Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co dalej z Decznem? Gmina podpisała aneks z wykonawcą [zdjęcia]

Do końca marca miał być gotowy budynek powstający w miejscu dawnego baru w ośrodku wypoczynkowym nad jeziorem Deczno. Wykonwca nie dotrzymał jednak terminu. Co dalej?

Udostępnij
deczno-kwiecien-5

Przetarg na postawienie nowego budynku w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno, który pełniłby funkcje gastronomiczne i administracyjne, wygrał w 2021 r. KZBUD ze Świecia. Firma zaproponowała w przetargu najniższą cenę - 5 mln 735 tys. zł.

W miejsce dawnego baru do września 2022 r. miał powstać nowy budynek.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu prac, KZBUD zaczął zabiegać o aneks do umowy. Firma argumentowała, że wskutek drastycznego wzrostu cen materiałów budowlanych, znacznie wzrosły również koszty budowy. Miało to być przyczyną spowolnienia tempa budowy w Decznie.

Reklama
Reklama

Firma wyliczyła, że od momentu podpisania umowy koszty wzrosły o 2 mln zł. W kwietniu 2022 r. Rada Miejska w Świeciu zdecydowała o zabezpieczeniu dodatkowych pieniędzy na dokończenie inwestycji.

KZBUD nie skończył jej jednak do września ubiegłego roku, jak zakładała umowa. Jako jeden z powodów podawano trudności z zakupem materiałów i długi termin oczekiwania na ich dostawę z powodu sytuacji na rynku.

Gmina zgodziła się na przesunięcie spółce terminu do grudnia 2022 r., a potem do końca marca 2023 r.

Reklama
Reklama

Wykonawca nie dotrzymał jednak również tego ostatniego terminu.

- Podpisaliśmy aneks przedłużający zakończenie prac do 20 maja tego roku. Na ostatnim etapie budowy pojawiły się problemy, które nie były uwzględnione w projekcie, m.in. brak miejsca na zbiornik na gaz do ogrzewania obiektu - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Część robót, których nie uwzlędnił projektant, trzeba było wykonać w późniejszym terminie, co powodowało opóźnienia w realizacji inwestycji, stąd nasza decyzja o podpisaniu aneksu. Prace w ostatnim czasie mocno przyspieszyły, a gminna spółka Vistula-Park rozstrzygnęła już przetarg na wyposażenie budynku - dodaje burmistrz.

Krzysztof Kułakowski zaznacza, że podpisanie aneksu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi wydatkami dla gminy, poza już zarezerwowanymi środkami.

Reklama
Reklama

Jak dodaje burmistrz, postęp prac w Decznie sprawdza zatrudniony przez urząd inspektor, a umowy z podwykonawcami KZBUD-u są zatwierdzane przez gminę, aby mieć nad nimi kontrolę.

Miasto argumentuje, że zerwanie umowy ze świecką firmą z powodu niedotrzymywania terminów, wydłużyłoby prace jeszcze bardziej. Trzeba by było ogłosić nowy przetarg, a cała procedura potrwałaby kilka miesięcy. 

- Poza tym łączny koszt budowy byłby większy niż w tej chwili, bo nowy wykonawca również musiałby uwzględnić wyższe koszty materiałów i robocizny. No i oczywiście doliczyć do tego swoją marżę - powiedział Extra Świecie burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Koszt budowy realizowanej przez KZBUD ma się zamknąć kwotą około 7,8 mln zł.

W tej chwili wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe. Nadal sporo jest też do zrobienia na zewnątrz.

Piętrowy obiekt nad jeziorem Deczno o powierzchni 1000 m kw. będzie miał salę na około 80 osób, m.in. na organizację wesel, pierwszych komunii czy szkoleń, z możliwością podziału na dwie mniejsze.

Reklama
Reklama

Oprócz tego będą tam kuchnia, bar szybkiej obsługi, taras widokowy, pomieszczenia administracyjne, szatnia dla ratowników i pomieszczenie socjalne.

Zobacz poniżej galerię zdjęć z przebiegu prac w Decznie.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
38 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dajcie mu jeszcze 4 mln i

Dajcie mu jeszcze 4 mln i 9lat żeby skończył… To się w głowie nie mieści poprostu!!!!!

Dlatego lepiej brać firmę,

Dlatego lepiej brać firmę, która od razy proponuje wyższą kwotę ale jest rzetelna niż te wały kzbudu…

Widać, że roboty są mocno

Widać, że roboty są mocno zaawansowane. Jestem pewnien, że 2-3 tygodnie wystarczą żeby to skończyć. TO nie wina wykonawcy że doszły kolejne roboty które wpłytwają na termin zakończenia.

I Zachar zaś cyk… Neu Audi

I Zachar zaś cyk… Neu Audi SQ7 kupi… 

Wykonawca się nie spieszy bo

Wykonawca się nie spieszy bo może chce dobrze wykonać swoją pracę żeby nie było żadnych poprawek. To się chwali.

1. Założę się, że do 20 maja

1. Założę się, że do 20 maja nie zdążą. 2. Kwota z 5,2mln złotych wzrosła na 7,8mln, czyli równo o 50% (o połowę!). Nieźle. 3. Burmistrz w tej inwestycji ma zawsze jakąś wymówkę, żeby tłumaczyć inwestora. Dlaczego? 4. Jeśli po raz kolejny burmistrz mówi o tym, że czegoś nie uwzględniał projekt, był zły itp. to czas pociągnąć jednostkę projektową do jakiejś odpowiedzialności lub nie zajmować się tymi konsekwencjami, ponieważ przystępując do przetargu firma chyba dostaje projekt do ręki, żeby go zobaczyć i przeanalizować. Tyle tam błędów wg burmistrza było w projekcie, jak to mówił przez ostatni rok czy dłużej to firmy przystępujące do przetargu w 2021 roku tych wielu błędów nie zauważyły? Rozumiem jakieś małe błędy projektowe, ale w ponad rok burmistrz mówił co chwilę o tym, że w projekcie były błędy, a co za tym idzie (tak „tłumaczył” firmę wykonującą tą inwestycję) muszą zostać poniesione dodatkowe koszty lub/i musi zostać wydłużony termin zakończenia prac budowlanych.

Czegoś nie rozumiem…

Czegoś nie rozumiem… Projekt finansowany z budżetu miasta a milion błędów w nim? Nikt za to nie odpowiada??? Może trzeba odwiednie słuzby zawiadomić.. gdzie są radni???? Czemu nikt się tym nie zajmie??? To są spore sumy 

Chlop ma termin nie wyrabia

Chlop ma termin nie wyrabia się nie dostaje pieniędzy proste.. a tu niewiem o co chodzi 

następne pytanie czy aby na

następne pytanie czy aby na pewno budynek takiego typu i z takim przeznaczeniem powinien powstać nad jeziorem ze strefą ciszy? czy sprawa z rozebraną scianą do której miał być „dobudowany”budynek została wyjaśniona?

 By żyło się lepiej – kolegom

 By żyło się lepiej – kolegom 

Tymi inwestycjami powinny się

Tymi inwestycjami powinny się zająć jakieś służby porządkowe,  wszystko co robi Gmina to jakieś buble a nikt za to nie odpowiada.  Sprawa kradzieży w urzędzie też przycichła 

Fajnie że się buduje, jest

Fajnie że się buduje, jest szansa że będzie na lato. 

Ale gó..o

Ale gó..o

Nie doczekanie napewno do

To coś wygląda jak bunkier co

To coś wygląda jak bunkier co tam ma być?

7mln dzielone na 1000 metrów

7mln dzielone na 1000 metrów to daje 7tyś  na każdy metr kwadratowy, to chyba że złota ten obiekt będzie? Póki co to wygląda surowo i obawiam się, że gmina będzie musiała dołożyć jeszcze 5mln żeby to skonczyć…Tak ładnie to wyglądało na projekcie…

Gdy patrzy się od strony

Gdy patrzy się od strony jeziora to ta budowla wygląda jak jakiś obiekt wojskowy za nic nie komponuje się to do klimatu tego miejsca

Co żeśta zrobili z Deczna ?

Co żeśta zrobili z Deczna ? Qupe betonową  zrobiliście !!!!! Żebyście mieli gdzie zebrania robić i bankieciki po to to jest hooye!!!!

Jeden wielki SKANDAL i do

Jeden wielki SKANDAL i do tego pan Burmistrz rzecznikiem wykonawcy

Telewizje powiadomić i tyle w

Telewizje powiadomić i tyle w temacie! Gdzysa radni którzy tak walczą o dobro budżetu??? Nie widzicie tego????

Ja też bym tak chciał na

Ja też bym tak chciał na przetargu podać cenę najniższą a później tylko dobierać więcej, nie ma co cwani są

Ochydne 

Ochydne 

Ja wam wójta nie wybierałem!

Ja wam wójta nie wybierałem!

Po co krytykujecie skoro za

Po co krytykujecie skoro za rok tych samych bezradnych radnych i tego samego burmistrza wybierzecie.Świecie to miasto niereformowalne.

Przykro, że nie idzie tego zmienić.

Ten obiekt wygląda jak dom

Ten obiekt wygląda jak dom pogrzebowy na cmentarzu wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Nie dość że większość

Nie dość że większość mieszkańców uważała że zmian w Decznie nie potrzeba to jeszcze taka niegospodarność naszymi podatkami. Dla Miasta, mieszkańców i turystyki by było lepiej zrobić bulwary wzdłuż Wdy

Ta firma ma burmistrza w

Ta firma ma burmistrza w kieszeni bo ma haki na niego dlatego mu ciagle dokładaja zamiast odjąć .Jak by to inna firma robiła to już by ją ciągnęli do odpowiedzialności żeby nie wypłacić .Po za tym jeszcze zobaczymy jak to będzie wykonane haha

Co za bzdury. Rozpisanie

Co za bzdury. Rozpisanie nowego przetargu może i wziąło by się z dodatkowymi kosztami i czasem. Ale aneksy i dosypywaniem kasy mija się z ideą przetargów. Mimo że znam burmistrza mogę zapewnić go o postępowaniu karno administracyjnym po zakończeniu inwestycji w celu weryfikacji wydatkowania środków publicznych oraz procedury wyboru obecnego wykonawcy wraz z zezwoleniem na kolejne odstępstwa od umowy.

Po kilkudziesięciu miesiącach

Po kilkudziesięciu miesiącach wykonawca znalazł błędy w dokumentacji? Śmieszne… a inspektor reprezentujący gminę nie znalazł wcześniej? Od samego początku wyglądało to tak jakby wykonawca nie był prawie wcale kontrolowany. Panie burmistrzu jest Pan jeszcze młody i może dużo osiągnąć… ale nie z tym starym betonem pracującym w urzadzie. Pracujący dla Pana ludzie wchodzą Wam burmistrzom w d… ale tylko wtedy jak patrzycie. Za plecami robią z Was pośmiewisko. Smutne to. TEMAT DECZNA TO PIKUŚ W PORÓWNANIU Z TYM CO DZIEJE SIE PRZY BUDOWIE DROG I INFRASTUKTURZE TOWARZYSZACEJ. I NIE CHODZI MI O TERMINY.

Powiem wam hejterzy ze mam

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama