Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Franciszek, Dawid, Justyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  17°C / 13°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  14°C / 9°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Pojutrze:
  13°C / 10°C

Sześć parafii i zgromadzenie sióstr dostały unijne pieniądze

Andrzej Pudrzyński
14 września, 11:02

Urząd marszałkowski przyznał prawie 230 tys. zł na remonty i prace konserwatorskie w kościołach i siedzibie zakonnic w powiecie świeckim.

Wśród beneficjentów jest m.in. parafia pw. św. A. Boboli w Świeciu
Fot. archiwum

REKLAMA

Co roku Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznaje dofinansowanie na odrestaurowanie zabytkowych obiektów. Pieniądze pochodzą w większości z funduszy unijnych i częściowo z budżetu województwa. W tym roku rozdzielono 10,5 mln zł, z czego blisko 230 tys. zł trafiło do powiatu świeckiego.

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu otrzymała 15 tys. zł na sfinansowanie czwartego etapu konserwacji prospektu organowego.
REKLAMA


Parafia w Grucznie dostała 50 tys. zł na renowację elewacji kościoła. Na ten sam cel przyznano 30 tys. zł parafii w Warlubiu.

Parafia pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowem dzięki 40 tys. zł wsparcia przeprowadzi drugi etap konserwacji ołtarza św. Barbary i Piotra.

W kościele w Wielkim Komorsku konserwacji doczeka się zabytkowa ława kolatorska (kolator to fundator kościoła mający dawniej prawo przedstawiania kandydatów na urzędy kościelne), na co przyznano parafii 14 tys. zł.
REKLAMA

Z kolei parafia w Wielkim Lubieniu dostała 20 tys. zł na konserwację bocznego ołtarza.

Listę zamyka Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Topolnie. Wsparcie w wysokości 60 tys. zł pozwoli na remont elewacji pałacu, w którym mieści się siedziba zgromadzenia.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (9)

Dostali okup,  teraz niech wypuszczą dzieci z zakrystii

Odpowiedzi: 1

Biedne dzieci.

Odpowiedzi: 0

Z datków otumanionej gawiedzi nie starcza?

Odpowiedzi: 1

durna pało, żebyś tego nie odszczekała

Odpowiedzi: 1

Poskarżysz się jakiemuś spasionemu katabasowi o kiełbasianych paluchach, czy panu Jędraszewskiemu? Uwierz, już się boję, aż popuściłem. Wytłumacz mi, bo nie rozumiem jednego. Panowie w koloratkach na każdym kroku opluwają i negują instytucję Unii, ale pieniążki z unijnych dotacji przytulają z wielką miłością, bez najmniejszego słowa krytyki. To się chyba nazywa hipokryzja, nie?

Odpowiedzi: 0

Jednak Kasa z unii nie śmierdzi klechą.

Odpowiedzi: 1

Żeby to co wypociłeś miało sens powinno być napisane- klechom, kasa z małej, a Unii z wielkiej.

Odpowiedzi: 0

A Klasztorek jeszcze długo będzie miał płot pogryzdany? Wielka szkoda, że taki piękny Kościól jest tak zaniedbany. Może Ksiądz Proboszcz postara się o jakieś dofinasowanie. Chyba przydała by się tam jednak jakaś zmiana. 

Odpowiedzi: 1

Może zmobilizujmy się w kilku parafian, wytynkujemy i pomalujemy w czynie. Co wy na to?

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz