Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z egzaminami gimnazjalnymi? W niektórych gminach nadal nie ma pełnych komisji. W Świeciu nauczyciele kładą zwolnienia

Prawdopodobnie we wszystkich gminach powiatu świeckiego odbędzie się egzamin gimnazjalny, choć nie bez kłopotów. Wciąż problemy ze skompletowaniem komisji są w Nowem i Pruszczu.

Udostępnij
strajk-w-szkole-2

W środę 10 kwietnia pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych tzw. część humanistyczna. W czwartek odbędzie się sprawdzian wiedzy z przedmiotów ścisłych, a w piątek ze znajomości języków obcych. Jak będą one przebiegały w sytuacji, gdy wielu nauczycieli strajkuje, a szkoły świecą pustkami?

Świecie

Wydawać by się mogło, że najbardziej komfortowa sytuacja, jeśli w ogóle można tak powiedzieć, panuje w gminie Świecie, gdzie w aż czterech szkołach nauczyciele nie przystąpili do strajku (szkoły podstawowe nr 7 i 8 w Świeciu oraz w Czaplach i Terespolu). Nie do końca jest to jednak prawda. O ile nie ma poważnych obaw o dwa pierwsze egzaminy, o tyle w przypadku piątku nie jest już tak kolorowo.
REKLAMA


Dlaczego? Otóż sporo nauczycieli położyło na biurkach dyrektorów szkół L4. W Szkole Podstawowej nr 8 brakuje już prawie 15 nauczycieli. Skoro są chorzy, to nie mogą pracować. Ani w swojej szkole, ani żadnej innej. Przypomnijmy, że chodzi o szkołę, która nie przyłączyła się do strajku. 

Reklama
Reklama

Atmosfera jest tam dość napięta, podobnie, jak w innych placówkach, które nie protestują, a w którcyh większość kadry należy do nauczycielskiej Solidarności. Niektórzy mówią wprost, że czują się zdradzeni i oszukani przez szefów Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, którzy w niedzielę porozumieli się z rządem.

Wiceburmistrz uspokaja rodziców i gimnazjalistów.

- Panujmy nad sytuacją, nic nie powinno burzyć spokoju zdających - twierdzi Paweł Knapik. - Egzaminy się odbędą, a pracujący nauczyciele zrobią wszystko, by przebiegały we właściwej atmosferze.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Absolutny spokój - przynajmniej jeśli idzie o egzaminy - panuje tylko w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu i Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu.

Dyrektorzy szkół zwracają uwagę na jeden, dość istotny aspekt zamieszania wokół egzaminów. Możliwą falę odwołań. Mogą znaleźć się tacy, którzy zechcą dowodzić, że wynik poniżej oczekiwań córki czy syna spowodowany jest uchybieniami w czasie egzaminu i ogólną atmosferą, która wpłynęła negatywnie na samopoczucie dziecka. Walka o dodatkowe punkty może się opłacać, zważywszy że w tym roku kumulują się dwa roczniki absolwentów i dostanie się do niektórych szkół będzie trudniejsze niż zwykle.

Nowe i Dragacz

Reklama
Reklama

- O ile nie martwimy się o kadrę w środę i czwartek, o tyle w przypadku piątku widzimy spory problem - przyznaje Urszula Kempińska-Czerwińska, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Nowem. - Zgłosiliśmy do kuratorium, że brakuje nam ośmiu nauczycieli. Szukamy osób, które moglibyśmy włączyć do składu komisji, ale nie jest to takie proste.

Dlaczego problem dotyczy tylko piątku? Z tej racji, że w przypadku języków, gdy uczniowie są podzielni na mniejsze grupy, w komisjach musi zasiać znacznie więcej osób.
REKLAMA

Spokojnie do egzaminu mogą się przygotowywać uczniowie kończący gimnazjum w gminie Dragacz.

Reklama
Reklama

- Egzamin się odbędzie, ale sytuacja jest daleka od komfortowej - nie ukrywa Karolina Kuchta, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Dragaczu (SAPO). - Mamy zabezpieczoną odpowiednią liczbę członków komisji, ale jest ich „na styk”. Gdyby zdarzyła się jakaś sytuacja losowa i któraś z osób nie mogłaby się pojawić się na egzaminie, dajmy na to w piątek, to mielibyśmy problem. Mam jednak nadzieję, że nic takiego się nie stanie.

Warlubie i Osie

Podobnie wygląda sytuacja w gminie Warlubie.

Reklama
Reklama

- Mamy jedno gimnazjum i możemy posiłkować się nauczycielami z innych szkół, którzy nie przystąpili do strajku - mówi Tomasz Wiśniewski, kierownik SAPO w Warlubiu. - Obawy o to jak będzie, mamy natomiast w przypadku egzaminów ósmoklasistów. O 10 kwietnia jesteśmy jednak spokojni. Na naszej stronie internetowej pojawiła się informacja, że w środę i w kolejne dni dowozy uczniów do szkoły będą realizowane jak zawsze. Nikt więc nie powinien mieć problemu z dotarciem na czas - zapewnia kierownik.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

- Robię wszystko, by egzaminy się odbyły - podkreśla Aleksandra Kater, dyrektor Zespołu Szkół w Osiu. - Na razie skupiam się na tym, żeby zabezpieczyć komisję na środę i czwartek. Nie wiem, jak będzie w piątek. Szukam nauczycieli gotowych nam pomóc.

Minister edukacji przekonuje, że wielkim wsparciem mogą być emerytowani pedagodzy. Okazuje się jednak, że wcale nie są oni skorzy do pomocy. Nie dlatego, że im się nie chce, ale po prostu utożsamiają się z protestującymi.

Reklama
Reklama

Drzycim, Jeżewo i Bukowiec

O tym, że komisja jest w komplecie, Urząd Gminy w Drzycimiu zapewnił dyrektor Gimnazjum w Gródku. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwszy i drugi dzień.

Żadnych utrudnień nie przewiduje natomiast wójt Jeżewa.

Reklama
Reklama

- Jesteśmy przygotowani do egzaminów, kadra jest zabezpieczona - zapewnia Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo.
REKLAMA

Do tego by się nie denerwować - uwaga ta dotyczy przede wszystkim rodziców gimnazjalistów - zachęca także Grzegorz Gwizdała, kierownik Zespołu Obsługi Oświaty w Urzedzie Gminy w Bukowcu.

- Składy wszystkich komisji zostały ustalone. Także na piątek, gdzie potrzeba znacznie więcej osób - tłumaczy. - Tak więc nasi uczniowie z Gimnazjum w Korytowie mogą bez obaw przystąpić do sprawdzianu.   

Reklama
Reklama

Pruszcz, Świekatowo i Lniano

Obaw nie brakuje natomiast w jednej z największych gmin powiatu świeckiego. Mowa o Pruszczu, gdzie egzaminy mają się odbyć w trzech placówkach. I właśnie z tego wynika kłopot ze skompletowaniem kadry.

- Chcę wierzyć, że egzamin się odbędzie zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale muszę przyznać, że w tej chwili nie mamy jeszcze ustalonych komisji - ubolewa Anna Szafrańska, dyrektor Gminnego Centrum Oświaty w Pruszczu. - W każdej ze szkół brakuje jednego lub dwóch nauczycieli. Liczę na to, że dyrektorom uda się ich znaleźć np. w Świeciu, gdzie część szkół nie przystąpiło do strajku.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Względny spokój panuje w Świekatowie. Hanna Jaremba, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świekatowie, na razie skupia się na tym, co wydarzy się w środę.

- Na ten egzamin jesteśmy przygotowani, komisje są obsadzone - mówi. - Nie wiem jednak, jak będzie z piątkiem. Być może do tego czasu strajk się skończy i problem się rozwiąże. Liczy na to bardzo wielu dyrektorów szkół.

Rodzice uczniów z gminy Lniano również nie mają powodów do niepokoju. Urząd gminy wysłał nawet SMS-y do mieszkańców, uspokajając w nich, że egzaminy odbędą się i nie będzie żadnych niespodzianek.

- Jedenastu nauczycieli nie przystąpiło do strajku. Jest też pani z sekretariatu, która ma przygotowanie pedagogiczne. Nie ma więc obaw, że nie będzie kim obsadzić komisji egzaminacyjnej - zapewnia wójt Zofia Topolińska.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A jutro zgodnie wszyscy

A jutro zgodnie wszyscy deklarujacy działania w komisji na egzaminie powinni złożyć podpis na liście strajkujących albo odejść z zawodu !!! Łamistrajkom mówimy nie ! !!!! 

Żal mi Was, tym razem drodzy

Żal mi Was, tym razem drodzy nauczyciele że dajecie się wmieszać w tą brudną politykę. Oni zrobią wszystko by PIS od władzy odsunąć i tym razem kosztem uczniów. Naprawdę nie widzicie jak okradało nas PO i kłamało. Przecież ile spraw wyszło na jaw a Wy dalej ślepi. Wielka mi inteligencja, która pozwala na złodziejstwo, pewnie robicie to samo 

Proszę sprawdzić zasadność

Proszę sprawdzić zasadność zwolnień lekarskich przez ZUS

Reklama

On dalej bądź za Pis to

On dalej bądź za Pis to niebawem przekonasz sie jak zabraknie kasy to wtedy bedziesz widzial ta katastrofe finansowa. Pis ciągle mówił, że ma kasy pełno i co się stało, że dzisiaj Beata Szydło mówi, że kasy brak , gdzie Pis tą kasę wziął nie trzeba było gadać że jest tak wspaniale. Nie dziwię się ze nauczyciele chca godnie zarabiac rzadzie traktuj wszystkich ludzi tak samo, a nie jednym dajesz a drugim nie – tylko się liczy kalkulacja wyborcza komu warto dawać żeby głosy zebrać kosztem innych obywateli. Dla Pis liczy się własza za wszelką cenę nie liczac sie z niczym i nikim.

No chyba ZUS sprawdzi

No chyba ZUS sprawdzi nauczycili ,tak jak innych ,czy wirus zapanował w szkołach i kto wystawiał zwolnienienia. Treść waszych wpisów na forach świadczy,że wasze wykształcenie i inteligencja nie przerasta przedszkolaka. Wstyd dawać takim językiem przykład naszym dzieciom .

Kasia678 gratuluję, pięknie

Kasia678 gratuluję, pięknie daliście się zmanipulować Broniarzowi, Wasz strajk stał się polityczny za co tracicie w oczach społeczeństwa (rodziców). Nauczyciel powinien być apolityczny a Wy co? Jak stado baranów, mówicie o dobrze dzieci a w egzaminy chcecie pokazać że w dupie macie dzieci i rodziców. Popieram Wasz strajk bo godnie zarabiać chce każdy ale nie kosztem dzieci na krórych lata nauki kładziecie lachę. I obiecuję że moje wymagania co do jakości nauki w szkole będą wprost proporcjonalne do podwyżek jakie otrzymacie. „Elita” nauczycielska zaczyna sięgać DNA. Dziękuję WAM.

Reklama

Dramat widzę, iż dramatem

Dramat widzę, iż dramatem jest twoja wypowiedź – jeśli pracujesz, a nie bierzesz tylko 500+ to twój szef/szefowa też za nawet nadrobniejszą podwyżkę również powinien od ciebie wymagać jeszcze więcej. Ciekawe czy pracujesz z powołeniem i oddaniem chętnie ludzie by sprawdzili to – podaj miejsce pracy. Co do manipulacji z informacji prasowych wynika że głownie strajkują osoby, które nie są członkami związków zawodowych.

Rodzic to co piszesz to jest

Rodzic to co piszesz to jest właśnie poziom przedszkolaka i wyborcy pis. W policji nikt nie sprawdzał L4 i się udało 650 zł w kieszeni.

Zasadność wzięścia zwolnienia

Zasadność wzięścia zwolnienia lekarskiego można zweryfikować bardzo łatwo więc osoby które kombinują powinny być zwolnione i tyle ,muwiąć o strajku robią go bo się zblirzaj wybory i to jest bardzo pazerna na pieniądze grópa zawodowa ,nie podoba im się ich praca , niech się pszekfalifikują wiedzieli jaki podejmują rodzaj pracy czy nie byli świadomi tego .

Reklama

Mmmm czy skończyłeś/aś szkołe

Mmmm czy skończyłeś/aś szkołe podstawową – naucz się pisać ortografia na poziomie 1-3 szkoły podstawowej.

Pis zrobi druga Grecje w

Pis zrobi druga Grecje w Polsce to sie przekonaja wszyscy ale bedzie juz za pozno. Partia rzadzaca oglupila i podzielila narod by tylko trzymac sie przy wladzy. Inteligentni widza to ale reszta tylko widzi rozdawane pieniadze.

Zwykła polityczna gra PO. PO

Zwykła polityczna gra PO. PO wykorzystało to, że większość nauczycieli popiera PO i nie lubi PISU. Szkoda, że nauczuciele wdali się w tą polityczną grę tuż przed wyborami.. oni mają gdzieś te testy gimnazjalne itd.. liczy się, że afera wywołana przed wyborami. 1tys zł podwyżek? nikt wam tego nie da i dać nie powinien.. im się to po prostu nie należy. I tak ta lewacko-Po’wska zagrywka to strzał w kolano, bo nauczyciele stracili teraz wiele na wizerunku jak i szacunku. Program wyborczy PO to „odsunąć Pis od władzy” i nawet się z tym nie kryją. Brak pomysłu na Polske. Sabotażem chcą dorować się do władzy, pokazali co potrafią w ciągu ich siedmiu lat rządzenia.. Tusk był już tak znienawidzony, że uciekł na wygodną posadę od pani Merkel w nagrodę za lojalność i bycie prowincją wobec Niemiec. A nauczyciele niech się wstydzą, że wzięli uczniów jako swoich zakładników

Reklama

Następny nawiedzony wyznawca

Następny nawiedzony wyznawca Pisu, który bieże kasę nie swoją. Ci ludzie są jak beton i nic nie zrozumieją, że to pis podzielił społeczeństwo i rozdaje kasę swoim, a inni muszą strajkować bo ich pensje są bardzo niskie – dzisiaj Pis daje kasę tylko tym co bede na nich głosować – wszystko po to, żeby utrzymać władzę. Ludzie zrozumcie (Marcelo też) Pis to partia, która tylko walczy o władzę (bo władza jest najważniejsza można porozdawać kasę swoim). Marcelo chyba otrzymałeś przekaz dnia – cały czas ciągle to samo Pisowcy piszą, a to za rządów Po było tak – nudne to już staje się. Pod koniec obecnej kadencji rządów Pis mamy podzielone społeczeństwo jak nigdy, pseudo wolność, brak kasy w budżecie (rozdano wszystkim tylko nie pracującym), mamy złą reputację w świecie i niską pozycję w UE i tak pewnie Marcelo tego nie ogarniesz i nie zrozumiesz. Ludzie ogarnijcie się i w najbliższych dwóch wyborach wybierzcie mądrze póki jeszcze można uratować Polskę. Tylko nie Pis. 

i pis i po i reszta są diabła

i pis i po i reszta są diabła warci

Moim zdaniem nauczyciele

Moim zdaniem nauczyciele powinni dostać nie tysiąc ale dwa tysiące podwyżki. Jednak tylko ci, którzy są prawdziwymi Nauczycielami z pasją,  którzy chcą zarazić miłością do swojego przedmiotu,  do otaczającego nas świata. Chcą wtłoczyc  wiedzę  w niejednokrotnie dość oporne głowy. Takim wielkie podziękowania i faktycznie godziwe, dobre pensje. Drogo  by to nas wszystkich nie kosztowało. Ja spotkałam takich pedagogów zaledwie dwóch. Gdyby tak reszcie obciąć pensje zaledwie o pięć dyszek to by starczyło i na 200+ na kury.

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Od poniedziałku policjanci i strażacy prowadzą poszukiwania zaginionej 42-latki z gminy Jeżewo.

Wiadomości

Od wczoraj trwają poszukiwania Agnieszki Paszkiewicz, która zaginęła na terenie gminy Jeżewo.

Wiadomości

We wtorek po południu strażacy zakończyli poszukiwania zaginionej kobiety na jeziorze Stelchno.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Wiadomości

Policja i kilka zastępów straży pożarnej prowadziło w poniedziałek w nocy poszukiwania zaginionej kobiety. Niestety, trwająca kilka godzin akcja nie przyniosła rezultatu.

Wiadomości

Prawdopodobnie już jutro będzie można podziwiać gotową, nową dekorację, jaka pojawi się na Dużym Rynku w Świeciu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

W środę w nocy strażacy dostali wezwanie do płonącego samochodu. Na miejscu okazało się jednak, że pożar jest znacznie poważniejszy. Zaczął palić się też...

Wiadomości

Zapowiada się, że będzie to ulubione miejsce zabaw dla najmłodszych z całą masą atrakcji. Na osiedlu Marianki trwa modernizacja placu zabaw w pobliżu orlika...

Wiadomości

Niebawem mieszkańcy gminy Pruszcz będą się cieszyć prawie 4 km nowych gminnych dróg. Tak oczekiwane inwestycje realizowane są w dwóch lokalizacjach.

Extra Nowe

Wiesław Szymański z Nowego zdobył główną nagrodę w kategorii fotografia artystyczna na Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Polska w obiektywie". Piękne, nastrojowe zdjęcia Doliny Wisły wykonał...

Wiadomości

W Nowem odbyło się w czwartek posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

We wtorek po południu strażacy zakończyli poszukiwania zaginionej kobiety na jeziorze Stelchno.

Wiadomości

Prawdopodobnie już jutro będzie można podziwiać gotową, nową dekorację, jaka pojawi się na Dużym Rynku w Świeciu.

Wiadomości

W środę w nocy strażacy dostali wezwanie do płonącego samochodu. Na miejscu okazało się jednak, że pożar jest znacznie poważniejszy. Zaczął palić się też...

Wiadomości

Zapowiada się, że będzie to ulubione miejsce zabaw dla najmłodszych z całą masą atrakcji. Na osiedlu Marianki trwa modernizacja placu zabaw w pobliżu orlika...

Wiadomości

W Nowem odbyło się w czwartek posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Kociewskiego.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo