Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Grzegorz, Zofia, Felicja
 • zachmurzenie umiarkowane
  Dzisiaj:
  15°C / 7°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 9°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  14°C / 10°C
REKLAMA

Walczył do końca. Zginął w wieku 21 lat. W Tleniu odsłonięto tablicę pamięci "Żelaznego" [zdjęcia]

red, ap
7 marca, 07:56

Zdzisław Badocha, pseudonim "Żelazny", podczas działań w Borach Tucholskich, przez trzy miesiące wymykał się Urzędowi Bezpieczeństwa, milicji i wojsku, przeprowadzając skuteczne akcje wymierzone w funkcjonariuszy komunistycznego reżimu.

Uroczystości w Tleniu
Fot. CCzOP
REKLAMA

W niedzielę w gminie Osie uczczono pamięć podporucznika Zdzisław Badochy "Żelaznego", jednego z "żołnierzy wyklętych".

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele w Osiu. Potem była kontynuowana w Tleniu. To tutaj, przy wojskowej asyście, odsłonięto tablicę pamiątkową przed siedzibą CentrumCzynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Upamiętnia ona postać "Żelaznego" oraz działań V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej w Borach Tucholskich.

Zdzisław Badocha ps. "Żelazny"

REKLAMA

Ze swoim szwadronem, gdzie sanitariuszką była Danuta Siedzikówna "Inka", przeprowadził liczne akcje paraliżujące działania aparatu bezpieczeństwa, wojska i administracji komunistycznej.

4 maja 1946 r. ze swoim oddziałem zlikwidował w Tleniu funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Drawska Jana Talpy i rozbroił posterunek Straży Ochrony Kolei.

Największym sukcesem "Żelaznego” był brawurowy rajd samochodem ciężarowym 19 maja 1946 r. po powiatach starogardzkim i kościerskim, gdzie rozbroił siedem posterunków milicji i zlikwidował dwie placówki Urzędu Bezpieczeństwa.

REKLAMA

Zdzisław Badocha zginął 28 czerwca 1946 r. w starciu z siłami UB i milicji koło Sztumu w wieku 21 lat. Miejsce pochówku do dziś jest nieznane.

Odsłonięcia obelisku z tablicą pamiątkową dokonali Michał Grabski, wójt gminy Osie, Tadeusz Urbanowicz, przedstawiciel rodzin żołnierzy wyklętych i Sławomir Sławiński z Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Głównym organizatorem niedzielnych obchodów był Gminny Ośrodek Kultury w Osiu (z inicjatywy Marka Manikowskiego), a współorganizatorami Wdecki Park Krajobrazowy oraz nadleśnictwa Osie, Dąbrowa, i Trzebciny. Wydarzenie objęły patronatem honorowym Instytut Pamięci Narodowej i Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
Zdjęcia: Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego

REKLAMA

REKLAMA