Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy tradycyjne targowiska mają szansę przetrwać do następnej dekady?

W całym kraju obserwuje się stały spadek liczby przedsiębiorców handlujących na targowiskach. Oczywiście nie wszędzie zjawisko jest widoczne w równym stopniu. Najszybciej ubywa tych sprzedających odzież i obuwie. Jak wygląda to w Świeciu?

Udostępnij
targowisko-2

REKLAMA

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", w ostatniej dekadzie z polskich targowisk wyparowało blisko 57 tys. przedsiębiorców, co stanowi ubytek rzędu 41 proc. Pod koniec lipca 2021 r. na polskich targowiskach i bazarach pracowało 80,4 tys. handlowców, podczas gdy jeszcze w 2009 r. było ich 137 tys. Najszybciej kurczy się rynek obuwia i odzieży.

Reklama
Reklama

Targowisko na osiedlu Marianki dziś bez trudu mieści wszystkich, którzy prowadzą sprzedaż obwoźną. Nawet  w zwykle tłoczne piątki i soboty. Starsi mieszkańcy doskonale pamiętają jednak czasy, gdy brak miejsca do ustawienia choćby niewielkiego stolika, bywał powodem kłótni.

REKLAMA

Na 76 stanowisk wyznaczonych na miejskim targowisku dzierżawionych jest 60. To ci, którzy handlują regularnie i chcą mieć pewność, że klienci zawsze znajdą ich w tym samym miejscu. Mowa o 45 drobnych przedsiębiorcach. Część z nich dzierżawi więcej niż jedno stanowisko.

Reklama
Reklama

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie obserwujemy wyraźnego spadu liczby sprzedających na naszym targowisku - mówi Monika Budzowska, kierownik Wydział Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Na razie nie wiadomo, jak długo Świecie będzie się opierać zjawisku, które jest widoczne w innych miastach. Niewątpliwie jednak ta forma handlu, zwłaszcza w przypadku odzieży, jest coraz mniej dochodowa.

Handlujący, którzy byli gotowi podzielić się refleksjami na temat swojej pracy, prosili by nie podawać ich nazwisk.

Reklama
Reklama

- Z roku na rok obroty spadają przynajmniej o kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt procent - podkreśla pani Barbara (imię zmienione), która na targowisku pracuje od 15 lat i doskonale pamięta okres, gdy miejsce to było popularnym miejscem zakupów. - Stali klienci powoli umierają, a ich miejsca nie zajmują nowi, młodzi.
REKLAMA

Ci ostatni, celujący w tanią odzież, coraz częściej wolą kupować ją w sklepach typu Pepco i KiK gdzie np. można skorzystać z wygodnej przymierzalni. Poza tym na korzyść tych ostatnich przemawia zauważalny wzrost jakości tkanin, z których wykonane są ubrania.

Reklama
Reklama

Polska jest krajem, w którym ogromną popularnością cieszy się odzież używana. Popularne lumpeksy odwiedzają często osoby dobrze sytuowane, poszukujące markowej, oryginalnej odzieży. Nierzadko można ją kupić za ułamek jej ceny sklepowej.

I właśnie tę niszę próbuje wykorzystać pani Anna, która przygodę z handlem na targowisku rozpoczęła stosunkowo niedawno.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Oferuję bardzo dobre gatunkowo sukienki, które kosztują 20 zł i bluzki za 10 zł - wylicza. - To żadne pieniądze. Mój zysk jest też niewielki, ale nadrabiam to wielkością sprzedaży. Myślę, że na tego typu odzież zawsze będą chętni.

W ocenie specjalistów targowiska mają największe szanse na utrzymanie czy nawet zdobycie nowych klientów w przypadku produktów świeżych, jak owoce, warzywa czy pieczywo.

Pod jednym warunkiem - muszą one pochodzić z małych upraw lub w przypadku pieczywa z piekarni, a nie np. z giełd i hurtowni. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy są niewielkie sklepy osiedlowe oferujące tego typu asortyment. W niektórych z nich trzeba pojawić się rano, żeby kupić ulubiony ser czy kiełbasę.

Kupujecie na targowiskach? A może jednak wolicie robić zakupy w sklepach? Czym kierujecie się przy swoim wyborze? Czekamy na Wasze komentarze.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (14)

 1. Jadzia

  11 sierpnia 2021 14:44

  Toć u nas w Chełmnie je

  Toć u nas w Chełmnie je lepsze targowisko ni

  • Bo

   12 sierpnia 2021 06:33

   Wew chyłmnie je pierwe sort

   Wew chyłmnie je pierwe sort towar.

 2. Olo

  11 sierpnia 2021 15:11

  Jo dych racja …tam oj!

  Jo dych racja …tam oj!

 3. Benedykta

  11 sierpnia 2021 15:34

  Jo wy u nas w Lnianie bylim

  Jo wy u nas w Lnianie bylim na targowicy je wienksze kupilim filcaki i cyconosze dla cury .

 4. RBK

  11 sierpnia 2021 19:19

  Ten co wymyslil to targowisko

  Ten co wymyslil to targowisko przy blokach to upadl na lep.

  Halas zaczyna sie juz grubo przed 6 rano a konczy na zas…ych dmuchawach do lisci ok. godz. 17.

  • xxx

   11 sierpnia 2021 19:47

   Fakt, dmuchawy mogłby używać

   Fakt, dmuchawy mogłby używać akumulatorowej. Spalinowa której używa od lat generuje grubo ponad 80dB i kupę smrodu.

   • YYY

    12 sierpnia 2021 06:35

    I jeszcze wydmuc***e te

    I jeszcze wydmuchuje te resztki pod drzwi sklepów.

 5. ROPUCH

  12 sierpnia 2021 07:02

  Kto pamięta handel na dużym

  Kto pamięta handel na dużym rynku, na placu przy moście nad Wdą lub w pobliżu dworca pks? Obecnie jedno targowisko z różnym asortymentem. Lubię robić zakupy w takich miejscach choćby dlatego, że można „regulować” cenę ze sprzedającym. Targowisko kojarzy się z miejscem gdzie ceny są zawsze do uzgodnienia i to jest ten smaczek takich miejsc. Jakość towaru, który jest oferowany do kupienia to zupełnie inna sprawa ale na targowisku jeszcze nie odmówiono mi wymiany lub przyjęcia zwrotu towaru i to od ręki-to jest przebicie w stosunku do sklepów, które mają własne procedury. Takie miejsca jak targowiska nie mogą zniknąć z życia handlowego. Ilu obecnych biznesmenów swoje życie handlowe zaczynało właśnie w takich miejscach.

 6. mond

  12 sierpnia 2021 07:41

  Wstyd mi za ludzi ktorzy

  Wstyd mi za ludzi ktorzy negocjuja cene ziemniakow od starszej osoby… jak ja ide i widze 4zł za kilo to mowie 2 kilo a nie jak wiesniactwo swieckie pani dam 3zł… 

  • Marek 63

   12 sierpnia 2021 08:53

   Przecież 4 zł za kg

   Przecież 4 zł za kg ziemniaków, to zdecydowanie za dużo 

 7. ranczer

  12 sierpnia 2021 13:53

  Targowisko tak ale na

  Targowisko tak ale na Mariankach brak miejsc parkingowych , smród spalin hałas stelaży namiotów tego od dawna nie powinno być pod oknami ludzi! Sie robi albo halę zadaszoną ale nie wiadomo czemu włodarze nie chcą iść z postępem. To powinno być przeniesione w miejsce z parkingami i wtedy utarg będa mieli większy bo więcej ludzi podjedzie. Kiedyś ktoś proponował OSIEDLE KRÓLI i to by było najlepiej ale DEWELOPERY mają więcej do powiedzenia. Zawsze będa takie targowiska bo niejeden chce mieć warzywa i jajka od rolnika ale suknie jak z lat 90tych to już nie

 8. WspomnienCzar

  12 sierpnia 2021 15:40

  Mierzylo się kiedyś jeansy na

  Mierzylo się kiedyś jeansy na kawałku kartonu za kotara 🙂 

  • Hahaha

   13 sierpnia 2021 14:40

   PAMIĘTAM!! stałem obok ciebie

   PAMIĘTAM!! stałem obok ciebie!

 9. Alojzy

  12 sierpnia 2021 17:40

  Rozumiem że takie targowisko

  Rozumiem że takie targowisko pod oknami może być uciążliwe dla niektorych ale dla innych ma zalety bo można w kapciach wyjść przed dom i kupić mydło i powidło. Jednak gmina jest bogata więc powinna zapewnić lepsze warunki sprzedającym. I to nie z jednoczesnym horendalnym podniesieniem czynszu. Mam tu na myśli stałe przynajmniej nad częścią stoisk czy toaleta. Co do miejsc parkingowych to ile by nie było zawsze będzie mało. Poza tym ludzie ruszcie tyłki i przejdźcie się na spacer na targowisko czy do sklepu. Od tego nikt jeszcze nie umarł. Chyba. A co do zmiany lokalizacji to za bardzo nie ma gdzie a obecna sprawdza się od lat. Jedno co mogłoby powstać to giełda towarowa gdzie można y kupować w hurcie bądź detalu prosto od rolnika czy przetwórcy. Zresztą kiedyś chyba był taki pomysł w okolicy przechowo/Kozłowo. Nie zaszkodziłoby to myślę biedronkom i innym owadom a pomogło mniejszym gospodarstwom i podniosło jakość produktów na rynku

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama