Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dwieście, a może więcej? Mieszkańcy wnioskują o wycinkę kolejnych drzew

Niedługo ruszy modernizacja drogi powiatowej z Laskowic do Krąplewic. To inwestycja, o której mieszkańcy marzą od dawna. Zanim jednak pojawią się tam drogowcy ze sprzętem, konieczne jest usunięcie prawie 200 drzew. Liczba ta może jednak wzrosnąć, bo wpływają kolejne wnioski od mieszkańców.

Udostępnij
wycinka-drzewa-laskowice

REKLAMA

To jedna z większych inwestycji drogowych zaplanowanych przez powiat świecki w tym roku. Do końca czerwca ma zostać zmodernizowany odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, a obecnie powiatowej, z Laskowic do Krąplewic (gmina Jeżewo).

Nowa nawierzchnia to nie wszystko. W Krąplewicach (ns krzyżowaniu z drogą w kierunku Gródka) powstanie także rondo. W sumie inwestycja pochłonie 3,5 mln zł.

Reklama
Reklama

Wraz z pojawieniem się drogowców, zaczną się poważne utrudnienia w ruchu. Gdy droga zostanie całkowicie zamknięta, trzeba będzie korzystać z objazdu przez Laskowice. Ale to dopiero za jakiś czas.
REKLAMA

Obecnie trwa wycinka drzew. W sumie usuniętych ma być 197 sztuk. Chodzi przede wszystkim o dęby rosnące w alei, która do 2019 r. była pomnikiem przyrody. Później straciła ochronę właśnie w związku z planowanym poszerzeniem i naprawą jezdni.

- Sugerowaliśmy wycięcie po jednej stronie wszystkich drzew - tłumaczy Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu. - Jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zgodziła się na wycięcie tylko tych w obrębie ronda i chorych. Realizujemy więc plan minimum.

Reklama
Reklama

Może się on jednak nieco zwiększyć, bo według ekipy prowadzącej wycinkę, chorych okazów jest więcej, niż się wydawało. Jest też drugi powód.
REKLAMA

- Właściciele domów położonych przy drodze regularnie pytują, jakich formalności muszą dopełnić, aby usunąć drzewo utrudniające wyjazd z posesji - mówi Meller. - Już dawno nie spotkaliśmy się z sytuacją, gdy wycinka przyjmowana jest z takim zadowoleniem.

Mieszkańcy argumentują, że często na tej trasie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji podczas wymijania lub wyprzedzania. Tym bardziej, że korzenie drzew podważają asfalt, który na poboczach jest pofalowany i popękany. Ruchliwa i dość wąska droga była także nieprzyjazna rowerzystom i pieszym.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Nie wszystkim podoba się wycinka na taką skalę.

- Tyle pięknych drzew. To prawdziwa rzeź - ubolewa mieszkaniec gminy Jeżewo, który skontaktował się z naszą redakcją. - Można było przecież wyremontować nawierzchnię, ale bez konieczności wycinki tylu drzew. Zgodzę się, że parę sztuk było chorych, ale na pewno nie aż tyle - uważa Czytelnik.

a.bartniak@extraswiecie.pl 
REKLAMA

Udostępnij
59 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najlepiej wyciąć wszystko,

Najlepiej wyciąć wszystko, zalać betonem na równo to może w końcu komuś coś się spodoba. Życzę tym entuzjastom prażenia się na czerniaka przy najbliższym upale

Bardzo dobrze, że te drzewa

Bardzo dobrze, że te drzewa wycinają, wyjazd z bocznych dróg, czy posesji to była udręka, powinni te drzewa wyciąć, oczywiście w zamian nieco dalej posadzić nowe drzewa, aby pseudo obrońcy przyrody tak bardzo nie rozczulali się. Stare drzewa przy drogach to tylko niebezpieczeństwo! Grube pnie zasłaniające widoczność, w czasie większych wichur połamane konary leżące na drodze, podniesiony asfalt przez korzenie…

Może w takich sytuacjach

Może w takich sytuacjach trzeba szukać jeszcze innych rozwiązań? Prowadzić drogę obok alei, a w alei urządzać chodniki, ścieżki rowerowe, miejsca rekreacyjne? Nie wszędzie na pewno to się uda, ale może jest to jakieś rozwiązanie dla ocalenia chociaż części pięknych drzew?

Wyciąć, wyciąć – lepiej niech

Wyciąć, wyciąć – lepiej niech wichury zrywają wam dachy niż miałyby łamać gałęzie. Brawo!

Reklama

Wyciąć wszystko żeby było

Wyciąć wszystko żeby było bezpiecznie bo kolega do pracy tam przejeżdża swoim krążownikiem paserati B5

Jedno jest bezsprzeczne.

Jedno jest bezsprzeczne. Drzewa to naturalny rezerwuar wody, które świetnie magazynują wodę, co przy obecnych deficytach wody w naszym kraju ma niebagatelne znaczenie. W naszych miastach na potęgę likwiduje się zieleń i zasępuje polbrukiem. To plaga!

Drzew przy drodze nie powinno

Drzew przy drodze nie powinno być! Wyobraz sobie drogi człowieku że jedziesz sobie między drzewami i zza zakrętu wyskakuje rozpędzony pojazd  i albo czołówka albo ucieczka w bok i… uderzenie w drzewo które wcale nie jest miękkie. W każdym z tych 2 przypadków jest spore prawdopodobieństwo śmierci. Drzewa jak najbardziej ale nie przy samej drodze. Często nawet mijanie się jest ryzykowne bo droga wąska a po obu stronach drzewa.. 

Idioci co mają problem aby te

Idioci co mają problem aby te drzewa wyciąć powinni sobie tam raz dziennie rundkę zrobić.

Droga jest niebezpieczna te drzewa tam tylko przeszkadzają i nie dają możliwości ucieczki w sytuacji patowej.

Wyciąć w cholere życie ludiz ważniejsze niż zdanie eco baranów 

Reklama

Wyciąć drzewa i posadzić

Wyciąć drzewa i posadzić kilka metrów od ulicy inne odmiany drzew  wtedy problem zniknie.

Kiedyś nasadzenie drzw przy

Kiedyś nasadzenie drzw przy drogach z inną nawierzchnią wiązało się osłoną przed rozpoznaniem z powietrza. Obecnie to częściej spadają bomby spod ptasich ogonów niż samolotów, nawierznia podniesina przez korzenie drzew, nasilenie ruchu aut ciężarowych to tylko znikoma część powodów dla których trzeba usunąć drzewa. Salomonowe rozwiązanie na pewno pomoże i po remoncie drogi oraz dopasowaniu pozostałej infrastruktury powinny pojawić się drzewa już nie w formie strategicznej ale bardziej estetycznej. W okolicach Żura jest ścieżka rowerowa, zapraszam projektanta i pomysłodawcę na przejażdżkę tą arterią przy temperaturze +30-tu stopni. Wygoda i bezpieczeństwo-tak ale z rosądkiem i rozwagą oraz myśleniem.

A ja mam pytanie jak można

A ja mam pytanie jak można kupić drzewo z wycinki od drogowców ? Są gdzieś przetargi na to ? Jednak jest to jakiś majątek publiczny

Ja i mój kolo codziennie

Ja i mój kolo codziennie pokonujemy tą trasę passatem i nie zauważamy tam żadnych drzew. Może to przez to że sądzimy tam po 150 km/h

Reklama

Kiedy w końcu w Polsce

Kiedy w końcu w Polsce włodarze miast i wsi zrozumieją, że drzewa powinno się sadzić w lasach a nie przy drogach na których giną tysiace ludzi. 

wyciac te drzewa wpizdu

wyciac te drzewa wpizdu .wkoncu jakas mada decyzja wladz

Wyciąć drzewa przy wszystkich

Wyciąć drzewa przy wszystkich drogach. Nie zostawić ani jednego 

Kiedyś o mały włos nie miałem

Kiedyś o mały włos nie miałem wypadku w Krąplewicach na skrzyżowaniu zbierałem podpisy od mieszkańców aby wyciąć drzewa na skrzyżowaniu sprawa była niewykonalna. Proszę spytać mieszkańców ile było wypadów. Dzięki za decyzję że będzie tam rondo. Wszystkie drzewa przynajmniej z jednej strony powinny być wycięte. Życie ludzi i ich zdrowie  jest najważniejsze. 

Nie można wyjechać z bocznej

Nie można wyjechać z bocznej drogi z posesji bo nic nie widać . Trzeba się wychylić samochodem do przodu a potem szybko się chować bo pędzą samochody.  Drzewa zasłaniają widoczność z prawej i lewej strony. Rosną za blisko siebie i drogi. Ile już zginęło ludzi !!!!!!!!!?

Drzewa dawniej dawały ochłodę

Drzewa dawniej dawały ochłodę jak jechało się  wozem lub dorożką.Drzewa były zdrowe i nie przeszkadzały w mijaniu się  2ch wozów i znikomym ruchu.Przy obecnych warunkach panujących na drogach to po 2a pasy to minimum w każdym  kierunku. Jest jeszcze inny wariant 3 pasy i co 1n km 2i jest pasem do wyprzedzania.Pozdrawiam ludzi którzy myślą o bezpieczeństwie na drodzy. 

Funkcjonariusz państwowy nie

Funkcjonariusz państwowy nie może ulegać naciskom. Motłoch chce wycinki drzew z byle powodu? Może sobie chcieć, ale na tym koniec – urzędnik musi działać zgodnie z prawem, a nie z głupimi zachciankami tłumu. Dziś drzewo, jutro sąsiad. Poza tym stare drzewa to nie tylko wartości przyrodnicze, to także element spuścizny kulturowej. Naród, który z zadowoleniem pozbywa się śladów swojej kultury, nie zasługuje na nic dobrego – to bardzo powtarzalny mechanizm i jego skutki są żałosne dla tej garstki ludzi, która w takim narodzie ma jeszcze jakieś uczucia wyższe, a nie żyje tylko po to, by żreć, spać i rodzić kolejne podobne pokolenie.

Susza lubi wycinki drzew.

Susza lubi wycinki drzew. Życzę miłego pogłębiania studni oraz wesołego oczekiwania na cysterny z wodą. Nie dziś nie jutro ale za 5-10 lat.

Powinni wyciąć wszystkie dęby

Powinni wyciąć wszystkie dęby przy Oskiej a młode posadzić przy domach tych przeciwników wycinania, zobaczycie co to za miód grabić tysiące liści, które nie gniją. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo