Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co nasi burmistrzowie i wójtowie myślą o tym, że prawdopodobnie będą rządzić pół roku dłużej?

Sejm przyjął ustawę zgłoszoną przez PiS, która wydłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Celem tego działania miałoby być rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny się one odbyć jesienią przyszłego roku. Co sądzą o tym burmistrzowie i wójtowie z powiatu świeckiego?

Udostępnij
wybory-1

Teraz ustawa autorstwa PiS trafi do senatu. Jeśli ją odrzuci, co jest prawdopodobne, dokument ponownie wróci pod obrady sejmowe, gdzie większość ma partia rządząca i popierające ją ugrupowania i wtedy zapewne zostanie przyjęty. 

W wielkim skrócie, nowa ustawa przewiduje, że kadencje rad gmin, miast, powiatów oraz sejmików województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa jesienią 2023 r., ulegnie przedłużeniu do 30 kwietnia 2024 r.

Jak argumentuje PiS, wszystko po to, aby wybory do sejmu i senatu nie odbywały się w tym samym lub zbliżonym czasie co wybory samorządowe. Zdaniem rządzących pozwoli to uniknąć zamieszania.

Reklama
Reklama

Nowe prawo ma też przeciwników. Opozycja uważa, że PiS boi się porażki w wyborach lokalnych, które powinny odbyć się tuż przed wyborem posłów i senatorów. Partia i rząd zmieniają więc kolejność, aby ewentualne kiepskie wyniki w wyborach samorządowych nie przełożyły się na słabsze notowania PiS w wyborach parlamentarnych.

Zdaniem burmistrza Świecia ustawa, jeśli wejdzie w życie, ma swoje plusy.

- Przede wszystkim wyborcy będą mieli jasny obraz, na kogo głosują - podkreśla Krzysztof Kułakowski. - Chodzi zwłaszcza o osoby starsze, które mogą czuć się oszołomione mnogością plakatów wyborczych. Nazwiska kandydatów mogą im się po prostu zacząć mylić. Wszyscy doskonale wiemy, ile materiałów wyborczych pojawia się na ulicach w czasie kampanii samorządowej i parlamentarnej.

Reklama
Reklama

W dość podobny tonie wypowiada się wójt gminy Lniano.

- Myślę, że ma to jakieś uzasadnienie - mówi Zofia Topolińska. - Wyraźny rozdział pozwoli uniknąć nieporozumień, jakie mogłyby się pojawić w sytuacji, gdy trzeba by wybierać posłów, senatorów, wójtów, burmistrzów i radnych w tym samym czasie. Jest jeszcze jeden istotny aspekt. Przedłużona kadencja pozwoli zamknąć wiele inwestycji realizowanych ze środków z Polskiego Ładu. Ze względu na sposób ich rozliczania, niektóre zadania będą gotowe dopiero jesienią przyszłego roku. Wyborcy zyskają pełniejszy obraz naszej pracy.

Nieco mniej entuzjastycznie o pomyśle rządzącej partii wypowiada się burmistrz Nowego.

Reklama
Reklama

- Z mojej perspektywy nie ma to większego znaczenia - uważa Czesław Woliński. - Myślę, że argumenty o konieczności rozdzielenia wyborów po to, by kandydaci się nie mylili nie jest do końca trafiony. Już przerabialiśmy podwójne wybory i jakoś nikt nie miał z tym większego problemu. Sądzę, ze kryje się za tym jakaś gra polityczna, która niepotrzebnie znowu wprowadza złe emocje.

Większej aprobaty nie słychać też w głosie zastępcy burmistrza Pruszcza.

- Skwituję to krótko, nie zmienia się zasad w trakcie gry - mówi Anna Szafrańska, zastępca burmistrza.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

PiS nie musi nic kombonować

PiS nie musi nic kombonować bez tego rozgromi opozycję. Ludzie wiedzą że to jedyna partia która ma jakiś stabilny i sesnowny program dl Polski. 

***** ***

***** ***

Kiedy dodatek węglowy w

Kiedy dodatek węglowy w Świeciu? Czy to kolejne obiecanki? 

Wiadomo, że Kułak się cieszy.

Wiadomo, że Kułak się cieszy. O pół roku więcej będzie pobierał ok. 20000 złotych miesięcznie. Na jego miejscu każdy byłby za. Można pozazdrościć takiej gigantycznej kasy.

Powinni rządzić pół roku

Powinni rządzić pół roku krócej.

Uważam że w Swieciu władza

Uważam że w Swieciu władza rządzi nieźle. Nie każda zmiana jest dobra. Nie widzę nikogo kompetentnego do zastąpienia obecnej władzy. Jeżeli jest inaczej to proszę o propozycje.

Może znajdzie kasę na laptopy

Może znajdzie kasę na laptopy, które przez pomyłkę jego pracownika dzieci nie dostaly .

Ta ustawa to kolejny niewypał

Ta ustawa to kolejny niewypał. Przenieśli wybory samorządowe na wiosnę aby nie kolidowały z parlamentarnymi. Ale wiosną są też wybory do europarlamentu. To już nie będzie kolizji wyborczej?

Zgadzam się z Kazimierzem 

Zgadzam się z Kazimierzem  PiS to jedyna poważna partia w Polsce reszta to jak mówił Cienkievicz uj,dvpa i kamieni kupa a  jedyny program to twn24.Polacy to wiedza 

Sympatycy opozycji nie maja

Sympatycy opozycji nie maja nic madrego do powiedzenia oprócz  ośmiu gwiazdek i obrażania zero wiedzy budzą już POwszechny śmiech .

A pis wypowiada tyle mądrości

A pis wypowiada tyle mądrości, że na spotkania ze spoleczenstwem nie wejdzie nikt kto nie jest na liście i klakierzy ustawieni. A jak mają za mało chętnych to przywoza autokarami. To jest śmiech na sali.. Co to za rząd,  że boi się spotykać z ludźmi i nie przyjmuje krytyki. Oj boją się mądrych ludzi! Ich czy się kończy, nie potrafią prowadzić zrównoważonej gospodarki i rozwoju no ale jak się zatrudnia samych misiewiczów to tak wychodzi,  że duzi do poprawki…

Boże chroń Polskę. I daj żeby

Boże chroń Polskę. I daj żeby PiS wygrał znowu

 Dokładnie,chroń nas od

 Dokładnie,chroń nas od pokemonskiej targowicy bo z wrogami poradzimy sobie sami

Przecież to widać, że jeden

Przecież to widać, że jeden pisdufan się pod różnymi nickami wpisuje, udając, że tylu fantrolli ma pzprbis.

Nie wypowiadaj się o pzpr bo

Nie wypowiadaj się o pzpr bo nie masz o tym pojęcia szukałeś w pampersa w tym czasie A dziś historię wykladaja ci o 19tej początek Nicka dobry Ale końcówkę powinieneś zmieniać 

Niektóre komentarze chyba

Niektóre komentarze chyba nieźle płatne. Wiadomo co 6 pensyjek więcej to więcej 

Tak ,tak, burmistrz sie

Tak ,tak, burmistrz sie cieszy , że kasa wpadnie do kieszeni!! ,,bo to ostatnia kadencja !! To jest jedna banda . Jeszcze pół roku będziemy się męczyć z tą władza!

Nie wiem o jakiej wladzy

Nie wiem o jakiej wladzy mowisz ale nie męcz sie za dużo  bo  opos.zycja dostanie takie lanie w wyborach że sałatka z przyjęcia będzie im się odbijala kolejne 4 lata

To miasto z takim budżetem

To miasto z takim budżetem potrzebuje świeżej odważnej władzy od zaraz

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama