Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Idą zmiany. Nowi zastępcy burmistrza Świecia, nowy starosta i wicestarosta

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Udostępnij
W Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miejskim w Świeciu zapowiadają się duże zmiany / Fot. Andrzej Bartniak

W wyborach samorządowych 7 kwietnia najwięcej mieszkańców gminy Świecie - przy frekwencji wynoszącej blisko 44,3 proc. - zagłosowało na kandydatów do rady miejskiej startujących z listy Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego (32,63 proc.). Tego samego komitetu, z którego kandydował wybrany ponownie na burmistrza Krzysztof Kułakowski.

Krzysztof Kułakowski

Niewiele mniejsze poparcie dostała Koalicja Obywatelska (31,89 proc.). Na kolejnych miejscach ze zbliżoną liczbą głosów znalazły się Prawo i Sprawiedliwość (17,76 proc.) i Nasze Świecie Razem (17,71 proc.).

Znalazło to swoje odzwierciedlenie w liczbie radnych, którzy zasiądą w Radzie Miejskiej w Świeciu na początku maja.

Reklama
Reklama

OPS i KO będą miały po 7 radnych, Nasze Świecie Razem - 4, a PiS - 3.

- Skoro mieszkańcy oddali najwięcej głosów na OPS i KO, które do tej pory tworzyły koalicję w radzie, to traktujemy to jako wyraz zaufania do dotychczasowej wizji rozwoju gminy. Uznaliśmy, że powinniśmy kontynuować współpracę przez kolejne pięć lat - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Co to oznacza w praktyce?

Reklama
Reklama
Sławomir Siemaszko

- Obywatelskie Porozumienie Samorządowe i Koalicja Obywatelska doszły do porozumienia w sprawie obsady stanowiska jednego z moich zastępców oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady - wyjaśnia burmistrz. - Jednym z wiceburmistrzów będzie Sławomir Siemaszko, wybrany w kwietniowych wyborach na radnego, a drugim osoba obecnie sprawująca stanowisko urzędnicze.

Jerzy Wójcik

Jak dodaje burmistrz, przewodniczącym, Rady Miejskiej w Świeciu będzie Jerzy Wójcik z OPS, który sprawuje tę funkcję od 32 lat. Jego zastępcą będzie Marcin Sarnecki, radny z KO.

Marcin Sarnecki

Krzysztof Kułakowski nie chce podać, kim ma być druga osoba, która zostanie wiceburmistrzem. Jak ustaliliśmy jednak nieoficjalnie, będzie to Marta Karolczak, obecnie kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Marta Karolczak startowała z listy OPS do Rady Powiatu Świeckiego, ale nie zdobyła mandatu.

Marta Karolczak

Po co Świeciu dwóch wiceburmistrzów, skoro do tej pory wystarczał jeden?

- Gminie przybywa obowiązków, otwieramy kolejne placówki, jak Centrum Pokoleń na Mariankach, a w planach są kolejne inwestycje. W wielu gminach mniejszych od Świecia są dwa etaty zastępców, po to, aby lepiej koordynować pracę. Zapewniam, że nie zabraknie dla nich zajęcia - przekonuje Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Co z obecnym zastępcą burmistrza, Pawłem Knapikiem?

- Będziemy tworzyli koalicję z OPS nie tylko w radzie miasta, ale też w radzie powiatu. Naszym kandydatem na starostę świeckiego jest Paweł Knapik - wyjaśnia Sławomir Siemaszko, szef powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej i przyszły wiceburmistrz.

Paweł Knapik

Przypomnijmy, że Barbara Studzińska, obecny starosta, nie weszła do rady powiatu. Zrobił się więc wakat.

Reklama
Reklama

W wyborach do Rady Powiatu Świeckiego, przy prawie 45-procentowej frekwencji, największe poparcie dostała Koalicja Obywatelska (31,36 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się Prawo i Sprawiedliwość (25,24 proc.), Obywatelskie Porozumienie Samorządowe (23,98 proc.) i Trzecia Droga (18,47 proc.).

W nowej radzie powiatu KO i PiS będą miały po 6 radnych, OPS - 5 i Trzecia Droga - 4. Wszystko wskazuje na to, że jedyną opozycją będzie PiS.

- Oprócz, OPS, prowadzimy też zaawansowane rozmowy w sprawie koalicji z Trzecią Drogą. Pozostały jeszcze do ustalenia ostatnie szczegóły - zdradza Sławomir Siemaszko.

Reklama
Reklama
Roman Witt

Kto będzie wicestarostą i przewodniczącym rady powiatu, Sławomir Siemaszko nie che powiedzieć. Jak ustaliliśmy jednak, zastępcą starosty zostanie Roman Witt, radny powiatu i komendant Straży Miejskiej w Świeciu. Niewykluczone, że przewodniczącym rady będzie radny z Trzeciej Drogi. Padają różne nazwiska, ale żadnego z nich nie udało nam się potwierdzić, nawet nieoficjalnie.

Pierwszą sesję nowej Rady Powiatu Świeckiego zaplanowano na 6 maja. Wtedy też zapewne zapadną kluczowe decyzje odnośnie obsady stanowisk (starostę wybierają radni). Dzień później zbiorą się radni Rady Miejskiej w Świeciu nowej kadencji.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
51 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

No i pozamiatane. Jest parę niespodzianek. Ciekawe kto będzie nowym komendantem straży miejskiej.

Chareński czego nie rozumiecie

I dobrze

Bardzo dobrze człowiek z wiedzą, doświadczeniem i do tego mistrz w sztukach walki.

Reklama

I następny układzik!!!

Liczę, że w starostwie poprawi się teraz atmosfera. Po ponad 25 latach nadchodzi zmiana.

Niech szykują pieniądze na migrantow. Ich partyjni koledzy zgodzili się ich przyjąć a pieniądze będzie musiał znaleźć samorząd. Potrzebny jeszcze jeden w-ce bo ktoś będzie musiał zająć się przybyszami. Ciekawe gdzie zamieszkają itd itp. Powodzenia

Przynajmniej Burmistrz będzie miał kompetentnych zastępców.

Reklama

Maskara jak Chareński to układ goni układ

Jeszcze Karolczak to miasto upada na psy

A Wójcik nie widzi że czas na niego i powinien odejść żenua

Tak wybraliście Burmistrza to macie dalej układy i dalej znowu będą przekręty i Zachar zarobi

Reklama

dla mnie to nic dziwnego… Pan Knapik zostaje starostą więc ktoś musi być przygotowany przez burmistrza na wybory kolejnej kadencji. W tej sytuacji wiadomym jest że będzie to ktoś z ugrupowania rządzącego. Pan Siemaszko jest tylko do tego żeby podtrzymać głosy koalicji i zapewnić głosy rady.

Obyśmy pozbyli się w końcu Darka W

Knapik.Olszewski kazali i wszystko jasne !

Uśmiechnięte Świecie z gównami, parkingami na trawnikach i w bramach POzostaje w mocy

Ale kolesiostwo, szok !!! tyle lat był wice burmistrz i wystarczało a teraz wice dla burmistrza, Wójcika, może jeszcze dla jakiegoś ciecia no i ze 3 wice komendantów by się nadało bo tyle pracy mają.

Zawsze przewodniczący rady miał zastępcę tylko Rafi się niestety przez tyle lat nie zorientował, i po co komentować jak się nie ma wiedzy?

Charenski nakomenda strazy

Tak wybraliście to teraz się zastanawiam po raz kolejny nie ma w tym temacie nic do dodania ! Dobrze że płacę podatki za Wisła

Można ustalić kto to napisał i zrobić sprawę o pomówienie tak że uważaj na swoje wypociny bo możesz się zdziwić….

Marek Sikorski z racji olbrzymiego poparcia wyborców na przewodniczącego Rady !!!!

Bogata gmina to trzeba doić stanowiskami. Niewiarygodne ze takie małe miasto ma dwóch zastępców burmistrza. Miliony złotych idą na wynagrodzenia zbędnych ludzi a specjalistów nie ma

Każdy kto by został burmistrzem obstawiłbym się swoimi ludźmi.
Tak to działa w każdej polityce i szystkich władzach rządzących ,od zawsze . W zakładach pracy też tak jest .

Chareński za miast Kułakowskiego a on na strażnika

Maras na komendanta

Zachara na zastępcę burmistrza .Najlepsza opcja

Przy takim poparciu, to Pan Glaziński powinien zostać zastępcą burmistrza, a nie tylko z racji swojej pozycji w PO Siemaszko, czy urzędniczka z UM.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Styl życia

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Wiadomości

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Mł. asp. Marcin Ignatowski, policjant ruchu drogowego, w dniu wolnym od służby robił zakupy w markecie w Świeciu. Przy okazji zatrzymał sprawcę kradzieży.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Osiem lat trwały poszukiwania mieszkańca Świecia, za którym wystawiono czerwoną notę Interpolu - międzynarodowy list gończy. W końcu wpadł za oceanem.

Wiadomości

Na cmentarzu menonicko-ewangelickim w Przechówku trwają prace porządkowe, remontowe i konserwatorskie. Ich zwieńczeniem ma być ustawienie tablicy opisującej historię nekropolii i ludzi, którzy mieszkali...

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, w poniedziałek popołudniu niedaleko Świecia zderzyły się samochód osobowy i traktor. Policja podała ustalenia na temat okoliczności zdarzenia.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo