Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Budżet obywatelski Świecia do poprawki? Jest do niego coraz więcej zastrzeżeń

Zdaniem części samorządowców zasady rozdziału pieniędzy w Budżecie Obywatelskim Gminy Świecie wymagają solidnej korekty. - Powinniśmy odejść od dużych projektów za kilkaset tysięcy złotych na rzecz mniejszych - uważa burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Udostępnij
mural-960x540

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu kwestię budżetu obywatelskiego poruszył radny Adam Cieślak (Nasze Świecie Razem), który już od dłuższego czasu ma do niego uwagi.

- Jestem za utrzymaniem budżetu obywatelskiego, ale nie na obecnych zasadach - mówi radny. - Na początku sprawdzał się w obecnej formule, ale upływie kilku lat widzimy, że konieczne są pewne zmiany. Należałoby powołać zespół, który najpierw zająłby się przeanalizowaniem słabych punktów, a potem zaproponował korektę regulaminu. Może warto byłoby skorzystać z doświadczeń innych miast - podpowiada.

Co konkretnie nie podoba się Adamowi Cieślakowi? Między innymi to, że projekty mieszkańców (wielu z nich składa je w imieniu ochotniczych straży pożarnych, klubów sportowych czy sołectw) nie uwzględniają kosztów utrzymania, które zwykle spadają potem na gminę.

Reklama
Reklama

- Bywa też, że gmina musi finansować zadania, które zupełnie są nietrafione - uważa Adam Cieślak. - Nie chcę wskazywać konkretnych przykładów, aby kogoś nie urazić, ale znam takie przypadki. Zwłaszcza ostatnie lata przynoszą takie "kwiatki". Być może ma to związek także z tym, że zainteresowanie głosowaniem i samym budżetem obywatelskim jest dużo mniejsze niż na początku. Z czego to wynika? - zastanawia się. - Chyba nie z braku pomysłów, o czym może świadczyć chociażby liczba wniosków do budżetu gminy składanych przez mieszkańców. Jeśli się nie mylę, w ubiegłym roku wpłynęło ich około 270.

Uwagi do obecnej formuły budżetu obywatelskiego ma też radna Iwona Karolewska (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe).

- Budżet obywatelski w swoim założeniem miał być świętem demokracji, mieszkańcy mieli dyskutować o potrzebach, a składane projekty miały być ich odzwierciedleniem - przypomina idę budżetu Iwona Karolewska. - Kiedy jednak procedura w większości odbywa się przez prezentacje i głosowanie w internecie, wygrywają projekty najlepiej zorganizowanych grup: ochotniczych straży pożarnych czy działkowców.

Reklama
Reklama

Jak dodaje radna, nie jest to złe działanie, bo często są to cenne projekty, czasem jednak nie są ogólnodostępne, tak jak inne ciekawe wnioski składane przez mieszkańców, tylko adresowane tylko do określonych grup.

- Osoby, które na co dzień nie korzystają z internetu, często nie znają projektów i nie wyrażają swojej opinii. Mimo to, jestem zwolenniczką budżetu obywatelskiego, bo dzięki niemu w naszym mieście pojawiło się coś tak pięknego jak murale – podkreśla Iwona Karolewska.

Obecnie na budżet obywatelski gmina Świecie przeznacza 1,1 mln zł. Z tej kwoty 750 tys. zł zarezerwowano na zadania realizowane w mieście, a 350 tys. zł na wsi. Zgodnie z regulaminem, koszt żadnej inicjatywy miejskiej nie może przekraczać 375 tys. zł, a wiejskiej 175 tys. zł.

Reklama
Reklama

Praktyka pokazuje, że może być jednak inaczej. Jako przykład można wskazać nowy garaż dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przechowie.

- Na etapie rozstrzygnięcia konkursu na rozdział pieniędzy w ramach budżetu obywatelskiego jego koszt faktycznie miał wynosić 375 tys. zł - tłumaczy Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Teraz wynika z kosztorysu, że będzie to kwota w granicach 450 tys. zł. Zrealizujemy tę inwestycję, skoro mieszkańcy ją poparli w głosowaniu, ale powinniśmy zrobić coś, co pozwoli w przyszłości unikać podobnych sytuacji.

Zdaniem burmistrza, lepszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie kosztownych inicjatyw na korzyść większej liczby, ale znacznie mniejszych. Uważa, że chyba już czas skończyć z inwestycjami kubaturowymi i drogowymi finansowanymi w ten sposób, a skupić się np. na tym, gdzie postawić dodatkowe ławki, lampę czy doposażyć plac zabaw. Duże zadania powinny zostać w gestii budżetu gminy.

Reklama
Reklama

- To taka luźna refleksja - zaznacza. - Musi się tym zająć komisja, która po analizie wniosków, zwłaszcza tych, co do których mieliśmy pewne wątpliwości, sporządzi nowy regulamin budżetu obywatelskiego. Nie chcemy z niego rezygnować, ale zmienić. Jest jednak sporo miast, które zawiesiły swoje budżety obywatelskie z powodu wątpliwości, które mamy i my.

Elementem, który może w jakiś sposób zniechęcać do samego głosowania może być fakt, że finansowanie zyskują nierzadko projekty z małą liczbą głosów, a przepadają te z większym poparciem. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pojawią np. dwa, trzy kosztowne pomysły za 370 tys. zł.

Każdy z nich zyskuje setki głosów, jednak szansę na realizację ma zwykle tylko jeden. Pozostałe odpadają i w ich miejsce wchodzą znacznie tańsze plany mieszkańców, które miały dużo mniejsze poparcie.

Reklama
Reklama

Takim przykładem "wielkiego przegranego" był tor rowerowy w Przechowie. Chociaż miał duże poparcie, nie wystarczyło ono, aby wygrać.

- Uznaliśmy jednak, że idea jest na tyle dobra i potrzebna, że warto ją zrealizować z budżetu miasta - tłumaczy Krzysztof Kułakowski

Jednak nie wszystkie odrzucone pomysły mają tyle szczęścia.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (16)

 1. Obywatel

  3 stycznia 2023 18:44

  Co prawda to prawda. 

  Co prawda to prawda. 

 2. Kinga Kinga

  3 stycznia 2023 18:53

  Kiedy powstanie podziemne WC

  Kiedy powstanie podziemne WC na rynku ,tak jak było kiedyś obok kiosku .Naprzeciwko małego kina ? Proszę wyremontować ubikacje w parku koło Oksir . Proszę umyć WC na hali i na basenie .A w lato w Decznie wszystko oguvnione w WC damskim podpaski na podłodze .A ekipa sprzątająca pogaduszki i kawki .

  • Świecianka

   3 stycznia 2023 20:53

   Bo to ta sama gówniana firma

   Bo to ta sama gówniana firma sprzątająca…

  • Edward

   3 stycznia 2023 22:54

   Wychodzi teraz jak hala i

   Wychodzi teraz jak hala i basen są zarządzane. Po znajomości posady mają to wtedy tak to jest. 

  • Zdziwiony

   4 stycznia 2023 06:38

   Niemożliwe, czyżby ci

   Niemożliwe, czyżby ci kulturalni mieszkańcy Swiecia i okolic, ogówniali toalety, panie rzucały podpaskami i generalnie zostawiały syf po sobie, a pretensje do firmy sprzątającej. 

  • Anonim

   4 stycznia 2023 17:35

   a wtedy dziwić się, ze przy

   a wtedy dziwić się, ze przy umywalkach są instrukcje jak myć ręce, a co dopiero użycie luksusowej toalety w miejscu publicznym. Zwykle kobiety „ja na małysza” a później syf i dewastacja. To ludzie brudzą, bo nie ma mają wychowania/edukacji

 3. Z wiecia

  3 stycznia 2023 20:12

  To było do przewidzenia. Za

  To było do przewidzenia. Za grube tam pieniążki szły na te instytucje czy organizacje. A strazaki to moga maja możliwość z innych środków brać pieniążki tzw strażackich itp. Budżet obywatelski powinien być dla ludzi ci korzystają wszyscy. A nie co jakaś grupa. Choć wiadomo sprzęt jest potrzebny dla straży. Pozdrawiam 

 4. Mieszkaniec gminy

  3 stycznia 2023 20:34

  Budżet obywatelski powinien

  Budżet obywatelski powinien zmienić nazwę na fundusz strażacki bo większość kasy trafia do OSP 

  • Też mieszkaniec

   4 stycznia 2023 08:40

   Mieszkańcu gminy, masz prawo

   Mieszkańcu gminy, masz prawo do składania własnych propozycji i walczeniu o głosy ale ty i większość komentujących potraficie tylko siedzieć z dupami, krytykować i narzekać, a Straż Pożarna powinna być ostatnią instytucją do krytykowania bo sprzęt, który kupują to nie są zabawki ani nie biorą tego dla siebie do domów tylko to jest dla ciebie, mieszkańca gminy i życzę ci żeby żaden strażak nie musiał tego sprzętu dla ciebie używać.

  • Świeciak

   4 stycznia 2023 16:20

   Dobre, pełna zgoda

   Dobre, pełna zgoda

 5. I love my bike

  3 stycznia 2023 21:23

  Ja chciałem żeby wreszcie

  Ja chciałem żeby wreszcie zrobili z prawdziwego zdarzenia W.C. koło cmentarza , bo nigdy nie było a na cmentarz każdy chodzi . Niestety urzędnicy miejscy nie są nim zainteresowani. Droga na działki jeżdza tylko działkowcy w liczbie 10 a na cmentarz każdy a jak się zachce to do obrobionego ToyToya albo w krzaki.

 6. Edward

  3 stycznia 2023 22:56

  Ściany wspinaczkowej na

  Ściany wspinaczkowej na mariankach przy małym blankuszu za 300k i tak nikt nie pobije. Dziękujemy 

  • Hahaha

   4 stycznia 2023 06:15

   Ten komentarz powinien być na

   Ten komentarz powinien być na pierwszym miejscu xD

   I ten szalet za pół miliona xD

  • Majka

   4 stycznia 2023 10:10

   Koło ścianki wspinaczkowej to

   Koło ścianki wspinaczkowej to to nawet nie stało… 

 7. Anonim

  4 stycznia 2023 17:32

  ja myśłał, że ten budżet to

  ja myśłał, że ten budżet to od dawna jest do podział między OSP. Poza tym powinny być kontrolone np przez okres 5 lat czy zakupiony sprzęt czy cokolwiek dalej jest na stanie, a jeżeli nie ma to dlaczego.

  • Roland

   4 stycznia 2023 17:39

   Studnia bez dna

   Studnia bez dna

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Dziś w grudziądzkim szpitalu zmarł wieloletni prezes stowarzyszenia diabetyków w Świeciu i radny gminy Świecie Zdzisław Lintowicz. Miał 70 lat.

Wiadomości

Komisariat Policji w Nowem zorganizował spotkanie adresowane do uczniów Zespołu Szkół w Nowem. Planujący związać się z to służbą mieli okazję przyjrzeć się pracy...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Mundurowi i członkowie Społecznej Straży Rybackiej wspólnie kontrolują jeziora i rzeki, legitymują wędkarzy i sprawdzają wymagane do wędkowania dokumenty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama