Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dramat! W takim tempie, to my się nie zaszczepimy nawet do przyszłej zimy

W gminie Świecie przeciwko koronawirusowi będzie szczepionych około 120 osób... tygodniowo! Niestety, to nie żart. A i to pod warunkiem, że zostanie utrzymane zapowiadane tempo dostaw szczepionek.

Udostępnij
przychodnia-22zima

REKLAMA

Narodowy Program Szczepień przeciwko Covid-19 w państwowej telewizji prezentowany jest jako sukces. Gdy jednak zejdzie się na „niziny”, problem jawi się zupełnie inaczej.

W gminie Świecie szczepienia przeciwko Covid-19 będą prowadzić Nowy Szpital, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, Quatromed Poradnia Lekarza Rodzinnego przy ul. Polnej oraz Miejsko-Gminna Przychodnia.

Reklama
Reklama

Każda z placówek dostała ampułki, których zawartość wystarczy do zaszczepienia 30 osób tygodniowo. Razem daje to 120, czyli mniej niż pół tysiąca miesięcznie.

Gmina Świecie ma około 34 tys. mieszkańców. Odliczywszy małe dzieci i osoby, które nie chcą się szczepić, otrzymujemy armię co najmniej 15 tys. ludzi, którym trzeba podać szczepionkę! To oczywiście dane szacunkowe, ale pokazują skalę problemu, bo przy takiej wydajności szczepienie w gminie Świecie potrwałoby jakieś 2,5 roku.
REKLAMA

- Pewnie za parę miesięcy szczepionek przybędzie i tempo będzie większe, ale i tak masowe szczepienia potrwają co najmniej rok - prognozuje jeden ze świeckich lekarzy. - I to tych, którzy już teraz zdeklarowali, że chcą to zrobić. A co z tymi, którzy teraz zarzekają się, że nie będą się szczepić, ale zmienią zdanie, kiedy okaże się, że bez zaświadczenia nie dostaną pracy, albo nie polecą na wakacje? Będą musieli poczekać na swoją kolej do przyszłego roku.

Reklama
Reklama

W obydwu szpitalach akcja już trwa. Pozostali mają ruszyć w poniedziałek. Problem w tym, że na razie nie udało się zaszczepić nawet osób z tzw. grupy „zero” obejmującej przede wszystkim pracowników służby zdrowia, najbardziej narażonych na zakażenie.


REKLAMA
Budujemy kolejny blok na osiedlu Nowe Marianki w Świeciu. ZOBACZ FILM. Wizualizacje mieszkań i dodatkowe informacje na Otworzy się w nowym okniewww.apartado.pl

Reklama
Reklama

- Dla personelu naszej przychodni po prostu zabrakło szczepionek - ubolewa Beata Sternal-Wolańczyk, dyrektor Miejsko-Gminna Przychodnia w Świeciu. Dyrektor zakażenie Covid-19 ma już za sobą. - Jeśli chodzi o pacjentów, lista chętnych jest już kompletna do 31 marca. Jeśli ktoś chciałby szybciej się zaszczepić, powinien poszukać wolnych miejsc w innych punktach wykonujących szczepienia, mniej obleganych niż nasza przychodnia.

19 stycznia wolnymi terminami dysponowały jeszcze gminne przychodnie w Bukowcu, Jeżewie i Osiu, a także Praktyka Lekarza Rodzinnego w Laskowicach, natomiast w Pruszczu punkt Nowego Szpitala, NZOZ Agamed i Przychodnia Rodzinna Almedic w Pruszczu.

Pracownicy służby zdrowia nie kryją rozgoryczenia przebiegiem przygotowań do akcji szczepień. W ostatnim czasie pod ich adresem kierowanych jest wiele przykrych komentarzy. Ich główną przyczyną jest rozbieżność między tym, co mieszkańcy słyszą w publicznej telewizji a rzeczywistością, która jest zupełnie inna. Na razie szczepionek jest bardzo mało i nikt nie potrafi określić, kiedy będą miały do nich dostęp osoby w tzw. wieku produkcyjnym.  
REKLAMA

Reklama
Reklama

Już wkrótce sytuację skomplikuje jeszcze bardziej fakt, że dwie duże firmy farmaceutyczne zapowiedziały, że chcąc zwiększyć moce produkcyjne, muszą na około tydzień zmniejszyć dostawy szczepionek do wielu krajów, w tym m.in. do Polski.

Jak i gdzie zarejestrować się do szczepienia?

W pierwszej kolejności, już pod koniec grudnia, zaczęto szczepić medyków i pracowników ochrony zdrowia. Jako następni, od 25 stycznia, będą szczepieni seniorzy powyżej 70. roku życia, a potem stopniowo coraz młodsze osoby. W pierwszej kolejności program obejmie też przedstawicieli niektórych zawodów, m.in. wojskowych, policjantów, nauczycieli.  

Reklama
Reklama

Od 15 stycznia każdy, kto skończył 18 lat, może zgłosić chęć zaszczepienia się na stronie internetowej szczepimysie. Po wypełnieniu formularza dostaniemy e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie.
REKLAMA

Gdy ruszy rejestracja dla naszej grupy wiekowej lub zawodowej, będziemy mogli zarejestrować się na konkretny termin. Można to zrobić osobiście w jednej z 17 placówek w powiecie świeckim, np. w gminnej lub miejskiej przychodni. Ich wykaz podawaliśmy tutaj.

Do dyspozycji jest też całodobowa i bezpłatna infolinia - 989. Po podaniu konsultantowi numeru PESEL i numeru telefonu, dostaniemy SMS z potwierdzeniem wizyty w określonym terminie.

Jeśli ktoś ma profil zaufany, będzie mógł skorzystać z e-rejestracji. W tym wypadku system poda nam 5 dostępnych terminów w punktach szczepień w naszej okolicy.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
50 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

„Nie dostana pracy bez

„Nie dostana pracy bez zaświadczenia o szczepieniu?”… A gdzie to jest zapisane? 

Grypy już nie ma? Wielu

Grypy już nie ma? Wielu ludziom nie udało się zaszczepić w zeszłym roku. A nie słychać nawet słowa żeby ludzie na to chorowali.

Masakra, po co tyle punktów

Masakra, po co tyle punktów szczepień, jak każdy będzie otwarty od 7:00 – 9:00, bo przewiduję, że taką ilość szczepień da się wykonać w takim czasie. Do tego transport szczepionki do każdego z punktu… ehhh 2024

Chcieliśta to mata! A tak

Chcieliśta to mata! A tak miało być kolorowo.A wyłazi to każdemu już dziurą.

Reklama

Najpierw pan 0 musi swoich

Najpierw pan 0 musi swoich pupilów zaszczepić,gorszy sort swoje musi odstać ,w końcu komuna wróciła.

Kolejny WIELKI  WAŁ.

Kolejny WIELKI  WAŁ.

Po co te szczucie i

Po co te szczucie i nakręcanie ubywateli, nie ma szczepionek to i sytuacja się zmieniła.

Czy ktoś się orientuje kiedy

Czy ktoś się orientuje kiedy będzie transmisja w telewizji mszy z rocznicy śmierci ojca Jarosław Kaczyńskiego? Bardzo bym nie chiał tego przeoczyć. 

Reklama

A taki Izrael albo Wielka

A taki Izrael albo Wielka Brytania szczepia szybciej. 

Ciekawe dlaczego ? 

Dodam ze nie sa one członkami UE.

Teraz widzicie dlaczego PiS

Teraz widzicie dlaczego PiS nie chce żeby Polska była w kolchozie jakim jest UE 

Zarejstrowałem się na stonie

Zarejstrowałem się na stonie gov.pl ,,szczepimy się” a następnie wszedłem na kalkulator szczepień aby obliczył kiedy przy obecnym tempie szczepeień obilczył mi kiedy mnie zaszczepią .Otóż po odpowiednim wypełnieniu obliczono mi że w grudniu 2039 roku !!! będę zaszczpiony. Kto nie wierzy niech wejdzie na,, ich” strony i sprawdzi.

Co na to Pisobolszewicki,

Co na to Pisobolszewicki, radny sejmiku, niejaki cHmarzyński. Nie zapomnę, kiedy zbierał poparcie na osiedlu Kościuszki. Powiedziałem mu, że nie upadłem na głowę, żeby podpisać listę pislamskiemu oszołomowi. To było przy kiosku „Ruchu” Pamiętasz bezczynny nic nie robiący dla Świecia, chłopcze? 

Reklama

Czytałem że w Izralu w

Czytałem że w Izralu w miesiąc zaszczepili ponad 30% społeczeństwa i już liczba zakoażonych spada. W Wielkiej Brytani 2 milony tygodniowo szczepią . A nas .500 tyś przez miesiąc zaszczepili.I nas Polaków nigdzie nie wpuszczą bo nie będziemy zaszczepieni ! Będziemy marginesem społecznym w Europie przy tym tempie szczepień.

Nieudolny rząd, nieudolny

Nieudolny rząd, nieudolny prezydent to i kroki podejmowane przy covidzie nieudolne. Nie powinno to nikogo dziwić. 

Co za brednie.

Co za brednie.

Otwórzcie oczy jak jest na

Otwórzcie oczy jak jest na jawie a co w TVPpis.

Do wyborców PiS: Macie swój

Do wyborców PiS: Macie swój „Narodowy Program Szczepień”. Tak dyma (dba o was) was jedyna słuszna partia i Słońce Narodu.

Ręce opadają od momentu

Ręce opadają od momentu pojawienia się C-19,rząd miota się jak przysłowiowe … w przerembli. Kolejne zamieszanie lekko mówiąc przy szczepieniach urąga zdrowemu rozsądkowi. W TVP zapewnienia, że wszystko jest pod kontolą, opóźnienia to wiana producenta i tylko gest kelnera „TO NIE JA TO KLOEGA”. Pytam, kto odpowie za zmarnowane szczepionki-na chwilę obecną mówi się o 900 w różnych źródłach są to dawki lub szczepionki (buteki). Rachunek jest prosty albo nie zaszczepiono 900-set osób albo 5400 osób. Plany szczepieniowe są daleko idące ale chwila obecna pokazuje w jakim zakłamaniu dezorganizcji się znadujemy. Potwierdzanie szczepienia jak najbardziej na miejscu, jakiekolwiek wyjazdy bez szczepienia zostaną zablokowane-choć znamy przypadki równych i równiejszych. Trzeba będzie zapomnieć o wakacjach w innym klimacie lub poszukać rodziny wymagającej opieki. Wtedy może w pierwszej kolejności po za kolejnością będzie się można zaszczepić. Proszę o jedno przy każdych wyborach pamietajmy komu zawdzięczamy ten nie opisany b…el.

Mam pytanie dlaczego

Mam pytanie dlaczego szczepienia nie są odpłatne ,wiadomo że koszt to ok 70 zł max. za dwie dawki . Np.jezeli ktoś by chciał się zaszczepić za kasę bez kolejki ,,państwowej”.

prosze nie szerzyc klamstw i

prosze nie szerzyc klamstw i wymyslow. 

Nie ma zadnych ograniczen dla osob niezaszczepionych jesli chodzi o wakacje za granica. I takowe tez nie sa w planach jedynie mala czesc krajow nie strikte turystycznych to rozwaza.

siejecie farmazon nic wiecej

Unia nas i Węgry ukarała że

Unia nas i Węgry ukarała że mamy takie rządy socjalistyczne ,dlatego nas i bratanków mają w d…na szarym końcu nawet w kwesti szczepionek. Np.w Niemczech w dwóch fabrykach farmaceutycznych od ponad 3 tygodni produkują szczepionki ! idzie- idzie? ,można -można .?

Szczepionki powinny

Szczepionki powinny sprowadzać firmy prywatne ,szczepienie odpłatne (obecy koszt ok 70 zł ) i po kilku miesiącach cała Polska poszczepiona. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Historia

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Sport

Krzysztof Zieliński zastąpi na stanowisku prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, który żegna się z zasiadaniem we władzach klubu, po tym, jak został zawieszony przez...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Sport

Wda Świecie potrzebowała tylko jednego punktu, aby znaleźć się w trzeciej lidze. Wygrana z Cuiavią Inowrocław dała klubowi upragniony awans.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Wiadomości

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo