Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Gmina Jeżewo coraz bliżej posterunku policji. Wiadomo, gdzie miałby powstać

Ogólnopolska reorganizacja posterunków policji przeprowadzona za rządów PO nie przypadła do gustu ani mieszkańcom, ani samorządowcom w powiecie świeckim.

Udostępnij
przedszkole-x

REKLAMA

W niektórych rejonach kraju posterunków rzeczywiście było za dużo, niektóre sąsiadowały ze sobą niemal „przez miedzę”. W powiecie świeckim z ich likwidacją jednak nieco przeholowano. Okazało się bowiem, że po reorganizacji, w gminach wiejskich porządku strzegły tylko posterunki w Osiu i Pruszczu.

Wspierały ich komisariat w Nowem i komenda powiatowa w Świeciu, które i tak miały dość roboty u siebie w miastach.

Kiedy do władzy doszedł PiS, zaczął przywracać część zlikwidowanych posterunków. W 2016 r. reaktywowano je w Bukowcu i Dragaczu.
REKLAMA

Niemal od początku swojego urzędowania, o to samo stara się Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo. Trudno się dziwić, bo zanim został wójtem w 2017 r., wcześniej przez rok był kierownikiem ponownie otwartego posterunku w Bukowcu.

- Licząca 8 tys. mieszkańców gmina Jeżewo jest jedną z największych w powiecie świeckim – podkreśla Maciej Rakowicz w rozmowie z Extra Świecie. - I choćby z tej racji powinien znajdować się u nas posterunek. Powinniśmy zrobić wszystko co możliwe, aby stało się to możliwie najszybciej.

Przeważa argument, że im bliżej posterunek, tym większe bezpieczeństwo, bo funkcjonariusze, którzy pracują w lokalnym środowisku na co dzień, znają je zdecydowanie lepiej, niż „przyjezdni” ze Świecia (gmina Jeżewo podlega pod świecką komendę powiatową).
REKLAMA

Tym samym „tutejszym” policjantom łatwiej namierzyć sprawców przestępstw czy wykroczeń. Poza tym sam widok radiowozu, częściej niż dotychczas patrolującego okoliczne wsie, działa uspokajająco na mieszkańców - oto policja czuwa.

Posterunek policji mieścił się w centrum Jeżewa do 2013 r. Potem przejął go samorząd i przeniósł tam Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Niedawno w Radiu PiK wójt Maciej Rakowicz powiedział, że jest po rozmowie z komendantem powiatowym policji w Świeciu, który przychylnie patrzy na reaktywację posterunku w gminie Jeżewo. Wójt liczy, że mając takie „zielone światło” uzyska poparcie rady gminy na odtworzenie możliwie jak najniższym nakładem kosztów posterunku policji.
REKLAMA

Nie miałby on jednak powstać w Jeżewie (ok. 1,9 tys. mieszkańców), ale w większych Laskowicach (ok. 2,6 tys. mieszkańców), w budynku przy ul. Długiej 2. Obecnie znajduje się tam przedszkole, ale w planach jest przeniesienie go do nowej siedziby w dawnym laskowickim gimnazjum (wkrótce napiszemy więcej na ten temat).

Sfinansowanie utworzenia posterunku w większości leży po stronie gminy. Bukowiec i Dragacz pokryły ze swoich budżetów po około 75 proc. kosztów, które w obydwu gminach wyniosły po blisko 200 tys. zł.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (19)

 1. Policjant

  20 września 2020 10:19

  Za to jak pan komendant

  Za to jak pan komendant potraktował obecnego wójta gdy ten wygrał wybory i zaczął mu utrudniać objęcie urzędu to aż cud że wójt wogole chce z nim rozmawiać. Ja to bym komendantowi i komendzie środkowy palec pokazał. Ale niestety jak trwoga to do boga. O pieniążki na posterunek lub radiowóz to nie wstydzą się raczek wyciągać. Jeszcze będą najlepszych kolegów udawać a Maciej to klasa sama w sobie. Cieszę się że mam takiego wójta 

  • Gość

   20 września 2020 10:43

   Komendant od tamtych czasów

   Komendant od tamtych czasów zmieniał się kilka razy. Obecny ma chyba dobre relacje z Wójtem.

   • Policjant

    20 września 2020 10:56

    Akurat tak się składa że tym

    Akurat tak się składa że tym który robił najbardziej Podgórne jest obecny zresztą jeśli krążenie między swieciem a Chełmnem nazywasz zmianami to gratulacje 

  • Anonim

   17 października 2020 21:20

   Hahahaha, klasa….  Chyba,

   Hahahaha, klasa….  Chyba, że nazywamy tak, tę Pawią dumę i zarozumialstwo 

 2. Młody ojciec

  20 września 2020 11:08

  Lepiej cos dla dzieciakow co

  Lepiej cos dla dzieciakow co na hulajnogach jezdza zrobic,bo jest ich pelno w laskowicach a nie jakas bude dla nierobow co maja kisiel w gaciach wieczorem.

  • Marek 63

   20 września 2020 13:54

   A co w Laskowicach nie ma

   A co w Laskowicach nie ma chodników. Wiem, niech zbudują tor formuły 1

  • Ramzes III

   20 września 2020 16:22

   Jakbyś chodził na zebrania

   Jakbyś chodził na zebrania wiejskie to byś wiedział że przeciągu 2-3 lat mają pobudować boisko ala Orlik a obok skatepark

 3. Dynio

  20 września 2020 12:08

  I z Laskowic znowu zrobi sie

  I z Laskowic znowu zrobi sie Las Vegas tzn Las Palmas hahaha

  • Gość

   20 września 2020 18:21

   I bardzo dobrze! W końcu coś

   I bardzo dobrze! W końcu coś dla naszych dzieci i policja również się przyda!  Czas aby zrobić coś dla Laskowic! Brawo!!! 

   • Dynio

    20 września 2020 21:40

    Toć macie dworzec PKP inni

    Toć macie dworzec PKP inni nie mają i jeszcze wam mało?

    • Konrad Wallenrod

     20 września 2020 23:59

     Już nie długo go nie będą

     Już nie długo go nie będą miały gdyż Pan  Knapik idiota jebany  przenosi PKP do Świecia na coś trzeba przepierdolić 300 milionów bagsów 

    • Gosc

     21 września 2020 07:27

     A Wam ciągle mało??!!!  Teraz

     A Wam ciągle mało??!!!  Teraz na nas przyszedł czas by nasza miejscowość na nowo zaczęła być piękna! 

 4. Pomorek

  20 września 2020 22:20

  Wójt też obiecał też

  Wójt też obiecał też rewitalizację Parku Gordona w Laskowicach, narazie to coraz mniej cegieł w murze, i papierzaki na ścieżce,  podpowiadam wójcie ,pisz do Nadleśnictwa niech chociaż utworzą rezerwat przyrody i ścieżkę dydaktyczną,ale Dąbrowa w dupie Laskowice niestety ma,jedyne co robi to drzewo rżnie

  • Nikoś

   21 września 2020 09:26

   Ponoć macie mieć też basen i

   Ponoć macie mieć też basen i lotnisko

   • Pomorek

    21 września 2020 23:14

    Zrobią wam w Jeżewie plac

    Zrobią wam w Jeżewie plac przeładunkowy z manną na cały żydowski świat,priorytet Kaczyńskiego to terminal manny w Jeżewie,w końcu to Palestyna

 5. Zygmunt

  22 września 2020 06:16

  Nie słyszałem o żadnych

  Nie słyszałem o żadnych niebezpieczeństwach w Laskowicach, mieszkam w centrum. Będą chodzić po wsi i wlepiać mandaty. Za wypite piwo i jazdę na rowerze, za brak gaśnicy lub trójkąta. Za brak maseczki w sklepie. Za brak zapiętych pasów bo można się zabić jadąc do Dino na zakupy. Porządek będą robić. Niech spojrzą na siebie i swoich kolegów czy są tacy krystaliczni. Gdy policjant zrobi wykroczenie odstępują od kary. Kto zna dobrze komandanta też nie płaci mandatów. A jak będzie prawdziwa burda to nie będzie nikogo, bo będą w terenie. Lepiej by się do uczciwej pracy wzięli. Tyle w temacie 

 6. gość

  22 września 2020 06:28

  Czy policjant, w którym

  Czy policjant, w którym zginął drugi policjant, odpowiedział dyscyplinarnie, a jeżeli tak to w jaki sposób, za przestępstwo w postaci spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym i czy wyrok  się uprawomocnił? Dlaczego osoba, która popełniła przestępstwo, dalej pracuje w policji i może dalej pouczać innych. Dlaczego prawo na to pozwala?

 7. Anonim

  5 października 2020 21:31

  Posterunek w Laskowicach? Po

  Posterunek w Laskowicach? Po co? We wszystkich innych normalnych gminach powiatu świeckiego jest normalnie i siedziby policji są w miejscowościach gminnych. Brawa za kolejny złoty pomysł żeby się przypodobać tej części gminy, w tamtej raczej poparcie spadło więc tonący.. . Proponuję zawnioskować jeszcze o dostęp do morza z równoczesnym dostępem do gór i lotniska i całe życie niedowartościowani może w końcu będą zadowoleni. Dramat, jedyna siedziba gminy w której dosłownie nie ma nic i nic się nie robi w tym temacie.

 8. michal

  2 listopada 2020 13:37

  Oczywiście, ale bez pomocy

  Oczywiście, ale bez pomocy gminy. Stać ich na tysiące samochodów to i stać ich na utrzymanie posterunku.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Reklama