Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Czy tradycyjne targowiska mają szansę przetrwać do następnej dekady?

W całym kraju obserwuje się stały spadek liczby przedsiębiorców handlujących na targowiskach. Oczywiście nie wszędzie zjawisko jest widoczne w równym stopniu. Najszybciej ubywa tych sprzedających odzież i obuwie. Jak wygląda to w Świeciu?

Udostępnij
targowisko-2

REKLAMA

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", w ostatniej dekadzie z polskich targowisk wyparowało blisko 57 tys. przedsiębiorców, co stanowi ubytek rzędu 41 proc. Pod koniec lipca 2021 r. na polskich targowiskach i bazarach pracowało 80,4 tys. handlowców, podczas gdy jeszcze w 2009 r. było ich 137 tys. Najszybciej kurczy się rynek obuwia i odzieży.

Reklama
Reklama

Targowisko na osiedlu Marianki dziś bez trudu mieści wszystkich, którzy prowadzą sprzedaż obwoźną. Nawet  w zwykle tłoczne piątki i soboty. Starsi mieszkańcy doskonale pamiętają jednak czasy, gdy brak miejsca do ustawienia choćby niewielkiego stolika, bywał powodem kłótni.

REKLAMA

Na 76 stanowisk wyznaczonych na miejskim targowisku dzierżawionych jest 60. To ci, którzy handlują regularnie i chcą mieć pewność, że klienci zawsze znajdą ich w tym samym miejscu. Mowa o 45 drobnych przedsiębiorcach. Część z nich dzierżawi więcej niż jedno stanowisko.

Reklama
Reklama

- Na przestrzeni ostatnich kilku lat nie obserwujemy wyraźnego spadu liczby sprzedających na naszym targowisku - mówi Monika Budzowska, kierownik Wydział Gospodarki, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Na razie nie wiadomo, jak długo Świecie będzie się opierać zjawisku, które jest widoczne w innych miastach. Niewątpliwie jednak ta forma handlu, zwłaszcza w przypadku odzieży, jest coraz mniej dochodowa.

Handlujący, którzy byli gotowi podzielić się refleksjami na temat swojej pracy, prosili by nie podawać ich nazwisk.

Reklama
Reklama

- Z roku na rok obroty spadają przynajmniej o kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt procent - podkreśla pani Barbara (imię zmienione), która na targowisku pracuje od 15 lat i doskonale pamięta okres, gdy miejsce to było popularnym miejscem zakupów. - Stali klienci powoli umierają, a ich miejsca nie zajmują nowi, młodzi.
REKLAMA

Ci ostatni, celujący w tanią odzież, coraz częściej wolą kupować ją w sklepach typu Pepco i KiK gdzie np. można skorzystać z wygodnej przymierzalni. Poza tym na korzyść tych ostatnich przemawia zauważalny wzrost jakości tkanin, z których wykonane są ubrania.

Reklama
Reklama

Polska jest krajem, w którym ogromną popularnością cieszy się odzież używana. Popularne lumpeksy odwiedzają często osoby dobrze sytuowane, poszukujące markowej, oryginalnej odzieży. Nierzadko można ją kupić za ułamek jej ceny sklepowej.

I właśnie tę niszę próbuje wykorzystać pani Anna, która przygodę z handlem na targowisku rozpoczęła stosunkowo niedawno.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Oferuję bardzo dobre gatunkowo sukienki, które kosztują 20 zł i bluzki za 10 zł - wylicza. - To żadne pieniądze. Mój zysk jest też niewielki, ale nadrabiam to wielkością sprzedaży. Myślę, że na tego typu odzież zawsze będą chętni.

W ocenie specjalistów targowiska mają największe szanse na utrzymanie czy nawet zdobycie nowych klientów w przypadku produktów świeżych, jak owoce, warzywa czy pieczywo.

Pod jednym warunkiem - muszą one pochodzić z małych upraw lub w przypadku pieczywa z piekarni, a nie np. z giełd i hurtowni. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy są niewielkie sklepy osiedlowe oferujące tego typu asortyment. W niektórych z nich trzeba pojawić się rano, żeby kupić ulubiony ser czy kiełbasę.

Kupujecie na targowiskach? A może jednak wolicie robić zakupy w sklepach? Czym kierujecie się przy swoim wyborze? Czekamy na Wasze komentarze.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Toć u nas w Chełmnie je

Toć u nas w Chełmnie je lepsze targowisko ni

Jo dych racja …tam oj!

Jo dych racja …tam oj!

Jo wy u nas w Lnianie bylim

Jo wy u nas w Lnianie bylim na targowicy je wienksze kupilim filcaki i cyconosze dla cury .

Reklama

Ten co wymyslil to targowisko

Ten co wymyslil to targowisko przy blokach to upadl na lep.

Halas zaczyna sie juz grubo przed 6 rano a konczy na zas…ych dmuchawach do lisci ok. godz. 17.

Kto pamięta handel na dużym

Kto pamięta handel na dużym rynku, na placu przy moście nad Wdą lub w pobliżu dworca pks? Obecnie jedno targowisko z różnym asortymentem. Lubię robić zakupy w takich miejscach choćby dlatego, że można „regulować” cenę ze sprzedającym. Targowisko kojarzy się z miejscem gdzie ceny są zawsze do uzgodnienia i to jest ten smaczek takich miejsc. Jakość towaru, który jest oferowany do kupienia to zupełnie inna sprawa ale na targowisku jeszcze nie odmówiono mi wymiany lub przyjęcia zwrotu towaru i to od ręki-to jest przebicie w stosunku do sklepów, które mają własne procedury. Takie miejsca jak targowiska nie mogą zniknąć z życia handlowego. Ilu obecnych biznesmenów swoje życie handlowe zaczynało właśnie w takich miejscach.

Wstyd mi za ludzi ktorzy

Wstyd mi za ludzi ktorzy negocjuja cene ziemniakow od starszej osoby… jak ja ide i widze 4zł za kilo to mowie 2 kilo a nie jak wiesniactwo swieckie pani dam 3zł… 

Reklama

Targowisko tak ale na

Targowisko tak ale na Mariankach brak miejsc parkingowych , smród spalin hałas stelaży namiotów tego od dawna nie powinno być pod oknami ludzi! Sie robi albo halę zadaszoną ale nie wiadomo czemu włodarze nie chcą iść z postępem. To powinno być przeniesione w miejsce z parkingami i wtedy utarg będa mieli większy bo więcej ludzi podjedzie. Kiedyś ktoś proponował OSIEDLE KRÓLI i to by było najlepiej ale DEWELOPERY mają więcej do powiedzenia. Zawsze będa takie targowiska bo niejeden chce mieć warzywa i jajka od rolnika ale suknie jak z lat 90tych to już nie

Mierzylo się kiedyś jeansy na

Mierzylo się kiedyś jeansy na kawałku kartonu za kotara 🙂 

Rozumiem że takie targowisko

Rozumiem że takie targowisko pod oknami może być uciążliwe dla niektorych ale dla innych ma zalety bo można w kapciach wyjść przed dom i kupić mydło i powidło. Jednak gmina jest bogata więc powinna zapewnić lepsze warunki sprzedającym. I to nie z jednoczesnym horendalnym podniesieniem czynszu. Mam tu na myśli stałe przynajmniej nad częścią stoisk czy toaleta. Co do miejsc parkingowych to ile by nie było zawsze będzie mało. Poza tym ludzie ruszcie tyłki i przejdźcie się na spacer na targowisko czy do sklepu. Od tego nikt jeszcze nie umarł. Chyba. A co do zmiany lokalizacji to za bardzo nie ma gdzie a obecna sprawdza się od lat. Jedno co mogłoby powstać to giełda towarowa gdzie można y kupować w hurcie bądź detalu prosto od rolnika czy przetwórcy. Zresztą kiedyś chyba był taki pomysł w okolicy przechowo/Kozłowo. Nie zaszkodziłoby to myślę biedronkom i innym owadom a pomogło mniejszym gospodarstwom i podniosło jakość produktów na rynku

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo