Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Wiadomości

Cesarz zniknął z Dużego Rynku. Do Świecia wkroczyli polscy żołnierze

Bicie dzwonów, udekorowane ulice, kwiaty rzucane w kierunku żołnierzy – tak 105 lat temu, 25 stycznia 1920 r., mieszkańcy Świecia cieszyli się z powrotu miasta do Macierzy.

Udostępnij
Pomnik cesarza Wilhelma I na Dużym Rynku w Świeciu, usunięty przez władze polskie / Fot. NAC
Reklama

Po zakończeniu I wojny światowej w 1918 r., przegranej przez Niemcy i Austro-Węgry, w Polakach odżyła nadzieja na odzyskanie niepodległości po latach zaborów.

Na Pomorzu zalążkiem przyszłych władz polskich były rady robotniczo-żołnierskie i chłopskie. Broniły one interesów polskiej społeczności wobec władz niemieckich w oczekiwaniu na postanowienia traktatu wersalskiego.

Delegatem przy niemieckim urzędzie powiatowym w Świeciu Naczelna Rada Ludowa ustanowiła Stanisława Wojnowskiego, ziemianina z Kończyc koło Nowego.

Stanisław Wojnowski / Fot. Wikipedia

Utworzono też Powiatową Radą Ludową, która odegrała dużą rolę w procesie powrotu powiatu świeckiego do Polski. W jej skład weszli Wacław Korzeniewski i Adam Korzeniewski z Nowego oraz ksiądz Paweł Konitzer, Ludwik Stindman i Leon Neumann ze Świecia.

Reklama
Reklama

Zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego, Polska miała odzyskać dostęp do Morza Bałtyckiego i tereny Pomorza o wielkości 15 843 km kw. Przyznane Polsce ziemie obejmowały też powiat świecki.

Stanisław Wojnowski 24 stycznia 1920 r. został mianowany starostą świeckim, a dzień później w imieniu władz polskich przejął od Niemców administrację powiatu.

W Naczelnym Dowództwie Polskim ustalono, że tereny przyznane Polsce przejmą wojska gen. Józefa Hallera oraz oddziały wielkopolskie pod dowództwem gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Do operacji powołano dwa duże związki wojskowe: Front Pomorski z Hallerem i Front Wielkopolski z Dowborem-Muśnickim jako dowódcami. W praktyce wyglądało to tak, że wojska Frontu Pomorskiego miały zajmować tereny leżące na prawym brzegu Wisły, a po zajęciu Grudziądza i przekroczeniu rzeki posuwać się w kierunku Bałtyku, zaś wojska Frontu Wielkopolskiego zajmowały tereny położone na lewym brzegu Wisły.

Reklama
Reklama
Płk. Wacław Przeździecki / Fot. NAC

Linię rozgraniczenia działań wojsk obu frontów na lewym brzegu Wisły biegła m.in. przez miejscowości Wiąg, Laskowice i Sierosław. Świecie zostało zajęte przez wojska wielkopolskie gen. Dowbora-Muśnickiego, ale już np. Laskowice i Nowe przez oddziały gen. Hallera.

W niedzielę 25 stycznia 1920 r. do Świecia wkroczyły pododdziały pułków strzelców wielkopolskich XXIX Brygady Piechoty pod dowództwem płk. Wacława Przeździeckiego oraz szwadron 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich, których nazywano od żółtych otoków na rogatywkach "żółtymi ułanami". Pułkiem dowodził płk. Władysław Mosiewicz.

Wnętrze „klasztorka” udekorowane z okazji wkroczenia wojsk polskich do Świecia 25 stycznia 1920 r. / Fot. archiwum Wojciecha Wilkowskiego

Nareszcie usunęły się stąd oddziały niemieckie z okrzykiem, ze po 8 tygodniach wrócą, toteż co rychlej usunięto z rynku pomnik Wilhelma I, i w kilku godzinach miasto na pozór niemieckie, przybrało charakter polski, dekorowano ulice, domy i mieszkania Polaków - wspominała tamte wydarzenia 15 lat później lokalna gazeta "Głos Świecki". - Bicie dzwonów i trąbienie hejnału z wieży zamku oznajmiło ludności zbliżanie się polskich oddziałów wojskowych. Na kroczące ulicami wojsko rzucano kwiaty i na rynku dopiero nastąpiło uroczyste powitanie chlebem i solą. Tutaj jako pierwszy przemówił komisaryczny starosta Wojnowski”.

Do 28 stycznia 1920 r. polskie oddziały przejęły teren powiatu świeckiego, co ostatecznie zakończyło 148-letni okres zaboru pruskiego.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Materiały źródłowe:

  • Ewa Olczak "Powiat świecki w latach 1920-1939"
  • Józef Szydłowski "Nie tylko Haller. Kto w 1920 roku zwrócił Świecie i powiat Polsce?" (artykuł publikowany w Extra Świecie)
Udostępnij

Komentarze niezwiązane z tematem i naruszające regulamin portalu będą usuwane.

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

WIĘCEJ WIĘCEJ WIĘCEJ takich informacji pozdrawiam WSZYSTKICH!

Super piękny artykuł a ten pomnik na rynku pięknie wyglądał w tamtych czasach .Więcej takich artykułów i zdjęć o Świeciu

Prosimy o więcej historii z okolc Świecia !!!

Reklama

Mógłby pomnik wrócić na rynek, za miast krzaka, w końcu c. Wilhelm pomógł przenieść miasto czym przyczynił się do jego rozwoju

Ciekawe te kwiaty rzucane 28 stycznia.

Czy znany jest dalszy los pomnika usuniętego z rynku?

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Strażacy walczyli we wtorek z pożarem budynku mieszkalnego w Przechowie.

Wiadomości

Po zatrzymaniu Stanisława Ł. nieco skróciła się lista osób poszukiwanych przez policję. Komenda w Świeciu nadal poszukuje ponad 20 osób, które weszły w konflikt...

Wiadomości

Policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy odpowiedzą za posiadanie i wprowadzanie narkotyków do obrotu. Decyzją sądu, podejrzani spędzą kolejne trzy miesiące w areszcie.

Wiadomości

W piątek wieczorem wybuchł pożar w zakładzie mięsnym w Niewieścinie w gminie Pruszcz. Na miejsce skierowano sześć zastępów straży pożarnej.

Wiadomości

Przez trzy godziny strażacy walczyli z pożarem w Przechowie, w wyniku którego ucierpiały dwa budynki mieszkalne. Znane są wstępne ustalenia dotyczące przyczyny pożaru.

Wiadomości

echo adrotate_group(42);Świecie, dnia 20.01.2025 r. STAROSTA ŚWIECKI BOŚ.6740.2.D.1913.2024 OBWIESZCZENIE STAROSTY ŚWIECKIEGO Na podstawie art. 11d ust. 5 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Gmina Świecie zachęca mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących kąpieliska w Decznie.

Wiadomości

W minioną sobotę otwarto Gminną Bibliotekę Publiczną wraz Centrum Kultury i Rozwoju w Drzycimiu. Obiekt prezentuje się efektownie.

Wiadomości

W parku koło Centrum Kultury w Świeciu ktoś zniszczył kosze na śmieci. Część z nich wrzucono do fontanny. To już kolejny akt wandalizmu w...

Biznes

Mondi Świecie po raz kolejny uzyskało tytuł Top Employer 2025 w Polsce. Posiadanie certyfikatu świadczy o zaangażowaniu w tworzenie lepszego środowiska pracy.

Wiadomości

Niedawno zniszczono kosze na śmieci koło Centrum Kultury i w parku przy ul. Słowackiego. W ostatnich tygodniach to kolejny akt wandalizmu w mieście. Co...

Wiadomości

Z powodu ograniczeń w ruchu na dwóch ulicach w Przechowie, z przejazdu mogą korzystać tylko mieszkające przy nich osoby. Ma to związek z gruntowną...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Po zatrzymaniu Stanisława Ł. nieco skróciła się lista osób poszukiwanych przez policję. Komenda w Świeciu nadal poszukuje ponad 20 osób, które weszły w konflikt...

Wiadomości

W piątek wieczorem wybuchł pożar w zakładzie mięsnym w Niewieścinie w gminie Pruszcz. Na miejsce skierowano sześć zastępów straży pożarnej.

Wiadomości

Pijany Gruzin wjechał w przedsionek komisariatu w Bydgoszczy. Został obezwładniony i zatrzymany przez policjantów. Wszystko wskazuje na to, że zrobił to celowo.

Wiadomości

Miłośnicy sportów walki mieli okazję wziąć dziś udział w treningu prowadzonym przez najbardziej utytułowanego polskiego pięściarza. Mowa oczywiście o Krzysztofie "Diablo" Włodarczyku, który na...

Wiadomości

Mimo że finał przypada w niedzielę, w powiecie świeckim na dobre gra już Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W sobotnie przedpołudnie nad jeziorem Deczno spotkali...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W minioną sobotę liczba sto nabrała szczególnego znaczenia dla uczniów najstarszych klas Zespołu Szkół Menedżerskich w Świeciu.

Wideo

Rozpoczął się sezon studniówkowy. Odliczanie stu dni do matury rozpoczęli w piątkowy wieczór uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu.

Wideo

Dzisiejszy wieczór zapewne zapisze się w pamięci maturzystów I LO w Świeciu jako jeden z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu.