Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Ile można mówić o tej samej sprawie? W gminie Świecie chcą wprowadzić radnym ograniczenia

Obrady Rady Miejskiej Świecia stały się prawdziwymi maratonami. Trudnymi do wysłuchania w całości nawet wtedy, gdy korzystamy z transmisji w internecie. Wystarczy powiedzieć, że w czerwcu sesja trwała dziewięć godzin. Stąd pomysł, aby wprowadzić ograniczenia. Nie wszystkim się to podoba.

Udostępnij
sesja-66

REKLAMA

Do 9 września potrwają konsultacje społeczne dotyczące projektu zmian w „Statucie gminy Świecie”. Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się w sprawie zaproponowanej korekty wypełniając odpowiedni dokument dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Jeden z punktów  dotyczy ograniczenia liczby wypowiedzi radnych podczas sesji. Zgodnie z proponowanym zapisem, radny w tej samej sprawie mógłby zabierać głos tylko dwa razy, wliczając w to głosy ad vocem (w nawiązaniu do). Przepis ten nie obowiązywałby tylko w debacie nad stanem gminy i absolutorium.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Jak nietrudno się domyślić, planowane ograniczenie jest pokłosiem ostatnich sesji, które trwają od pięciu do dziewięciu godzin. Wyjątkiem było spotkanie lipcowe, które ze względu na krótki porządek obrad, zamknęło się w nieco ponad godzinę.

Zdaniem przewodniczącego rady ograniczenie liczby wystąpień to dobry pomysł, choć wcale nie jego.

- Zaproponowała go Grażyna Styczeń, przewodnicząca komisji statutowej - podkreśla Jerzy Wójcik. - Pozostali członkowie komisji zgodzili się z tym.

Reklama
Reklama

Zdaniem przewodniczącego, niektórzy radni z uporem kilkukrotnie potarzają te same argumenty, co nie wnosi nic nowego do dyskusji, za to znacznie ją wydłuża. Nowy statut zmuszałby ich do większej kontroli nad wypowiedziami. Chociaż jest w tym mały haczyk. Nie mówi się nic o ograniczeniach czasowych.
REKLAMA


- Myśleliśmy o tym, ale chyba nie będziemy się posuwać aż tak daleko - mówi Wójcik. - Naprawdę nie chodzi o to, żeby kogoś blokować, ale sprawić, aby sesje były bardziej merytoryczne. Mówienie dla samego mówienia na pewno ich takimi nie czyni.

W przekonaniu Dariusza Woźniaka, szefa klubu Nasze Świecie Razem, korekta w paragrafie 28 statutu to zły pomysł.

Reklama
Reklama

- Będę się starał nakłonić radnych do wykreślenia tego zapisu - tłumaczy. - Ograniczanie radnym prawa do głosu nie wpłynie korzystnie na ostateczny kształt uchwał, przy których podejmowaniu powinny być brane pod uwagę wszystkie opinie. W pełnym składzie rada spotyka się tylko 10 razy w roku. Nie można się więc dziwić, że w przypadku ważnych projektów radni chcą gruntowanie przeanalizować każdy szczegół. Gdzie to robić, jak nie na sesji? - pyta retorycznie. - W mediach społecznościowych? Po to się zbieramy, żeby dyskutować, spierać się na argumenty i wypracowywać w ten sposób najlepsze rozwiązania.
REKLAMA

Można odnieść wrażenie, że sesje wydłużyły się w momencie, gdy wprowadzono ich transmisje w internecie. Czy faktycznie niektórzy radni wykorzystują to, do budowania swojej pozycji?

- Trudno mi się wypowiadać za innych - zaznacza Woźniak. - Mnie nie brakuje okazji do przedstawiania swoich racji. Regularnie dzwonią do mnie dziennikarze i proszą o skomentowanie różnych spraw. Mogę jednak zrozumieć, że niektórzy mają taką potrzebę promocji. Już tłumaczę dlaczego. Jeśli ktoś napracował się przy projekcie uchwały, to chce by było to zauważone. Jak ma to zrobić inaczej, niż zabierając głos?

Wynik konsultacji nie będzie bezpośrednio wypływał na kształt statutu. To ważny głos doradczy, który radni mogą wziąć pod uwagę, ale nie muszą.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Chcą zamknąć opozycji twarz. 

Chcą zamknąć opozycji twarz. 

Nie, myślę że chcą wprowadzić

Nie, myślę że chcą wprowadzić porządek. Pan Darek przesadza, nikt nie zabrania mu mówić ale niech mówi na temat. Mieszkam naprzeciw urzędu – tam sesje naprawdę trwają do 21!!! 

Ania, przerciez dostajka za

Ania, przerciez dostajka za posuiedzenia diety.Niemale diety. Za darmo nie siedza.

Uważam że sesje trwające 9

Uważam że sesje trwające 9 czy nawet 12 godz. są w moim przekonaniu jak najbardziej uzasadnione ,mając na uwadze ,że odbywają się tylko 10 razy w roku ,więc czego oczekują państwo? ,że sesja ma trwać godzinkę heeee ,to chyba jakiś żart .To nie jest zebranie rady rodziców tylko omawianie i ustalanie ważnych tematów.Jeżeli radny żąda skrócenia sesjii to jedynym rozwiązaniem jest rezygnacja ze stanowiska ,wtedy będą mieli czasu do woli brrrrrrrrr ciekawe jak by tak mieli stawki na godzinę , ile trwaaby taka sesja ? 

Reklama

Dobre. Wprowadzić stawkę 15

Dobre. Wprowadzić stawkę 15 zł za godzinę i zobaczymy ile wtedy będą trwały sesje! 

Smutne te przepychanki

Smutne te przepychanki Radnych. Zamiast nam służyć,to coś tam sobie udowadniają.

Dariusz W. mówi wciąż i wciąż

Dariusz W. mówi wciąż i wciąż tylko nic z tego nie wynika. Niech już skończy. W internecie zwłaszcza jest nie do zniesienia. 

Raz siedzą za długo – to

Raz siedzą za długo – to maratony i czcze dyskusje. Raz nie chcą siedzieć cały dzień to mogą radnymi nie zostawać. Gdzie kompromis? Pamiętacie ten tekst: http://extraswiecie.pl/wiadomosc/radny-rydziel-marnuje-czas-na-sesji ? „Niestety, radny zapomniał wspomnieć, że za zmarnowany czas w ubiegłym roku otrzymał „tylko” 11 923 zł diety.” – to niech teraz siedzią i inni.

Reklama

WITAM KOMENTUJĄCYCH,DŁUGIE

WITAM KOMENTUJĄCYCH,DŁUGIE DEBATY JUŻ BYŁY i MNIE OSOBIŚCIE ŹLE SIĘ KOJARZĄ BO PRZYPOMINAJĄ KONCÓWKĘ PRL-U. PROPOZYCJA GŁOSU i AD VOCEM BARDZO DOBRA BO RADNY NA SESJĘ MUSI PRZYJŚĆ PRZYGOTOWANY PO TO DOSTAJE Z WYPRZEDZENIEM ODPOWIEDNIE DOKUMENTY. OGLĄDAJĄC TRANSMISJE OBRAD RADY DOSZEDŁEM DO WNIOSKU,ŻE BARDZO DUŻO CZASU JEST MARNOTRWIONE POPRZEZ WZAJEMNE „WYCIECZKI” i PORACHUNKI RADNYCH. RADNI W CZASIE OBRAD NIE ZWRACAJĄ UWAGI NA WYPOWIEDZI OSÓB ZDAJĄCYCH SPRAWOZDANIA i BEZSENSOWNIE ZADAJĄ PYTANIA NA KTÓRE JUŻ PADŁY ODPOWIEDZI. PRZYPOMINAM,ŻE STATUT DOTYCZY WSZYSTKICH RADNYCH WIĘC PROSZĘ NIE SIAĆ PANIKI,ŻE OPOZYCJI CHCE SIĘ ZAMKNĄĆ USTA.SAM PRZEWODNICZĄCY RADY PODPOWIADA ROZWIĄZANIE PROBLEMU ALE GRUNT TO ROBIĆ PRZYSŁOWIOWY DYM i POSŁUGIWAĆ SIĘ PÓŁPRAWDAMI. NA PODSTAWIE OGLADANYCH TRANSMISJI WIDZĘ KTÓRZY RADNI CIĘŻKO PRACUJĄ, KTÓRZY CHCĄ JĄTRZYĆ i ZAŁATWIAĆ SWOJĄ PRYWATĘ. W STATUCIE PRZYDAŁBY SIĘ ZAPIS,ŻE W CZASIE OBRAD OBOWIĄZUJE JĘZYK POLSKI i NAWET CYTOWANIE MYŚLICIELI RÓŻNYCH NARODOWOŚCI JEST NIEWSKAZANE.CO DO WYPOWIEDZI PANA D. WOŹNIAKA O PROMOWANIU SIĘ RADNEGO-MA ON MOŻLIWOŚĆ REFEROWANIA SWOJEJ PRACY i UDZIELANIA ODPOWIEDZI. PRZYPOMINAM RADNYM,ŻE DO URZĘDU BURMISTRZA KIERUJE SIĘ INTERPELACJE NA PIŚMIE,A WYWOŁYWNIE TEMATU SŁOWNIE W CZASIE OBRAD,A POTEM POZOSTAWIENIE GO BEZ PISEMNEGO POPARCIA TO EWIDENTNA BRZYDKA ZAGRYWKA. SZANOWNI PAŃSTWO ZACHĘCAM DO INTERNETOWEGO ŚLEDZENIA OBRAD RADY PRZEKONACIE SIĘ ILE SĄ WARCI RADNI KTÓRYCH WYBRALIŚMY NA 5-CIO LETNIĄ KADENCJĘ.-POZDRAWIAM

Co niektorzy chca blysnac

Co niektorzy chca blysnac przed okiem kamery a co za tym idzie,przed okiem mieszkanca. Pozniom zenady i irutacji osiaga zenit. Skutek jest odwrotny od zakladanego.skoncz juz czlowieku bo meczysz. Ze W.ze jest jakis opiniodawczy czy uwaza ze wszyscy czekaja na to co on uwaza.otoz nie.

no co, żondzo łobłońcy

no co, żondzo łobłońcy demłokłacji 😉

Jak ktoś nie potrafi się

Jak ktoś nie potrafi się sensownie wypowiedzieć w temacie, w którym ma cokolwiek mądrego do powiedzenia w kilka minut to i w godzię nie da rady. Bardzo dobry pomysl, czas wszystkich ludzi trzeba szanować a nie go marnować.

Reklama

Zły pomysł. Sesja powinna

Zły pomysł. Sesja powinna służyć ożywionej dyskusji. Na tym polega demokracja. Opinie wiekowych radnych i przewodniczącego są coraz częsciej pozbawione logiki. Chyba czas na odpoczynek.

Samorząd ma być ostoją

Samorząd ma być ostoją demokracji, jak mają sprzeczać się 20 godzin dla dobra miasta i gminy, to mi to nie przeszkadza, wystarczy, że w sejmie i senacie mamy wszystko na szybko, ograniczony czas wypowiedzi. Zresztą jak komuś ciężko to zawsze może zrezygnować z funkcji radnego, czym miej leni to dla nas lepiej.

Śledzę wywody

Śledzę wywody przewodniczącego i odbierajacego głos opozycji gdy coś nie po jego myśli.Uważam żeby skończyć z  przerwami i naradami przed każdym głosowaniem OPS. Spodoba mi się przygotowanie merytoryczne radnych P.Kufla Woźniaka,Cieślaka.

Szanowny panie Wójcik czy nie

Szanowny panie Wójcik czy nie czas na emeryturę?. Wiele razy zasłużył się pan dla naszego miasta i wielki ukłon z tego tytułu. Niemiejednak NAJWYŻSZY CZAS zejść ze sceny MY MŁODZI WYBORCY chcemy zmian ,reform w końcu Świecie musi się rozwijać. A u pana niestety zachowanie i decyzję jakjak ” KOMUNY”. Co z tego że obrady trwają dłużej ! moze  trzeba zrozumieć drugą stronę

Reklama

Pan przewodniczący ile lat

Pan przewodniczący ile lat jest przewodniczącym pamięta ktoś bo ja nie

Panie „Obserwarorze” czy

Panie „Obserwarorze” czy lepiej będzie Panie Darku W. może trochę odwagi i się podpisać a nie anonimowo udawać „bezstronego” obserwatora???? I to ile razy sam sobie Pan kibicuje?

Jak to jest że Pan który

Jak to jest że Pan który przegrał wybory na Burmistrza nie może pogodzić się z tym wynikiem i chce aby były realizowane tylko jego pomysły.. . Szok… narzeka że knebluje mu się  usta oraz innym radnym opozycji a tak nie dawno pisał cytuję ze nie trzeba rządzić by realizować swój program czy pomysły. Może warto się na coś zdecydować!  Należałoby pogodzić się z faktem że jest się w mniejszości. Ale widać trudno . Szkoda że i ktoś ciągle nazywa siebie opozycja zamiast współpracować i nie burzyć co chwilę budżetu swoimi pomysłami i mieć na dodatek pretensje że się go nie słucha. Proponuję zdrowy rozsądek i współpracę bo to jest z korzyścią dla Gminy a tych żali  nie da się już dłużej słychać. Przegrywać też trzeba umieć. 

O ile ki wiadomo to przed

O ile ki wiadomo to przed sesja sa komisje i jest czas na watpliwosci i dewagacje. Ale niektorzy udaja grekow i bylskaja byle blyszczec.to  nie w porzadku ze wpierw wszystko cacy a na sesji nagle niewiadomo skad pytania watpliwosci przygotowane cytaty i wyroki sadow. Tym samym zabiera sie czas innym. Monopol sie robi na dwoch radnych.oszzz.

To zlikwidujcie komisje to posiedzicie 24 godz.na sesji

Reklama

Mamy niekompetnetnych radnych

Mamy niekompetnetnych radnych gdyż wielu z nich bawi się w te”poliytkę” jako spędzanie wolnego czasu. Jedni jeżdżą na polowania, drudzy rozwiązują krzyżówki, a inni idą dla rozrywki na radnych. I tak jest ich za dużo. Jeszcze troche i powiedzą, że to ciężka praca prawie na pełen etat i bedą chcieli większe diety ; d bo im zwykła praca lub emerytura już nie wystarcza. Ciekawe co czują Ci którzy głosowali np na pana W. żażenowanie czy zawiedzienie? Tych sesji nie idzie oglądać dłużej niż 5min. W Świeciu jest dobrze dlatego, że Świecie ma spore dochody, a nie dzięki zarządzającymi tymi pieniędzemi. Nie problem nie przekraczać budżetu mając takie dochody jak miasto. Są potrzebne pewne inwestycje na które potrzebne są dużo większe pieniądze, ale na razie o nich cisza, bo lepiej kiedy jest o takich sprawach cisza

Side Effects Of Amoxicillin
Side Effects Of Amoxicillin 500mg Tablet http://apcialisle.com/# – Buy Cialis Keflex Dose Mg Lb cialis 5mg Amoxicillin Clavu 875 Mg

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Nowymi zastępcami burmistrza Świecia zostali Marta Karolczak i Sławomir Siemaszko. Jak wygląda podział ich kompetencji?

Co jest grane?

Na Świeckim Pikniku Motoryzacyjnym będzie można obejrzeć zarówno klasyki, jak i współczesne auta. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowano z tej okazji.

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Wiadomości

Mowa oczywiście o "Świeckim szturmie". Sam dystans 7 km nie jest wielkim wyzwaniem dla doświadczonych biegaczy. Znacznie istotniejsze jest to, z czym będą musieli...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Policja nadal szuka sprawcy lub sprawców włamania do sklepu PSS Społem w Świeciu.

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Drewniany taras i pomosty nad Dużym Blankuszem przeszły niedawno gruntowny lifting.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo