Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z bulwarami nad Wdą? Będą czy nie? Gorąca dyskusja na sesji rady miejskiej

Dyskusję o przyszłorocznym budżecie gminy Świecie zdominowała debata o bulwarach nad Wdą. Dariuszowi Woźniakowi i Tomaszowi Szamockiemu zależało na przekonaniu pozostałych radnych do wprowadzenia poprawki, której celem byłoby zabezpieczenie pieniędzy na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów przy ul. Nadbrzeżnej.

Udostępnij
bulwary-1

Dokumentem będącym swego rodzaju wstępem do każdego budżetu gminy jest uchwała dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej. Dziś dyskutowano o prognozie na lata 2023-2028. Ten dokument w znacznej mierze determinuje kształt każdego rocznego planu wydatków i przychodów.

Przyszłoroczny budżet gminy prezentuje się efektownie. Zapisano w nim 72 inwestycje na kwotę 45 mln zł. Chwalił go nawet, zwykle krytyczny, radny Dariusz Woźniak (Nasze Świecie Razem) jednocześnie dodając, że mimo swoich zalet, może być on jeszcze lepszy, jeśli radni przyjmą poprawkę mówiącą o zabezpieczeniu 100 tys. zł na opracowanie koncepcji oraz dokumentacji bulwarów nad Wdą.

Chodzi w niej o zagospodarowanie brzegu rzeki przy ul. Nadbrzeżnej w Świeciu. Miałoby tam powstać miejsce wypoczynku z leżakami, punktem gastronomicznym i innymi wygodami dla mieszkańców i przyjezdnych, którzy cieszyliby się widokiem na odnowiony zamek.

Reklama
Reklama

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu, radny Woźniak jako źródło finansowania wskazał pieniądze zabezpieczone na modernizację bazy wypoczynkowej nad jeziorem Deczno.

- Zgodnie z umową, inwestycja w Decznie miała kosztować 5,7 mln zł - przypominał. - Po siedmiu aneksach wzrosła do 7,3 mln zł. Brak kolejnych aneksów pozwala przypuszczać, że z zarezerwowanych 8,4 mln zł sporo pozostanie. Nie ma więc przeszkód, aby właśnie ten dział pomniejszyć o potrzebne 100 tys. zł.

Pod petycją w sprawie bulwarów nad Wdą radni Dariusz Woźniak i Tomasz Szamocki (PiS) zebrali w ostatnim czasie 1100 podpisów mieszkańców.

Reklama
Reklama

Jak jednak zauważyła radna Grażyna Styczeń (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe), gdyby postawić pytanie, czy chcesz bulwarów, żłobka na Mariankach czy przedszkola w Grucznie, wyniki ankiety mogłyby być już zupełnie inne.

- Nie jestem przeciwniczką zagospodarowania tych terenów, ale na pytanie, czy mieszkańcy tego chcą, oczywistym jest, że każdy odpowie "tak" - przekonywała.

Jako zdecydowany przeciwnik wizji Woźniaka opowiedział się za to radny Zbigniew Rydziel (Koalicja Obywatelska), który w ostrym tonie wypomniał radnemu Naszego Świecia Razem obietnice wyborcze dotyczące drogi Czaple-Sartowice.

Reklama
Reklama

- Pan mówi o rzeczach z kosmosu, a tymczasem ludzie taplają się w błocie - Rydziel obrazowo malował obraz wiejskich dróg w części gminy. - A co ze świetlicami wiejskimi? Od lat nie mogą się ich doprosić mieszkańcy Kozłowa, Chrystkowa czy Topolinka. Tym trzeba się zająć w pierwszej kolejności, a nie jakimiś bulwarami.

Napastliwy ton radnego Rydziela, znanego zresztą z ostrego języka, skrytykowało kilkoro radnych m.in. wiceprzewodniczący rady Adam Cieślak. Mimo tego incydentu, dyskusja przebiegała w dość spokojnej atmosferze. Radni starali się raczej rzeczowo przedstawiać argumenty za lub przeciw bulwarom niż się wzajemnie obrażać.

- Praca w radzie i opracowywanie kolejnych budżetów nauczyło mnie pewnej pokory - podjęła temat bulwarów radna Iwona Karolewska (OPS). - Czasami ze swoimi pomysłami trzeba poczekać na odpowiedni moment. I tak chyba jest w tym przypadku. Dokończmy najpierw zamek i Deczno, a potem zajmiemy się bulwarami, które również popieram. Nie róbmy jednak wszystkiego od razu.

Reklama
Reklama

W pojednawczym tonie głos zabrał Tomasz Szamocki. Zaproponował, że skoro 100 tys. zł to za dużo, to może niech będzie to 50 tys. zł.

- Spróbujmy zrobić konkurs - sugerował tańsze rozwiązanie - Może okaże się, że znajdzie się ktoś, kto zrobi nam koncepcję, za mniej niż się spodziewamy.

Jako jeden z ostatnich wypowiedział się Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia, który pochwalił radnych opozycji za zaangażowanie w zbiórkę podpisów w sprawie bulwarów nad Wdą. Potem wyjaśnił, dlaczego jest przeciwnikiem proponowanej poprawki.

Reklama
Reklama

Jako podstawowego argumentu burmistrz użył planów związanych z zagospodarowaniem 5 ha w obrębie zamku. Ma to być atrakcyjna strefa wypoczynku, podobna do tego, co mogłyby zaoferować bulwary po drugiej stronie rzeki.

Jednocześnie burmistrz przypomniał, że w ciągu roku budżet gminy jest kilka razy zmieniany.

- Jeśli pojawią się jakieś wolne środki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wtedy wrócić do dyskusji na temat bulwarów - deklarował Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Z kolei Paweł Knapik, zastępca burmistrza, argumentował, że rewitalizacja zamku potrwa jeszcze parę lat lat i będzie kosztowna.

- Sam dach może kosztować 10 mln zł, a to dopiero drugi z planowanych czterech etapów - mówił.

Jeszcze mocniej wiceburmistrz zaakcentował fakt, że wbrew temu, co sugerują radni Woźniak i Szamocki, bulwarów tanio zrobić się nie da. Decyduje o tym zarówno trudne ukształtowanie terenu, jak i fakt, że jest to teren zalewowy, wymagający solidnych betonowych konstrukcji.

Reklama
Reklama

- Jeśli tego nie zrobimy w ten sposób, to przy pierwszym wysokim stanie rzeki, woda wszystko zabierze - twierdził. - To pewne.

Krótko potem, dość niespodziewanie, Dariusz Woźniak zaproponował, aby przeznaczyć w budżecie na 2023 r. na koncepcję bulwarów nie 100 tys., ale chociaż 30 tys. zł.

Za jego wnioskiem zagłosowało 9 radnych, przeciwnych było 12, co oznacza, że na razie plany upadły.      

Za przyszłorocznym budżetem gminy Świecie zagłosowało 19 radnych, a 2 się wstrzymało (więcej o budżecie na 2023 r. w artykule poniżej).

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
66 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

I super, najważniejsze że

I super, najważniejsze że jest chęć porozumienia. 

Z koleją nie poszło to za

Z koleją nie poszło to za bulwar chce się zabrać.  Nie na to podatki płacimy…żeby  nad Wdą poszwendać się 

I może nad te bulwary

I może nad te bulwary pojedziemy pociągiem?  Wyobraznia Pana W. jest przebogarta. Może lepiej zabezpieczyć jakąś  kwotę na przystosowanie naszego schroniska  w Sulnowie na ogrzewane boksy.Panie W…śmieszne te Pana pomysły.

Naczelny kolejarz Świecia..

Naczelny kolejarz Świecia.. za szpital się weźcie że lekarzy niema a nie głupotami się zajmujecie

Wzdłuż bulwaru powinny być

Wzdłuż bulwaru powinny być tory i stacja kolejowa z dworcem. Wszystko oczywiście połączone z Laskowicami i Terespolem.

Reklama

Oni piją czy coś wciagają?

Oni piją czy coś wciagają? Najpierw chcą 100 tys, potem 50, a na końcu 30! Woźniak z Szamockim to tak na serio podchodzą w ten sposób do planowania wydatków miasta? Jestem przerażony!

Miasto lekką  ręką  wydało 8

Miasto lekką  ręką  wydało 8 mln na posorzatanie śmieci po oszuście  i 1 mln na złodziejki z kas miejskich .Ile to pieniędzy podatników  rozpieprz…

Grunt że 800 tyś PLN TVPpis

Grunt że 800 tyś PLN TVPpis wydała na Mel C…Bravo Sylwester marzeń…podobno fajerwerki ma odpalać sam komendant główny policji…

Większość komentarzy jest

Większość komentarzy jest prostacka. Argument czy bulwary czy żłobek można zastąpić argumentem czy bulwary czy kamienne głowy lub arka z autobusu. Większość miast nad rzekami posiada tereny spacerowe z ifrastruktura. 

Jak widać w Świeciu sami

Jak widać w Świeciu sami napływowi. Rdzenni mieszkańcy Świecia są w miejszości. Tereny wzdłuż Wdy były przed i po II wojnie terenami wypoczynku mieszkańców Świecia, teren był oczyszczony z wszelkiego rodzaju samosiejek, trawa koszona. Wszystko zmieniło się przed wejściem do UE, która sobie zapewniła wszelkiego rodzaju Parki, Natury 2000 i brak ingerencji człowieka mając u siebie te tereny zagospodarowane. Dziwi mnie stanowisko przeciwników tzw. bulwarów a wystarczy się zainteresować historią Świecia i dowiedzieć się że na skarpie przy moście stała znana restauracja państwa Popławskich, przy zamku była stanica kajakarzy i wodniaków.

Reklama

Uważam że bulwary to b dobry

Uważam że bulwary to b dobry pomysł. Dużo lepszy niż rozdmuchana budowa w Decznie. Napewno mieszkańcy korzystaliby przez większość roku. Proszę spojrzeć na inne miasta, dawno już to zrealizowali. Piszę to mimo że nie jestem sympatykiem pana Woźniaka. Ale cóż na układy w CSW nie ma rady. Jest strach przed dobrymi pomysłami opozycji. Może wybory w końcu coś zmienią w tym mieście. Rozejrzyjcie się i zauważcie w końcu np exodus młodych ludzi z naszego miasta. 

Ciekawe za czym chodzą 

Ciekawe za czym chodzą  przeciwnicy bulawrow  po bulwarach w Toruniu?

Świecie miasto wymarłe, o

Świecie miasto wymarłe, o centrum to już nawet szkoda mówić. Faktycznie trzeba na wybory się zmobilizować i przegonić to towarzystwo. Jeżeli 1100 podpisów mieszkańców nic dla nich nie znaczy, to po co oni nam są potrzebni.

Od pewnego czasu sam

Od pewnego czasu sam należałem do zwolenników bulwarów i kilka razy skrytykowałem działania naszych władz w tym kierunku natomiast jeśli prawda jest fakt że przy zamku ma  5ha powierzchni do rekreacji to zaczynam rozumieć brak potrzpowstaćeby bulwarow po drugiej stronie wdy, jedno co mnie zastanawia to to czy te owe 5ha też nie jest przypadkiem w terenie zalewowym i tam jest sens pompować kasę…

Imprezy niema nawet baru

Imprezy niema nawet baru konkretnego a bulwary w głowie 

Panie Woźniak na początek

Panie Woźniak na początek proponowałbym załatwić mniejsza kwotę pieniędzy i sfinansować zakup i montaż trzech góra czterech lamp solarnych na wale przeciwpowodziowym pomiędzy mostem a zamkiem będzie super !!

W Grudziądzu jeszcze 15 lat

W Grudziądzu jeszcze 15 lat temu komuną było czuć a teraz można się poczuć  jak w Toruniu. Dlaczego Świecie musi być sypialnią z marketami co kawałek?! Przecież możemy jak oni. A o turystach ktoś pomyślał? Na zamek kasa jest a na teren wokół niego już nie. Po co komu ładny zamek w pokrzywach. Może niech radni z burmistrzem kupią sobie samochody a za rok – dwa koła do niego  to może skumają o co chodzi. Albo się robi coś jak się należy albo w cale . Nie masz kasy to nie startuj tylko siedź cicho zbieraj kasę.

A mi się podoba nasza Wda

A mi się podoba nasza Wda taka jaka jest, zielona, nieco dzika, z ptakami.  Betonu  i asfaltu w naszym mieście mamy dość. Rzeka jest niewielka, z wybetonowanymi bulwarami wcale nie będzie ładnie wyglądała. A spacerować możemy po wałach, widoki przepiękne. 

Wydali 33 tys zł na troche

Wydali 33 tys zł na troche kamyków i krzaczków na ozdobienie ronda przy nowej PSP, a chcą zrobić bulwary za 50 tys zł XD jakaś „ścianka” wspinaczkowa za 80 tys zł? tyle to było? toalety obok też za podobą kwotę czy więcej?  Sami wybraliście drodzy wyborcy. Jeszcze na terenie zalewowym gdzie może zalewać 2 razy w roku. A jak tam Deczno?XD

Niech pobudujom te bulewary z

Niech pobudujom te bulewary z lerzakami i punktem z piwem. Bendzie pszynajmniej gdzie z kulturom wino i piwo wypici latem i melanż zrobić blisko domu i z kulturom. A nie tak to trzeba do deczna aż iść albo na Diabelce, a tak wszystko z kulturom bendzie.

Inni by nam zazdrościli

Inni by nam zazdrościli fajnej rzeki w mieści  a u nas kłócą się radni miejskowiejscy który to świeciak.przybysze nie czują tematu co znaczy dla nas wda

Przeciez Woźniakowi raczej

Przeciez Woźniakowi raczej nie chodziło o to by te bulwary załatwić ale żeby zbierać podpisy i zrobić show. Nikt mieszkańcom nie wyjaśniał dokładnie o co chodzi tylko pytano czy chcecie bulwarów. Jasne każdy chce. A chcecie mieszkać w pięknym mieście? A zdrowi chcecie być? A ładne szkoły dla dzieci chcecie? Na tak zadane pytania wszyscy odpowiadają twierdząco, ale to jest ogromna manipulacja. Właśnie dlatego rządzi rada, która ma pełen obraz planów i możliwości finansowych miasta a nie ten kto oglupi swoimi kolejnymi wizjami większą grupę złapanych w pośpiechu pod biedra ludzi.

Szkoda ze nikt już mówi że od

Szkoda ze nikt już mówi że od przyszłego roku miasto podnosi podatki. Niestety ale tymludziom już dziękuję. Czas na zmiany.

Nie trudno sobie wyobrazić

Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy w okresie upałów z Wdy zrobi się ciek szerokości Struchawy. Już widzę, jak Woźniak z Szamockim upajają się fetorem wydobywającym sie z odkrytego koryta rzeki. Tak jest niemal co rocznie pislamscy towarzysze.  

100 tysięcy na bulwary nie

100 tysięcy na bulwary nie mają, a w Jeżewie wójt plac na śmieci przystosował za dwa miliony. Jezewiacy mają plac równy na śmieci że każde imprezy można na wysypisku robić. 

Tak mają tetrycy. Pisze

Tak mają tetrycy. Pisze biedak co mu ślina na język przyniesie. Siedzi zgorzkniały i ogląda telewizję która odbiera mu rozum. Zrobił więcej niż tylko ten pszok, ale każdy widzi co chce. Tak na marginesie nawet prawdy nie potrafisz napisać, manipulować jest łatwo. Zrobił za go za dziewięćset tysięcy. 

Są ważniejsze na chwilę

Są ważniejsze na chwilę obecną problemy w mieście niż bulwary na terenie zalewowym.Społeczeństwo dzięki PiS biednieje i bardziej ich obchodzą obecnie przyziemne sprawy jak dostęp do lekarza, zniżki na komunikację miejską czy rosnące opłaty za media. 

A co z lodowiskiem bo miało

A co z lodowiskiem bo miało być a burmistrz coś  cicho siedzi .Zero informacji.

A co z to kolejo panie darku

A co z to kolejo panie darku

Widzę, ze pan Woźniak ma

Widzę, ze pan Woźniak ma jakiś układ z Extra Świecie bo usuwają nieprzychylne dla niego komentarze. 

Mam pytanie gdzie jest

Mam pytanie gdzie jest lodowisko,trochę już czekamy,co z dworcem PKS tym na sesji trzeba się zająć.  Tylko markety to u nas budują. 

Wybory ida,  Woźniak musi

Wybory ida,  Woźniak musi zrobić szum wokół siebie, na jego stronie wypowiadają się sami beneficjenci 500plus co do roboty mają pod górkę. Panie Woźniak jak jesteś taki obywatel to proszę oszacowac koszt budowy bulwarów 🙂 Przecież ta narracja się kupy nie trzyma ,jak będą bulwary to myślę, że będą kawiarnie i ktoś hotel wybuduje hehehe dla kogo? Kto tu przyjedzie ? Dramat myslenie atencjuszu .

Jeden odważny w tej radzie

Jeden odważny w tej radzie wizjoner i oczywiście takiego wyróżniającego się trzeba od razu hejtować. Wytrwałości! Cokolwiek potrzebne byleby tylko móc gdzie wyjść.Deczno daleko od miasta i niepotrzebnie wydane pieniadze

Będę niebawem całkiem ładny

Będę niebawem całkiem ładny już więc o otoczenie przyzwoite …

a nie, wróć,  to nie ta Rada

A ja byłbym za schronem na

A ja byłbym za schronem na Diabelcach i to  nowy pomysł ,zróbmy zbiórkę podpisów, a jest okazja bo w Polsce są jeszcze maszyny co zjechały do drążenia tuneli

Jestem,za bulwarami, chociaż

Jestem,za bulwarami, chociaż by coś te miasto zyskało.. bo jak na razie obecna władza wydaje grube pieniądze miasta na nic. Deczno wiecznie rozkopane i upływające pieniądze na inwestycje która stoi w miejscu. Polskie rodziny potrzebujące pomocy jej nie otrzymują bo wszystko należy się obcym. Wielkie przekręty.. czas wymienić rządzących.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama