Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Brakuje proboszczów w powiecie świeckim. Trzeba łączyć zarządzanie parafiami

Obserwowany od lat w całym kraju spadek liczby kleryków w seminariach i święceń kapłańskich powoduje coraz większe problemy przy obsadzaniu stanowisk proboszczów w parafiach. Dotyczy to zwłaszcza małych parafii, zwykle położonych na wsiach.

Udostępnij
157994942_s

W 2021 r. do seminariów w Polsce zgłosiło się 20 proc. mniej chętnych niż rok temu. W ciągu ostatnich 20 lat ten spadek wyniósł aż 60 proc.

W diecezji pelplińskiej, której podlegają m.in. parafie w powiecie świeckim, sytuacja, w porównaniu z wieloma innymi rejonami w kraju, nie jest jeszcze najgorsza. Jeden proboszcz przypada przeciętnie na mniej niż 1 tys. wiernych. W wielu innych diecejach w kraju ten wskaźnik wynosi średnio 2,5 tys.

Mimo to, w diecezji pelplińskiej, również daje o sobie znać brak księży. Zwłaszcza tych z doświadczeniem w zarządzaniu parafiami. Dlatego w ostatnich miesiącach diecezja, zamiast mianować nowych proboszczów w parafiach, gdzie z różnych przyczyn powstał wakat, powołuje administratorów.

Reklama
Reklama

- Administratorzy są powoływani, gdy jest taka tymczasowa potrzeba i w zasadzie mają te same uprawnienia jak proboszczowie. Jest to jednak sytuacja przejściowa - przekonuje ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa diecezji pelplińskiej.

W powiecie świeckim, z braku wystarczającej liczby duchownych na obsadzenie urzędów proboszczów, coraz częściej następuje łączenie zarządzania parafiami. W tym roku nastąpiła duża roszada.

Po tym, jak proboszczem w Mątawach (gmina Nowe) przetał być ks. Damian Florczak, administratorem tej parafii został ks. Józef Kortas, który jest równocześnie proboszczem parafii w Wielkim Lubieniu (gmina Dragacz).

Reklama
Reklama

Z kolei ks. Damian Florczak został proboszczem w Pruszczu Pomorskim, gdzie zastąpił odchodzącego na emeryturę ks. Jerzego Mroczyńskiego.

W parafii Warlubie dotychczasowy proboszcz ks. Ireneusz Machut został mianowany proboszczem w Gostycynie. Na jego miejsce przyszedł z Chrząstkowa w województwie pomorskim ks. Andrzej Adamski, który równocześnie jest administratorem parafii w Płochocinie (gmina Warlubie).

Dotychczasowy proboszcz w Płochocinie, ks. Arkadiusz Drzycimski, został mianowany prefektem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Reklama
Reklama

Na tym nie koniec zmian.

W gminie Drzycim, po tym, jak ks. Marian Knut został odwołany z urzędu proboszcza w Dólsku i mianowany proboszczem w Czarnej Dąbrówce (woj. pomorskie), administratorem tej parafii mianowano ks. Andrzeja Lemańczyka, który jest też proboszczem parafii w Gródku.

W gminie Pruszcz zwolniły się również miejsca proboszczów w Niewieścinie (po śmierci ks. Andrzeja Danielskiego) i w Topolnie (po przejściu na emeryturę ks. Andrzeja Regenta).

Na ich miejsce nie znaleziono proboszczów. W obydwu parafiach ich obowiązki jako administrator pełni ks. Andrzej Szcześniewski, wcześniej wikariusz w Starogardzie Gdańskim.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
52 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Po co napisano ten artykuł?

Po co napisano ten artykuł? Byleby sączyć jad? Typowe działanie pod progowe. 

Wymień wszystkie tematy, o

Wymień wszystkie tematy, o których nie wolno pisać. Żeby czasem nie sączyć jadu.

Nawet i tutaj w tej

Nawet i tutaj w tej dziedzinie życia nie ma rąk do pracy. 

Naród wolno bo wolno ale

Naród wolno bo wolno ale mądrzeje.

Jeszcze będziecie szukać

Jeszcze będziecie szukać kapłana gdy przyjdzie godzina trwogi.

Poza tym teraz takie wylewanie pomyj na księży a za parę dni  ” szczęść Boże bo my chcieliśmy krzest dla Brajanka ” 

Spadają zarobki w tej branży,

Spadają zarobki w tej branży, a i klient coraz bardziej wymagający, więc jest jak jest.

W Dólsku ostatni proboszcz to

W Dólsku ostatni proboszcz to porażka. Zamiast przyciągać wiernych to się odsuwał od nich i odpychał. Był chamski, arogancki i zraził wielu wiernych. Nie potrafił nawiązać porozumienia z wiernymi. Dobrze, ze go zabrali. 

Znam przypadki, gdzie księża

Znam przypadki, gdzie księża przyciągają nawet zagorzałych przeciwników na mszę, facetów z tatootatoo, mach bo..  nie politykują, nie kombinują, nie oceniają.  bez względu na czasy i tendencję do nagonki. Są bardzo w porządku ..wszystko zależy od człowieka, nieważne jaką wykonuje profesję. Wszędzie są różni ludzie. Zawsze warto być człowiekiem – tego uczą. Nie każdy proboszcz to hipokryta, samemu trzeba się zorientować. Dzisiaj być dobrym księdzem to wyzwanie. Niektórzy dają radę. Do nich mam szacunek i nigdy nie będę ich obrażać.

Pan Jezus sakrament udzielał

Pan Jezus sakrament udzielał za darmo a księża co??? Zarabiają na zwykłych biednych ludziach. A w sutannach ledwo się mieszczą taka bieda

zmarłemu nie pomoże. Mniej

zmarłemu nie pomoże. Mniej zakłamania będzie.

Barany pamiętajcie , brońcie

Barany pamiętajcie , brońcie wiary Ojców naszych! A autor ja zawsze, jak papuga ciągnie tematy z lewackich mediów.

Dokładnie jak wyżej. PSIOCZĄ 

Dokładnie jak wyżej. PSIOCZĄ  na kościół bo to modne ale sakramenty przyjmują. Ilu teraz niewierzacych jak się słucha tylko żaden nie podpisze apostazji  ,boją  się czy jak?

Jeszcze kilka latek, a w

Jeszcze kilka latek, a w pustych kościłkach tylko wiatr bedzie hulał i gołębie na posadzkę będą srały.

Bóg stworzył człowieka czy

Bóg stworzył człowieka czy człowiek Boga? czy kotoś mi opdpowie?

Gdyby kościół był kościołem a

Gdyby kościół był kościołem a nie partią która tylko ma regółki i za kasę się modli to właśnie przez to niszczy polski kościół.

Podejmę się pracy proboszcza

Podejmę się pracy proboszcza tel.522……

Wszystko przez to że Polacy

Wszystko przez to że Polacy wierzą w księży a nie w Boga !

Na zachodzie z większości

Na zachodzie z większości kościołów chrześcijańskich zrobiono sale konecrtowe,markety,muzea,hotele. Czy za jakiś czas w Polsce też tak będzie?

Gdzie składać CV? Trzeba się

Gdzie składać CV? Trzeba się golić? Nadgodziny można wyrabiać? Są nocki? Czy system 4 brygadowych? Co gotuje gosposia? I czy może chodzić w bieliźnie? 

„prawdziwa cnota krytyk się

„prawdziwa cnota krytyk się nie boi” – napisał bp Ignacy Krasicki… w Monachomachii

rp.pl/prawo-karne/art37177201-ziobrysci-wniesli-projekt-o-karach-za-szydzenie-z-kosciola

niedługo już nie będzie można nic powiedzieć ani napisać, zero krytyki, bo zaraz będzie prokurator ścigał,

biskup Krasicki będzie miał nie lada kłopoty 🙂

Może byłoby więcej chętnych

Może byłoby więcej chętnych do pełnienia posługi kapłańskiej gdyby księża mogli zakładać rodziny jak normalni ludzie, bo przecież nimi są a przynajmniej powinni być… 

Liczba powołań zaczęła spadać

Liczba powołań zaczęła spadać wraz z wprowadzeniem religii do szkół. Taki paradoks 

PIS teraz podpisał że

PIS teraz podpisał że przeznaczy a księży w 2023 roku 240 milionów złotych bo jest kryzys.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama