Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Reklama

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Łucja, Witold, Dorota
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  30°C / 16°C
 • zachmurzenie małe
  Jutro:
  31°C / 17°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  31°C / 20°C
REKLAMA

Znany archeolog natknął się na niewybuchy z czasów II wojny światowej

Andrzej Bartniak
25 maja, 14:41

Archeolog Olaf Popkiewicz, znany m.in. z programu "Poszukiwacze historii" w Polsat Play, penetrując tereny w gminie Jeżewo wykopał niewybuchy z czasów II wojny światowej.

Znalezisko Olafa Popkiewicza najpierw zabezpieczyła policja, a potem zajęło się nim wojsko
Fot. KPP w Świeciu
REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu znany archeolog Olaf Popkiewicz, podczas prac badawczych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa (oddział Zajęczy Kąt) w miejscowości Buczek (gmina Jeżewo) odnalazł niewybuchy pochodzące z czasów II wojny światowej.

Wśród nich znalazły się pocisk moździerzowy, dwa granaty 81 mm, pocisk 45 mm, głowica pancerna, pocisk rakietowy, granat ręczny i ok 30-40 sztuk amunicji.

REKLAMA
REKLAMA

- Zaalarmowani funkcjonariusze z posterunku w Osiu zabezpieczyli teren do czasu przybycia saperów z jednostki wojskowej w Chełmnie. Znalezisko zostało przekazane i zabezpieczone przez specjalistów - wyjaśnia podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Teren powiatu świeckiego obfituje w niewybuchy pochodzące z czasów II wojny światowej. Spacerowicze lub grzybiarze często podczas wypraw do lasu znajdują tego typu znaleziska.

- Warto pamiętać, że w przypadku, kiedy natkniemy się na nie, pod żadnym pozorem nie wolno ich dotykać. Pomimo tego, że przez kilkadziesiąt lat leżą w ziemi, nadal mogą być groźne - przestrzega Joanna Tarkowska.

REKLAMA
REKLAMA

Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej może być śmiertelnym zagrożeniem.

- Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. Jeżeli mamy taką możliwość, to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczmy i jak najszybciej poinformujmy służby - zaleca rzeczniczka świeckiej policji.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

takich rzeczy w tym rejonie jest więcej

Odpowiedzi: 0

Rejon poszukiwań jest pełen pozostałości po II wojnie światowej, trendy przechodził front.

Odpowiedzi: 0

Też mi wyczyn!!

Odpowiedzi: 0

No ie takie zabawki znajduje na swojej działce 

Odpowiedzi: 0
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz