Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Chcesz się wybrać na spacer po plantach w Nowem? Możesz o tym zapomnieć

- Nie mogę pogodzić się z tym, że jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście jest tak zaniedbane - żali się nasz Czytelnik z Nowego. - Były pieniądze na rewitalizację, ale burmistrz wolał je wydać na coś innego.

Udostępnij
planty-nowe2

OGŁOSZENIE WYBORCZE

- Schody malowniczo wijące się na skarpie wiślanej to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Nowem - tłumaczy Czytelnik. - Zanim zaczęto dewastować ten teren, było chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Nie mogę przeboleć tego, że mimo zabezpieczonych pieniędzy na rewitalizację tego miejsca, pozyskanych jeszcze przez poprzedniego burmistrza, nic nie zrobiono. Nowi rządzący postanowili wydać je na coś innego, zaprzepaszczając szansę na remont.

W 2010 r. gmina Nowe pozyskała unijną dotację na rewitalizację starej części miasta, w tym plant. Plany zakładały m.in. przeprowadzenie prac remontowych przy schodach pomiędzy ul. Wiślaną a Wodną i Spacerową. Projekt został przygotowany jeszcze za poprzedniego burmistrza, Stanisława Butyńskiego.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Po wyborach wizja spożytkowania dotacji zmieniła się.

- Burmistrz Woliński uznał, że ważniejszym zadaniem jest rewitalizacja terenu starego miasta, co sukcesywnie jest robione - tłumaczy Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego. - Środki te więc nie przepadły, tylko wykorzystano je na  inny cel.

Tymczasem schody systematycznie podupadały. W 2019 r., ze względu na zniszczenia, burmistrz podjął decyzję o ich zamknięciu.

Reklama
Reklama

- Było to podyktowane względami bezpieczeństwa - podkreśla Lorkowski.
REKLAMA

Projekt rozpatrywany w 2010 r. przewidywał tymczasem powstanie nowych schodów z dwoma balkonami, a całą trasę spacerową miały oświetlać stylowe lampy. Ci, którzy o tym pamiętają, nie mogą pogodzić się z obecnym stanem.

-  Miejsce to miało być wizytówką turystyczną Nowego, gdzie mogłyby się odbywać  spotkania towarzyskie i plenery malarskie z widokiem na pradolinę Wisły - ubolewa mieszkaniec Nowego. - Obecnie planty bezpowrotnie są niszczone. Kompletnie zaniedbana jest też ulica Wiślana.

Reklama
Reklama

Z tak surową oceną nie zgadzają się władze gminy.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

- Trwa przebudowa ulicy Spacerowej, tak zwanych plant zamkowych - wyjaśnia zastępca burmistrza. - W przyszłym roku zostaną także ustawione ławki i stworzony punkt widokowy na dolinę Wisły. 

Gmina przyznaje, że odbudowa schodów wiąże się z dużym wydatkiem, m.in. dlatego, że są one umiejscowione na stromej skarpie.

- Jeśli będzie można pozyskać na ten cel dofinansowanie, to będziemy się o nie starać. Ulica Wiślana, ze względu na awarie wodociągowe w kilku miejscach załatana, jednak jej stan jest zadawalający. Kwestia, jaką obecnie analizujemy, to odbudowa rowu odwadniającego, który sąsiaduje z ulicą Wiślaną. Napór skarpy zdegradował ściany rowu i wymagają one naprawy - argumentuje Zbigniew Lorkowski.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (27)

  1. Mieszkanka Nowego

    24 września 2019 09:30

    Szkoda tego miejsca było

    Szkoda tego miejsca było piękne … dużo osób przechodziło tymi schodami .. teraz to zostały te na garbuzach … ciekawe na jak długo … 

    • XXX

      24 września 2019 10:16

      Jedne i drugie schody to

      Jedne i drugie schody to historyczne dziedzictwo Nowego. Jednak jeśli na burmistrza wybiera się takiego człowieka, który z Nowem nie ma więzi to tak całość jego pracy wyglada. Dziwi mnie jednak postawa Radnych, którzy nic z tą sprawą nie robią. Schodki  na Garbuzach w niedalekiej przyszłości też zapewne zostaną obwieszone tabliczką o zakazie użytkowania. To jest tanie i skuteczne:(

      • Kasieńka

        24 września 2019 15:24

        Garbuzy również można

        Garbuzy również można zaliczyć do remontu… Stan chodników i ulicy daje wiele do życzenia… Idąc zobaczyć ten piękny widok można sobie nogi połamać… Jeszcze jakies 2 lata temu może rok znajdowała się tam ławeczka gdzie można było podziwiać widok teraz już jej nie ma… Schody??? Będzie z nimi tak jak z tymi na plantach… Szkoda że władze nie zadbają o tak piękne miejsca w naszym miasteczku… 

      • Mieszkanka nowego

        24 września 2019 17:22

        Akurat ja nie głosowałam ..

        Akurat ja nie głosowałam .. także wybór innych mieszkańców naszego miasteczka … do schodków na plantach mam bardzo blisko często tamtędy chodziłam .. ostatnio byłam zobaczyć jak tam wygląda schody przysypane masakra .. w tym mieście za miast co raz lepiej jest co raz gorzej brak jakich kolwiek perspektyw .. pracy też nie ma … nie dziwię się że młodzież stąd wyjeżdża ..

  2. Greg

    24 września 2019 09:45

    Pieniądze urzad wolał wydać

    Pieniądze urzad wolał wydać na „otwieracz” w centrum miasta

  3. Aga

    24 września 2019 10:09

    Plan na naprawę finansów w

    Plan na naprawę finansów w Nowem, to likwidacja etatu zastepcy burmistrza!!!! Po co to stanowisko w tak małym mieście???!!!! I pieniadze bedą! na tę inwestycję i wiele innych!! Wczesniej nie było takiego stanowiska i Urząd istniał!

    • Prawda

      24 września 2019 15:27

      Święta prawda, obsadził

      Święta prawda, obsadził swojego znajomasa który nic kompletnie nie robi. W mieście w którym mieszka garstka ludzi zastępca burmistrza, śmiechu warte. No ale napełniamy swoje kieszenie!

    • sat

      24 września 2019 16:02

      Uważam, że dzięki temu panu –

      Uważam, że dzięki temu panu – zastępcy burmistrza, Nowe kulturalnie bardzo dobrze się rozwija, a plant szkoda. Nie wiem, dlaczego 120 lat temu można było wykonać najprostszym sposobem schody na plantach, które służyły kilkadziesiąt lat. Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku miasto, zaczęło je naprawiać, kładąc betonowe schody, które pod swym ciężarem wciąż się przesuwały po skarpie. Przedtem, schody były z desek i gruntu, deski wyznaczały wysokość stopnia, pamiętam takie schody. Teraz nagle potrzebujemy milionowych kwot na ich odbudowe…wiem wiąże się to w dzisiejszych czasach z normami bezpieczeństwa, na wszystko musi być certifikat. Chcicałbym żyć w Nowem 120 lat temu…

    • Iwo

      24 września 2019 20:26

      Może najpierw warto sprawdzić

      Może najpierw warto sprawdzić ile zarabia zastępca, jest to dostępne w oświadczeniu na BIP i już będzie wiadomo, że nie wystarczy.  Facet angażuje się w większość imprez świeckich i kościelnych, głównie w weekendy i widać, że nie robi tego z obowiązku tylko z pasji, gdyby nie on to nocy muzeów, muzyki kościołów czy remontu murów by nie bylo.

      • Nemo

        24 września 2019 21:13

        Z tego wynika, że to

        Z tego wynika, że to burmistrz w Nowem jest niepotrzebny i szkoda mu płacić za nic nie robienie 🙂

  4. Mieszkanka

    24 września 2019 10:50

    W naszym miasteczku jest dużo

    W naszym miasteczku jest dużo inwestycji które nie były ważne. A miejsca które są urokliwe i historyczne są zaniedbane, wielka szkoda.

  5. Marian

    24 września 2019 10:52

    Decyzje Pana Burmistrza to

    Decyzje Pana Burmistrza to czysty strzał w kolano. Wizytówka Nowego jest zdewastowana. Może warto pomyśleć o remoncie? Niepotrzebny nam taki burmistrz. Do zobaczenia przy urnie.

  6. Lol

    24 września 2019 11:20

    Za to na osiedlu myśliwskim

    Za to na osiedlu myśliwskim jest duży taras 

    • Nowianka

      24 września 2019 13:40

      A co za taraz jest na oś

      A co za taraz jest na oś Myśliwskim bo według mnie to są dziurawe i krzywe chodniki na ulicy leśnej i nic po zatem  

  7. Bart

    24 września 2019 14:42

    A kto wybrał burmistrza,

    A kto wybrał burmistrza, ufoludki? Pamiętajcie przy urnach wyborczych. A prawdą jest że zastępca w tak małym miasteczku jest niepotrzebny. W Niemczech dbają o takie zabytki bo to turyści i kasą dla gminy no ale to Nowe.

    • Gość

      24 września 2019 20:14

      A mnie się wydaje, że to

      A mnie się wydaje, że to jedyny gość z dużą świadomością historyczną w tym mieście. Min. remont murów miejskich to głównie jego zasługa, niestety wszystko wymaga kasy i czasu i nie da się tego zrobić systemem gospodarczym. krytykujmy ale tez dostrzegajmy to co się dzieje pozytywnego.

      • pies pogrzebany

        24 września 2019 21:29

        Problem tego Pana jest taki

        Problem tego Pana jest taki że może i zna się na historii ale nie myśli o przyszłości. To że Nowe najlepsze czasy ma za sobą każdy wie nie trzeba nikomu przypominać. Tu potrzebny jest wizjoner / biznesmen z charyzmą a nie historyk.

        • Obserwator

          24 września 2019 21:54

          Biznesmen nie przeznaczy

          Biznesmen nie przeznaczy wlasnych pieniedz, myślę, że ten Pan ma wizje ale żaden budżet nie jest z gumy i w każdym są priorytety czyli rzeczy, które trzeba wykonać najpierw i takie na które trzeba poczekać i wykonywać etapami. Są tacy, ktorzy widzą, ze powoli wokół  plant zaczyna się coś pozytywnego dziać i tacy, którzy niczego nie dostrzegają

          • Pies

            26 września 2019 13:21

            Używając słowa bizmensmen

            Używając słowa bizmensmen miałem na myśli osobę mającą podstawowe pojęcie o ekonomii a nie osoby która przyjdzie i za własne miliony wybuduje przedszkole. Ktoś kto dzięki swoim kontaktom pomoże przyciągnąć iwestorów tj firmy do otwarcia zakładów pracy. W tej chwili promocja naszej gminy polega na zaproszeniu kilku dziadków z partnerskiego miasta i opowiadaniu jak to u nas kiedyś było fajnie. Najśmieszniejszy w tym wszystkim jest slogan naszej gminy „Odkryj nowe perspektywy”. Powinno być „Porzuć to miejsce i odkryj nowe perspektyw”

        • Obserwator

          24 września 2019 21:55

          Biznesmen nie przeznaczy

          Biznesmen nie przeznaczy wlasnych pieniedz, myślę, że ten Pan ma wizje ale żaden budżet nie jest z gumy i w każdym są priorytety czyli rzeczy, które trzeba wykonać najpierw i takie na które trzeba poczekać i wykonywać etapami. Są tacy, ktorzy widzą, ze powoli wokół  plant zaczyna się coś pozytywnego dziać i tacy, którzy niczego nie dostrzegają

  8. Draks

    24 września 2019 17:22

    Elo boko 

    Elo boko 

  9. Aga

    24 września 2019 18:33

    Skoro raz były dane pieniądze

    Skoro raz były dane pieniądze na naprawę to chyba drugi raz to nie przejdzie…. Może się mylę, ale wydaje mi się że skoro na to były pieniądze to to powinno być zrealizowane tak czy nie? Ktoś to sprawdza??? Urzedasy zawsze wybrna 

  10. INNY

    24 września 2019 19:57

    Dotacja unijna była przyznana

    Dotacja unijna była przyznana w kwocie 360 tyś EURO z udziałem własnym ponad 200 tyś zł. Miała być rewitalizowana ul Spacerowa, schody i schodki na ulicy Stromej. Można o tym poczytać w protokole  nr 44/2010 z  XLIV Sesji R.M. Nowego z dania 31.08.2010 roku. Po dwóch przetargach w których wykonawcy żądali za pracę  około 200 tyś złotych więcej niż przewidywany koszt inwestycji burmistrz zdecydował, że  projekt będzie realizowany w latach późniejszych.(W tym samym czasie położono ok. 800m drogi w polach w Bochlinie przy domu jednej z ówczesnych radnych za ponad 200 tyś zł.) Pytam się, kiedy będzie realizowana inwestycja odbudowy Plant według  projektu z 2010 roku za który Gmina zapłaciła ponad 40 tyś zł? Gdy na koniec 2021 roku zadłużenie Gminy wynosić będzie prawie 15 mln złoych? Kto będzie płacił odsetki od tak wielkiego długu sięgającego prawie 50% budżetu Gminy?

    Co robią Radni zgadzając się na TAKĄ bezmyślną polityke finansową? Ślepo wierza zapewnieniom Skarbnika, że inne Gminy tez zadłużają się? Czy po prostu wiedzą, że za nic nie odpowiadają? Diety dla sobie potrafili podnieść, a o zrównowżone wydatki Gminy to już nie potrafia zadbać. Nam mieszkańcom nieudolny burmistrz pozostawi olbrzymi dług i braki w inwestycjach dla następcy. Zamiast obniżac podatki i promować przedsiębiorczoiść Nowe ma najwyższe wśród ościennych Gmin. 

    Rozmawiajcie z Radnymi, niech w końcu zaczną zadawać niewygodne, ale konieczne pytania burmistrzowi. Chociażby takie jak wtedy gdy pytali ile będzie kosztować eksploatacja Hali widowiskowej postawionej za 6,5 ml zł długu. Obecnie inwestycją nr 1 jest budowa przedszkola przy udziale własnym ponad 8 mln zł ( dług z obligacji) i dotacji unijnej 3,2 mln złotych. Powierzchnia użytkowa ponad 2200metrów dla 225 dzieci. JAKI będzie koszt utrzymania tak wielkiego obiektu? KTO  za to bedzie płacić? Budżet Gminy wynosi ok. 29 mln z tego 15 mln złotych wydatkuję się na pomoc społeczną ( dotacja państwa), 12 mln na szkolnictwo i pozostałe 12 mln  na inne cele. TYCH INNYCH CELÓW JEST MNÓSTWO i kolosalny deficyt juz niedługo w gminie Nowe zagości na stałe.

    • Nowianka

      24 września 2019 20:15

      przedszkole w nowym to must

      przedszkole w nowym to must have ponieważ  dzieci potrzebują tego obiektu zapewne będą skladki w przedszkolu na utrzymanie. W tym roku na ulicy Nowej jest grupa dzieci 3/4/5 lat razem nie wyobrażam sobie jak dziecko 3letnie ma się uczyć z 5latkiem. 3latek ma nadgonić do 5latka czy na odwrót ? Wiele mam chce iść do pracy zeby godnie żyć mając dzieci a nie może bo nie ma miejsc w przedszkolu. Tak samo jak przedszkole potrzebny jest żłobek ale tego chyba się nie doczekamy. 

  11. Zygmunt

    24 września 2019 21:19

    A może ruszycie te osrane

    A może ruszycie te osrane leniwe dupy i sami coś kurwa zrobicie zamiast narzekać? Nic tylko rządać i dawać za damski chuj. Pisowcy zasrani…

    • Filutek

      26 września 2019 12:11

      Język godny Jakiry z PO!

      Język godny Jakiry z PO! Radnym za to płacimy żeby d..ę ruszyli, jak nie  potrafią to niech robią miejsca ludziom odważniejszym. 

  12. Dawid

    24 września 2019 21:27

    w Nowem nie bylo mnie 18 lat,

    w Nowem nie bylo mnie 18 lat, pierwsze miejsce, ktore chcialem pokazac rodzinie to miał byc rynek, planty i spacer schodami, jakie bylo rozczarowanie wszystkich jak sie okazało, ze z krajobrzowego spaceru nici. Nie wiem czy kiedykolwiek zas nadazy sie sytuacja zeby zajrzec na ten urokliwy zakatek miasta