Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Coraz mniej dzieci będzie obchodziło swoje święto. Zobacz dane dla powiatu

Społeczność najmłodszych mieszkańców powiatu jest zróżnicowana, a dzieci rodzi się coraz mniej, co stawia przed samorządami wyzwania związane z polityką prorodzinną i edukacyjną.

Udostępnij
Fot. Freepik

Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny, w powiecie świeckim mieszkało 16 138 dzieci do 14 roku życia, w tym 8 281 chłopców i 7 857 dziewczynek. Jak wyglądają konkretne statystyki, które warto przypomnieć z okazji Dnia Dziecka?

Poniżej dane z lipca 2023 r. dla poszczególnych grup wiekowych.

Niestety, od kilku lat w liczącym blisko 100 tys. mieszkańców powiecie świeckim systematycznie spada liczba nowo narodzonych dzieci. W latach 1995-2014 rodziło się od nieco ponad 1000 do 1300 dzieci rocznie. Od kilku lat obserwujemy wyraźną tendencję spadkową. W 2019 r. przyszło na świat 978 dzieci, w 2020 r. – 914, a w 2021 r. już tylko 790.

Reklama
Reklama

W naszym powiecie 5098 rodzin korzysta z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.

Instytucje w powiecie świeckim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi, co jest szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju.

Reklama
Reklama

Na terenie powiatu znajduje się 6 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 231 miejsc dla dzieci. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.

Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania.

Reklama
Reklama

Według danych z GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 r. w całym województwie kujawsko-pomorskim miało być zaledwie 271 niań. Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 679 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 75 w samym powiecie świeckim.

Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie świeckim znajduje się 23 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Z edukacji w szkołach podstawowych korzysta natomiast 8 180 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 41.

Reklama
Reklama

Dzieci w powiecie świeckim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej.

Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci w różnym wieku, co stawia przed gminami i powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia. Powinniśmy pamiętać o tym nie tylko z okazji Dnia Dziecka.

redakcja@extraswiecie.pl

Źródło: opracowane przez niania.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.

Obraz autorstwa pressfoto na Freepik

Udostępnij
27 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A kto by chciał w POwskim kraju utrzymywać dzieci?? Za chwilę trzeba będzie przymusowo remontować domy przesiąść się na rower i zrec swierszczowego

Dziura budżetowa na poziomie 164mld i zadłużenie finansów państwa na 2bln, to był wg. Morawieckiego stabilny budżet. Glapiński twierdził, że gotówki mamy nieprzebrane ilości. Tak manipulowali ciemnym ludem. O rzeczywistym stanie finansów dowiedzieliśmy się dopiero z notyfikacji fiskalnej przesłanej do Brukseli.

A po co komu dzieci??? Tylko przeszkadzają w realizowaniu się zawodowo. Zapomnij też o dobrej zabawie i wypoczynku w dodatku jest to inwestycja która nigdy się nie zwraca. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na fajne życie pełne pasji. Dlatego wszystkim młodym odradzam ideę potomstwa.

Reklama

Każdy zdrowo myślący człowiek, który nie jest egoistą myślącym „kto mi poda szklankę wody na starość”, nie będzie sprowadzał na świat dzieci w dzisiejszych zje…ch strukturach geopolitycznych.

Ciekawe kto zajmie się na starość tymi, którzy realizowali się zawodowo i spełniali swoje marzenia? No tak, eutanazja…

U niektórych ludzi widać że rozwojowo zatrzymują się na poziomie dziecka a potem już tylko rosną 😜

Reklama

Dziesiątki lat zaniedbań kolejnych rządów i egoistyczne pokolenie 30+ to porażka pokolenia 50+

nowe mieszkania wykupują prywatni inwestorzy żeby to wynajmować przez napędza się spirala i są coraz droższe mieszkanie na które potrzeba gigantycznego kredytu. POmysł PO o kredycie 0% jeszcze bardziej zaszkodzi młodym, ale tutaj nie chodzi o rozwiązanie problemu z mieszkaniami, bo ludzie którzy na tym zarabiają przestaliby na tym zarabiać

Ja mam Łukaszka.

Reklama

Jedno jest pewne. Programy socjalne za obecnych i poprzednich rządów – poniosły porażkę. 500+ & 800+ w praktyce nie podniosły demografii naszego kraju i na dłuższą metę nic nie dadzą. Kupowanie przed wyborami obywateli za ich własne pieniądze, nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale z tym smutnym faktem społeczeństwo przyzwyczajone do „socjalu” już się nie pogodzi.

Niestety rodzenie dzieci dzieci strasznie psuje figurę. Gdy patrzę na moje niektóre koleżanki to jest mi ich po prostu żal. Nikt już na nie nie spojrzy a kiedyś to były fajne d…y.

No niestety czytając komentarze dochodzi się do prostego wniosku co niektóre egzemplarze zostały wyposażone w dwie D…py, jedną na górze drugą na dole więc jak najbardziej aktualne jest powiedzenie -gadaj D…pą to cię o….ra lub co dwie D….py to nie jedna.

Degrengolada lewacka postępuje juropeyska ameba wyjada resztki zwojow dlatego wnioskuje o 800plus na Psynka.

Czechy – kraj wskroś laicki, gdzie kościoły dawno przemianowano na muzea albo kluby, dostępność aborcji i antykoncepcji bez problemu…. wskaźnik zastępowalności pokoleń prawie najwyższy w Europie, 1,83, ciut większy ma Francja 1,84 ale tam jest trochę napływowej ludności afrykańskiej i arabskiej, gdzie dzietność jest z natury wyższa, gdzie tradycja każe mieć dziecko, bez oglądania się na to, czy są na to warunki, Irlandia – 1,78 – wzięli rozwód z kościołem katolickim, obecnie tylko 4% czynnie bierze udział w tej szopce.
Polska – państwo wyznaniowe, gdzie kobieta w ciąży jest traktowana jako potencjalnie podejrzana o przestępstwo, gdy coś nie pójdzie tak na etapie ciąży – wskaźnik 1,33 i nadal spada…, 500+ miało tę tendencję zawrócić, a przynajmniej zatrzymać, jak jest, wystarczy spojrzeć na statystykę. W kraju, w którym prezydent klęka przed panami w sukienkach i jest wasalem watykańskiego zaborcy, w którym panuje zamordyzm katotalibski i politycy tańczą jak panowie w sukienkach zagrają, nie macie w najbliższym czasie co liczyć na poprawę, ale szambo wybija coraz bardziej…

Zgadzam się i wybiło to szambo w czystej lewackiej postaci twojej ,usankcjonowanej na wiedzy zaczerpnietej z lewackich mediów dziś sterujacej społeczeństwem za pieniądze mętów społecznych wszelkiej maści fundacji wspieranych przez zdemoralizowane rządy ,a na miano kobiety to trzeba sobie zasłużyć chłopcze.A na łożu śmierci jeszcze zaskomlesz o ostatnie namaszczenie do tej czarnej kiecki, jak wszystkie komunistyczne kaczki bez wyjątku,

Komunistyczne kacyki miało być bo kaczkę to ci podadzą jak będziesz leżał na łożu

Jako rodzic 2 dzieci ,stanowczo odradzam takich pomysłów młodym. Straszne piekło przez 20 lat przeszliśmy, nauka, ubrania, utrzymanie dzieci to był mega wyczyn. Dziś dzieci są dorosłe i szukają konfrontacji z rodzicami bo niektóre aspekty życia im się nie podobały, nie akceptują naszego wychowania. W rezultacie my się napracowaliśmy a dzieci mają o bzdury pretensje. Najlepiej jeszcze by chcieli abyśmy ciągle zajmowali się ich dziećmi na co po prostu nie mamy ochoty. I efekt jest taki że i tak nikt szklanki wody podać nie chce. Lepiej żyć bez dzieci i liczyć tylko na siebie, odradzamy z całego serca

Podejrzewam Mariolo i Krzysztofie kto was rzeżbił Ale nie jestem pewny dajcie znać to was pomszczę.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Wszyscy z niecierpliwością czekają na moment oddania do użytku wiaduktu w Terespolu Pomorskim na trasie Świecie-Tuchola w ciągu drogi wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Wczoraj podpisano umowę na budowę internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Warlubiu. W budynku będzie miejsce dla 46 wychowanków.

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Reklama
Reklama

Wiadomości

- Policjanci pełniący tak ważną służbę zasługują na najlepsze warunki i sprzęt - podkreślał podczas dzisiejszego otwarcia posterunku w Laskowicach Maciej Rakowicz, wójt gminy...

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Podczas drugiej sesji nowo wybranej Rady Powiatu Świeckiego zdecydowano o podwyższeniu o 20 procent comiesięcznych diet, jakie dostają radni.

Wiadomości

W środę w Tleniu na drodze prowadzącej w kierunku Tucholi zderzyły się dwa samochody ciężarowe marki MAN.

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo