Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Tadeusz, Cyryl, Wioletta
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  16°C / 10°C
 • pochmurnie
  Jutro:
  15°C / 7°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  14°C / 6°C

Świecki szpital rozpoczyna badania noworodków pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni

bart
12 października, 13:41

Nowy Szpital w Świeciu dołączył do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Wczesne wykrycie daje szansę na powstrzymanie lub ograniczenie rozwoju tej groźnej choroby.

SMA najczęściej pojawia się w niemowlęctwie lub we wczesnym dzieciństwie
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Do katalogu badań, jakie przechodzi każde dziecko urodzone na oddziale porodowym w Świeciu, dołączył test na SMA. Jedynym warunkiem przeprowadzenia badania jest pisemna zgoda matki dziecka. 

Badania nie wymagają dodatkowego pobierania krwi, ponieważ są wykonywane z próbki pobieranej w ramach badań przesiewowych wykonywanych obecnie. Następnie próbki są wysyłane do laboratorium w Gdańsku i do warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka. 

Województwo kujawsko-pomorskie dołączyło do poszerzonych badań przesiewowych prowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni 26 lipca tego roku. 
REKLAMA

Rdzeniowy zanik mięśni nie bez powodu znalazł się na liście chorób ujętych w badaniach przesiewowych noworodków - mówi Renata Borkowska-Siwik, ordynator oddziału neoantologii w szpitalu w Świeciu. - Jest to choroba,  w której czas rozpoznania jest bardzo istotny. Wczesne wykrycie daje szansę na powstrzymanie lub ograniczenie rozwoju choroby.

W przypadku potwierdzenia wystąpienia u dziecka SMA, rodzice otrzymują informację bezpośrednio z Instytutu Matki i Dziecka i kierowani są do specjalistycznego ośrodka na leczenie. Jeśli rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium oznacza to, że wynik badania na SMA był negatywny.  
REKLAMA

Rdzeniowy zanik mięśni jest ciężką chorobą genetyczną. W skutek choroby dochodzi do obumierania neuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym, co prowadzi do osłabienia mięśni i częściowego lub całkowitego paraliżu. Choroba ujawnia się u osób w różnym wieku, ale najczęściej objawy pojawiają się w niemowlęctwie albo we wczesnym dzieciństwie. Wczesne podjęcie leczenia daje realną szansę na zahamowanie jej symptomów. 

Badanie finansowane jest przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu badań przesiewowych noworodków. 

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA