Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Norbert, Paulina
 • zachmurzenie duże
  Dzisiaj:
  25°C / 13°C
 • zachmurzenie umiarkowane
  Jutro:
  26°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C
REKLAMA

Wyjątkowo zakaźna odmiana wirusa ptasiej grypy. Ognisko choroby w okolicach Świecia

Andrzej Bartniak
4 stycznia 2022, 08:02

Do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach wysłano cztery kolejne próbki pobrane z martwych ptaków znalezionych w Kozłowie (gmina Świecie) i w Drzycimiu.

Okolice Kozłowa koło Świecia znalazły się w strefie pod specjalnym nadzorem weterynaryjnym
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Na początek dobra informacja. Martwy łabędź znaleziony w Grzybku (gmina Osie), o czym niedawno pisaliśmy, nie padł z powodu ptasiej grypy. Podobnie jak w przypadku ptaka znalezionego na Dużym Blankuszu w Świeciu, co innego było przyczyną śmierci.

Na razie wszystko wskazuje na to, że główne ognisko choroby znajduje się w okolicy Kozłowa pod Świeciem. Właśnie znaleziono tam następne martwe sztuki.
REKLAMA

- W tej chwili czekamy na wyniki badania czterech łabędzi - mówi Katarzyna Wolska, powiatowy lekarz weterynarii w Świeciu. - Trzech z Kozłowa i jednego z Drzycimia.

W poniedziałek Katarzyna Wolska wydała rozporządzenie dla Kozłowa, Terespola i Polskiego Konopatu. Dotyczy ono przede wszystkim zachowania w obrębie hodowli drobiu. Oprócz mat nasączonych płynem dezynfekującym, które muszą być umieszczone przed wjazdem do gospodarstw oraz wejść do budynków, rolnicy muszą też prowadzić rejestr osób wchodzących.
REKLAMA

Sprawa jest o tyle poważna, że po pierwsze, wirus wykryty w okolicach Świecia, jest wyjątkowo zaraźliwy dla ptactwa, a po drugie, nie ma żadnego lekarstwa na niego. W krótkim czasie pada cała hodowla.

W przypadku znalezienia padłego ptaka, należy powstrzymać się od dotykania go i natychmiast zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii pod nr tel. 52 33 11 424.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (11)

Jo pewnie ktoś specjalnie podrzucił pewnie Ci co świnie maja i zazdroszcza nam od drobiu

Odpowiedzi: 1

Ale ty durny jesteś. Ilu zostało tych co świnie chodują. 

Odpowiedzi: 0

Natychmiast zamknąć cały drub w okolicy. Tutaj też nadzur budowlany w końcu powinien kontrolować te nielegalne kurniki. Pamiętajmy chowanie drobiu na działce poniżej 1000 m2 jest zakazane. Od okna do kurnika musi być zachowany dystans 15 metrów. Każdy kurnik przy granicy jest zagrożeniem ppoz. Twój sąsiad tak ma głoś do nadzoru budowlanego i czerp przyjemność.

Odpowiedzi: 2

Drób Panie rolny!

Odpowiedzi: 1

No i nadzór panie rolny. Czerpię przyjemność 

Odpowiedzi: 0

Widać że z Buczka haha Tam ludzie niewykształceni a nie wspomnę że psy d***mi szczekają xDD

Odpowiedzi: 1

Święta prawda.

Odpowiedzi: 0

mnie nie dziwi że tu ptaki padają

Odpowiedzi: 0

Hmm mam pytania jajka można kupować  i spożywać od hodowców  z tego rejonu?

Odpowiedzi: 0

Cześć pewnie pada bo durni ludzie nadal dokarmiają ptactwo chlebem i resztkami z obiadu, a to im szkodzi...na palcach 1 ręki mogę policzyć tych, co mają świadomość, że ptactwo karmi się nasionami  ,zbożami,niektórymi warzywami i owocami czy orzechami i słonina. Nawet w szkołach często powielają głupoty, że karmi się kaczuszki, łabędzie czy wróbelki okruszkami z chleba. 

Odpowiedzi: 1

Dokladnie. Dobrze odzywione ptaki nie sa podatne na grype. 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: [email protected] lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz