Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Damian, Wincenty
REKLAMA

Wójt zapewnia, że gmina nie zostawi trzech rodzin pogorzelców na łaskę losu

Andrzej Bartniak
27 lipca, 13:29

Po dramatycznej nocy ruszyły działania mające zapewnić pomoc trzem rodzinom z Poledna, które straciły w pożarze dach nad głową. Prawdopodobnie zamieszkają na razie w domu noclegowym. Gmina Bukowiec nie dysponuje własnymi wolnymi mieszkaniami.   

Zabytkowy drewniany dom nie nadaje się już do zamieszkania
Fot. OSP Pruszcz
REKLAMA

Pożar wybuchł we wtorek w nocy na poddaszu drewnianego budynku wielorodzinnego w Polednie (gmina Bukowiec). Straż pożarna dostała wezwanie tuż po godz. 22.00. Z ogniem przez ponad sześć godzin walczyło 10 zastępów (patrz artykuł poniżej).

Stary, drewniany dom palił się błyskawicznie. Lepiej nie myśleć, jak potoczyłyby się losy mieszkających w nim trzech rodzin, gdyby pożar wybuchł później, kiedy wszyscy by spali.

Mieszkańcy uciekali z płonącego budynku tak, jak stali. Nie zdążyli wynieść żadnych wartościowych przedmiotów. Niektórzy w popłochu zapomnieli nawet o butach.

REKLAMA
REKLAMA

To, co nie spłonęło, zostało zalane wodą z węży strażackich. Tylko tak można było ugasić pożar, który w każdej chwili mógł objąć również na sąsiednie zabudowania. Groźba, że pożar przeniesie się na pobliski hotel Pałac Poledno była początkowo bardzo realna. Ewakuowano 30 gości i pracowników hotelu.

Pogorzelcy spędzili noc u krewnych i sąsiadów.

- Mieszkającą tam samotnie ponad 80-letnią kobietą zaopiekowała się córka, u której pewnie pozostanie - mówi Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec, który pojawił się w Polednie tuż po ogłoszeniu alarmu o pożarze. Pozostali znaleźli schronienie u sąsiadów.

Mowa o pozostałych ośmiu osobach, dwóch rodzinach: pięcioosobowej z dwójką dzieci i trzyosobowej.  Prawdopodobnie zamieszkają w jednym z prywatnych domów noclegowych. Gmina nie ma własnych wolnych lokali mieszkalnych.

REKLAMA
REKLAMA

Wójt zapewnia, że gmina nie zostawi pogorzelców bez pomocy.

- Chcemy zwrócić się do wojewody z prośbą o wsparcie na odbudowę domu lub zakup mieszkania - zapowiada Adam Licznerski. - Uruchomiliśmy też zbiórkę publiczną. Nie wiemy jednak czy pieniędzy będzie na tyle, aby zabezpieczyć podstawowe potrzeby pogorzelców, którzy stracili cały dobytek. Na razie wypłacamy zapomogi w wysokości od 1,5 do 3 tys. zł.

Problem w tym, że spalony budynek podlega ochronie konserwatora. Jego odbudowa może się odbyć tylko pod jego nadzorem. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nieruchomość która nie była ubezpieczona, ma aż czterech właścicieli.

REKLAMA
REKLAMA

Strażacy podejrzewają, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Na razie nikt nie podejmuje się nawet szacunkowego określenia strat.

- Na pewno są ogromne - przyznaje ogniomistrz Michał Goliński z komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bukowcu uruchomił zbiórkę rzeczową dla pogorzelców. Szczegóły tutaj.

Poniżej zdjęcia z akcji straży pożarnej.

REKLAMA
REKLAMA

Zdjęcia: KW PSP w Toruniu i OSP Pruszcz

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (5)

To bardzo żle że gmina nie ma mieszkań socjalnych co z tymi biednymi ludzmi ,mają sie bląkać po noclegowniach.Już czas by wójt się obudził i pomyślał nad mieszkaniami socjalnymi a nie stawial hale sportowe .To wstyd dla gminy.

Odpowiedzi: 1

Przecież Wójt zadeklarował pomoc. Nie musi gmina posiadać mieszkań socjalnych, żeby skutecznie pomagać w takiej sytuacji. Lokale można wynająć. Po pierwsze mieszkania socjalne stanowią majątek gminy, z którego korzysta wąska grupa społeczna, na ogół te same osoby, które nie zawsze są zainteresowane utrzymywaniem tych lokali. Po drugie oby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej i utrzymywanie lokali socjalnych w gotowości z uwagi na taką sytuację, powinno być ekonomicznie nieuzasadnione. Część mieszkańców chętnie złożyło by wnioski o mieszkanie socjalne, może Ty również. Pomoc pogożelcom powinna być udzielona bezwzględnie ale pomoc w odbudowie lub budowie nowych lokali, za które  wezmą pełna odpowiedzialność. 

Odpowiedzi: 0

Zapomogi conajmniej śmieszne. Więcej dostaje żul z mojej miejscowości!

Odpowiedzi: 2

Jak zapomogi śmieszne to niech nie biorą. Już się zaczyna Dej bo mnie się należy i licytowanie kto dostał więcej niż ja mogę dostać 

Odpowiedzi: 0

Sąsiedzi Natalii D! Moglibyście podać namiary w której, to miejscowości żule dostają zapomogi? Bo coś mi się wydaje, że Natalia D! jest zwykłą gawędziarą.

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz