Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Piotr, Sylwester, Wacław

Na cmentarzu piętrzy się góra śmieci. „Wygląda to ohydnie. I to w takim miejscu!”

Andrzej Bartniak
1 lutego, 14:02

Coraz więcej osób jest oburzonych widokiem, jaki przedstawia otoczenie śmietników na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Najbardziej irytuje to ludzi, którzy mają groby bliskich w sąsiedztwie ciągle rosnącej sterty odpadów. Dlaczego zarządca nekropolii nie reaguje?

Śmieci aż „wchodzą” na nagrobki
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

- Zastanawiam się jaką wysokość musi osiągnąć ta góra śmieci, żeby ktoś się zreflektował, że pora już zrobić porządek? - irytuje się pani Beata. - Czy zarządca tego nie widzi?

- Wygląda to ohydnie. I to w takim miejscu! - oburza się inna kobieta spotkana przez naszego dziennikarza na cmentarzu. Grób jej męża znajduje się niedaleko kontenera. Leżących obok śmieci jest już w sam raz na drugi taki pojemnik.

Cmentarzem przy ul. Sienkiewicza zarządza parafia pw. św. Andrzeja Boboli. Zapytaliśmy proboszcza, skąd to zaniedbanie.

- Cieszę się, że ktoś zainteresował się tym problemem - odpowiada ks. Bogusław Patoleta. - Zakład Usług Komunalnych otrzymał zlecenie wywozu, ale się z niego nie wywiązał. Podobno pojawiły się jakieś trudności natury technicznej. Ja poleciłem usunąć śmieci. Teraz jest to po stronie ZUK-u. Nic więcej nie mogę zrobić - podkreśla proboszcz.
REKLAMA

- Faktycznie, wpłynęło takie zlecenie, zarządca zapomina jednak dodać, że otrzymaliśmy je w momencie, gdy już cały kontener był obłożony odpadami - odpowiada Jacek Kliczykowski, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Świeciu. - Ta sytuacja nie jest odosobniona. Tym razem odpadów jest tak dużo, w dodatku przymarzniętych, że zabranie pojemników może być bardzo trudne. Ksiądz proboszcz dobrze wie, że zlecenie powinno wpływać w momencie, gdy zapełnia się pojemnik. Jak w takich warunkach operować ciężkim, kilkutonowym sprzętem?

W tym momencie nie sposób nie wspomnieć o kosztach takiej operacji. Wywiezienie jednego kontenera, to wydatek około 1 tys. zł. Z tego ZUK inkasuje 250 zł. Pozostała część to opłaty związane z utylizacją.

Z pewnością problemów z wywozem byłoby mniej, gdyby pojemniki były ulokowane na zewnątrz cmentarza.
REKLAMA

- Ktoś, kto projektował alejki na cmentarzu raczej nie brał pod uwagę tego, że będzie nimi jeździć ciężarówka - zauważa prezes ZUK-u. - Stąd nasze prośby o inną lokalizację pojemników.  Zdarzyło się już, ze nasza samochód uszkodził pomnik. Nie mam o to najmniejszych pretensji do kierowcy, bo operowanie takim sprzętem, w tak ograniczonej przestrzeni graniczy z cudem.

Dlaczego zarządca wzbrania się przed ustawieniem kontenerów za ogrodzeniem cmentarza? Istnieje dość uzasadniona obawa, że zapełniałyby je osoby z zewnątrz. Na przykład z pobliskich ogrodów działkowych.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMAREKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym oknie www.apartado.pl

Komentarze (77)

Czemu przed cmentarzem nie ma pojemników na plastik i szkło. Ż chęcią by każdy wrzucił wracając z cmentarza.

Odpowiedzi: 0

Prezes ZUKU ma racje. Kto teraz tą zmarźliznę będzie zbierał. Zgłasza się wcześniej a nie jak się wszystko wysypuje. Niestety ale ksiądz proboszcz to tylko kasować za miejsce na cmentarzu, ale już zadbac o niego to gorzej.

Odpowiedzi: 1

Kasuje i to duże pieniądze nie dawno chowałam bliską osobę i zakład pogrzebowy za swoją usługę wziął 2500zl resztę ksiądz czyli drugie tyle bo pogrzeb wyszedł mi 5200 !!! Pytam się za co ksiądz tyle wziął za msze??? Za miejsce na cmentarzu?? I wykupienie miejsca, wywóz śmieci!!! To 2500,zl tyle wyszło!!!! Niech za porządek weżmie się na cmentarzu, a nie siedzi na plebani i tylko ręce zawiera na kasę i żre ze za chwilę pęknie!!!!!

Odpowiedzi: 0

Ogólnoe na cmentarzu jest bałagan! Zachwaszczone alejki,niezgrabiane liście.czy tych alejek nie można wyłożyć polbrukiem a nie wertepy i błoto! Studzienki do wody coś okropnego jak wodopój dla bydła,pamiętają pewnie ks.Kanonika Główczewskiego.

Tragedią jest brak toalety.Ludzie muszą po krzskach załatwiać potrzeby.

Od lat nie widać by coś było inwestowane w cmentarz.A wszelkie opłaty są bardzo wysokie.

CMENTARZ POWINIEN BYĆ MIEJSKI

Odpowiedzi: 2

Oczywiście że miejski, bo na dzień dzisiejszy to chyba jest prywatny księdza proboszcza!!!! Nawet za postawienie pomnika bierze kasę!!! Pazerność tego księdza nie zna granic!!!! Za porządki na cmentarzu niech się weżmie!!!!

Odpowiedzi: 0

Też się zgadzam, cmentarz powinien być komunalny. A proboszcz tylko kasę bierze. Zresztą na temat proboszcza nie będę pisał. To jest zły człowiek. 

Odpowiedzi: 0

na miejscu ZUKU w ogóle nie wjeżdżałbym w sam środek cmentarza. Normalni ludzie w dzień wywozu śmieci muszą wynosić pojemniki na zewnątrz przed dom, obok płotu itd, Zuk odbiera i się chowa. Wspólnoty i bloki swoje kontenery tez zazwyczaj mają swoje śmietniki blisko drogi. Dla cmentarza jest to wygodniej, że to ZUK na swoją odpowiedzalność wjeżdża w głąb cmentarza, bo oni już nie muszą tego segergować lub wynosić przed bramy.

Odpowiedzi: 0

Bardzo prosze o zweryfikowanie tej kwory 1000zl za kontener odpadow.

Skad taka stawka? Ile Sulnowko bierze za jedna tone odpadow zmieszanych?

Do takiego kontenera nie wejdzie wiecej niz tona kwistow i zuzytych w wiekszosci plastikowych zniczy.

Cos mi ta kwota nie pasuje. Niech ksiadz sprawdzi ile u konkurencji kosztuje...

Odpowiedzi: 1

Tona odpadów kosztuje 390 zł netto. Usługa to około 200 zł bo tyle ZUK bierze od wszystkich przecież.. Więc z tysiącem złotych ktoś tu grubo przesadził.. :D

Odpowiedzi: 1

Tak, ale tona odpadów przesegregowanych, a nie badyli, folii, ziemii, szkła, wosku i innych... 

Odpowiedzi: 0

W Bydgoszcz na cmentarzu ewangelickim są nawet pojemniki do segregacji (czytelnie oznaczone co, gdzie mozna wrzucić) i NIGDY nie trafiłam, aby kontenery były przepełnione. Cmentarz mniejszy od naszego a dużo więcej pojemników....czyli można

Odpowiedzi: 0

Od lat ZUK prosi o to, aby kontenery stały poza cmentarzem (chociaż w takich okresach jak teraz) lub żeby dojazdy były odśnieżane, posypywane (cokolwiek!). Miejsca na kontenery powinny zostać wybrukowane wraz z droga dojazdowa.. Skosy, górki.. Polne dróżki... Powinien ktoś się tym zająć.. A nie obwiniać biedny ZUK.. 

Odpowiedzi: 0

Ten " Pan" tylko potrafi kasę wołąc, nic po za tym. Cmentarz to nie prywatny folwark, tak jak On sobie myśli. Kontenery powinny stac na zewnatrz! Burdel na kółkach!

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się. Tzw proboszcz bardzo zły człowiek robi co chce. Miasta wina że cmentarz nie komunalny. A gdzie nie wieżacy mają być chowani? Zresztą ten ksiądz tzw proboszcz nie jest już dla mnie i mojej rodziny księdzem. To fałszywy gość. Cmentarz powinien być komunalny a nie ze ta bestia kasę bierze i o nic nie dba. 

Odpowiedzi: 0

Tak nas uczą segregacji odpadów. A tu wszystko zmieszane. W Laskowicach można? Można.

Odpowiedzi: 0

Ksiądz do wymiany-nic go nie interesuje oprócz kasy.

Odpowiedzi: 0

Ten śmietnik w tym miejscu to kpina! Przecież zlewa się z tymi pomnikami które są nieopodal. Probosz powinien coś z tym zrobić.

Odpowiedzi: 1

Ciekawe czy groby znajdujące sie w sąsiedztwie konteneta są w cenie promocyjnej z tego względu ,albo czy w jego pobliżu jest pochowany jakiś ksiądz?

Odpowiedzi: 0

Gdzie jest sanepid?????

Odpowiedzi: 1

covida szuka

Odpowiedzi: 0

Zmienić administratora i po problemie!!!! Bo temu to tylko kasa w głowie!!!!!! ZA ROBOTĘ UCZCIWĄ SIĘ WEŻ!!!!!!

Odpowiedzi: 0

Kasę brać to tak , kupa bitch !!! Pogrzeb c*** nie chcę żadnego na swoim widzieć i k*** nie chcę żadnej mszy . Żeby było można pochowali by mnie w lesie lub wrzucili do morza . Tak ja za dawnych czasów a nie wymyślają religię żeby się wzbogacić .

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się z Tobą w słowo słowo. Ten ksiądz to go chyba sam Szatan wychował. 

Odpowiedzi: 0

Ten pleban tylko liczyć pieniądze potrafi...a wywóz śmieci najlepiej za Bóg zapłać...

Odpowiedzi: 0

Czemu mają służyć takie negatywne teksty? A może dla odmiany warto byłoby napisać coś o zasługach księdza proboszcza?

Odpowiedzi: 1

Jakie zasługi??? Chyba się pani styki w mózgu popaliły!!! 

Odpowiedzi: 2

Pani się pomyliła. Chodziło zapewne o inne usługi (odpłatne oczywiście) księcia proboszcza

Odpowiedzi: 0

Styki popaliły, a może ma częste "stykanie"?

Odpowiedzi: 0

Ta pani od kupy niech posprząta w ramach pokuty i kwita 

Odpowiedzi: 1

Azor, do budy. 

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz