Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Co z przebudową ulicy Wojska Polskiego? Jeśli miasto nie dołoży powiatowi, nic z tego nie będzie

Mimo ogłoszenia drugiego przetargu, powiatowi nie udało się wyłonić firmy, która przebuduje ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Udostępnij
modenizacja-wp-2

REKLAMA

Oferty złożyły cztery firmy. Najtańsza opiewa na 18,8 mln, a najdroższa na 38 mln zł. To wprawdzie mniej niż podczas pierwszego przetargu z lutego, gdy zgłosiło się tylko jedno przedsiębiorstwo, które zawołało aż 42,4 mln, ale i tak znacznie więcej niż ma powiat.

Budżet na przebudowę ul. Wojska Polskiego wynosi 12,5 mln zł. Dzięki zwiększeniu dofinansowania o 500 tys., wsparcie unijne wzrosło do 5,5 mln zł. Powiat i gmina Świecie wykładają po 3,5 mln zł.

Reklama
Reklama

Po unieważnieniu pierwszego przetargu z lutego, powiat wystąpił z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego o przesunięcie terminu rozliczenia inwestycji z czerwca do końca przyszłego roku. Dawało to nadzieję, że wyrobi się w terminie i nie straci dofinansowania. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, ogłoszono drugi przetarg.
REKLAMA

- Musimy uporać się z inwestycją najpóźniej do końca października, tak abyśmy mieli około dwóch miesięcy na przedstawienie dokumentów marszałkowi – wyjaśnia Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Inwestycja ma powstać w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Przebudowa zakłada powstanie trzech rond na ul. Wojska Polskiego: na skrzyżowaniu z ulicami Chełmińską, Sportową i Wodną. Obejmuje też wymianę kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej oraz instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej.

Reklama
Reklama

Wzmocniona zostanie konstrukcja drogi, która zyska też nową nawierzchnię. Oprócz tego po jednej stronie ul. Wojska Polskiego powstanie ścieżka rowerowa (po lewej jadąc w kierunku Przechowa), a po drugiej chodnik. Wymiany doczeka się też oświetlenie.
REKLAMA

- W porównaniu z pierwszym przetargiem, w drugim wydłużyliśmy termin przygotowania projektu z czerwca do lutego przyszłego roku, bo tak krótki okres mógł mieć duży wpływ na cenę i zainteresowanie firm – zaznacza Adam Meller.

Po otwarciu 18 marca ofert okazało się, że powiatowi i tak brakuje około 6,3 mln zł. Co teraz? Wszystko wskazuje na to, że bez dodatkowej pomocy miasta, modernizacji ulicy nie uda się przeprowadzić. Czy Świecie dołoży dodatkowe miliony?

Reklama
Reklama

- Rozmawiałem z panią starostą, która zaproponowała, aby gmina i powiat pokryły po połowie brakującą sumę. Musielibyśmy wyłożyć z naszego budżetu około 3,2 mln zł. To dużo, dlatego muszę to na spokojnie przekalkulować. Obiecałem dać odpowiedź pani Studzińskiej w najbliższych dniach - usłyszeliśmy od Krzysztofa Kułakowskiego, burmistrza Świecia.
REKLAMA


Burmistrz przyznaje, że inwestycja jest potrzebna, bo skorzystają na niej także mieszkańcy gminy Świecie. Ale...

- Już dołożyliśmy powiatowi na przebudowę ul. Wojska Polskiego 3,5 mln zł. Jeśli teraz wydamy kolejne 3,2 mln, to w sumie będzie to 6,7 mln. A oprócz tego wesprzemy powiat 1,1 mln zł przy budowie ronda koło Nowego Szpitala, które stanowi odrebną inwestycję – wylicza burmistrz.

Krzysztof Kułakowski nie ukrywa, że „wyrwanie” z kasy miasta dodatkowych 3,2 mln zł może spowodować, że będzie mniej pieniędzy m.in. na zadania zgłaszane przez mieszkańców w formie wniosków do budżetu na przyszły rok.  

- Jak się okazuje, lepiej być oszczędnym niż się zapożyczać. Dariusz Woźniak, radny i skarbnik starostwa, wytykał nam, że gmina zbyt ostrożnie gospodaruje finansami i zaciąga za mało pożyczek, przez co wolniej się rozwija. Nasuwa się pytanie, czy gdybyśmy byli teraz zajęci spłatą pożyczek, to moglibyśmy pomóc powiatowi w przebudowie ul. Wojska Polskiego w większym zakresie niż to pierwotnie zakładano? Na pewno nie - argumentuje Kułakowski.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (15)

 1. Bla

  18 marca 2020 14:08

  Akurat kredyty sa bardzo

  Akurat kredyty sa bardzo tanie.

  Wlasnie obnizono stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu.

  • Anonim

   18 marca 2020 14:17

   tAK? To nabierz pożyczek, daj

   tAK? To nabierz pożyczek, daj jeszcze innym, a potem przez koronawirusa zamkną ci zakład. Zobaczymy jaki wtedy bedzie cwany.

 2. Swieciak

  18 marca 2020 14:12

  Tak starostwo rządzi kasa, że

  Tak starostwo rządzi kasa, że długów cała masa i do większości dróg i tak muszą dokładać gminy. Nie jest wam wstyd pani starosto i panie mega super hiper skarbniku tak po pieniądze wciąż wyciągać ręce do innych? Przecież w ten sposób pozbawiacie ludzi wodociągów, kanalizacji i całej masy innych rzeczy na które też czekają. A wy jeszcze macie później czelność chwalić się ile to dróg jest zrobionych. Fuj. 

 3. Minister finansów

  18 marca 2020 14:18

  Oj coś Wożniakowi ostatnio

  Oj coś Wożniakowi ostatnio nie idzie liczenie pieniędzy. Co sie pochwali na facebooku, to zaraz potem sie okazuje że klapa i trzeba rece wyciagać do miasta które non stop tak obsmarowuje.

 4. Tomek1

  18 marca 2020 15:25

  Nie musicie dokladac. Powiat

  Nie musicie dokladac. Powiat moze olac te ulice. Problem maja z nia mieszkańcy miasta.  Przede wszystkim oni. 

  A powiat niech remontuje inne drogi. Ma ich kilkadet kilometrów. 

  Chrzanic remontowanie miasta za pieniądze drzycimia, lniana itp. 

  Zaorac ten grajdol razem jego ciamajdami

  • Anonim

   18 marca 2020 15:41

   Widzisz Tomciu jak ty nic nie

   Widzisz Tomciu jak ty nic nie zrozumiałeś. Chodzi o to, że Woxniak drze jape jak to miasto źle gospodaruje, potem sam nie potrafi dobrze obliczyć ile bedzie kosztował remont, a potem jeszcze wyciaga łapę do tego źle zarzadzanego miasta po kolejne 3 miliony. Mało tego zadłuża powiat coraz bardziej. Ale ty przeciez wiesz lepiej bo ci tak darus powiedział nie?

   • Tomek1

    19 marca 2020 15:16

    Anonimie to ty niwiele

    Anonimie to ty niwiele ogarniasz. W d… mam kto jak liczy. Do swiecia rzadko przyjezdzam. Kiscie sie sami w swoim smrodzie. 

    A powiat niech inwestuje we wsie. I tak stale sie z tego grajdola wyprowadzacie. 

 5. Ojj

  18 marca 2020 15:36

  No przecież pan Skarbnik jest

  No przecież pan Skarbnik jest mistrzem załatwienia funduszy zewnętrznych, na pewno coś znajdzie. 

 6. bogusław

  18 marca 2020 16:24

  Przy szpitalu wystarczy tylko

  Przy szpitalu wystarczy tylko sygnalizacja świetlna, która przyspieszy wyjazd pojazdów uprzywilejowanych, a rondo tylko spowolni wyjazd, a przede wszystwszystkim jest znacznie tanisze i szybsze w wykonaniu. Takie rozwiązanie jest zastosowane w wielu miastach.

  • Bob

   18 marca 2020 19:20

   W stu procentach popieram! 

   W stu procentach popieram! 

 7. KretPodkopywacz

  18 marca 2020 18:48

  Zamiast 3 rond na raz,

  Zamiast 3 rond na raz, zróbcie dwa i kasy starczy. Reszta za rok lub dwa.

 8. mieszkaniec

  18 marca 2020 19:45

  Gdzie ci piewcy drogowych

  Gdzie ci piewcy drogowych sukcesów powiatu? Gdzie te równe drogi? Gdzie sukcesy w pozyskiwaniu pieniędzy? A dziury jak były tak będą. Zobaczcie co się w Terespolu dzieje na drogach należących po powiatu. TRAGEDIA!!!! Byle na pensje starczyło. A pan skarbnik lansuje się godzinach pracy na fb, na co bezwstydnie ma przyzwalane.

 9. Ryszard

  18 marca 2020 20:04

  Spokojnie pan Dariusz na

  Spokojnie pan Dariusz na pewno to załatwi w ramach tak promowanego przez niego partnerstwa publiczno-prywatnego

 10. Prawda

  18 marca 2020 23:24

  Do synka Podlejskiego

  Do synka Podlejskiego Sebastiana  nie bądź taki bystry twoja wypowiedź jest bezsensu taki mądry jesteś wcale nie 

 11. Mieszkaniec

  19 marca 2020 20:45

  Ta przebudowa powinna być

  Ta przebudowa powinna być dawno zrobiona przez miasto i obowiązkiem burmistrza jest dołożyć pieniędzy jak inni chcą za niego to zrobić w naszym interesie.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać 12 pługo-piaskarek. Jeśli zima będzie śnieżna, dołączą kolejne dwie. To wszystko ma swoją cenę. Liczoną w milionach.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama