Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Burmistrz Pruszcza: Obawy przeciwników nadania praw miejskich się nie sprawdziły

- Przed rokiem zapoczątkowaliśmy proces, którego owoce będzie można ocenić dopiero za wiele lat - mówi Dariusz Wądołowski, burmistrz Pruszcza, który rok temu stał się miastem.

Udostępnij
wadolowski

Niedawno minął rok od momentu, gdy na mapie powiatu świeckiego pojawiło się trzecie miasto. Czy ta zmiana miała jakiś większy wpływ na życie mieszkańców Pruszcza i funkcjonowanie samorządu?

Generalnie nic się nie zmieniło. Rok to zdecydowanie za krótka perspektywa, aby móc mówić o jakichś głębszych zmianach. Przed rokiem zapoczątkowaliśmy pewien proces, którego owoce będzie można ocenić dopiero za wiele lat. Na pewno nie sprawdziły się obawy tych, którzy nie chcieli, aby Pruszcz stał się miastem.

Czego te obawy dotyczyły?

Reklama
Reklama

Wzrostu różnego rodzaju obciążeń. Jest takie przekonanie, że w mieście jest wszystko droższe niż na wsi. Tymczasem opłaty za odbiór śmieci pozostały na dotychczasowym poziomie, a podatek od nieruchomości wzrósł zaledwie o 6 proc. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że inflacja w ubiegłym roku wyniosła około 17 proc., to jasno widać, że robimy wszystko, aby w jak najmniejszym stopniu drenować portfele naszych mieszkańców. Nawet, jeśli odbija się to niekorzystanie na budżecie gminy.

Przeciwnicy nadania praw miejskich dowodzili też, że zmiana statusu wpłynie na ceny działek budowlanych w Pruszczu. Czy faktycznie ich ceny poszły znacząco w górę, tak jak przewidywali?

Niczego takiego nie obserwuję. O cenie ziemi nie decyduje wyłącznie fakt, czy leży ona w obrębie miasta czy wsi, tylko prawa popytu i podaży. W tej chwili popyt jest znacznie mniejszy niż w latach wcześniejszych, co oczywiście związane jest z fatalną sytuacją na rynku kredytów. Coraz mniej młodych małżeństw ma zdolność kredytową. Oczywiście w dłuższej perspektywie może nastąpić wzrost cen ziemi, ale będzie on wynikał raczej z inflacji, za sprawą której wszystko drożeje, jak i tego, że Pruszcz postrzegany jest jako atrakcyjne miejsce do osiedlania się.

Reklama
Reklama

Co w głównej mierze decyduje o tej atrakcyjności?

Coraz bogatsza infrastruktura oraz dogodne skomunikowanie z Bydgoszczą. Są to elementy istotne zwłaszcza dla ludzi młodych. Takich, którzy chcą pozostać w Pruszczu lub się tu przeprowadzić. Na pewno oczekiwania są też coraz większe, zwłaszcza w takich obszarach, jak nowe przedszkole i żłobek. I bez wątpienia są to ważne postulaty. Podobnie jak potrzeby ludzi starszych, którzy w moim przekonaniu mogą liczyć na coraz więcej ciekawych ofert. Głównie za sprawą naszego domu seniora.

Czy planujecie obchody w związku z pierwszą rocznicą nadania praw miejskich?

Będą one częścią sesji, która odbędzie się w lutym. Chcemy przygotować kapsułę czasu i posadzić drzewo. Będzie też urodzinowy tort. Jak widać, obchody są raczej skromne, ale na coś bardziej wystawnego nie ma pieniędzy. Przed nami kilka ważnych inwestycji, których powodzenie uzależnione jest od tego, czy uda nam się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mieszkańcy Pruszcza zrobili

Mieszkańcy Pruszcza zrobili osiem lat temu doskonały ruch wymieniając starego wójta na Pana Wądołowskiego. Od tego czasu ta miejscowość zaczęła się rozwijać i jest liderem w powiecie.  Odwrotna sytuacja jest w Powiecie Świeckim, który od ośmiu lat – czyli od czasu gdy starostą został były wójt Pruszcza – stacza się w przepaść .  

Brawo Panie Burmistrzu!

Brawo Panie Burmistrzu! Dobrze że Pruszcz jest miastem a my mieszczuchami! Tylko zacofani z pobliskich wiosek nie chcieli rozwoju!

Żałosna wypowiedź na temat

Żałosna wypowiedź na temat byłego wójta gminy!! Taki ten wielki PRUSZCZ – – A WÓJT – – BYŁY WÓJT Z MAŁOCIECHOWA?? KTO GO WYBRAŁ?? ODDAŁ DLA WAS – WSZYSTKIE SWOJE UMIEJĘTNOŚCI – DLA WAS!!! ROLNIK!! WSPANIAŁY CZŁOWIEK – – SZANUJCIE GO – – ŻE BYŁ W ŻYCIU WASZYM – – ODDANYM DLA WAS WOJTEM!! 

Ten pomysł z miastem – – jest

Ten pomysł z miastem – – jest Śmiesznym pomysłem – – tak samo jesteście śmiesznym miastem – – bez restauracji – – a największym waszym przedsiębiorca jest GS!! A JAK SŁABO WYPADLIŚCIE W ZBIÓRCE NA WOŚP?? MAM NADZIEJĘ ŻE JUŻ NIE BĘDZIE WYBORU W WASZYM MIEŚCIE – SOŁTYSA!! BO JUŻ BYLIŚCIE MIASTEM A BURMISTRZ Z SOŁTYSEM OTWIERAŁ WASZ ŚMIESZNY RYNEK!!! 

Od razu Krakowa nie zbudowano

Od razu Krakowa nie zbudowano. Mieszkałam na wsi teraz w mieście i doceniam wkład wszystkich osób wpływających na rozwój całej gminy  i nikomu nie zazdroszczę odpowiedzialności i komentarzy , „bo jeszcze się taki nie narodził , żeby wszystkim dogodził”.Może dla kogoś śmieszny nasz Pruszcz ale to moja gmina i jest w niej coraz piękniej. Nie wszędzie musi być kino, basen itp. Zapraszam; restauracja jest niedaleko w Niewieścinie.Wszędzie można być szczęśliwym i pomagać innym. Uśmiech nic nie kosztuje ale jest zaraźliwy .Zanim kogoś skrytykujemy warto się zastanowić czy o sobie chcielibyśmy to przeczytać. Wszystkiego dobrego 

Reklama

Tera my są pany z miasta, a

Tera my są pany z miasta, a nie chamy z spod gnojnika. 

Warszawa ,Gdańk ,Świecie też

Warszawa ,Gdańk ,Świecie też kiedyś było wioskami ! Brawo Panie burmistrzu będzie Pan zapisany w historii powstania miasta Pruszcz. Poprzedni ,,sołtysi” to był zastój.

Lewica górą!!! Lewica

Lewica górą!!! Lewica wprowadziła nas do Nato i do Unii w2004 roku teraz Pan wójt zrobił miasto z wiochy.

ten nasz burmistrz to typowy

ten nasz burmistrz to typowy pozer, zachwyca się samym sobą, miastem jakby to zmieniło naprawdę życie ludzi, a tak naprawdę to szkoda tylko pieniędzy wyrzuconych na tę zmianę. Gdyby Pruszcz do 2014 nie został skanalizowany w całości to moglibyśmy zapomnieć o mieście i o budowie sal za miliony i może w przyszłości jeszcze jakichś  stadionów. Mam wrażenie, że w Pruszczu robione są tylko inwestycje, które „widać” żeby się pochwalić. I jeszcze o pierwszego komentarza to gdyby były wójt nie został starostą to moglibyśmy pomarzyć o tak szybkiej budowie wszystkich dróg powiatowych na terenie gminy, oczywiście z udziałem finansowym gminy. Także zanim sie cos napisze to warto poczytać i pomyśleć. Natomiast Wądołowski powie, że te inwestyje wszystkie, w tym powiatowe to on zrobił, jak chociażby ostatni przykład – chodnik + ścieżka rowerowa na ul Wyzwolenia – prawie 600tys. zł dołożyło starostwo. podrawiam i życzę trochę myślenia.

Do byłego radnego gminy –

Do byłego radnego gminy – jest wprost odwrotnie. Gdyby nie pieniądze z naszej gminy przekazane do powiatu, to żadna z powiatowych dróg by nie była wyremontowana, bo do każdej drogi powiatowej gmina Pruszcz dołozyła 50 % wartości inwestycji. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama