Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Czy główną przyczyną zgonów jest obecnie koronawirus? Sprawdziliśmy

W ostatnim czasie każdy kolejny dzień przynosi informacje o nowych ofiarach Covid-19. Tym doniesieniom towarzyszą nierzadko komentarze Czytelników, że wszyscy, którzy obecnie umierają są traktowani jako ofiary koronawirusa. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Udostępnij
zgon

REKLAMA

Wszystkie zgony, które nastąpiły w Nowym Szpitalu w Świeciu odnotowywane są w świeckim Urzędzie Stanu Cywilnego. Niezależnie od miejsca zamieszkania zmarłego.

W październiku w USC odnotowano 97 zgonów. W 19 przypadkach jako przyczynę wpisano koronawirusa. Miniony miesiąc był rekordowy pod względem ogólnej liczby zgonów zarejestrowanych w Świeciu.

- Zadecydował o tym fakt, że do Nowego Szpitala trafiło sporo pacjentów zakażonych koronawirusem z Grudziądza, Bydgoszczy i Włocławka - tłumaczy Andrzej Krawański, kierownik USC w Świeciu. - Część z nich, niestety, zmarła. Stąd takie, a nie inne, statystyki.
REKLAMA

Wśród nich byli także mieszkańcy powiatu świeckiego: dwaj mieszkańcy Laskowic w wieku 70 i 85 lat, 83-latek z gminy Lniano i 57-letni mieszkaniec gminy Świecie (dane dotyczą tylko października).

Jak wcześniej kształtowała się umieralność w naszym powiecie? Dla przykładu w marcu tego roku zarejestrowano 66 zgonów, kwietniu - 60, a maju - 62.

Gdy cofniemy się jeszcze bardziej i sięgniemy wyrywkowo po dane statystyczne, to okaże się, że w czerwcu 2019 r. odnotowano 57 zgonów, a we wrześniu 2018 r. - 59.
REKLAMA

Jak widać z powyższych danych, miesięczna średnia to około 60 zgonów. Oczywiście zdarzały się w przeszłości wyraźne odstępstwa, nawet na poziomie 30 proc., ale jest to dość rzadkie zjawisko.

Faktem jest, że większość umierających tzw. pacjentów covidowych, to osoby w podeszłym wieku. Coraz częściej możemy jednak spotkać w tej grupie ludzi stosunkowo młodych, po pięćdziesiątce. Niestety, nigdy nie dowiemy się, jak długo mogliby jeszcze żyć, gdyby nie zarażenie koronawirusem, który dla osłabionych organizmów może być zabójczy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (14)

 1. OB

  4 listopada 2020 11:11

  Brawo, plus za rzetelność.

  Brawo, plus za rzetelność. Dobrze jest co niektórym wyjaśnić jak okrągła jest ziemia, a to dopiero początek, wkrótce te ilości będą podwojone w stosunku rok do roku…..

 2. Kamil

  4 listopada 2020 11:27

  Ten artykuł nic nie wyjaśnia.

  Ten artykuł nic nie wyjaśnia. 

  • Koń dj

   4 listopada 2020 12:58

   Żeby rozumieć tekst, trzeba

   Żeby rozumieć tekst, trzeba posiadać mózg.

  • Anonim

   7 listopada 2020 12:14

   Czego Ci jeszcze brakuje

   Czego Ci jeszcze brakuje wyraźnie napisane na 97 zgonów 19 jest z covidem spodziewałem się chyba że na 19 zgonów 97 , covid nie szukajcie sensacji 

 3. ja 2020

  4 listopada 2020 11:33

  Żeby statystyczne dane były

  Żeby statystyczne dane były bardziej wiarygodne należy brac pod uwage mieszkanców powiatu a nie osób zmarłych w szpitalu.Zobaczymy na koniec roku ile zgonów w 2019 a ile w 2020 nie rozdzoielajac na choroby .

 4. Right

  4 listopada 2020 11:57

  Każdy zgon z powodu covid-19

  Każdy zgon z powodu covid-19 potwierdzony aktem zgonu to jest dla szpitala 3000€ z UE.

  A rodzina nic nie wie i jest wykorzystana nie dostanie złamanego grosza. 

  Trzeba sprawdzić czy nie covit19, a może starość lub inną przyczyną śmierci.

  • www

   4 listopada 2020 12:39

   masz na to jakieś dowody,

   masz na to jakieś dowody, internetowy specjalisto? 😀 Czy doktorat z memów pozwolił wyszukać takie informacje?

  • ja2 2020

   4 listopada 2020 12:39

   Padaja propozycje czy mozna

   Padaja propozycje czy mozna dopisac do zgonu Covid .

  • Jacek

   4 listopada 2020 12:54

   Chciałbyś dostawać jeszcze

   Chciałbyś dostawać jeszcze „dole za skórę” ? Dzieciaku po to są polisy na życie… Hieno cmentarna.

   • Right

    4 listopada 2020 18:06

    A wiesz iż mniejszości mają

    A wiesz iż mniejszości mają dodatkowe pieniądze za to że są mniejszością. 2600 zł było a jak nie jesteś w temacie chjeno. 

  • Niedowiarek

   4 listopada 2020 16:08

   Czy osobom którym wpisano w

   Czy osobom którym wpisano w akt zgonu Covid zrobiono sekcję zwłok?  Raczej skremowano by nikt się za to nie zabrał i nie znalaz£ prawdziwych przyczyn śmierci

 5. Aa

  4 listopada 2020 13:27

  Przecież w szpitalach pytają

  Przecież w szpitalach pytają się czy mogą wpisać koronawirus. Albo jest COVID-19 albo nie. A nie głupie pytanie czy mogę wpisać. Juz jest głośno że szpitalą zależy żeby wpisywać COVID-19 bo za to mają dodatkową kasę.  Statystyki nie są prawdziwe. 

  • Czytelniczka

   5 listopada 2020 22:03

   Tak to prawda bo mają

   Tak to prawda bo mają dodatkową kasę za. wpis jeśli ktoś umrze i rodzina zgodzi się aby lekarz wpisał że zgon nastąpił z powodu covid . zachorowań jest napewno znacznie mniej niż pokazują statystyki

  • Anonim

   7 listopada 2020 12:10

   Nie pisz takich bzdur nikt

   Nie pisz takich bzdur nikt tak nie pyta i statystyki są uczciwe

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama