Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dodatek węglowy w gminie Świecie. Jest jedna dobra wiadomość i dwie kiepskie

Dobra wiadomość jest taka, że już wkrótce w gminie Świecie ruszą wypłaty dodatku na opał. Dwie gorsze - około 20 procent złożonych wniosków budzi zastrzeżenia, a gmina dostała od rządu za mało pieniędzy, aby dodatki dostali w tej chwili wszyscy mieszkańcy. Urząd czeka na resztę środków. Tak jest zresztą w większości samorządów, nie tylko w Świeciu.

Udostępnij
189608289_sc

W piątek świeccy radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji. Głównym jej punktem było podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy. Był to niezbędny wymóg, aby mogły ruszyć wypłaty dodatku węglowego.

Wypłacany przez państwo, za pośrednictwem samorządów, dodatek pochodzi z ogólnokrajowego Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

- To finansowanie pozabudżetowe, które musi być wprowadzone do budżetu gminy decyzją radnych – mówiła podczas piątkowej sesji rady Marzenna Rzymek, skarbnik gminy Świecie.

Reklama
Reklama

O wypłatę dodatku na opał złożono ponad 3 tys. wniosków. Na konto gminy wpłynęło kilka dni temu z budżetu państwa 6 mln 577 tys. zł. Na wypłaty zostanie jednak przeznaczopne mniej, bo 127 tys. zł to koszty obsługi całej procedury.

- Wystarczy to na wypłaty dla nieco ponad 2 tys. wnioskodawców – wyjaśniał Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Na razie nie wiadomo, kiedy wpłynie reszta środków od państwa.

Reklama
Reklama

Wysokość dodatku uzależniona jest od rodzaju opału. Maksymalną kwotę, wynoszącą 3 tys. zł, otrzymają osoby ogrzewające domy węglem.

- Cała procedura różni się od tej zapowiadanej na początku, kiedy zadanie gminy miało ograniczać się do przyjęcia wniosku i wypłaty świadczenia. Potem okazało się, że samorządy muszą także weryfikować złożone wnioski – zwracał uwagę Paweł Knapik.

Początkowo prawo do dodatku miało przysługiwać każdemu gospodarstwu domowemu. Nie był on "przypisany" do pieca. Często jednak odrębne wnioski składali mieszkający razem dziadkowie, rodzice i dorosłe dzieci. W gminie Świecie zdarzały się po trzy wnioski na jedno gospodarstwo domowe. W wielu innych ta liczba była jeszcze większa.

Reklama
Reklama

Na gminy nałożono więc obowiązek sprawdzania wiarygodności wniosków. U nas dokonywano tego w oparciu o dane Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków czy własne informacje Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

- Do tej pory na ponad 3 tys. wniosków sprawdzono około 1 tys. Mniej więcej 20 procent z nich budzi zastrzeżenia. Część z nich, np. w przypadku powtarzających się adresów, uznano na razie za wnioski nierozpatrzone, a część odrzucono ze względu na ewidentne nieprawidłowości – informował zastępca burmistrza.

Weryfikacją wniosków, a potem wprowadzaniem danych do systemu zajmuje się 8 pracowników Wydziału Polityki Społecznej, jedna osoba dodatkowo zatrudniona i 2 pracowników z innych wydziałów.

Reklama
Reklama

- To ogrom pracy, a trzeba pamiętać, że pracownicy muszą też zajmować się swoimi codziennymi obowiązkami – podkreślał Paweł Knapik.

Wszyscy radni poparli zmianę w tegorocznym budżecie umożliwiającą wprowadzenie środków na dodatek węglowy. Wypłaty rozpoczną się w poniedziałek 3 października. Pieniądze będą przelewane na konto lub wypłacane w kasie urzędu.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Udostępnij
61 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Czy dostaniemy powiadomienia

Czy dostaniemy powiadomienia że wniosek  jest prawidłowy i dostaniemy pieniądze 

Jeśli we wniosku jest podany

Jeśli we wniosku jest podany adres e-mail, to decyzja przyjdzie na maila, jeśli nie ma podanego adresu e-mail to decyzję można osobiście odebrać w urzędzie tyle mi powiedzieli, nie powiedzieli mi za to czy przyznali dodatek czy nie. 

tego rozdawnictwa to już

tego rozdawnictwa to już nawet Tusk nie zatrzyma… będzie kontynuował rozdawanie kasy. To nie jest normalne żeby ludzie dostwali stos nadrukowanej kasy. Już dzisiaj $ po 5 zł, więc nie narzekajcie na to, że tania baryłka skoro przez rozdawnictwo i ludzie biorący do łapy złotówka jest cienka jak skóra za pasztetowej. Wystarczy nie brać skoro dają

Reklama

o2.pl/informacje/polakom

o2.pl/informacje/polakom-sugeruja-17-st-c-jechira-pokazala-temperature-w-sejmie-6818009352264544a

może starczy na pół tony, za 2-3 miesiące tona węgla będzie kosztować 5-6 tys. zł,

Wasze pieniądze wam wypłacają, to co ściągnęli z vatu w cenach, które skoczyły o kilkadziesiąt procent, a w niektórych przypadkach ponad 100%

S……syny podzielili naród!

S……syny podzielili naród! Temu dadzą, temu nie dadzą, tamten dostanie, bo nie pracuje to mu się należy, bo tacy na nich głosują. A jak ktoś uczciwie pracuje i normalnie żyje, to najwyżej dostanie kopa w d…. . Pracujemy na leni, nieudaczników i cwaniaków, którzy żyją na cudzy koszt!

***** ***

***** ***

Reklama

Burmistrz nie wie co zrobić?

Burmistrz nie wie co zrobić? Najpierw człowiek się liczy , później inwestycje

Niech oni się już nie

Niech oni się już nie kompromitują i przestaną ludzi wodzić za nos, że nie wiadomo kiedy reszta pieniędzy wpłynie na konto i dlatego nie wszyscy dostaną pieniądze, mi się już tego słuchać nie chce, robią z ludzi idiotów, co nie którzy czekali i co teraz węgla nie ma, za chwilę okaże się, że i pieniędzy też nie ma, obraz nędzy i rozpaczy

platfusy podobno mają nie

platfusy podobno mają nie dostać

Reklama

Ręce opadają. Pisowskie

Ręce opadają. Pisowskie rozdawnictwo. Tona węgla zdrożała ponad czterokrotnie a i tak są debile którzy bronią PIS. Zaraz będą odpowiadać że za dużo TVN że lemingi . 

Ja się pytam jakim prawem z

Ja się pytam jakim prawem z pieniędzy przeznaczonych na dodatek węglowy już pobrano 127.000 PLN na jakąś obsługę ? Czy samorząd ma prawo zawlaszczać nie swoje pieniądze na obsługę wypłat potrzebującym? Za mało urzędników jest w UM zatrudnionych?

Dla mnie jest to jasne, że

Dla mnie jest to jasne, że jeśli gmina przyjmuje wniosek to gmina powinna zweryfikować jego prawidłowość.Dziwne, że władze samorządowe tego nie wiedziały!

Reklama

Już w ubiegłym roku jesienią

Już w ubiegłym roku jesienią mówiono, że będą wyłączenia prądu, że wystąpią braki energii elektrycznej. A wówczas jeszcze nie było wojny na Ukrainie.Mowiono że będzie brakować prądu, ale kazano nam przestawiać się na samochody elektryczne.Mowiono ,że mało prądu, ale jako ogrzewanie preferowano zakładanie pomp ciepła, które nie działają przy braku prądu. To wszystko jest bardzo dziwne jestem ciekawa kto manipuluje rządem, , kto nakazuje ,aby były takie a nie inne decyzje!!!!!

Dostanieta dodatki a palicie

Dostanieta dodatki a palicie i tak śmieciami.wystarczy pod wieczór się przejść Młyńską i parkiem… smród brud a za chwilę i tak ubóstwo…

Ta zima udowodni, że lata

Ta zima udowodni, że lata walki o czyste powietrze poszły na marne. Wystarczy popatrzec na to co robi ten rząd – zezwolenie na palenie miałem, węglem brunatnym. Jarosław mówi palcie wszystkim tylko nie oponami. Ludzie widzą to wszystko i palą wszystko bo czuć to wieczorami w powietrzu. Zimy nie ma a już na starym mieście w Świeciu przeciwmgielne w samochodzie wieczorem trzeba zapalać i nawiewy wyłączać. Głosowałam na nich ale był duży błąd. 

Reklama

Zastępca burmistrza

Zastępca burmistrza stwierdził, że w przypadku potwierdzających się adresów, wnioski uznano narazie za nierozpotrzone. Rozumiem narazie. Przecież są sytuacje, że pod jednym adresem, na jednej posesji, mieszkają np. dwie rodziny i mają oddzielne piece, dodam zgłoszone do CEEB. Można to w prosty sposób zweryfikować, w CEEB, podatki itp.. Wątpliwości może budzić fakt, że do CEEB zgłoszony jest jeden piec, a wnioski trzy.

W Rybniku dają tylko jedną

W Rybniku dają tylko jedną dotację na adres.Pomimo,że są dwa gospodarstwa każde z osobnym piecem .Obydwa zgłoszone do CEEB

W Rybniku dają tylko jedną

W Rybniku dają tylko jedną dotację na adres.Pomimo,że są dwa gospodarstwa każde z osobnym piecem .Obydwa zgłoszone do CEEB

Proste – ten rząd to cyrk,

Proste – ten rząd to cyrk, sieroty kamuflujące swoje nieudacznictwo. Ludzie nie znający się na rządach zupełnie, dobrani przypadkiem. Polska to połacie węgla a oni zamykają kopalnie..Polak nie ma węgla. Płacicie krocie. Polacy nie mają czym palić bo głuptaki z rządu głupkowatymi ruchami trwonią kasę bezmyślnie. Wsyt dla narodu polskiego przynosi ten rząd.Niektórzy już się budzą i widzą, że to jakaś komedia. Do czego doprowadzili ten kraj – bankrudztwo i bieda.

Tępy fredzie celowo z małej,

Tępy fredzie celowo z małej, nie wprowadzaj ludzi w błąd to wasza uwielbiana Vnia komuszejska nakazała Pod groźbą zabrania funduszy zamykanie kopalń W myśl walki że smogiem  za rządów Duńska zamknięto ich 30 więc nie kłam  twneowski lemingu i nie wciskają swojej teksty innym

Dokładnie jak post wyżej,

Dokładnie jak post wyżej, zgadzam sie no ale jaka wiedzę można wynieść z tvn

 Czy AAntypolskie

 Czy AAntypolskie polskojęzyczne mendia kształtują „wiedzę ” ludzi ktorzy wiedzy z histori mają tyle ile brudu za paznokciem A  osiem gwiazdek to wszystkie fakty jakimi dysponują ?

Zapraszam tu piszących  do

Zapraszam tu piszących  do Holandii  INFLACJA 17,5 drożyzna A wolności dostaniecie co nie miara ,holenderska konnica z palami wam ja wypłaci na grzbiecie.

Znam Holandię  swego nie znam

Znam Holandię  swego nie znam ale cudze chwałę,  cały Polak z kompleksem nizszosci  żenujące .

Tak tak twój wujek siedział

Tak tak twój wujek siedział wtedy cztery rzędy dalej.Jewropejka się odezwała

OO jakiej Holandii wy

OO jakiej Holandii wy piszecie Holandii już nie ma jest tylko ciapogród

Czy ktoś dostał jakakolwiek

Czy ktoś dostał jakakolwiek decyzje? Czy to odmowną czy nie?

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Nie ma wątpliwości, że po wczorajszym koncercie w świeckim amfiteatrze, który był wypełniony do maksimum, Sylwia Grzeszczak, Oskar Cyms i Kubańczyk zyskali sporą liczbę...

Wiadomości

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

Strażacy z Osia świętowali wczoraj jubileusz powstania swojej jednostki. Okrągła rocznica ma ścisły związek z wielkim pożarem, który wybuchł przy ul. Młyńskiej w 1903...

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Na osiedlu Marianki trwa modernizacja placu zabaw w pobliżu orlika i Szkoły Podstawowej nr 8.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo