Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Jak mieszkać, to w Świeciu? Tak wypadamy w porównaniu z innymi miastami [ranking]

Świecie awansowało w rankingu wydatków mieszkańców na podatki lokalne i usługi komunalne. Z zestawienia firmy Curulis, zajmującej się doradztwem samorządowym, wynika, że pod tym względem jesteśmy jednym z najtańszych miast w kraju.

Udostępnij
komunikacja-miejska-a-portal

REKLAMA

Pod uwagę wzięto wysokość podatku od nieruchomości i opłat ponoszonych przez mieszkańców za wodę i ścieki, wywóz odpadów, komunikację publiczną i parkowanie w płatnych strefach w 2020 r.

Ranking obejmuje 339 miast powiatowych. Świecie zajęło 15 pozycję w skali kraju i pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy wydają na te usługi średnio 2 370 zł rocznie. W porównaniu z innymi miastami to niewiele. W porównaniu z 2019 r. awansowaliśmy o 20 miejsc. Od tamtego czasu średnie roczne wydatki na te usługi wzrosły jedynie o 65 zł.
REKLAMA

- Szanuję tego rodzaju niezależne analizy, bo są obiektywne – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Każda gmina poszukuje własnych rozwiązań na rozwój. Jedne próbują na siłę przyspieszać zaciągając kredyty, inne stawiają na realizowanie inwestycji z własnych i unijnych środków.

Kułakowski zaznacza, że jest zwolennikiem tej drugiej opcji.

- Za brak ekonomicznego rozsądku władz prędzej czy później płacą mieszkańcy, właśnie poprzez wzrost podatków i opłat lokalnych – przekonuje burmistrz.
REKLAMA

Mieszkańcy sąsiednich miast wydali w 2020 r. znacznie więcej od mieszkańców gminy Świecie na podatki od nieruchomości, opłaty za wodę, ścieki, wywóz śmieci i komunikację. Mieszkańca Tucholi kosztowały one średnio 3 163 zł rocznie (120 miejsce w kraju), Grudziądza - 3 333 zł (156 miejsce), a Chełmna – 3 424 (174 lokata).

Najmniej wydali mieszkańcy Zambrowa (województwo podlaskie) – 1 611 zł, a najwięcej Choszczna (woj. zachodniopomorskie) – 4 926 zł.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (48)

 1. Ktos

  5 lutego 2021 08:38

  A ulic to nie ma komu

  A ulic to nie ma komu odśnieżyć wstyd dla miasta

  • Anonim

   5 lutego 2021 10:02

   i psich odchodow z chodnikow

   i psich odchodow z chodnikow szcz.w starej czesci miasta tez nie ma komu spzatac,bo wielu wlascicieli psow tego niestety nie robi…idac od czasu do czasu na poczte robi sie niedobrze…teraz chociaz snieg na troche zakryl ten balagan…

   • Anonim

    5 lutego 2021 13:21

    A czy t tylko wina miasta, bo

    A czy t tylko wina miasta, bo moim zdaniem w 90% właścicieli psów, którzy pozwalają im srać gdzie popadnie.

    • Anonim

     5 lutego 2021 13:45

     to niech straz miejska takich

     to niech straz miejska takich odpilnuje

   • robert5

    7 lutego 2021 20:41

    Miasto powinno wprowadzić

    Miasto powinno wprowadzić podatek od posiadania psa: 2500 PLN / miesiąc i nająć do sprzątania psich odchodów strażników miejskich.

    Wtedy mielibyśmy czysto w mieście, bo psów byłoby mało więc nieodpowiedzialnych właścicieli-brudasów jeszcze mniej a straż miejska w końcy by się na coś przydała. 

  • Ela lala

   5 lutego 2021 11:52

   To jeszcze nic, kaczkomaty są

   To jeszcze nic, kaczkomaty są puste

   • Ojojoj

    6 lutego 2021 11:26

    To straszne!

    To straszne!

 2. oko

  5 lutego 2021 09:34

  Płakać czy się śmiać.

  Płakać czy się śmiać. Pokazuje jeden a na innych spada. jak taka bogata to dlaczego podnosi podatki.Pozyskiwanie funduszy też idzie kiesko,od 3 lat świecie spada w dół.wystarczy posłuchać sesji rady miasta. dla dociekających prawdy…. swiecie.eu,profil mieszkańca, menu, rada miejska, transmisje. 

 3. 123

  5 lutego 2021 10:01

  Brawo Panie Burmistrzu, mimo

  Brawo Panie Burmistrzu, mimo podnoszenia podatków i tak jesteśmy w czołówce jako miasto tylko niektórzy z opozycji ciągle narzekają a realia mówią co innego. Inwestycji w naszym miescie jest dużo rozpoczętych i duzo zaplanowanych wiem bo ogladam sesję i słuchać się nie da tego złego pseudo doradcy, który by tylko zaciągał kredyty i oczywiście więcej pozyskiwał funduszy z zewnątrz nawet z programów do których nasza gmina się nie kwalifikuje bo jest za bogata ale najlepiej siać ferment.

  Jeszcze raz brawo dla Burmistrza i Radnych obecnej kadencji! 

  • Miś

   5 lutego 2021 10:06

   łubu dubu, łubu dubu….

   łubu dubu, łubu dubu….

  • Koń

   5 lutego 2021 14:35

   Jesteś  z układu rządzącego w

   Jesteś  z układu rządzącego w świeciu. Inaczej byś nie wychwalał. Prawda czy fałsz patrz obiektywnie komunikacja na działania OPS. Z takimi dochodami to komunikacja miejska powinna obiąc całe miasto a nie tylko góra dół i sypialnie.Brak logiki w komunikacji ,ruchu ulicznym i rządzeniu miastem.

   • On

    5 lutego 2021 16:17

    Ale logika u ciebie. Jak ktoś

    Ale logika u ciebie. Jak ktoś chwali to musi być z opcji rządzącej. Ja też jestem zadowolony z tego co się u nas dzieje i jak kierowane jest miasto i gmina i co ty na to. Za to ty na pewno jesteś wiadomo od kogo… 

 4. Wrt

  5 lutego 2021 10:04

  Dobra wszystko fajnie.

  Dobra wszystko fajnie. Jesteśmy bogaci i szczęśliwi. Tylko odśnieżcie te ulice w końcu i chodniki, bo na górce w szpitalu gipsu zabraknie. 

  • Anonim

   5 lutego 2021 10:08

   A tak na marginesie – jesteś

   A tak na marginesie – jesteś pewien, że to miejskie ulice są nieodśnieżone? Bo mi wczoraj znajomy mówił jaki to syf jest na drodze przez Glogówko. Ale to jest droga powiatowa i to starostwo odpowiada za jej odśnieżanie. O które konkretnie ulice Ci chodzi?

   • Anonim

    5 lutego 2021 12:09

    Jak ktoś narzeka na drogi w

    Jak ktoś narzeka na drogi w Świeciu, to zapraszam na drugi brzeg Wisły… Wtedy może otworzą się oczy niektórych

 5. Mieszkanka

  5 lutego 2021 11:00

  Można tu pisać najgorsze

  Można tu pisać najgorsze rzeczy, ale fakt jest jeden: jesteśmy jednym z najtańszych miast dla mieszkańców. Doceńmy to. Możemy budować kolej zębatą do Chełmna, budować nowe dworce i inne cuda ale pamiętajcie, że zapłacimy za to my sami.

  brawo dla burmistrza  

 6. Świecianka

  5 lutego 2021 13:04

  W tym roku Pan Burmistrz się

  W tym roku Pan Burmistrz się nie popisał w kwestii odśnieżania! Wstyd aby główna ulica była nieodśnieżona a nie wspomnę o mniejszych ulicach miasta i tych po za miastem. 

  • Anonim

   5 lutego 2021 13:19

   Główna ulica, czyli Wojska

   Główna ulica, czyli Wojska Polskiego? Przecież nią zarządza powiat. Miej pretensje do starostwa.

   • Świecianka

    5 lutego 2021 13:43

    A starostwem kto rządzi?

    A starostwem kto rządzi? Burmistrz! Bez jego zgody nic się nie zrobi! Wydali pieniądze na bzdury na sól już nie starczyło. 

    • Szok

     5 lutego 2021 13:57

     Ty tak na poważnie, że

     Ty tak na poważnie, że starostwem rządzi burmistrz???? Jezu Chryste! Dla Twojej informacji (gryzę się w język, zeby Ci nie nabluzgać) – starostwem, któremu podlega powiat świecki rządzi starosta Barbara Studzińska, a miastem Świecie burmistrz Krzysztof Kułakowski. Normalnie wiedza na poziomie szkoły podstawowej!

    • He

     5 lutego 2021 16:22

     No jak tak się orientujesz w

     No jak tak się orientujesz w tym kto rządzi w gminie a kto w powiecie to współczuję. A glowa nie boli od tej niewiedzy? I tacy komentują….. Szok

    • robert5

     7 lutego 2021 20:58

     I dobrze. Sól niszczy buty i

     I dobrze. Sól niszczy buty i zżera samochody. Nie powinno się solić. W skandynawii nie stosują soli i żyją. Drogi są białe i nie ma wypadków. Mozna ? Mozna. Trzeba kupić odpowiednie bury na zimę, dobre opony zimowe i nauczyć się jeździć a nie tylko puszczać sprzęgło i wciskac gaz.

     Mam nadzieje że w Świeciu też tak niedługo będzie.

  • Anonim

   5 lutego 2021 22:37

   W Świeciu jest brak myślenia

   W Świeciu jest brak myślenia odpowiedzialnych za zimę . Po opadach śniegu się odśnieża ,a później się sypie. U nas odwrotnie.Najpierw sypią a później  odśnieżają. No i mamy lód na wojska polskiego , a obocznych ulicach nie wspomnę.Najpierw odśnieżamy , a wtedy sypiemy .No ale przy pracy trzeba myśleć.

   • robert5

    7 lutego 2021 21:01

    I dobrze. Sól niszczy buty,

    I dobrze. Sól niszczy buty, zżera samochody i bardzo szkodzi środowisku. Nie powinno się solić. W skandynawii nie stosują soli i żyją. Drogi są białe i nie ma wypadków. Mozna ? Mozna. Trzeba kupić odpowiednie bury na zimę, dobre opony zimowe i nauczyć się jeździć a nie tylko puszczać sprzęgło i wciskac gaz.

    Mam nadzieje że w Świeciu też tak niedługo będzie. Żadnej soli. Szkoda pieniędzy.

  • Szofer

   5 lutego 2021 22:44

   W Świeciu jest brak myślenia

   W Świeciu jest brak myślenia odpowiedzialnych za zimę . Po opadach śniegu się odśnieża ,a później się sypie. U nas odwrotnie.Najpierw sypią a później  odśnieżają. No i mamy lód na wojska polskiego , a obocznych ulicach nie wspomnę.Najpierw odśnieżamy , a wtedy sypiemy .No ale przy pracy trzeba myśleć.

  • Świecianin

   5 lutego 2021 23:02

   W Świeciu brak myślenia

   W Świeciu brak myślenia odpowiedzialnych za zimę.Najpierw się odśnieźsa  a wtedy posypuję . U nas odwrotnie .Ważne ,że faktury miasto zapłaci.

   Nie wiem czy to w Żuk nie myślą czy w urzędzie.

  • Świecianin

   5 lutego 2021 23:04

   W Świeciu brak myślenia

   W Świeciu brak myślenia odpowiedzialnych za zimę.Najpierw się odśnieźsa  a wtedy posypuję . U nas odwrotnie .Ważne ,że faktury miasto zapłaci.

   Nie wiem czy to w Żuk nie myślą czy w urzędzie.

 7. Hej

  5 lutego 2021 13:21

  Akurat główna ulica należy do

  Akurat główna ulica należy do powiatu a nie do miasta, więc skargi do pani starosty i jej najlepszego skarbnika. Przyznaje ci rację ani Wojska Polskiego ani Sienkiewicza nie odśnieżane bardzo długo lub w ogóle. Źle się dzieje że stanem utrzymania dróg powiatowych, pewnie w terenie jest jeszcze gorzej. 

  • Kierowca

   5 lutego 2021 13:34

   Dokładnie. Zobaczcie drogi

   Dokładnie. Zobaczcie drogi powiatowe zimą w Osiu, Jeżewie czy Bukowcu. Często tamtędy jeźdżę to wiem. Masakra. Zero odśnieżania.

 8. Tanio...?

  5 lutego 2021 14:37

  Jesteśmy najtańszym miastem

  Jesteśmy najtańszym miastem ale paliwo najdroższe w całej Polsce.

  • 123

   5 lutego 2021 16:24

   No kto odpowiada za ceny

   No kto odpowiada za ceny paliwa… no chyba nie burmistrz ani starosta tylko rynek i prywatny ajent

 9. Daniken

  5 lutego 2021 14:47

  Gdyby pan Dariusz był

  Gdyby pan Dariusz był burmistrzem to komunikacja miejska byłaby nie tylko za darmo, ale jeszcze każdy wchodzący do autobusun dostawałyby 2 zł. Tak by było

 10. śnieg

  5 lutego 2021 15:25

  Świecie jest najgorzej

  Świecie jest najgorzej odsnieżonym miastem w okolicy!!!!! Już wczoraj Bydgoszcz, Grudziądz, czy Chełmno były doprowadzone do porządku.

 11. 123

  5 lutego 2021 16:27

  No pewnie już wierzę że byłeś

  No pewnie już wierzę że byłeś w tych miejscach a ja byłem w Chełmnie i Grudziądzu i wcale nie było lepiej

 12. Świeciak

  5 lutego 2021 16:40

  A ja znam ranking gdzie

  A ja znam ranking gdzie żywność w kuj-pom jest najdroższa w Polsce 

 13. Anonim

  5 lutego 2021 17:28

  założcie sobie pług do swoich

  założcie sobie pług do swoich 20 letnich opli zamiast narzekać, że w zime pada śnieg. Współczuje wam wiecznego narzekania w dodatku jeszcze na coś tak błachego jak opady atmosferyczne

 14. Stefan

  5 lutego 2021 19:50

  Zgadzam się patrząc

  Zgadzam się patrząc obiektywnie nawet Chełmno było lepiej odśnieżone niż Świecie . to co jest na drodze to jest masakra nie widać było żadnej piaskarki żadnego pługa ,żeby tak główne ulice były zaniedbane nie mówiąc już o zatoczkach autobusowych jak widziałem autobusy i busy miały problem z wjechaniem w zatoczki. Może w końcu ktoś przeczyta z rządzących te komentarze i coś z tym zrobi wystarczy wsiąść w samochód i zobaczyć sytuację

 15. roman

  5 lutego 2021 21:44

  najtańsze miasto dla

  najtańsze miasto dla mieszkańców moze powiedzieć tylko ktoś kto stąd nigdy nie wyjeżdżał. Jedzenie,benzyna,czynsz,woda,ogrzewanie,śmieci i podatek za mieszkanie na strzeżonym osiedlu w Toruniu są niestety mniejsze niż w Świeciu

  • Anonim

   6 lutego 2021 14:00

   co za propaganda

   co za propaganda

  • kkk

   6 lutego 2021 18:22

   prawda,tu nie jest tanio

   prawda,tu nie jest tanio

 16. Świecianka

  5 lutego 2021 23:59

  Jejku, Wam to nawet guma w

  Jejku, Wam to nawet guma w gaciach będzie przeszkadzała – taka mentalność małego miasta, swieckie gawiedzie. Tak źle i tak niedobrze, „ten pije, ten kradnie a ta pracuje w agencji ” – tu sąsiad wie lepiej niż ty sam ile razy kupę robisz. Lubię Świecie ale męczy mnie to podejście wielu mieszkańców. Sami często są patologią, pijakami ale na innych psy wieszają,  Tera nie odśnieżyli i już jest źle i beeee i wszędzie je lepiej … i jazda na burmistrza. a najlepiej znawcom komentuje się z zapierdziałego fotela. Wyjście jest proste – jak się komuś nie podoba to wyprowadzka, nara. Zamiast pierdoczyc bzdury nabierzcie trochę dystansu bo zgnijecie z tej zawiści.

  • Mieszkanka

   6 lutego 2021 08:03

   W sedno

   W sedno

 17. remek

  6 lutego 2021 18:30

  nie lubię propagandy a jak na

  nie lubię propagandy a jak na taką bogatą gmine to komunikacja albo parkingi powinny być darmowe,trzeba robić więcej, zdobywać więcej funduszy,wystarczy sie przejść klasztorną i widać ile sklepów zamkniętych

 18. świecianka

  6 lutego 2021 23:27

  Paliwo u nas jest droższe o

  Paliwo u nas jest droższe o 30, 40 groszy, wiem bo trochę podróżuję. Drogi mamy oblodzone i zaśnieżone a najgorzej jest na osiedlowych. To w znacznie mniejszym i biedniejszym Nakle czy Szubinie wczoraj  drogi były czyste. Wstyd dla naszego bogatszego miasta. 

  • robert5

   7 lutego 2021 20:55

   A co ma piernik do wiatraka ?

   A co ma piernik do wiatraka ?

   Ceny piwa ustala właściciel sklepu a nie burmistrz. Jak społeczeństwo jest bogate (a w Świeciu jest) to jest drożej. To nie ma nic wspólnego z artykułem.

   Drogi powinny być zaśnieżone i oblodzone, jak Ci sie nie podoba jedz do Szwecji i zobacz jak tam wyglądają zimą drogi i chodniki.

   Sypanie soli jest szkodliwe dla środiwiska i w Świeciu sypie się tej soli ciągle za dużo. Kup sobie zimowe opony i dobre buty i nie narzekaj. Mieszkasz w Świeciu to ciebie stać bo tu biedni raczej nie mieszkają. Zimą jest zimno i pada śnieg. Tak jest co roku :-).

   Nakło i Szubin to biedniejsze społeczeństwo od Świecia. Nie ma porównania. To i piwo mają tańsze.

 19. 123

  7 lutego 2021 11:23

  Ludzie o czym Wy piszecie.

  Ludzie o czym Wy piszecie. Nasze miasto jest tańsze jeśli chodzi o podatki lokalne i usługi komunalne a Wy o wszystkim. Nawet o tym że prywaciaze się zamykają na ul. Klasztornej a to jest akurat wina działań PiS i pandemii. Artykuł o chlebie a Wy o niebie. CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM!!!!!! 

 20. grzechu

  7 lutego 2021 13:28

  to żadne działania PIS bo już

  to żadne działania PIS bo już od lat tu nic sie nie dzieje,sklepy zamykają. Tak jest od kiedy wprowadzono opłaty parkingowe w centrum

 21. robert5

  7 lutego 2021 20:51

  Dopóki nie wpuścimy do władzy

  Dopóki nie wpuścimy do władzy większości z PO, PiS, SLD, PSL i każdej innej „ogólnopolskiej, zespsutej partii” to w Świeciu będzie dobrze i tanio bo władza lokalna działa wtedy w interesie obywatela, mieszkańca.

  Duże partie zajmują się tylko i wyłącznie sobą i realizują politykę centralną narzucaną z Warszawy a w tej polityce mieszkaniec i obywatel się nie liczy.

  Dlatego pamiętajmy o tym przy wyborach.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Reklama