Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Inkubator Przedsiębiorczości w Świeciu ma 20 lat. Zdzisław Plewa: To był dobrze wykorzystany czas [zdjęcia]

Inkubator Przedsiębiorczości w Świeciu świętuje 20-lecie istnienia. W 2002 r. powołano go, by przeciwdziałać dużemu wtedy bezrobociu. Miał wspierać tych, którzy nie chcą czekać aż zaproponuje im coś urząd pracy. W tym czasie zrealizowano 25 dużych inicjatyw, z których skorzystało blisko 4 tys. osób.  Dofinansowano też ponad 180 projektów na 750 tys. zł.

Udostępnij
inku-czolo-1

Obchody rocznicy powstania Inkubatora Przedsiębiorczości odbyły się w środę w hotelu Vistula w Świeciu. Część oficjalną poprzedziła minuta ciszy, którą uczczono pamięć zmarłej Katarzyny Lipowiec, kierownika biura, która przez lata była związana z inkubatorem i w znacznej mierze kreowała jego rozwój.

Uroczystość była sposobnością do przypomnienia zarówno okoliczności, w jakich powołano do życia Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej Inkubator Przedsiębiorczości, jak i najważniejszych zadań, jakie udało się zrealizować w ciągu minionych dwóch dekad.

O kulisach powstania opowiedział Tadeusz Pogoda, były burmistrz Świecia, obecnie radny wojewódzki. Inkubator, będący efektem trójstronnego porozumienia między gminą Świecie, powiatem oraz powołanym w tym celu stowarzyszeniem miał być jeszcze jednym narzędziem przeciwdziałającym wysokiemu wówczas bezrobociu.

Reklama
Reklama

- W tamtym czasie zmagaliśmy się z dwucyfrowym bezrobociem, dotkliwym zwłaszcza na wsi - przypominał Tadeusz Pogoda.

Pierwsze na działalność zapewnił unijny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz różnego rodzaju szkoleń i kursów, w tym językowych, inkubator przyciągał tych, którzy szukali taniego lokalu umożliwiającego rozpoczęcie działalności. Od początku funkcjonowania, w budynku inkubatora przy ul. Chmielniki w Świeciu funkcjonowało 86 podmiotów gospodarczych. Obecnie działa tam 18 firm.

Jak podkreślał prezes Zdzisław Plewa, świecki inkubator szybko zaczął szukać partnerów, którzy umożliwiliby szerszą działalność. Jednymi z pierwszych byli Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy z Torunia, Grudziądzkie Poręczenia Kredytowe i Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych.  

Reklama
Reklama

W ciągu dwudziestu lat zrealizowano 25 dużych projektów, z których skorzystało blisko 4 tys. osób. Udzielono też 2,5 tys. porad.

Istotnym rozdziałem w historii było uruchomienie programu grantowego Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od 2005 r. w ramach realizowanego przez stowarzyszenie programu dofinansowano 183 projekty na łączną kwotę 747 tys. zł.

- Dodatkowym walorem tego programu było to, że uczyliśmy przygotowania wniosków i projektów - podkreślał Zdzisław Plewa.

Reklama
Reklama

Nie byłoby jednak grantów, gdyby nie wsparcie solidnych partnerów.

-  Jako stowarzyszenie pozyskiwalismy wkład własny do realizacji działań od wszystkich gmin powiatu świeckiego, firmy Mondi, starostwa, samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz środków własnych, w tym również środków pozyskanych w ramach 1 proc. - wyliczał Zdzisław Plewa.

Szczególne zasługi w tym względzie ma spółka Mondi Świecie, którą w 2020 r. została zgłoszona do ogólnopolskiej edycji konkursu Dobroczyńca Roku. Właśnie za zaangażowanie w realizację programu Działaj Lokalnie. Firma zdobyła wyróżnienie w kategorii Rozwój Lokalny.

Reklama
Reklama

W 2022 r. z okazji 25-lecia konkursu Dobroczyńca Roku kapituła przyznała nagrody specjalne. Otrzymały ją dwie firmy za wieloletnią współpracę z organizacjami pozarządowymi w zakresie społecznego zaangażowania. Wśród nich znowu znalazła się firma Mondi Świecie.

W środowych obchodach wzięło udział wielu samorządowców, co nie dziwi, zważywszy na dobre relacje inkubatora z gminami. Nie zabrakło także przedsiębiorców, którzy stawiali pierwsze kroki w biznesie, właśnie dzięki wydatnej pomocy świeckiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Chyba największe wrażenie zrobiły wspomnienia jednej z pań, która pracę zawodową rozpoczynała od sprzątania budynku przy ul Chmielniki, gdzie mieści się inkubator. Ustawicznie motywowana do rozwoju, dziś jest główną księgową w jednym z urzędów.

Poniżej galeria zdjęć z uroczystości.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Naprawdę Pan po 70-tce jest

Naprawdę Pan po 70-tce jest odpowiednią osobą do prowadzenia Inkubatora?  Nie mamy młodych ambitnych osób, które będą bardziej ambitne?

70 lat to jest dobry wiek dla

70 lat to jest dobry wiek dla mężczyzn 

750 tysi to nie tyle co

750 tysi to nie tyle co księgowa gwizdnęła z urzędu miasta? Nic w przyrodzie nie ginie.

Brawo dla inkubatora i Pana

Brawo dla inkubatora i Pana Plewy z zespołem. Myślę, że czas oddać inkubator w ręce osoby z nowymi pomyslami, o ile ktoś taki sieznajdzie.

Miło popaatrzeć na grono

Miło popaatrzeć na grono wzajemnej adoracji. Lata lecą a w tym Świeciu nic się nie zmienia.

750 tys w ciągu 20 lat to nie

750 tys w ciągu 20 lat to nie brzmi jakoś wiele. Pewnie w czasie 20 lat wydali więcej na wypłaty i utrzymanie inkubatora, ale w sumie i tak spoko skoro jest to utrzymywanne chyba ze środków UE? czy z miejskich podatków? To taki dodatkowy urząd pracy, który finansuje komuś rozruszanie małej firmy? w sumie nie wiem o co tam chodzi XD

20 lat temu był problem ale

20 lat temu był problem ale teraz bezrobocia od kilku lat nie ma w Polsce a prezesi i kierownicy takich przybytków jak urząd pracy i inkubator nadal pensyjki przyjmują. Po co te urzędy a ludzie pilnują stołków i ścian?

Te 20 lat to jednak różnica.

Te 20 lat to jednak różnica. Na początku istnienia tego ośrodka rzeczywiście wydawał on się innowacją, zresztą Świecie wówczas rzeczywiście wyglądało o wiele smętniej, ludzie wyszli z dzikich lat 90, a tu tylko gorzej… Ten czas przed UE jeszcze. Pamiętam ten czas, w ogóle ludzie byli wtedy też jacyś poważniejsi w tych urzędach. Teraz to wygląda jak kadr z jakiegoś serialu, może to ma pokazać jak przez ten czas wzbogaciliśmy się. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama