasta uciekająludzie, ale że aż tyle w osotatnim czasie to nie miałam pojęcia. W sumie co dziesiaty mieszkaniec "zniknął".

Odpowiedzi: 0

Napiszę od siebie. Mieszkam w Świeciu od 7 lat, w mieszkaniu własnościowym mojej żony. Mieli to mieszkanie od lat jej rodzice (sami mieszkają w domu jednorodzinnym), więc skorzystaliśmy,wyremontowaliśmy mieszkanie w kamienicy i wprowadziliśmy się. Przez te kilka lat doświadczyłem tutaj tylu historii, że również się poddałem i do końca roku znikam z tego miasta razem z żoną.

Rejony kamienic i starego miasta to w dużym stopniu teren bezkarnej patologii, młodzieży w dresach wydzierającej się pod oknami i przesiądującej do późnych godzin. Policja lub straż miejska? 9/10 zgłoszeń rozkładanie rąk, brak reakcji, czasem czułem się ja tym złym.
Jak kiedyś w nocy jakaś grupa naćpanych głąbów zniszczyła kilka aut przechodząc po nich,urywając lusterka, to policja po przyjeździe zamiast chociaż udawać przejętych od razu polecała dobrego blacharza i lakiernika i rozkładała ręce... no chyba że trzeba mierzyć prędkość na ulicy wodnej, stojąc w ukryciu za krzakami i lepić mandaty za drobne przekroczenia, to wtedy człowiek czuje, że policja w tym mieście jest i czuwa.

W kamienicach obok są lokale socjalne, dla rodzin 'potrzebujących', jak ktoś mieszkał w sąsiedztwie takich tworów to wie, że 4/5 rodzin to patologia zbyt leniwa żeby pracować,bo w sumie po co pracować jak można robić dzieci, brać 500+ i za nic nie płacić. Jako że takie rodzinki nie mają co robić i nie mają zamiaru pracować, to ich pasją są awantury, wydzieranie się, palenie w piecu śmieci plastikowych i tym podobne.

Przez ten czas pracowałem w Świeciu i okolicy w 3 firmach,w dwóch krócej i w jednej dłużej, wszystkie prywatne i we wszystkich rotacja była duża, ze względu na właścicieli firm i ich zachowania. Sam również się poddałem po zobaczeniu nowych siwych włosów na głowie i złożyłem wypowiedzenie.

Do statystyki osób wyjeżdżających ze Świecia można dopisać +2 wrac z końcem roku. Samo miasto jest całkiem urokliwie, dużo pięknych miejsc, poznałem też wielu ciekawych i miłych ludzi, jednak przewaga bezkarnej patologii, obecnie rozpasanej jeszcze daninami, oraz smog zniechęcają do mieszkania tutaj.

Odpowiedzi: 3

Zgadzam się z powyższym!!! Patologia i dziecioroby w śródmieściu. Ludzie chodzący na zmiany do pracy nie mogą spać w nocy bo patola przy krokodylu na Mestwina się zbiera. Zgadzam się również z tym że cygany chodzą jak święte krowy, grunt to kupa brylantyny na łbie 

Odpowiedzi: 1

To wszystko racja no i to cygaństwo,które starszego świecianina potrafi wyzwać od świń i nikogo na pomoc.

Odpowiedzi: 0

Zgadza się, na terenie starego miasta jest nie tylko patologia, ale też wszęszie psie gówna na chodnikach. ludzie tego nie sprzątają. Zawsze jak tam się przechodzi to czuć te patologie. Nie lepiej wybudować na prowincjach więcej tych zielonych bloków i tam wysłać patologiczne społeczenstwo? A mieszkania na starym mieście wyrememontować i sprzedać normalnym rodzinom? Ciesze się, że mieszkam z dala

Odpowiedzi: 0

ta sama sytuacja ma miejsce w Nowem, pełno naćpanych dzieciaków

Odpowiedzi: 0

aha i coraz więcej Romów w Świeciu, którzy jako bliskie sąsiedztwo też potrafią dostarczyć rozrywki, a przy tym ich bezkarność w tym mieście to już prawdziwy status świętych krów. Myśl o tym, że w przypadku jakiejkolwiek konfrontacji z tymi ludźmi, na jakiejkolwiek stopie, jest z góry przegrana, ponieważ oni często nie mają nawet dokumentów, również nie zachęca do pozostania w mieście.

Odpowiedzi: 1

W koncu ktos napisal.prawde brawo Ty

Odpowiedzi: 0

Beznadzieja, jak nic się tutaj nie zmieni to ta tendencja się utrzyma - to stało się miasto dla wybranych :(

Odpowiedzi: 0

Z tych dwóch miast to i tak Nowe jest ładniejsze niż Świecie ale co z tego jak jest większe bezrobocie. Taki Grudziądz dzięki autostradzie co jakiś czas słychać że powstają nowe zakłady 

Odpowiedzi: 0

To efekt rządów obecnego burmistrza. Jeśli nie odda stołka komuś kompetentnemu, a jedynym kandydatem gwarantującym zmiany jest pan Woźniak, to będzie jeszcze gorzej. Świecie i jego centrum umiera. Kraina patologii. Mogą ułożyć złote płyty zamiast kostki, ale to nic nie zmieni.  Świecie zmarnowało swój czas. Gdyby 8 lat temu zmieniono burmistrza być moż ebylibysmy na miejscu Chojnic albo Kiwdzyna.

Odpowiedzi: 1

a co takiego jest w Chojnicach i Kwidzynie czego nie ma u nas?

Odpowiedzi: 0

Podpisuje się pod wszystkimi komentarzami obu ręcyma. Problem Cyganów, którzy sa bezkarni i terroryzują pozostałych mieszkańców Świecia, szczególnie młodzi , bezczelni gówniarze znam z autopsji. Skoro jednak jest nas tylu niezadowolonych i znamy przyczyny to dlaczego Pogoda rządził tyle lat, wybory oszukiwali czy jak? Może to jednak nasza wina, tak wybieraliśmy. Do pakietu wszyscy won dodam straż miejską poniewaz akurat z policja ma dobre wspomnienia a ztymi "czarnymi" Panie zmiłuj się!

Odpowiedzi: 0

Fakt dużych zakładów nie przybywa , małych ubywa zero wsparcia ze strony władz miasta .

Odpowiedzi: 0

Tak budynki - mieszkania dla nie zaradnych, a raczej leniwych są budowane. Robi sie wielkie otwarcia itp, a jak człowiek płaci podatki i domaga sie kawałka drogi pod domem przez 10 lat to nigdy nie ma na to pieniędzy które można by przeznaczyc. Co do firm które chciały zainwestować w Świeciu, a postawiły swoje firmy tam gdzie od ręki dostały o wiele lepsze warunki to nawet szkodza rozwijać temat bo rece opadają. Mając tak dochodowe miasto jak Świecie to każdy potrafił by nim zarządzać nawet ....

Odpowiedzi: 0

Temat romów to oddzielny temat.

Odpowiedzi: 0

Żyją na koszt podatników nie robiąc nic,i się z nas śmieją.To nie jest oddzielny temat !

Odpowiedzi: 0

A co w Świeciu jest tak ciekawego i intratnego do roboty żeby trzymać się tego miasta. Ceny mieszkań porównywalne z cenami w b-szczy lub wnet  w w-wie. Robotę można znaleźć, ale za ile? A wszędobylski smród i brud nie zachęca do zwiedzania starówki i przebywania na niej. Odpływ ludzi czeka jeszcze większy jak skończą S5 i będzie można zacząć dojeżdżać szybciej do lepiej płatnej roboty a z czasem wyprowadzić się z tąd.

Odpowiedzi: 0

9% mieszkańców wyjechało i brakuje mieszkań? Ten burmistrz Nowego to rzeczywiście mistrz. 

Odpowiedzi: 0

Nowe pustoszeje całkowicie, każdy kto ma choć trochę oleju w głowie ucieka z tego miasta. Burmistrz nie robi absolutnie nic dla mieszkańców. Jego największym osiągnieciem jest wyremontowanie rynku za unijnie pieniądzie i kupienie mieszkań swoim synkom. Teraz myśli o kolejnej kadencji, a znając mieszkańców Nowego to może spać spokojnie :D

Odpowiedzi: 0

Nowe to wielkie G....nic tam nie ma ciekawego !!!!!

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz