Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Adrian, Natalia, Jerzy
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  29°C / 18°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Jutro:
  27°C / 18°C
 • lekkie zachmurzenie
  Pojutrze:
  27°C / 16°C

Prokurator domaga się dla Tomasza K. 10 lat więzienia. Jutro wyrok

Andrzej Bartniak
17 czerwca, 13:20

- Nie można mojego klienta karać za winy innych kierowców - przekonywał w czwartek w mowie końcowej obrońca Tomasza K., sprawcy wypadku, w którym zginęli Krystyna i Jan Chełmowscy. Zapewe wbrew oczekiwaniom obrony, powołana na świadka biegła, nie potwierdziła wersji o niezapiętych pasach.

Tomasz K. dowożony jest na kolejne rozprawy z aresztu, gdzie przebywa już niemal pół roku
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Podczas rozprawy 17 czerwca w Sądzie Rejonowym w Świeciu zeznania składała Magdalena K., która jako jedna z pierwszych pojawiła się na miejscu zdarzenia. To właśnie ona starała się udzielić pomocy przedmedycznej Krystynie Chełmowskiej.

- Ponieważ poszkodowana nie oddychała, przystąpiłam do reanimacji - relacjonowała przebieg zdarzenia Magdalena K., będąca z wykształcenia pielęgniarką. - Kontynuowałam ją aż do momentu przyjazdu straży pożarnej, która zjawiła się na miejscu jako pierwsza.

Kobieta, pytana o to czy Chełmowska miała zapięte pasy, nie była w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Tłumaczyła się emocjami i grubą odzieżą u poszkodowanej, która mogła je zasłonić. Nie wykluczała też możliwości, że zanim podeszła do samochodu, ktoś mógł już je wypiąć. Na przykład Jan Chełmowski, który nie stracił przytomności.

Wydawało się, że wobec tych wszystkich niejasności dotyczących pasów, kluczowa okaże się ekspertyza wykonana przez biegłego. Tak się jednak nie stało.

Zeznająca jako biegła Magdalena S., lekarka, która wykonała sekcję zwłok u obojga małżonków, szczegółowo opisała charakterystyczne ślady na ciele człowieka powstające w momencie wypadku, gdy zadziałają pasy bezpieczeństwa. Obok zasinień i otarć, w miejscu przebiegu pasów, są to często także złamania obojczyka, rozejście się w stawach obojczykowo-mostkowych, wylewy w obrębie zapiętego pasa.
REKLAMA

Ekspertyza pod tym względem pozostaje niejasna, bo małżonkowie mieli ślady na ciele, które nie pozwalają ani zaprzeczyć temu, że mieli zapięte pasy, ani to potwierdzić. Jedną z kluczowych przyczyn była gruba zimowa odzież, która mogła tłumić urazy.

- Aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski, należałoby przeprowadzić ekspertyzę wraku pojazdu i samych pasów - zaznaczyła biegła. - Na podstawie śladów na ciele oraz urazów wewnętrznych nie potrafię tego stwierdzić z całą pewnością.

Ostatnia część rozprawy, zamykającej przewód sądowy, należał do osób wygłaszających mowy końcowe. Prokurator w dość krótkim wystąpieniu zażądał dla Tomasza K. 10 lat więzienia, dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, wypłaty nawiązki dwóm córkom Chełmowskich w wysokości 15 tys. zł i pokrycia kosztów sądowych.
REKLAMA

Znacznie dłużej głos zabierał radca prawny reprezentujący Magdalenę K., córkę państwa Chełmowskich. Stanowczo podkreślał, że sprawca wypadku zasłużył na maksymalny wymiar kary przewidzianej za to przestępstwo.

- Tomasz K. nie miał prawa jazdy, poruszał się samochodem, który nie był dopuszczony do ruchu, był pod wpływem amfetaminy. Zamiast pomóc poszkodowanym, zbiegł z miejsca zdarzenia - wyliczał winy. - Ktoś taki powinien być jak najdłużej odizolowany od społeczeństwa dla dobra nas wszystkich. Dostał już wcześniej szansę na naprawę, ale jak widać pięcioletni wyrok niczego go nie nauczył. Żadnej refleksji nie wzbudziło w nim nawet zdarzenie w dniu poprzedzającym wypadek, gdy został zatrzymany na autostradzie przez policję i ukarany mandatem za brak prawa jazdy i jazdę samochodem, który nie był dopuszczony do ruchu. Nie można mu ufać. On się już nie zmieni.
REKLAMA

Z kolei obrońca Tomasza K. przekonywał, że jego klient nie może ponosić kary za winy innych kierowców. Nie wyjaśnił jednak, o co konkretnie chodzi. Ponadto akcentował, że nie ma pewności co do tego, że Chełmowscy mieli zapięte pasy. Zaznaczał też, że nie można sprawcy wypadku obciążać za to, że nie udzielił pomocy poszkodowanym, bo on sam był poszkodowany. Za istotną okoliczność łagodzącą uznał natomiast przyznanie się do winy i skruchę oskarżonego.

Tomasz K. podczas czwartkowej rozprawy po raz drugi zabrał głos, by powtórzyć to, co powiedział na pierwszej. Przeprosił bliskich Krystyny i Jana Chełmowskich za to, co zrobił. W piątek 17 czerwca ogłoszenie wyroku. 

Do tragicznego wypadku, którego sprawcą był 27-letni Tomasz K. doszło 16 stycznia tego roku na drodze powiatowej w Michalu koło Dragacza.
REKLAMA


Kierujący volkswagenem golfem Tomasz K. nie dostosował prędkości do warunków pogodowych (padał wtedy śnieg), na łuku drogi zjechał na drugi pas ruchu i zderzył się czołowo z prawidłowo jadącą z naprzeciwka alfą romeo.

Za kierownicą znajdował się Jan Chełmowski. Siedząca na miejscu pasażera Krystyna Chełmowska zmarła na miejscu podczas udzielania jej pomocy. Niestety, dwa dni później, na skutek odniesionych obrażeń, w szpitalu zmarł również jej mąż.

Sąd Rejonowy w Świeciu skazał Tomasza K. O wyroku, jaki zapadł 18 czerwca piszemy tutaj.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (17)

Takich co nie przestrzegają prawa już kolejny raz to powinien być skazany na dożywocie oraz praca przy osobach niepełnosprawnych

Odpowiedzi: 2

Nie obrażaj osób niepełnosprawnych,tym ludzią należy się opieka a nie recydywista. Nie z kręgu osób niepełnosprawnych niechce takiego ćpuna wokół swojego otoczenia.

Odpowiedzi: 0

a może odstrzelić tak na zaś idioto

Odpowiedzi: 0

Co to ma być! Odrazu z automatu 10 lat. A nie jakieś śmieszne rozprawy... 

Odpowiedzi: 1

nie znasz prawa 

Odpowiedzi: 0

Powinien dostać minimum 10 lat, oraz ciężko pracować i każdego dnia mu przypominać ustnie za co odbywa karę. To nie jest świat gry, że się sraci jedno życie po chwili ono powróci. Rzeczywistość jest zupełnie inna i należy brać odpowiedzialność za swoją celową głupotę

Odpowiedzi: 0

Jazda z nim to Patol i margines

Odpowiedzi: 0

Hola hola przepraszam, czy ja dobrze widzę?! Oskarżony jest nie ostrzyżony! Tak się nie robi! Należy mu się fryzjer!!!

Odpowiedzi: 0

nawet maksymalny wyrok 12 lat to będzie kpina. to powinno być sądzone jak morderstwo a nie jak wypadek!

Odpowiedzi: 2

powinien byc karany jako morderstwo z premedytacja wyrok nie mniejszy niz dozywotka a adwokat powinien miec odebrane uprawnienia adwokackie za obrone

Odpowiedzi: 1

bardzo dobra sugestia

Odpowiedzi: 0

brak wiedzy i znajomości prawa szkodzi i stąd takie debilne teksty

Odpowiedzi: 0

Jakby byl celebrytą to z miejsca by go uniewinniono. Niestety dla niego nie jest nikim znanym. Może jakby byl gwiazdą pokroju Wałęśy, to by mu zrobili pomroczność jasną spowodowaną narkotykami, jakby byl celebrytą pokroju Najsztuba to pewnie by został uniewinniony bo małżeństwo niepotrzebnie w tym momencie kiedy tam jechał oskarżony też się znjdowali, jak oskarżonty tam jechal. Brak prawka czy przeglądu auta nie powinien mieć żadnego wpływu skoro nie mial wpływu w sprawie Najsztuba. Chłopak pewnie wyłapie sporo i tylko dlatego bo ne jest celebrytą. Oczywiście szkoda ofier(tych staruszków) ale tylko chcę pokazać że celebryta nawet pewnie sprawy by nie mial.... a chłopakowi zabiorą poł życia 

Odpowiedzi: 1

idz do psychiatry

Odpowiedzi: 0

Kraj bezprawia i absurdu za zabójstwo mniej niż za brak maseczki tak to można porównać. 10 lat wczasów gdzie śmieć będzie jeszcze pisał skargi i cała administracja będzie nad nim skakać. Pownien zgnić w kamieniołomie nie ma kary odstraszającej.

Odpowiedzi: 0

Za taką recydywę bezapelacyjnie czapa

Odpowiedzi: 0

Co tu się qoo...rva wyczynia?! Czy ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości w przypadku tego degenerata?! Powinien odklepać 10 lat co do sekundy. Albo nawet dłużej 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz