Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Aurelia, Kamila, Franciszka
REKLAMA

To odkrycie wywołało sensację. Pokazano, co znaleziono koło Osia [zdjęcia]

Andrzej Pudrzyński
11 kwietnia, 07:36

Wiadomość o odkryciu prastarej osady w lesie niedaleko Osia na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, obiegła całą Polskę. Znalezisko porównywano do odkrycia Biskupina.

Na konferencji w Toruniu zaprezentowano artefakty sprzed 1700 lat
Fot. Andrzej Goiński / UMWK-P
REKLAMA
REKLAMA

- Stała się rzecz niesamowita! To fenomen w skali kraju! – tak odkrycie w Borach Tucholskich pozostałości gockiej osady z IV wieku naszej ery skwitował wybitny polski archeolog prof. Andrzej Kokowski.

W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyła się konferencja na temat badań archeologicznych w gminie Osie, na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

- Odkrycia archeologiczne na terenie naszego regionu pozwalają lepiej zrozumieć, kim jesteśmy. Prezentujemy je szerokiej publiczności m.in. licząc na efekt w postaci wpływów z turystyki – stwierdził w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA
REKLAMA

Stanowisko archeologiczne w okolicy rezerwatu przyrody w rejonie Osia zostało odkryte w 2017 r. na podstawie analizy mapy powstałej na bazie lotniczego skaningu laserowego. Okazało się, że rosnący tu las pokrywa pozostałości starożytnej osady, z dobrze zachowanym układem przestrzennym.

Rozpoczęte później prace archeologiczne pozwoliły na datowanie znaleziska na IV wiek n.e. Na tej samej podstawie zidentyfikowano mieszkańców osiedla. Byli to Goci, którzy w początkach naszej ery prowadzili dynamiczną ekspansję terytorialną na kontynencie, docierając ze Skandynawii aż do wybrzeży Morza Czarnego.

REKLAMA
REKLAMA

Prace archeologiczne, wspierane przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, prowadzone były metodami nieinwazyjnymi, same wykopaliska naukowcy określili jako precyzyjną "chirurgię archeologiczną".

Podczas konferencji Toruniu zaprezentowano wydobyte spod ziemi eksponaty, przede wszystkim elementy warsztatu tkackiego, ale też ozdobioną wizerunkami kaczek zawieszkę, rozpoznaną jako kobieca biżuteria z III-V wieku (na podobne natrafiano na Ukrainie), będącej archeologicznym śladem wędrówki Gotów w kierunku Morza Czarnego.

Wszystkie znaleziska trafią teraz do Krakowa, gdzie przeprowadzone zostaną specjalistyczne badania oraz modele artefaktów w technologii 3D.

REKLAMA
REKLAMA

W konferencji uczestniczyli także m.in. Mateusz Sosnowski, odkrywca gockiej osady, doktorant w Instytucie Archeologii UMK i specjalista ochrony dziedzictwa kulturowego we Wdeckim Parku Krajobrazowym, dr hab. Krystian Kozioł i dr inż. Stanisław Szombara z AGH oraz dyrektor marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa dr Marek Rubnikowicz.

Centrum jest obecnie zaangażowane w działania związane z odkryciem i jego publicznym funkcjonowaniem. W planach jest poświęcona Gotom i ich wiosce ekspozycja w obiektach Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

REKLAMA

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (14)

Szkoda, że nie zobaczymy tych pięknych rzeczy w CSW... Ucieszy się pewnie muzeum w Bydgoszczy albo gdzieś w innej miejscowości.  Wstyd, nawet Chełmno ma muzeum!

Odpowiedzi: 1

Chełmno ma dużo rzeczy których nie ma Świecie,np apteki czynne w nocy,kawiarnie czynnego późna,dobra klinikę dla zwierząt itp itd

Odpowiedzi: 2

Także najwięcej dziur i łat na ulicach , meneli i bezdomnych 

Odpowiedzi: 1

I siusiaków

Odpowiedzi: 0

Nawet ronda nie macie więc zamilcz...do Świecia jeździcie na zakupy i wtedy na ulicy zachować się nie umiecie. Jedyne co macie innego od swieciakow to trzy krany.

Odpowiedzi: 2

Po dopłatach z Unii już mamy  4 krany na ciepłą rzęsę....fajnie co?

Odpowiedzi: 0

Po dopłatach z Unii już mamy  4 krany na ciepłą rzęsę....fajnie co?

Odpowiedzi: 0

Najpiękniejszy park krajobrazowy w okolicy. Ta może coś zyska dzięki temu odkryciu. Brawo!

Odpowiedzi: 0

Na pewno będzie więcej debili z wykrywaczami metali co niszczą tereny zielone i pola uprawne nawet nie pytają się o zgodę właściciela danego terenu a przyjeżdżając to zostawiają po sobie śmieci i puszki po piwach a policja z nimi nic nie robi 

Odpowiedzi: 1

Nie zgadzam siłę z tą opinią.  Jak kopią łopatą można zniszczyć pole??? Bzdura! Większość tych którzy kopią z wykrywaczem to pasjonaci historii i są osobami odpowiedzalbymi! Współpracujemy z archeologami i dajemy o środowisko. Policja też wie kto posiada odpowiednie zgody na poszukiwania.

Odpowiedzi: 1

Do osób które robią to legalnie za zgodą właściciela i z pełną dokumentacją do prowadzenia poszukiwań nic nie mam robią to legalinie ale tu chodzi o osoby które prowadzą poszukiwania w sposób nie właściwy i nie legalny bo nie mają do takich rzeczy uprawnień a takich osób jest bardzo dużo 

Odpowiedzi: 0

Co z tego, skoro nie ma w regionie muzeum ktore mogloby przyjac te skarby? wstyd dla gminy, rady miejskiej i burmistrza! nie wiem za co biora wyplaty, takie miasto bez muzeum, wstyd!

Odpowiedzi: 2

że te zabytki zaginą w przepastnych magazynach któregoś z muzeów innego miasta. Teraz kiedy jest szansa na wyremontowane pomieszczenia zamku, już dziś należy podjąć kroki do stworzenia muzeum. Zabytki z wykopalisk na zamku mają trafić do Chełmna w ciągu 2 lat bo tyłek potrwa ich konserwacja. Mówił o tym ostatnio archeolog Robert Grochowski na spotkaniu w Stokrotce. Szkoda, wielka szkoda!!!

Odpowiedzi: 0

U Werbistów w Laskowicach jest piękne muzeum.Glownie eksponatami są przedmioty zgromadzone na misjach. Ale nic nie szkodziłoby coś tam dorzucić.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz