Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  32°C / 19°C
 • zachmurzenie duże
  Jutro:
  32°C / 20°C
 • zachmurzenie duże
  Pojutrze:
  34°C / 23°C
REKLAMA

Już dawno nie było aż tak trudno dostać się do wybranej szkoły ponadpodstawowej w powiecie świeckim

Andrzej Bartniak
3 sierpnia, 08:32

Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych był wyjątkowy. Przesądziły o tym doświadczania z pandemii oraz kumulacja roczników, które zaczęły naukę jako sześcio i siedmiolatki. Powiat musiał podjąć decyzję o utworzeniu dodatkowych klas.  

W trzech szkołach w powiecie świeckim trzeba było utworzyć dodatkowe klasy
Fot. Andrzej Bartniak
REKLAMA
REKLAMA

Szkoły ponadpodstawowe ogłosiły ostateczne listy przyjętych osób. Zawiedzionych było więcej niż zwykle, bo dostanie się do szkoły pierwszego wyboru okazało się trudniejsze niż rok czy dwa lata temu.

Jednak gdyby nie szybka reakcja władz powiatu, rozczarowanych młodych ludzi byłoby jeszcze więcej.

O nietypowości tegorocznego naboru zadecydowało kilka czynników.

REKLAMA
REKLAMA

- Pierwszy z nich to kumulacja roczników,  które zaczęły naukę jako sześcio i siedmiolatki - mówi Aleksandra Jakubik z Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Starostwie Powiatowym w Świeciu. - Już na tym etapie nastolatków było więcej. Drugi element stanowiła pandemia, a właściwie związane z nią przykre doświadczenia.

O co konkretnie chodzi?

Otóż rzadziej niż w poprzednich latach młodzi ludzie decydowali się na naukę w innych miastach niż Świecie i Nowe.

REKLAMA
REKLAMA

Wielu, zapewne także za namową rodziców, wybierało szkoły w Świeciu i Nowem, a nie w Grudziądzu czy Bydgoszczy.

Mówiąc o pandemii, trzema mieć na uwadze nie tylko naukę zdalną, ale przede wszystkim problemy z komunikacją.

Dojeżdżanie do Chełmna, Grudziądza czy Bydgoszczy jest coraz trudniejsze.

Efekt był taki, że zamiast spodziewanych w szkołach ponadpodstawowych 604 absolwentów podstawówek, o miejsca w placówkach w Świeciu i Nowem ubiegało się aż 749 osób.

REKLAMA
REKLAMA

- W związku z tą sytuacją zapadła decyzja o utworzeniu dodatkowych oddziałów - tłumaczy Aleksandra Jakubik. - Zamiast planowanych 20 będzie ich 25.

Po dwie dodatkowe klasy zostały utworzone w ZSP w Świeciu i ZSP w Nowem oraz jedna w I LO w Świeciu.

- Tym samym wszyscy, którzy wyrazili chęć nauki w naszych szkołach, dostali taką możliwość - podkreśla Aleksandra Jakubik.  

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

REKLAMA

Komentarze (13)

Nie przesadzajcie, moja córka dostała się do LO w Świeciu z trzeciego wyboru. Myślę,  że po prostu więcej słabszych uczniów ma wyższe aspiracje i wybierają licea.

Odpowiedzi: 1

Do którego ? 

Odpowiedzi: 0

Nie ma to jak iść do liceum a potem na pseudostudia po których nic takie dziecko nie ma prócz naciągania rodziców. Narobili śmiesznych kierunków od groma po których w tym mieście pracy nie dostaniesz. 

Rozleniwianie dzieci nic więcej przez ambicje rodziców i stare myślenie że trzeba iść na studia.

Statystycznie więcej ludzie zarabiają po zawodówce niż temu smiesznemu wykształceniu wyższemu. 

Już pomijam AWF..  potem taki prosty człowiek chodzi i się napina że on na studiach był... piłkę dzieciom podawać się uczył. Dno.

Odpowiedzi: 2

Zgadzam się w100%.

Odpowiedzi: 1

Brawo panowie J. Proponuję jak przed wojną na wsiach utworzyć 4 klasowe szkoły elementarne, a w miastach, najwyżej gimnazja. Byle robota była i dobrze płacili. 

Odpowiedzi: 1

Coś na rzeczy jest w tym co panowie J. piszą. Sama dumą z tego że ma się studia człowiek się nie wyżywi. Trzeba znaleźć pracę adekwatną do wykształcenia no i oczywiście jak najlepiej płatną. Ci, którzy nauczą się konkretnego zawodu w szkole zawodowej zawsze zajęcie znajdą. 

Odpowiedzi: 0

Ty a maszyny, na których pracujesz, komputery, samochody, którymi jeździsz, elektronarzędzia, przepropowadzenie operacji, gdy sobie coś złamiesz albo dostaniesz wyrostka robaczkowego :-) to zrobią tacy cwaniacy po zawodówce czy jednak wyedukowani inżynierowie, lekarze, informatycy itd. ? 15 lat temu takie cwaniaczki jak ty co ledwo zawodówkę skończyły latały za robotą, a teraz we łbach im się przerwaca. A co jak za 5 lat roboli będzie tyle, że znowu zaczną robić za każdy grosz, a nadal będzie wzięcie na profesje techniczne, medyczne itd? No chyba, że sam sobie nogę złożysz jak ci się złamie. No i intyernet od nowa wymyślisz, boś ty geniusz po zawodówce :-)

Odpowiedzi: 1

Ktoś ma kompleksy? A może ja też jestem po studiach? Już się tak nie nakręcaj i nie produkuj. Fakty są twarde więc koniec dyskusji. 

Odpowiedzi: 1

I pracujesz jako robotnik po studiach czy "biały kołnierzyk"? Skoro fakty są twarde to rozumiem, że jako robotnik.

Odpowiedzi: 0

Można sobie jszcze inaczej zadać pytanie. Skoro kiedyś skończyć średną szkołę było bardzo trudno, podobnie dostać się na studia, a teraz większość młodzieży jest po maturze a nawet studiach, to aż tak nam społeczeństwo zmądrzało czy też poziom edukacji jest blisko mułu?

Odpowiedzi: 1

Zarówno szkoły średnie jak i akademie wyższe i inne szkoły biją się o ucznia/studenta w dobie pogłębiającego się niżu demograficznego. Dla nich to być albo nie być , ostatecznie to miejsca pracy dla licznej kadry nauczycielskiej. Kiedys szkół wyższych też było mniej, dziś rosną jak grzyby po deszczu. I nie ma to nic wspólnego z wzrostem inteligencji w populacji ogólnej:) 

Odpowiedzi: 0

Znów usunięty komentarz, i tak cały czas.

Odpowiedzi: 0

Po pierwsze wielki kał jest w tym Świeciu zachukanym jeśli chodzi o jaką kolejek pracę. Najlepiej zrobić zawód i wypierdzielic do dużego miasta otworzyć swoją działaność a nie kończyć jakieś pseudo licea i glowno z tego mieć. Zawodowe szkoły i technika są przyszłością.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz