Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dwie gminy chcą wspólnie budować chodnik i ścieżkę rowerową Sulnowo-Laskowice

Inwestycja ma być wspólnym przedsięwzięciem gmin Jeżewo i Świecie.  Z pewnością ucieszy ona nie tylko rowerzystów, których z każdym rokiem przybywa, ale też pieszych.

Udostępnij
chodnik-do-laskowic

W tym roku ma być gotowa dokumentacja budowy ścieżki rowerowej z chodnikiem między Sulnowem (gmina Świecie) a Laskowicacmi (gmina Jeżewo) wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 272.

- Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy nie czują się komfortowo na tej wąskiej drodze z drzewami po obu stronach jezdni - podkreśla Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo.

Ta informacja z pewnością ucieszy rowerzystów. Widok pieszych na tej drodze również nie jest rzadkością. Z pewnością jedni i drudzy nie czują się bezpiecznie poruszając się na tym odcinku drogi.

Reklama
Reklama

Jest na niej dość wąsko i brakuje poboczy, a wielu kierowców jeździ szybciej, niż pozwalają na to przepisy. Stąd pomysł, aby wzdłuż drogi powstała ścieżka rowerowa pełniąca jednocześnie funkcję chodnika dla pieszych.

- Powstanie ona na odcinku drogi wojewódzkiej od torów kolejowych w Laskowicach do ronda w Sulnowie - wyjaśnia Maciej Rakowicz.

Gminy Świecie i Jeżewo zarezerwowały w tegorocznym budżecie pieniądze na przygotowanie koniecznej dokumentacji.

Reklama
Reklama

- Kolejnym krokiem będą starania o fundusze unijne, bo w oparciu o nie chcemy zrealizować tę inwestycję - mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Na razie nie wiadomo, czy każda z gmin będzie budować swój odcinek samodzielnie, czy też zostanie wybrany lider projektu, który będzie odpowiadał za całość.

- Myślę, że ścieżka powstanie w perspektywie dwóch, trzech lat - przewiduje wiceburmistrz Świecia. - To realny termin, biorąc pod uwagę wszystkie procedury, które należy wcześniej dopełnić.

Nowa ścieżka pieszo-rowerowa pozwoliłaby nie tylko na skomunikowanie odcinka z Sulnowa, ale także Świecia z Laskowicami.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (29)

  1. Wszechwiedzący

    6 stycznia 2023 14:03

    Przecież ta droga nadaje się

    Przecież ta droga nadaje się do kapitalnego remontu od zera nie wspomnę o drzewach które rosną wzdłuż je w pierwszej kolejności bym wyciął to jest droga śmierci 

    • 73+

      6 stycznia 2023 16:12

      Na początku powycinał bym te

      Na początku powycinał bym te drzewa, które bezczelnie próbują wtargnąć na jezdnię. To oczywiście sarkazm. Szanowny @Wszechwiedzący walnij się w swój baniak. Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami i drzewa przestaną ci zagrażać.

      • Tomzik

        6 stycznia 2023 17:04

        Oczywiście, wystarczy jechać

        Oczywiście, wystarczy jechać te 70 wg znaku i niczym cudowny talizman uchroni mnie to przed przebiciem koła czy wybiegnięciem kota na drogę. I nie będę wtedy musiał walczyć z kierownicą ani uniknąć rozjechana zwierzaka celując między drzewa, których korzenie już rozsadzają asfalt. Ot – pomyślunek…

        Nie mam nic przeciwko drzewom, ale nie 5cm od asfaltu. Niech sobie rosną za rowem a nie przed i wszyscy będą szczęśliwi. Jakoś na Dk55 od Grudziądza do Kwidzyna w końcu to zrozumiano. 

    • 73+

      6 stycznia 2023 16:13

      Na początku powycinał bym te

      Na początku powycinał bym te drzewa, które bezczelnie próbują wtargnąć na jezdnię. To oczywiście sarkazm. Szanowny @Wszechwiedzący walnij się w swój baniak. Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami i drzewa przestaną ci zagrażać.

      • Wszechwiedzący

        7 stycznia 2023 06:54

        Jak kiedyś jadąc przepisowo

        Jak kiedyś jadąc przepisowo walniesz w to drzewo czego Ci nie życzę to zrozumiesz o czym pisze np korzenie powypychany asfalt dziury spadające suche gałęzie na szybę które mogą ci przebić pusta głowę 

  2. Nic nie wiedzący...

    6 stycznia 2023 14:15

    Niech drogę zrobi województwo

    Niech drogę zrobi województwo, to ich droga. Pomysł dobry. Pewnie zobaczyli, że nie ma jak gadać z nimi więc wzięli sprawę sami….

  3. Gghgg

    6 stycznia 2023 14:16

    Super pomysł,brawo czekamy na

    Super pomysł,brawo czekamy na realizację.

  4. Ooo

    6 stycznia 2023 14:26

    Oo to że dwadzieścia milionów

    Oo to że dwadzieścia milionów będzie kosztowało, jak wyrównanie kawałka placu na śmieci kosztowało dwa miliony. . Teraz to podatki w gminie Jeżewo to będą chyba na maksymalnych stawkach do zapłaty. 

  5. Edmundd

    6 stycznia 2023 14:52

    Dlaczego gmina zmienia numery

    Dlaczego gmina zmienia numery działek właścicielom bez informowania ich o tym?

    • Geodeta

      6 stycznia 2023 18:25

      Nie gmina a geodeta powiatowy

      Nie gmina a geodeta powiatowy. 

  6. Rowerzysta

    6 stycznia 2023 15:28

    Wiadomość super. Małe ale,

    Wiadomość super. Małe ale, gdzie ścieżka Świecie-Głogówko? Miała być gotowa do końca 2022. Wiem wiem… droga nie należy do gminy Świecie.  

  7. Lipniak

    6 stycznia 2023 15:34

    Super!!! Do pracy na rowerku.

    Super!!! Do pracy na rowerku.

  8. Miastowy

    6 stycznia 2023 15:58

    Powinniśmy sie od nich

    Powinniśmy sie od nich odgradzać a nie poprawiać połaczenie. Coraz wiecej wiochy w świeciu

    • licealista

      6 stycznia 2023 16:19

      Czy to nie twoich starych

      Czy to nie twoich starych przywieziono do Świecia w kanach do mleka?

    • Olo

      8 stycznia 2023 00:16

      Ty buraku świecki z ciebie

      Ty buraku świecki z ciebie taki miastowy jak z kaczora klakier wartowniczy.

  9. alu

    6 stycznia 2023 18:33

    widac ze ty z miasta bo  na

    widac ze ty z miasta bo  na wsi  sa  ludzie z kultura !

  10. Czytelnik

    6 stycznia 2023 18:49

    Tylko ciekawe jak oni chcą to

    Tylko ciekawe jak oni chcą to robic biznesmeny nie oddadzą działki a nas nikt nie pyta o to .

    Chyba góra przelecą 

  11. Ccc

    6 stycznia 2023 23:09

    W prawie o ruchu drogowym nie

    W prawie o ruchu drogowym nie ma czegoś takiego jak ” ścieżka dla rowerów”. 

  12. Alek

    7 stycznia 2023 06:45

    Dzięki! Dzięki!!! Cieszę się

    Dzięki! Dzięki!!! Cieszę się bardzo !!! Jeździłem w sezonie letnim do pracy rowerem,ubrany w kamizelkę odblaskową.Sytuacji niebezpiecznych było wiele,za tobą jedzie samochód,a człek nie wie ,czy mijanie bedzie szczęśliwe.Pozdrawiam!!!Życzę powodzenia w realizacji projektu !!!!

    • Ccc

      7 stycznia 2023 11:47

      Jeśli jedzie za Tobą to

      Jeśli jedzie za Tobą to będzie raczej wyprzedzał a nie mijał.

  13. Złoty

    7 stycznia 2023 07:38

    A potem po tych chodnikach

    A potem po tych chodnikach jada Super ciężkimi ciągnikami   w czasie odśnieżania…. itd   i co 2 lata wszystko do remontu .  Tak samo było z chodnikiem  na ul.Wodnej …

    • Bolesława

      8 stycznia 2023 10:28

      Tak lekko licząc to ścieżka

      Tak lekko licząc to ścieżka na Wodnej służyła na pewno ze 20 lat.

  14. Xyz

    7 stycznia 2023 11:50

    Po pierwsze cała ta droga to

    Po pierwsze cała ta droga to dramat i drzewa zabójcy rosnące przy niej. Po drugie to PO zaczęło robić trasę ze Świecia do Tlenia przez Laskowice. Ale do władzy doszły pisowskie ścierwa i pieniądze rozdają na patologię zamiast pożyteczne rzeczy robić. 

    • Monika z Laskowic

      7 stycznia 2023 14:18

      Patologię masz na myśli

      Patologię masz na myśli dzieci, emerytów  czy ludzi z Ukrainy ? 

      • ***** ***

        7 stycznia 2023 16:14

        Monika chcesz mieć dzieci to

        Monika chcesz mieć dzieci to na nie zarób. Ja nie chcę mieć dzieci i nie chce też utrzymywać twoich dzieci. Emeryci to obszerna grupa jedni mają 2 tysie inni 9 tysi emerytury czy wszystkim potrzebna jest 13,14??? Co do Ukraińców to powinni walczyć, Pamiętajmy też że na Ukrainie szerzy się epidemia HIV (Google) proszę być ostrożnym tym bardziej na ogierów z Donbasu 

        • Swieciak

          7 stycznia 2023 20:31

          Jesteś  w stanie sobie

          Jesteś  w stanie sobie wyobrazić  co by było jakby wszyscy „myśleli ” tak jak ty ,zero dzieci i co dalej .tępy jestes

          • ***** ***

            8 stycznia 2023 16:53

            tępak to ktoś kto przejmuje

            tępak to ktoś kto przejmuje się czy ludziów zabraknie. Widać że przybyłeś do świecia w łonie matki na leczenie psychiatryczne

  15. Jeżewianin

    7 stycznia 2023 19:49

    A co ze ściżką z Jeżewa do

    A co ze ściżką z Jeżewa do Sulnowa? Można było to wykonać podczas remontu drogi. No ale po co? Lepiej wydawać dużo większą kasę, czekając kolejne lata. 

  16. Lili la

    8 stycznia 2023 00:28

    Panie Wójcie …. brawo 

    Panie Wójcie …. brawo