Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Miłosz, Paweł, Tatiana

Ptasia grypa atakuje. Padła większość drobiu w gospodarstwie pod Świeciem

Andrzej Bartniak
13 stycznia, 11:38

Źle rozpoczyna się ten rok dla hodowców drobiu w powiecie świeckim. W miniony wtorek stwierdzono pierwsze ognisko ptasiej grypy w gospodarstwie koło Świecia.

Hodowcy drobiu w powiecie świeckim mają poważny problem
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Do tej pory padało jedynie dzikie ptactwo. Pierwsze doniesienia dotyczące ptasiej grypy dotyczyły łabędzi. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na wirusa wywołującego ptasią grypę. Niestety, choroba przeniosła się także na ptactwo domowe.

- Ognisko HPAI zostało stwierdzone 11 stycznia w Chrystkowie w gospodarstwie przyzagrodowym, w którym utrzymywano 35 kur niosek - potwierdza Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Świeciu.
REKLAMA

W Chrystkowie (gmina Świecie) padło 20 z 35 kur. Te, które jeszcze żyją, ale są zakażone, również zostaną zlikwidowane.

Na tę chorobę nie ma lekarstwa. Można tylko działać prewencyjnie likwidując kolejne ogniska przez wybijanie drobiu i wprowadzenie procedur mających zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Chodzi m.in. o specjalne maty nasączone płynem dezynfekującym umieszczone przy wjeździe do gospodarstw i odkażanie kurników.
REKLAMA

- Prawdopodobnie w piątek pojawią się specjalne tabliczki informujące o strefie zapowietrzonej, która obejmuje obszar o promieniu 3 km i strefie zagrożonej sięgającej 10 km, a więc dotyczącej nie tylko gminy Świecie, ale także część gmin Pruszcz i Bukowiec - informuje Roman Witt, komendant Straży Miejskiej w Świeciu.  

W przypadku znalezienia padłego ptaka, należy powstrzymać się od dotykania go i natychmiast zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii pod nr tel. 52 33 11 424.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (10)

Pamiętaj trzymanie drobiu jest dozwolone na działkach powyżej 1000 m2, trzymanie drobiu jest możliwe tylko w odległości 15 metrów od okna, kurnik nie może stać przy granicy bo powoduje zagrożenie pożarowe. Twój sąsiad trzyma nielegalnie kury dzwoń bdo nadzoru budowlanego.

Odpowiedzi: 2

A to ciekawe.Na jednej z ulic Swiecia ponad 20 lat była hodowla kur,perliczek,małych kurek,pawi,papug poniżej tych norm a kurnik /wojlery haha z zdemontowanych okien/ stały na granicy i nikt z tym nie robił a szczury stadani chodziły z tej posesji a i teraz chyba kogucik od małych kurek sobie pieje .I co i nic.

Odpowiedzi: 2

Bo Knul jest starym ORMOWCEM, nie ma nic innego do roboty, to od rana robi obchód miasta i tylko patrzy na kogo zrobić uprzejmy donos.

Odpowiedzi: 1

Porządek administracyjny jest najważniejszy, tak uwielbiam podp.... Łosi co myślą że wszystko mogą a każdy musi się do nich dostosować.  Prawo dotyczy wszystkich.

Odpowiedzi: 1

Ale wiesz stare przysłowie mówi: "Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka" hehe

Odpowiedzi: 0

Bo nikt nie zgłosił do nadzoru, wystarczy krótka informacja.

Odpowiedzi: 0

Czy z takich gospodarstw można kupować jajka czy są dobre?

Odpowiedzi: 0

Podobno Chrystkowo zamkneli na rok ! wjazd tylko z paszportem polatu!

Odpowiedzi: 0

no to  szczepiona, dezynfekcja i maseczki + paszport na znoszenie jaj i wychodzenie poza kurnik. Szczepiony powtarzać co 4 miesiące i wystarczy wytrzymać dwa tygodnie

Odpowiedzi: 0

Kurom maski założyć 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz