Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Było uroczyście. Budynek z mieszkaniami dla seniorów już otwarty [zdjęcia]

W czwartek oficjalnie otwarto blok z mieszkaniami chronionymi przy ul. Królowej Bony 2 w Świeciu. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł. Gmina wydała z własnego budżetu jednak tylko 2 mln, bo resztę stanowi dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Udostępnij
mieszkania-chronione-otwarcie-15

Zebranych gości powitała w czwartkowe popołudnie dyrektorka placówki, Joanna Stolarska-Kurowska. Z zaproszenia skorzystali m.in. Barbara Studzińska starosta świecki, Tadeusz Pogoda, były burmistrz, a obecnie radny sejmiku województwa, Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu, przedstawiciel wykonawcy z firmy Solgrud, wielu radnych, a także Peter Burger, burmistrz partnerskiego miasta Gernsheim.

Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia, przybliżył okoliczności, w jakich zrodził się pomysł na budynek z mieszkaniami chronionymi dla seniorów.

- Wszystko zaczęło się w 2017 r., gdy gmina zdecydowała się na sprzedaż swoich udziałów w ciepłowni Veolia. Ówczesny burmistrz Tadeusz Pogoda zaproponował, aby uzyskane w ten sposób 3 mln zł przeznaczyć na potrzeby seniorów - wspominał burmistrz.

Reklama
Reklama

Jak chwilę później wyjaśnił Tadeusz Pogoda, to właśnie jego ówczesny zastępca, Krzysztof Kułakowski wpadł na to, aby stworzyć podobną placówkę.

- Pamiętam, jak wrócił podekscytowany z wyjazdu do Szczecina, gdzie miał okazję przyjrzeć się budynkowi z mieszkaniami chronionymi. Po krótkiej naradzie doszliśmy do wniosku, że zrobimy coś podobnego - mówił Tadeusz Pogoda.

Gmina rozpoczęła intensywne starania o dodatkowe pieniądze. Niestety, kolejne próby nie przynosiły efektu z powodu braku odpowiednich konkursów. To dość nowatorskie rozwiązanie, dlatego nie ma wiele programów, które dają szansę na pozyskanie odpowiednich pieniędzy. Mimo to, zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy.

Reklama
Reklama

Ostatecznie pozyskano dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. I to duże, bo na budowę kosztującą 7,5 mln zł gmina wydała z własnego budżetu tylko 2 mln.

Burmistrz Krzysztof Kułakowski dziękował radnym podczas czwartkowej uroczystości, że wykazali duże zrozumienie dla inwestycji.

Z kolei przewodniczący rady Jerzy Wójcik podkreślał, że budynek jest wyrazem umiejętności patrzenia w przyszłość.

Reklama
Reklama

- Niestety, dane demograficzne pokazują, że w szybkim tempie będzie przybywać osób w wieku emerytalnym - mówił przewodniczący. - Jednocześnie będzie maleć grupa młodych ludzi mogących się nimi opiekować. Takie miejsca jak to, będą coraz bardziej potrzebne.

Gmina jest na to dobrze przygotowana. Lokalizacja budynku nie jest przypadkowa. Usytuowano go w ten sposób, aby móc w przyszłości powiększyć o drugie, prostopadłe skrzydło.

Po poświęceniu domu przez księdza Mariusza Herolda, proboszcza parafii pw. św. Józefa, zaproszeni goście przenieśli się do środka, gdzie po krótkim występie zespołu Kociewianki, można było obejrzeć pokoje.

Reklama
Reklama

Zamieszka w nich blisko 50 osób. Lista nie jest jeszcze kompletna. Dopiero trwa rekrutacja.

Oprócz mieszkań chronionych, w budynku będzie działał także dom dziennego pobytu oferujący 25 osobom aktywne spędzanie czasu.

  • W piątek 24 marca w godz. 10.00-17.00 odbędzie się dzień otwarty, podczas którego będzie można obejrzeć mieszkania chronione i zapoznać się z proponowaną ofertą.
  • Również 24 marca rozpocznie się nabór wniosków na korzystanie z mieszkań chronionych. Wnioski będą dostępne w budynku przy ul. Bony 2 oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świeciu i na stronie internetowej OPS.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Udostępnij
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Gdzie była rekrutacja do

Gdzie była rekrutacja do pracy w tym miejscu?

U znajomych

U znajomych

Jery się świeconej wody

Jery się świeconej wody wystraszył.

Reklama

okropne te ciemne zielenie i

okropne te ciemne zielenie i szarosci…

Ręce z kieszeni wyjąłbyś

Ręce z kieszeni wyjąłbyś kolego gdy przebywasz w towarzystwie kobiety która jeszcze do Was coś mówi.

A Jurek jak szpieg z krainy

Reklama

Posady znowu rozdane po

Posady znowu rozdane po znajomości? Nigdzie nic o rekrutacji nie było 

Jurka W. już kostucha goni

Non stop te same ryje od

Non stop te same ryje od przecinania wstęg…ten system musi pier….ac 

Reklama

I kto tam będzie mieszkał

I kto tam będzie mieszkał skoro seniorzy mają swoje mieszkania, przecież nie mieszkali w ziemiankach albo pod mostem. 

I kolejny raz nie było

I kolejny raz nie było żadnego naboru do pracy a wszystkie wakaty obsadzone. Przypadek czy #tematdlauwagi ?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo