Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy Świecie stać na kolej? Dariusz Woźniak: Potrzeba będzie 300 milionów

Trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, zanim znowu pojedziemy pociągiem na linii Świecie-Terespol, o ile w ogóle się tego doczekamy. Gorący zwolennik tego projektu, radny miejski i skarbnik powiatu Dariusz Woźniak nie ukrywa, że koszty będą ogromne.

Udostępnij
terespol-3

REKLAMA

Przywrócenie kolejowego połączenia pasażerskiego było jednym z punktów programu wyborczego Dariusza Woźniaka podczas jego ubiegłorocznej kampanii na burmistrza Świecia. Projekt ma swoich zwolenników i przeciwników wśród lokalnych samorządowców i mieszkańców.

Jesienią 2018 r. modernizacja linii Świecie-Terespol znalazła się nie tylko w programie wyborczym Woźniaka, ale też na liście rządowego programu Kolej Plus. W pierwotnej wersji zakładał on uruchomienie nowych lub przywrócenie zlikwidowanych połączeń na 20 odcinkach w kraju do 2023 r. Ale już teraz wiadomo, że będzie to trudne do zrealizowania.

Reklama
Reklama

- W przypadku Świecia bardziej realny termin to lata 2025-2030 - nawet Dariusz Woźniak nie wierzy w terminową realizację projektu.
REKLAMA

W ubiegłym roku Dariusz Woźniak roztaczał taki plan: pociąg przejeżdżałby przez Terespol do Świecia, a potem wracał tą samą trasą i jechał dalej, w kierunku Gdańska lub Bydgoszczy. Nie trzeba by więc przesiadać się w Terespolu, żeby dotrzeć do miasta innym składem.

Do obsługi pasażerów powstałby terminal w okolicy ul. Wodnej lub starego dworca przy ul. Chełmińskiej. Wiązałoby się to z modernizacją istniejących już torów kolejowych i trakcji elektrycznej oraz budową nowego, krótkiego odcinka. Wtedy kandydat na burmistrza szcaował koszt inwestycji na około 30 mln zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W ciągu roku kwota się jednak zmieniła. I to bardzo. Ile wobec tego kosztowałaby modernizacja torów i trakcji elektrycznej na 4-kilometrowym odcinku?

- Nawet 300 mln zł - mówi Dariusz Woźniak.

Skąd ta suma?

Reklama
Reklama

- Tak jest zapisane w programie Kolej Plus - wyjaśnia. - Ta inwestycja rozwinie nasze miasto, dlatego powinniśmy zaangażować środki finansowe wszystkich samorządów, a więc gminy Świecie, powiatu i samorządu województwa.

Dariusz Woźniak ma jednak nową wizję przebiegu linii kolejowej.
REKLAMA
- Wspólnie z radnymi miejskimi Prawa i Sprawiedliwości forsujemy zdecydowanie bardziej optymalny wariant włączenia naszego miasta bezpośrednio do magistrali kolejowej nr 131 na linii Gdańsk-Bydgoszcz - mówi - Proponujemy wybudowanie nowego odcinka linii kolejowej, który rozpoczynałby się za wiaduktem kolejowym w Kozłowie, a następnie biegł w kierunku obwodnicy Świecia. Na wysokości Górnych Marianek, po drugiej stronie obwodnicy, znajdowałby się nowy dworzec. Dalej nowa linia połączyłaby się gdzieś za Wyrwą z główną linią.

Jak argumentuje radny, wykluczyłoby to konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów, a nowy dworzec w Świeciu znajdowałby się na głównej trasie Bydgoszcz- Gdańsk. Kursujące między tymi obydwoma miastami pociągi InterCity zatrzymywałyby zatem tylko w Świeciu i Tczewie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Rząd zakłada, że 15 proc. kosztów programu Kolej Plus pokryją samorządy lokalne. W przypadku kolei w Świeciu ten udział - z prognozowanych 300 mln - wyniósłby więc około 45 mln zł.

- Trudno mi w tej chwili dyskutować o tak odległych planach - komentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - W tej chwili mamy bardziej realne problemy, jak niewystarczająca subwencja oświatowa i spadajace wpływy z podatku PIT, po ostatnich decyzjach finansowych rządu. Musimy z tego powodu szukać oszczędności na 2020 r.

Kułakowski przyznaje, że podchodzi sceptycznie do tych planów.

Reklama
Reklama

- A co jeśli inne samorządy dorzucą się tylko w niedużym stopniu do modernizacji linii kolejowej i większość kosztów spadnie na Świecie? Musielibyśmy przez kilka lat ograniczyć lub zupełnie zrezygnować z inwestowania w drogi, chodniki, szkoły, obiekty sportowe i rekreacyjne. Nie wyobrażam sobie tego - podkreśla.
REKLAMA

Przeciwnikiem budowy kolei jest Tadeusz Pogoda, były wieloletni burmistrz Świecia, a obecnie radny sejmiku województwa.

- Jeśli nadejdą chudsze lata i gminie spadną dochody z podatków, będzie musiała się zadłużać, tylko po to, aby zbudować kolej dla 30 czy 50 osób dziennie, które będą z niej korzystać - przekonuje. - Obawiam się, że z tych 45 mln Świecie musiałoby wyłożyć 30 mln, albo jeszcze więcej. Podejrzewam, że gdybyśmy kupili elektycznego busa, aby nie zanieczyszczał środowiska i dowozili nimi te osoby za złotówkę ze Świecia na dworzec w Terespolu i z powrotem, to nie wydalibyśmy tak ogromnej kwoty nawet przez sto lat - dodaje Tadeusz Pogoda.

Reklama
Reklama

Dariusz Woźniak wylicza za to plusy: przyspieszenie rozwoju miasta, niższe koszty podróżowania mieszkańców dojeżdżających do pracy i na studia w Gdańsku i Bydgoszczy oraz turystów i przedsiębiorców, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Świecia, czystsze środowisko.
REKLAMA

Niedawno pisaliśmy w Extra Świecie, że nie ma co liczyć na to, że PKP wyremontuje dworzec w Terespolu. Nie ma go na liście propozycji do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2021-2027. Pociągi jadące nową linią zatrzymywałyby się więc na zdemolowanym dworcu.

Reklama
Reklama

- Jestem zwolennikiem lobbowania w sprawie umieszczenia Terespola w tym programie. Miasto mogłoby współfinansować taką inwestycję. Musi być jednak dobry pomysł na wykorzystanie budynku, bo obecnie funkcje czysto dworcowe to zbyt duże koszty - argumentuje Dariusz Woźniak.

- Czyli oprócz dołożenia kilkudziesięciu milionów złotych do modernizacji linii kolejowej, gmina musiałaby dorzucić jeszcze kilka milionów na remont budynku w Terespolu. Bydynku, który należy do PKP, a nie do miasta. Czy nas na to stać? Mam poważne wątpliwości - ocenia Tadeusz Pogoda.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
49 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wozniak wielki ekonomista. W

Wozniak wielki ekonomista. W ub. roku opowiadał bajkę o kolei wartą 30 mln, a dziś jego bajeczki kosztują już 300 mln! Chroń nas Panie od takich ludzi i ich chorych wizji.

Jezu, panie Woźniak aż się

Jezu, panie Woźniak aż się boje co pan wymyśli za kolejny rok. Poprzedniolinia miała biec tak, teraz inaczej. Wtedy miało to kosztować 30 milionów, teraz 300. Śmiechu warte.

Proponuje żeby skarbik mniej

Proponuje żeby skarbik mniej czasu siedział w internecie bo co wyczyta to zaraz chce w Świeciu robić. A może tak metro co? 300 baniek, ja pitolę!

Nie jestem fanem

Nie jestem fanem Kułakowskiego ani Pogody ale tu mają rację. To mrzonki. Miasto ma pozwolić żeby wszystko obracało sie w ruinę, nic nie remontować, byle Woźniakowi kolej walnąć!

Bardzo dobry artykuł. P

Bardzo dobry artykuł. P:okazuje jakim fantastą jest Woźniak. Weź się chłopie za realne projekty a nie za banialuki. Jak dziecko.

A Woźniak ciągle o kolei?

A Woźniak ciągle o kolei? Puknij się człowieku w czoło.

Radny Dariusz Woźniak jest

Radny Dariusz Woźniak jest skarbnikiem, a przy takim myśleniu zadłuży Gminę Świecie i nie widzi zagrożen w postaci zwiększenia stałych kosztów i działania rządu wpływające na zmniejszenie dochodów Gmin – uchronmy się przed takim wizjonerem.

Jak ktoś nie bardzo czai do

Jak ktoś nie bardzo czai do czego przyrównać 300 mln zł, to podam przykład: by z tego dało jakieś dobre 40 bloków (!!!) z darmowymi mieszkaniami komunalnymi dla mieszkańców Świecia. Darku, do czasu kiedy zacząłeś opowiadać bajki o pociągach w Świeciu miałem do wiele szacunku, dziś obawiam się wielu twoich pomysłów.

Zgadzam się taniej wyjdzie

Zgadzam się taniej wyjdzie wynająć busy do laskowic niż dokładać do takiej nierentownej inwestycji. Dobrze, ze ludzie lepiej się znaja na ekonomii i dokonali dobrego wyboru w wyborach samorządowych.

Wielu ludzi nie ma na

Wielu ludzi nie ma na porządne jedzenie i leki, a ten tu opowiada o takiej kasie na budowanie torów. Naprawdę są ważniejsze problemy.

Ciekawe czy będzie więcej niż

Ciekawe czy będzie więcej niż 300 milionów raz jest 30 teraz 300 milionów niech pan Dariusz się zdecyduje na jakąś kwotę.

Rok temu w wyborach na

Rok temu w wyborach na burmistrza głosowałam na Kułakowskiego i widzę, ze dobrze zrobiłam. Mówi rozsądnie i nie opowiada bajek jak Woźniak.

Znowu pan radny ciagle o tych

Znowu pan radny ciagle o tych pociagach prosze sie zajac powazniejszymi problemami. 

Już widzę zadowolenie

Już widzę zadowolenie mieszkańców górnych marianek jak w ich okolicy będą przyjeżdżać pociągi!!!

Niech się Woźniak razem z tym PiSEM puknie w czoło!!! 

Nie jestem fanem Woźniaka ale

Nie jestem fanem Woźniaka ale pomysł żeby przybliżyć linię kolejową do górnych Marianek nie jest głupi, na pewno wpłyneło by to na rozwój miasta. Fakt jest taki że kwota jaką musi wydać miasto jest zbyt duża. Ale warto by było lobbować za takim pomysłem wyżej żeby większość kosztów poniosła kolej i władze centralne. Linia i tak ma zostać zmodernizowana więc moment jest dobry żeby coś w takim kierunku zrobić. Słabo działamy żeby wpływać na odgórne pomysły zabrakło tego naprzykład podczas planowania S5 i nie będziemy mieli dodatkowego wjazdu na wysokości marianek który idealnie by wyprowadzał ruch z centrum miasta. 

Woźniak co ty bierzesz?

Woźniak co ty bierzesz?

Hehe widzę, że Pan Dariusz

Hehe widzę, że Pan Dariusz nadal ma niespełnione marzenia,aspiracje z dzieciństwa bycia maszynistą A może konduktorem nawet . Panie Darku w Mondi jest ogłoszenie że szukają manewrowego może Pan tam spróbować może dadzą po krótkim kursie Panu powozić lokomotywkę … Zresztą masz Pan to gdzieś jakich długów Pan narobisz bo to z Pańskiej kieszeni nie będzie spłacane A przy Pana zarobkach 12000 to i emeryturę też Pan będziesz miał nie zlą więc  w du….e z zadłużeniem A zapomniałeś Pan że rząd już przeżuca na samorządy wydatki że swoich obietnic których nawciskał ciemnemu ludowi….Pan jak ten rząd…. dużo by jeszcze pisać ale po co….A w Pepco widziałem mały zestaw kolejarza może pod choinkę Pan dostanie jak będzie grzeczny…I sprawa A pociągiem będzie po nie kąd załatwiona….

Że jeszcze na pana SEMAFOR

Że jeszcze na pana SEMAFOR nie mówią aż dziwne.

30 milionów a 300 milionów,

30 milionów a 300 milionów, żadna różnica. Dołóżmy jeszcze trochę Panie Skarbniku a może uda się lotnisko wybudować! 

Swiecie-terespol  pan Wozniak

Swiecie-terespol  pan Wozniak to chyba nigdy nie byl a Terespolu . Tam trzeba najpierw wyremontowac dworzec.ja rozumiem kolej do Bydgoszczy,Torunia,Gdanska , wiem ze to calkowicie nierealne . Zreszta ta cala kolej to bajka.widocznie pan Wozniak przed swietami marzy  jak dziecko

Niby skarbnik a nie dociera

Niby skarbnik a nie dociera ekonomia. Poniesione koszty vs. zyski. Ja sie pytam gdzie?  Efektywnosc. Ludzie,naprawdę?

Może pan skarbnik najpierw

Może pan skarbnik najpierw się pochwali jak obcina wydatki w starostwie a dopiero potem niech szasta gminna kasą.

Jak ja się ciesze, że p

Jak ja się ciesze, że p.Woźniak nie jest u władzy..ten pomysł jest tak bezsensowny jak lepienie bałwana w środku Afryki. Teraz wyborcy p.Woźniaka widzicie na kogo głosowaliście, bardziej na celebryte niż działacza. 300mln kiedy na siebie zarobią? tzn nie zarobią. Ten pomysł jest nierealny, a p.Woźniak jak zwykle strzał w kolano. Świecie miało już kolej, która przewoziła ludzi i przemysł.. upadło, bo w Świeciu nie ma już przemysłu poza Mondi, wcześniej jeździły do cukrowni, która była zburzona w 2002roku? Pasażerowie z Marianek, kościuszek itd mieliby najpierw jechac do Przechowa żeby stąd pojechać pociągiem do Terespola hahah. Poza budową Kolei trzeba to później utrzymać.. to nigdy niebyłoby rentowne. To chyba jakiś żart p.Woźniaka żeby było się z czego śmiać lub może nieco inaczej.. żeby było żal człowieka. Gdyby był takim ekonomistą to napisałby konkretne argumenty kto za to zapłaci, skąd weźmie pieniądze, kto będzie to utrzymywał i kto będzie tym jeździł.. i po co wydywać 300mln w błoto zamiast wydać na coś sensownego. Ale nic takiego nie ma.

Woźniak jesteś śmieszny

Woźniak jesteś śmieszny

Nie bardzo rozumiem te drwiny

Nie bardzo rozumiem te drwiny i zóśliwości. Rozmowa o bardziej ekologicznych formach transportu publicznego – to przyszłość. Być może piszący te mądre uwagi na forum, w ogóle nie korzystają z kolei. Ja to robię na co dzień i nie mam przekonania, że głupim pomysłem jest inwestowanie w jej rozwój.

Nie podoba mi się natomiast postawa obecnych władz miasta. Myślenie w kategoriach – tu i teraz, już raz w przeszłości pozbawiło Świecie dobrego połączenia kolejnowego. Zanim powie się kategorycznie „nie” warto rozmawiać, a nie używać wyłącznie populistycznych argumentów. 

Widziałam w sklepie

Widziałam w sklepie modelarskim w Bydgoszczy przepiękne modele kolejek elektrycznych i wielu innych różnorodnych modeli. Dla kogoś z niewątpliwą wyobraźnią dziecka można wytyczyć trasę od zamku do podnóża wieży Eiffla, na „diabelcach” zbudować wyciąg narciarski i kolejkę linową z torem saneczkowym, zaś na przyległej rzece o nazwie np Wisła umieścić bazę lotniskowców o napędzie atomowym. Kiedy już dziecina wybawi się w domku warto wziąc za roczkę i pospacerować ul.Armii Krajowej pokazując w miejscu torów kolejowych piękną ulicę, wskazać gdzie były: cukrownia, zakłady mięsne, zaś gdyby tory poprowadzić dalej przez teren szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych możbaby pomachać z okienka wagonu do pensjonariuszy a oni z równą uciechą odmachiwaliby w naszą stronę….czuch, czuch… czuch czuch…

Burmistrzem nie powinnien być

Burmistrzem nie powinnien być człowiek z długami. Tylko taki co coś osiągnął sam. 

Tylko ludzie wybitni potrafia

Tylko ludzie wybitni potrafia patrzyć daleko w przód. Drogi i chodniki można budować zawsze, a pomyślcie jak zwrósł by prestiż Świecia gdyby było połączenie do Terespola. I niech by to kosztowało nawet 400 milionów, warto bo to możliwość napisania nowego rozdziałi historii  

To nie lepiej zaraz wybudować

To nie lepiej zaraz wybudować metro i połączyć się z Warszawą ,jak budować to budować tylko stacje muszą być przy każdej biedronce 

Jedna wielka farma trolli

Jedna wielka farma trolli wyskoczyła z wora.

Woźniak fantasta. Lepiej

Woźniak fantasta. Lepiej naprawcie ten bruk koło szpitala.

To jakaś paranoja jak można

To jakaś paranoja jak można wpaść na pomysł i chcieć zafundować ludziom na górnych Mariankach tj. budynkom wielorodzinym oraz jednorodzinnym kolej? i związany z tym hałas? Mieszkam tam i nie chcę tego mlynu. Chcę w moim domu odpoczywać i relaksować się. Niech pan. D. W.  koło swojego bloku poprowadzi tory a pieniądze o wiele bardziej są potrzebne na oczyszczalnię ścieków, którą być może będzie trzeba budować. Jak można opowiadać że dzięki kolei wzrośnie prestiż miasta to jest paranoja jakaś….. i bzdura

Przykro czytać pełne

Przykro czytać pełne małomiasteczkowych kompleksów komentarze troli, urzędasów i totalsów. Brawo dla Pana Dariusza za nowoczesne, twórcze i perspektywiczne myślenie o CSW. Cała reszta to zmanipulowane myślenie podobne tym, którzy spreciwiali się przed wiekiem poprowadzenia linii kolejowej do naszego miasta, bo krowy miały dawać mniej mleka… Nowy burmistrz niech odetnie ideologiczną pępowinę, a staremu już dawno podziękowaliśmy. Czas przesiąść się z roweru na pociąg, a wtedy można dalej i szybciej bez względu na pogodę. Podobnej wielkości miastu Bielawa udało się. Tam ogromną rolę odegrał samorząd wojewódzki. Niech zatem teraz Pan Tadeusz wykaże się aktywnością i troską o swoje miasto, jak obiecywał w kampanii wyborczej.

Wspaniałą lekturą i nauką są

Wspaniałą lekturą i nauką są Wasze komentarze,najgorszym jest jednak to,że z rzadnej lekcji pokory jaką otrzymał Pan Radny Dariusz Woźniak nie wyciągnął wniosków i dalej brnie w zaparte po władzę.Mam nadzieję,że Spółdzielcy będą pamiętali o zielonych dachach… i innych „wspaniałych” osobistych pomysłach Pana Radnego w maju 2020r..Szanowni Portalowcy niech Was nie zwodzą wypowiedzi Pana Radnego typu „my zdecydowaliśmy…,my chcemy…,nasz program… i itd. i itp.” pod tymi treściami kryją się niebezpieczne dla nas mieszkanców osobiste wizje Pana Radnego Dariusza Woźniaka, proszę sprawdźcie na stornie internetowej Razem dla Świecia, bądź na FB tego stowarzyszenia kto zabiera głos,przedstawia propozycje,a grono życzliwych pokazuje swoje zainteresowanie „łapką” lub innym pozytywnym symbolem. Nawet złożony przez członka tego stowarzyszenia projekt do budżetu obywatelskiego reklamował Pan Woźniak,prosząc o głosy w imieniu zgłaszającego. Miałem nadzieję,że ostatnia lekcja z FB Pana Woźniaka da mu trochę do myślenia ale widzę,że rządza jakiejkolwiek władzy i chęć zaistnienia jest dla niego silniejsza niż zdrowy rozsądek. Panie Skarbniku Powiatu,Doradco Ministra Finansów (taką funkcją Pan się chwalił),Radny Rady Miejskiej zejdź Pan w końcu na ziemię,bo niespodziewany kopniak od życia boli bardziej niż oczekiwany. Wiem,teraz trudno Panu wycofać się bo potwierdzi Pan słuszność krytycznych wobec Pana wypowiedzi, a może jednak warto dla własnego dobra trochę ukorzyć sie przed Świecianami i posypać przysłowiowym popiołem głowę.

niech się ludzie w starostwie

niech się ludzie w starostwie złożą na jakąś piękną kolejke elektryczną ze smyka, ale jakąś taka na wypasie z różnymi górami, lasami i wstawią mu do biura. To może spełni się marzenie z dzieciństwa i będzie mniej czasu przebywał podczas pracy na FB. Są osoby które same wykonują różne modele to możnaby u takiej osoby poprosić o małe tabliczki „przechowo-terespol”. Oni tam dobrze zarabiają skoro sam pan ekonomista ma 12tysi to ich stać na taki prezent dla swojego skarbnika, tym bardziej już wrótce są święta. I można by zakończyć ten kabaret

Zakładając, że rocznie

Zakładając, że rocznie komunikacja autobusowa ze Świecia do Laskowic kosztuje milion (a pewnie kosztuje mniej), to wystarczy na 300 lat.:)

Do terespola drogę zróbcie do

Do terespola drogę zróbcie do cholery

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama