Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Czas najwyższy! Miasto zabierze się za remont ogrodzenia cmentarza

Mur otaczający stary cmentarz przy ul. Mickiewicza w Świeciu z roku na rok popadał w coraz większą ruinę. Na szczęście ma się to zmienić.

Udostępnij
stary-cmentarz-2

REKLAMA

Cmentarz powstał około 160 lat temu. Pod koniec XIX w. został uporządkowany. Z tego okresu pochodzi m.in. murowane ogrodzenie wzdłuż ul. Mickiewicza wraz z bramą. Początkowo zajmował ponad 1 ha. Z czasem część terenu wchłonęła miejska zabudowa.

W 1989 r. zapadła decyzja o rozbiórce cmentarza i przekształceniu tego obszaru w park. Stan nekropolii był już wtedy fatalny. Rozkradano cegły i części nagrobków, wycinano drzewa.

Z wytypowanych w ewidencji 423-450 grobów (stan z 1988 roku) pozostało już niewiele - pisała w 1989 r. „Gazeta Pomorska”.
REKLAMA

W złym stanie były też groby żołnierzy, którzy polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. W większości byli to pacjenci szpitala wojskowego, który mieścił się w koszarach w Świeciu. Prochy 38 żołnierzy zebrano we wspólnej mogile, na której spoczywa obelisk nieopodal kościoła pw. św. Andrzeja Boboli.

Ponad 120-letni mur i brama cmentarza wymagają już pilnej naprawy.

- Uzyskaliśmy już pozwolenie na budowę i możemy przystąpić do remontu. Stan zabytkowego mury i bramy jest zły, dlatego zamierzamy to zrobić jak najszybciej – zapowiada Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Miasto zarezerwowało na ten cel w budżecie 300 tys. zł.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (18)

 1. Pksss

  30 sierpnia 2020 20:44

  Za pks sie lepiej zabierzcie

  Za pks sie lepiej zabierzcie a nie szukacie problemu tam gdzie go nie ma 

  • Anonim

   30 sierpnia 2020 20:46

   PKS nie należy do miasta

   PKS nie należy do miasta tylko do PKS, które chciałoby miliony, najlepiej od prywatnego inwestora, ale jak się jakiś znajdzie to się wycofuje.

  • jery

   31 sierpnia 2020 06:42

   To nie szukanie problemów,

   To nie szukanie problemów, tylko ratowanie świeckich zabytków, ale widocznie dla „pincetplusowca” to jest nie do pojęcia. 

 2. Świeciak

  30 sierpnia 2020 21:14

  Od strony działek na

  Od strony działek na cmentarzu  jest w fatalnym stanie podjazd dla wózka z trumną….jest zarządca, który bierze tak duźo za opiekę nad tym cmentarzem, jest tyle zakładów pogrzebowych i naprawdę nikt tego nie widzi? Wstyd, nie wspomnę o ogólnym balaganie i pełnych pojemnikach.

  • SamOn

   31 sierpnia 2020 00:51

   Ale pajacut tonie o ten

   Ale pajacut tonie o ten cmentarz chodzi

 3. Bohdan

  30 sierpnia 2020 21:21

  A czy ten cmentarz należy do

  A czy ten cmentarz należy do Boboli 

 4. @#!

  30 sierpnia 2020 21:43

  Nie, do Mickiewicza 

  Nie, do Mickiewicza 

  • jestem który jestem

   31 sierpnia 2020 07:24

   Jak to co burmistrz Krzysiu

   Jak to co burmistrz Krzysiu je za ora i posieje w ich miejscu kukurydzę.

   • Gruba Marycha ℗

    31 sierpnia 2020 11:35

    I tak jak we Franciszkowie

    I tak jak we Franciszkowie będziemy mieli labirynt w kukurydzy? 🙂 

 5. Świeciak

  31 sierpnia 2020 00:32

  A co z grobami zasłużonych

  A co z grobami zasłużonych mieszkańców – Domaradzkiego, Ks. Blocka, Przewoskiego…. stan ich pomników woła o pomstę do nieba!!!

 6. Karol

  31 sierpnia 2020 11:55

  Tu na starym cmentarzu

  Tu na starym cmentarzu ogrodzenie jest w fatalnym stanie to fakt, a co powiedzieć jak na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza nowa część jest w ogóle nieogrodzona i też nikt tego nie widzi, bo pewnie nie chce … A pieniądze parafi zarząd zdzierać z człowieka i wyciskać jak cytrynę … i nic nie robić ! Może miasto wzięło by się też za ogrodzenie tego cmentarza i pod swój zarząd ?

 7. mieszkaniec

  31 sierpnia 2020 12:47

  stary zabytkowy cmentarz przy

  stary zabytkowy cmentarz przy Boboli niech będzie porządny, ale przychylam się też do opinii na temat dużego cmentarza – jak to możliwe, że każdy płaci za miejsce przynajmniej 600 zł na 20 lat, oddzielnie oczywiście opłaca obsługę pogrzebu, kompanie grobu itd. Jak jest tam dwa tysiące nagrobków to jest przynajmniej 60 tys zł na utrzymanie cmentarza. do tego dochodzą dzierżawy budek, pochówki to rocznie jest przynajmniej 100 tys.Niestety nie widać tam tych pieniędzy. Jak się gdzieś jedzie, nawet na wsiach to czysto, ścieżki wybrukowane , piękne rośliny, stanowiska z narzędziami do wypożyczenia, regały na używane znicze do wykorzystania. A u nas te śmieci rzeczywiście ciągle się przesypują!

  • Brygida

   31 sierpnia 2020 16:36

   A 10 % za montaż pomnika i 50

   A 10 % za montaż pomnika i 50 złotych za otwarcie bramy to nic ???! 200 zł. za ,,utrzymanie czystości” na tym cmentarzu (taki punkt widnieje na rachunku za pogrzeb wystawianym przez biuro w Boboli), za zaległe lata  doliczane do pogrzebu ,za kopanie, za miejsce 900 złotych ? Gdzie to wszystko jest ??? To jest jeszcze mało,nic nie robić i jeszcze  brać za to taką kasę ?

 8. Daniken

  31 sierpnia 2020 13:21

  Czego chcecie od proboszcza z

  Czego chcecie od proboszcza z Boboli, przecież nie przejada tych pieniędzy co dostaje za administrację cmentarza przy Sienkiewicza.

  • 666

   31 sierpnia 2020 18:15

   Tak jak pewien znany ogólnie

   Tak jak pewien znany ogólnie cieśla z Nazaretu gardzi pieniędzmi i rozdaje je ubogim hehe

 9. gość

  31 sierpnia 2020 13:58

  racja,nasz cmentarz wygląda

  racja,nasz cmentarz wygląda ubogo w porównaniu do innych. na 1 listopada toniemy w błocie. By się przydało chociaż utwardzić wszystkie ścieżki! eż tojtoje . trochę nowoczesności! faktycznie nie ma narzędzi do wypożyczenia, zniczomatów i stanowiska ze zniczami z drugiej ręki, ale na to pewnie sklepikarze nie pozwolą hihihi

  • Jam

   3 września 2020 12:50

   Zniczomat jest,regał na

   Zniczomat jest,regał na znicze też jest, a narzędzia można wypożyczyć od sklepikarzy . Nie siej zamętu.

 10. Zofia

  31 sierpnia 2020 14:29

  Wszędzie okoliczne cmentarze

  Wszędzie okoliczne cmentarze i  gdzie jest mniejszy przychód są zadbane ,ścieżki wyłożone płytkami , a tu w Świeciu to tylko na każdym kroku parafia z Ogrodowej wiecznie bogaci się z pieniędzy od rodzin zmarłych i ciągle ma mało.Na nic nigdy nie ma pieniędzy i dlatego tak to wyglada.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama