Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co przyniósł nam 2022 rok? Kalendarium wydarzeń

Żadne inne wydarzenie nie naznaczyło tak bardzo kończącego się roku, jak w wojna na Ukrainie. Wraz z jej wybuchem pojawiły się przed nami zupełnie nowe wyzwania. Ceny oszalały. Przecieraliśmy oczy ze zdumienia, gdy okazało się, że w Polsce brakuje węgla i trzeba go sprowadzać aż Kolumbii. Oczywiście były też jaśniejsze momenty. Udało się, choć nie bez problemów, zakończyć kilka ważnych inwestycji.  

Udostępnij
podsumoanie-czolo-12

Z pewnością nie tak wyobrażaliśmy sobie lata 20. XXI wieku. Gdy wydawało się, że nie może spotkać nas już nic gorszego od pandemii, Rosja napadła na Ukrainę. Wojna, która miała potrwać trzy dni, ciągnie się do teraz i końca jej nie widać. I chociaż działania wojenne toczą się daleko od naszych granic, to już kilka dni o jej wybuchu, w naszym powiecie i wielu innych pojawili się uchodźcy.

Jak zawsze, wojna pociągnęła za sobą lawinę zdarzeń. Niepewność, strach, groźby Rosji i problemy z niektórymi surowcami przełożyły się na galop cen, który wciąż trwa. Nigdy nie dowiemy się ile podwyżek było podyktowanych faktycznym wzrostem kosztów, ale ile to zwykła spekulacja, tak charakterystyczna dla niepewnych czasów. Z pewnością wielu pamięta moment, gdy wkrótce po tym, jak podano informacje, że wojska rosyjskie zajęły elektrownię atomową na Ukrainie, cena jodku potasu w ciągu dwóch dni wzrosła pięciokrotnie.

Jednak te trudne momenty pokazały, że potrafimy się wspaniale jednoczyć i działać wspólnie ponad podziałami. W Świeciu błyskawicznie zawiązał się Komitet Pomocy Ukrainie, który do teraz aktywnie działa.

Reklama
Reklama

Podsumowując rok 2022 nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy od nas odeszli. Śmierć niektórych osób była wielkim zaskoczeniem. Nikt się tego nie spodziewał. Bo czy 49 lat to czas by umierać? Z pewnością nie, a tyle miał właśnie Wojciech "Fazi" Radtke, ceniony w świecki muzyk.

Na szczęście w kalendarzu wydarzeń zapisały się też momenty radosne. Wielu na pewno zgodzi się z twierdzeniem, że na szczycie tych radości  można umieścić zakończenie budowy S5, dzięki czemu czas podróży do Bydgoszczy skrócił się z półtorej do pół godziny. I co najważniejsze, sama jazda przestała być koszmarem ze względu na liczne utrudnienia, z jakimi trzeba było się liczyć w trakcie budowy. Taki sam przełom dokonał się na odcinku do Grudziądza. 

Oto nasze kalendarium roku 2022 stworzone na podstawie informacji publikowanych na portalu Extra Świecie.

Reklama
Reklama

Nadejście Nowego Roku w szczególny sposób celebrowano w Pruszczu. Rok 2022 rozpoczyna nowy rozdział w historii tej miejscowości, która po wielu staraniach, otrzymała prawa miejskie. To trzecie miasto (2,7 tys. mieszkańców) po Świeciu i Nowem w powiecie świeckim.

Styczeń przyniósł też zmiany w policyjnym taryfikatorze kar. O tym jako bardzo mogą być one dotkliwe, jako jeden z pierwszych przekonał się pewien 19-latek, który w Pruszczu na ul. Szkolnej jechał z prędkością 121 km na godzinę.  Nie dość, że stracił prawo, to jeszcze otrzymał 10 pkt. karnych i mandat w wysokości 2500.

Reklama
Reklama

Pod koniec miesiąca premier ogłasza, że mamy kolejną eksplozję pandemii. Dzienna liczba infekcji przekracza 40 tys. Wprowadzane są darmowe testy. Wzrasta liczba osób pracujących zdalnie. 

W ostatni weekend stycznia zagrała WOŚP. Niestety z powodu ograniczeń finał nie mógł mieć takiej oprawy, do jakiej nas przyzwyczajono. Mimo to, efekty zbiórki pieniędzy były zaskakująco wysokie.

Reklama
Reklama

 

W czwartek 3 lutego około godz. 6.15 rano na przejeździe kolejowym w Warlubiu zderzyły się pociąg pospieszny i autobus szkolny. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł kierowca.

Szalejąca 20 lutego wichura w jednym tylko leśnictwie Bedlenki w gminie Drzycim doprowadziła do przewrócenia około 1500-2000 drzew.

Reklama
Reklama

Dwa dni później odbyła się pierwsza sesja po tym, jak Pruszcz uzyskał prawa miejskie. Jednym z punktów uroczystego spotkania w hali widowiskowo-sportowej było wręczenie insygniów władzy burmistrzowi i przewodniczącemu rady. Świadkami tego wydarzenia było wielu gości.

 Już pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Świeciu zawiązał się Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie. Wiemy, że wielu z Was chce pomagać. Czujecie, że należy działać... Połączyliśmy siły i energię wielu osób, by koordynować wspólne akcje w skali powiatu świeckiego i móc szybko odpowiadać na konkretne potrzeby i dobrze zdiagnozowane problemy. Dołączcie do nas i zaproście znajomych. Już niebawem będziemy Wam przekazywać informacje o podejmowanych lokalnie działaniach - mogliśmy przeczytać na facebookowej stronie Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie - Powiat Świecki.

Reklama
Reklama

26 lutego do Terespola (gmina Świecie) przyjechał autokar z grupą 46 uchodźców z Ukrainy.

2 marca przy ul. Wyszyńskiego 15 zostaje uruchomiony punkt zbiórki darów dla obywateli Ukrainy. W pracę angażuje się kilkudziesięciu wolontariuszy.

Ukazuje się książka "Świeccy" Marcela Andino Veleza, nieco kontrowersyjna saga rodzinna, której bohaterowie mieszkają w Świeciu, najbardziej świeckim miastem nie tylko w Polsce.  

Reklama
Reklama

Raf-Mix & Partnerzy po raz piąty mistrzem Stalex Ligi. To nowy rekord wszech czasów.  Raf-Mix pokonał po dogrywce Grestę 2:1, a przesądził o tym gol Macieja Sieradzkiego zdobyty równo z końcową syreną.

Pierwsze doniesienia o szokujących cenach węgla. W porównaniu z początkiem sezonu grzewczego w 2021 roku ceny węgla urosły o 100 proc. Najpopularniejszy ekogoroszek w marcu 2022 roku kosztował  2100 zł za tonę.

Reklama
Reklama

Jak zawsze w marcu rozdano coroczne nagrody starosty mieszkańcom powiatu świeckiego, którzy swoją postawą lub osiągnięciami przyczyniają się do promocji regionu. Uhonorowano aktywistów w czterech kategoriach: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport i promocja powiatu. Tym razem uhonorowano nimi:  księdza Przemysława Szulca, Patrycję Erward, Jarosława Dąbrowskiego, Józefa Malinowskiego, Martę Wieliczko i Huberta Siekierkowskiego (pośmiertnie).

W kwietniu ekipę remontującą zamek w Świeciu zajmują dwie sprawy: tynkowanie sklepień gwiaździstych w refektarzu oraz budowa podpór w kaplicy. 

Reklama
Reklama

W Światowym Dniu Ziemi, miało miejsce długo oczekiwane oficjalne otwarcie placówki w Tleniu, Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Decyzją burmistrza Świecia, Monika Tom zastąpiła Iwonę Mazelewską na stanowisku dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. Poprzednia dyrektorka zrezygnowała z posady.

Ruszają duże inwestycje w gminie Dragacz. W Nowych Marzach powstaje kompleks budynków magazynowych. 

Reklama
Reklama

16 majaw Niewieścienie (gm. Pruszcz)dochodzi do tragicznego wypadku na drodze S5. Zginęły cztery osoby zmiażdżone przez ciężarówkę. śmierć na miejscu ponieśli czterej mieszkańcy powiatu elbląskiego w wieku 24, 38, 39 i 41 lat.

Bokser Wdy Świecie, startujący w kategorii 48 kg osiągnął największy sportowy sukces w karierze, stając na najniższym stopniu podium zawodów w armeńskim Erywaniu. 

Reklama
Reklama

7 czerwca wielu zelektryzowała informacja o śmierci Wojciecha "Faziego" Radtke  Przez szereg lat związany był m.in. z formacją Latający Most, a potem ze świecko-grudziądzkim zespołem Zydeco Flow. Jako gitarzysta uczestniczył w niezliczonej ilości projektów z różnymi muzykami w Świeciu i w kraju.

II LO w Świeciu świętuje 30-lecie istnienia szkoły. Warto podkreślić, że liceum przezwyciężyło dwie próby likwidacji, w 1996 i 2002 roku. Dziś z pewnością nie grozi to szkole.

Reklama
Reklama

Małgorzata Cardona-Kocikowska została nowym dyrektorem I LO w Świeciu. Objęła to stanowisko po Ewie Szczepanowskiej, która zrezygnowała z funkcji.

Na początku lipca wójt Jeżewa Maciej Rakowicz wrócił z Włoch ze srebrnym medalem mistrzostw Europy w tenisie stołowym.

Reklama
Reklama

29 lipca zmarł Zbigniew Iwański. 30 sierpnia skończyłby 66 lat. Nie doczekał urodzin. Zbigniew Iwański większość swego życia poświęcił szeroko rozumianej kulturze fizycznej. Pracę na stanowisku zastępcy kierownika ds. sportu w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu rozpoczął w kwietniu 1992 r. i pracował tam do samego końca. W międzyczasie zmieniła się tylko nazwa stanowiska, gdy został zastępcą dyrektora.

W sierpniu mieszkańcy zaczynają coraz mocniej dopytywać o to, kiedy zakończy remont ul. Wojska Polskiego w Świeciu. Niestety dowiadują się, że termin znowu został przesunięty.

Czasopismo "Wspólnota" po raz kolejny opublikowało ranking zamożności samorządów w Polsce. Zestawienie dotyczy roku 2021. Pierwsze trzy miejsca zajmują gminy: Świecie, Bukowiec i Osie.

Reklama
Reklama

Świecki zamek odwiedził Piotr Całbecki. Marszałek województwa był pod dużym wrażeniem kunsztu pracowników zajmujących się odbudową.

We wrześniu w Lnianie hucznie świętowana jest setna rocznica powstania parafii. Z tej okazji ukazał się m.in. jubileuszu książka "100-lecie parafii Lniano".

Reklama
Reklama

Rozpoczął się remont drogi nr 91 między Świeciem a Chełmnem. Kierowców zaskoczyła skala utrudnień.

Przy ul. Żwirki i Wigury, w miejscu zmodernizowanego boiska, otwarto miasteczko rowerowe. Była to wspólna inwestycja gminy Świecie i Mondi Świecie.  

Reklama

W październiku w Warlubiu rusza budowa przedszkola i żłobka.

W listopadzie najbardziej zaangażowanym, rzetelnym, ofiarnym i twórczym w działaniach na rzecz drugiego człowieka zarząd województwa przyznał Stalowe Anioły. Wśród nagrodzonych znalazła się Fundacja Makowo.

W Bydgoszczy ogłoszono zwycięzców Rankingu Gmin Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który wyłonił samorządy wyróżniające się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Pierwsze miejsce zajęła gmina Osielsko, drugie gmina Białe Błota (obydwie z powiatu bydgoskiego), a trzecie gmina Osie, która jednocześnie została liderem powiatu świeckiego.

W grudniu w wieku 87 lat zmarł urodzony w Świeciu prof. dr hab. Maksymilian Grzegorz. Był współautorem m.in. pierwszego tomu „Dziejów Świecia nad Wisłą i jego regionu”.

Adam Knapik pożegnał się z funkcją przewodniczącego Rady Powiatu Świeckiego. Było to konsekwencją jego problemów prawnych.

Kalina Kosikowska z Bzowa (gm. Warlubie) Polska Miss Nastolatek.

Mieszkańcy wybrali Drzewo Roku Ziemi Świeckiej. Wyboru laureatów dokonano na podstawie zsumowanych głosów internautów i jury konkursowego. Najwięcej głosów otrzymał dąb 100-lecia w Laskowicach.

Kryzys na rynku drukowanych gazet i spadek sprzedaży doprowadziły do zniknięcia z rynku dwóch lokalnych tygodników: "Czasu Świecia", który ukazywał się od 1997 r. i "Nowego Świecia", którego pierwszy numer pojawił się w 2016 r.

30 grudnia zmarł Ryszard Pacek, wieloletni radny Rady Powiatu Świeckiego, nauczyciel geografii w I LO w Świeciu.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

2022 – totalna drożyzna,

2022 – totalna drożyzna, inflacja, wojna. 2023 nie będzie lepszy: od początku roku drożyzna przybierze na ogromnej sile (od 1 stycznia ogromny wzrost opłat za media, kolejne rozdawnictwo drukowanych pieniędzy przez pis, powrót 23% vatu na paliwo + powrót vatu na niektóre produkty żywnościowe – oba od 1 stycznia, wzrost najniższej płacy krajowej), wojna dalej będzie trwać i przybierze na mocy, oby inlacja zaczęłą spadać. 

Umarł Makarena muj przyjaciel

Umarł Makarena muj przyjaciel to było najważniejsze w tym roku lub tamtym ,bo ja chleje codziennie i nie wiem czy to było w tym roku

cieszcie się z wódki, zenyka

cieszcie się z wódki, zenyka martynika i dody rodowicz, bo jutro obudzićie się w świecie drożyzny, początku drastycznej drożyzny

Tyle tu wydarzeń……jednak

Tyle tu wydarzeń……jednak hitem jest wyczyn wójta z Drzycimia-.to chyba świecki powiat. Rozpoczął przebudowę szkoły w trakcie roku szkolnego.Chyba lekko przegiąl-czyż nie??? Gdzie są sanepid….kuratorium.,….Od kiedy dzieci mogą uczyć się w hałasie- strasznym hałasie,w pomieszczeniach mających 14 stopni-co na to nauczyciele???dyrekcja????no tak ogony podkupili bo o pracę strach.Ale dziwię się rodzicom-rozmowy z kimś takim-po co??? Są media-.czy Wy ludzie oglądacie UWAGĘ np,Jaworowicz??? To sprawy dla nich.No tak ,ale ciemny lud w wójta wierzy i jego dobre intencje.Ludzie obudźcie się!!!!!! Także ten wyczyn to nr 1 na liście wydarzeń 2022 w naszych okolicach.

Nowy rok będzie lepszy od

Nowy rok będzie lepszy od minionego. Ludzie, trochę optymizmu!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama