Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Co z nauką ukraińskich dzieci przebywających w gminach Świecie i Osie?

W gminach Świecie i Osie znalazło schronienie najwięcej uchodźców z Ukrainy spośród wszystkich gmin powiatu świeckiego. Ponad połowa to dzieci w wieku szkolnym.

Udostępnij
szkola-terespol

W powiecie świeckim przebywa kilkuset ukraińskich uchodźców. W czwartek Starostwo Powiatowe w Świeciu miało informację o 344 osobach. To jednak na pewno nie wszyscy.

- Na razie nie mamy informacji o przyjeździe nowych uchodźców, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że może się to zmienić w każdej chwili – przyznaje Zbigniew Semrau, kierownik wydziału bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Najwięcej przebywa ich w domu noclegowym Mazur w Terespolu (gmina Świecie) i w ośrodku Perła Borów w Tleniu (gmina Osie). W każdym z nich po około 120 osób.

Oprócz tego – w sumie około 100 Ukraińców – zostało zakwaterowanych w hotelu Vistula w Świeciu i w domu noclegowym Laura w Dworzysku (gmina Świecie).

To jednak przede wszystkim ci, którzy trafiali do nas w większych grupach i znajdowali zakwaterowanie za pośrednictwem starostwa, które koordynuje te działania w powiecie. 

Wiadomo jednak, że wielu obywateli Ukrainy znalazło schronienie w prywatnych domach. Inni zostali sprowadzeni przez pracujących tu bliskich. Do końca więc nie wiadomo, ilu Ukraińców u nas przebywa. Gminy próbują to ustalić.

Zdecydowana większość z nich to kobiety i dzieci, w tym także te w wieku szkolnym. Czy i kiedy rozpoczną edukację w szkołach w gminach Świecie i Osie?

Ukraińskie dzieci dostały w szkole w Terespolu trampki, artykuły papiernicze i plecaki / Fot. SP w Terespolu

Szkoła Podstawowa w Terespolu Pomorskim od 8 marca organizuje dla 17 z nich zajęcia integracyjne: gry, zabawy, zajęcia na świetlicy, spotkania z polskimi uczniami.

Mali Ukraińcy dostali też plecaki, artykuły papiernicze i trampki. Przychodzą z matkami. Kontakt językowy ułatwia to, że część nauczycieli zna język rosyjski. Można więc porozumiewać się mieszaniną ukraińskiego, rosyjskiego i polskiego.

- Na razie brakuje jasnych wytycznych ze strony rządu na temat organizacji normalnej nauki dla dzieci ukraińskich uchodźców. Chcemy pomóc jako gmina, ale nie możemy działać samowolnie, bo obowiązują nas określone przepisy – zwraca uwagę Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

W podobnym tonie wypowiada się wójt gminy Osie.

- Około 80 osób przebywających obecnie w ośrodku Perła Borów w Tleniu, to dzieci do 15 roku życia. Większość z nich jest w wieku szkolnym - mówi Michał Grabski, wójt gminy Osie.

Jak przekonuje wójt, na razie jest za wcześnie aby myśleć o obowiązku szkolnym.

- Najpierw pozwólmy się im zaaklimatyzować, otrząsnąć z wojennej traumy - podkreśla. - Poza tym na razie nie wiadomo czy w ogóle jest sens przygotowywać jakiś plan edukacji. To nie takie proste. Choćby ze względu na barierę językową. Dzieci nie znają polskiego, a my nie mamy nauczycieli biegle władających ukraińskim lub rosyjskim. Po drugie, nie wiadomo jak dugo jeszcze potrwa ta straszna wojna. Być może skończy się już za kilka tygodni. Wszyscy chcemy w to wierzyć - dodaje Michał Grabski.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. Romuald

  11 marca 2022 10:09

  No jak to co….nauka zdalna.

  No jak to co….nauka zdalna…

 2. Izi

  11 marca 2022 21:45

  Gmina Świecie i Osie a co z

  Gmina Świecie i Osie a co z pozostałymi gminami wypieły się na organizację wskazania lokali tych dla grup. Jak zwykle ślizgnąć się po bandzie i podsyłać do Osia i Świecia na pewno.

  • ....

   12 marca 2022 19:17

   Gmina Drzycim byłem zgłosić

   Gmina Drzycim byłem zgłosić osoby z Ukrainy. Panie nie wiedziały po co tu przyszedłem. Gmina nie przygotowana !!!!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama