Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Ile w powiecie świeckim jest samochodów elektrycznych i zabytkowych? Sprawdziliśmy

Trudno przewidzieć, czy i kiedy samochody elektryczne staną się bardziej popularne od aut z silnikiem spalinowym, ale z każdym rokiem ich liczba rośnie. Podobnie jest z pojazdami zabytkowymi, na które panuje teraz moda. Jak to wygląda w powiecie świeckim?

Udostępnij
syrena

Samochody elektryczne to na razie luksus nie na każdą kieszeń. Ich cena jest znacząco wyższa od porównywalnych aut z silnikiem spalinowym.

Nie zachwyca też sama infrastruktura. Miejsc, gdzie można szybko naładować akumulatory wciąż jest stosunkowo niewiele. Problemem jest też zasięg. Biorąc jednak pod uwagę obecne trendy, można się spodziewać, że inżynierowie będą usilnie pracować nad tym, aby stopniowo eliminować niedogodności.

Jak wynika z danych Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świeciu w powicie świeckim zarejestrowane są 42 auta elektryczne. Dla porównania, tych z silnikiem spalinowym jest prawie 60 tys.

W tej grupie są także samochody zabytkowe posiadające charakterystyczne żółte tablice rejestracyjne.

- Obecnie mamy 95 takich aut - mówi Mirosław Karwasz, kierownik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Jako auta zabytkowe rejestrujemy takie, które mają co najmniej 25 lat i nie są produkowane od minimum 15 lat.

Taki samochód powinien też posiadać przynajmniej 75 proc. oryginalnych podzespołów.

"Zabytek" nie musi posiadać OC na cały rok, wystarczy polisa krótkoterminowa, np. na 30 dni, na czas, gdy zamierzamy wybrać się "w Polskę". Dodatkowo nie musi przechodzić corocznego przeglądu, o ile nie używamy go do celów zarobkowych.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (11)

 1. Anonim

  25 sierpnia 2022 17:41

  Napiszcie ile jest samochodów

  Napiszcie ile jest samochodów kopciuchów w Świeciu co kopcą, dziwne ze te kopciochy przechodzą przegląd?

  • Kucu kuc

   26 sierpnia 2022 17:23

   Nie przeżywaj auta są w takim

   Nie przeżywaj auta są w takim stanie jakim są zrobione nie dość ze mechanicy robią popeline to jestem przekonany że nie masz auta w stanie. Wymienione wszystko co do śrubki 

 2. Rru

  25 sierpnia 2022 17:50

  No ile jest samochodów które

  No ile jest samochodów które gubią olej na parkingach, parkingi są malowane olejem i nikt z tym nic nie robi. 

 3. Lol :)

  25 sierpnia 2022 17:52

  Passat z legendarnym 1,9 tdi

  Passat z legendarnym 1,9 tdi musi dymić  🙂

  • Anonim

   27 sierpnia 2022 04:50

   Jak najbardziej się zgadza 

   Jak najbardziej się zgadza 

 4. Marek W.

  25 sierpnia 2022 18:50

  Znam te niektóre zabytki ,

  Znam te niektóre zabytki , sąsiad ma zarejestrowanego starego merca jako zabytek , żółte blachy itp a kopci na czarno i tak jeździ cały rok .

 5. Na wengiel

  25 sierpnia 2022 19:36

  Pełno jeździ takich

  Pełno jeździ takich kopciuchuw jak z Magdalenki

 6. Anonim

  25 sierpnia 2022 19:58

  95 aut zabytkowych w powiecie

  95 aut zabytkowych w powiecie. Może warto pokazać te piękne auta, skontaktować się z właścicielami i pomóc im w prezentacji publice tych aut? Zapewniam, że każdy chciałby zobaczyć swoje ulubione stare auto, które wzbudzi pozytywne emocje oraz pozwoli obcować ze wspomnieniami z przeszłości.

 7. Diagnosta

  25 sierpnia 2022 21:51

  Ciekawe czy i kiedy panowie w

  Ciekawe czy i kiedy panowie w białych czapkach zainteresują się czarnym golfem na angielskich blachach, który wali z wydechu gorzej niż w „Sylwestra”.

  Kierowca burak myśli że robi furorę,  a tak na prawdę to siara i wstyd jechać tym sieczkobrzękiem.

  • Barbakan

   26 sierpnia 2022 01:28

   Cygany wstydu nie mają… A

   Cygany wstydu nie mają… A policja siię ich nie czepia bo to woli babci mandat wypisać. Śpisz numer i sprawdź na gov uk . Czy ma brytyjski przeglad i ubezpieczenie… Na 10000% nie. Prawojazdy też nie ma… Ma kupione w necie również brytyjskie. Stąd dla zmyłki ten golf. Bo policja nie potrafi wejść na stronę gov i potwierdzić takich danych. 

 8. Ten co wie

  26 sierpnia 2022 08:52

  Napiszcie ile jest w okolicy

  Napiszcie ile jest w okolicy ładowarek do elektryków.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

Świecie zajęło pierwszą pozycję wśród najzamożniejszych miast powiatowych w województwie kujawsko-pomorskim i wysoką lokatę w skali całego kraju.

Wiadomości

W sobotę po raz trzynasty odbył się Kociewski Rajd Enduro. Wystartowało w nim 136 uczestników z całej Polski, w tym również zawodnicy z powiatu...

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Reklama