Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak mieszkać, to w Świeciu? Tak wypadamy w porównaniu z innymi miastami [ranking]

Świecie awansowało w rankingu wydatków mieszkańców na podatki lokalne i usługi komunalne. Z zestawienia firmy Curulis, zajmującej się doradztwem samorządowym, wynika, że pod tym względem jesteśmy jednym z najtańszych miast w kraju.

Udostępnij
komunikacja-miejska-a-portal

REKLAMA

Pod uwagę wzięto wysokość podatku od nieruchomości i opłat ponoszonych przez mieszkańców za wodę i ścieki, wywóz odpadów, komunikację publiczną i parkowanie w płatnych strefach w 2020 r.

Ranking obejmuje 339 miast powiatowych. Świecie zajęło 15 pozycję w skali kraju i pierwszą w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy wydają na te usługi średnio 2 370 zł rocznie. W porównaniu z innymi miastami to niewiele. W porównaniu z 2019 r. awansowaliśmy o 20 miejsc. Od tamtego czasu średnie roczne wydatki na te usługi wzrosły jedynie o 65 zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Szanuję tego rodzaju niezależne analizy, bo są obiektywne – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Każda gmina poszukuje własnych rozwiązań na rozwój. Jedne próbują na siłę przyspieszać zaciągając kredyty, inne stawiają na realizowanie inwestycji z własnych i unijnych środków.

Kułakowski zaznacza, że jest zwolennikiem tej drugiej opcji.

- Za brak ekonomicznego rozsądku władz prędzej czy później płacą mieszkańcy, właśnie poprzez wzrost podatków i opłat lokalnych – przekonuje burmistrz.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Mieszkańcy sąsiednich miast wydali w 2020 r. znacznie więcej od mieszkańców gminy Świecie na podatki od nieruchomości, opłaty za wodę, ścieki, wywóz śmieci i komunikację. Mieszkańca Tucholi kosztowały one średnio 3 163 zł rocznie (120 miejsce w kraju), Grudziądza - 3 333 zł (156 miejsce), a Chełmna – 3 424 (174 lokata).

Najmniej wydali mieszkańcy Zambrowa (województwo podlaskie) – 1 611 zł, a najwięcej Choszczna (woj. zachodniopomorskie) – 4 926 zł.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
48 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A ulic to nie ma komu

A ulic to nie ma komu odśnieżyć wstyd dla miasta

Płakać czy się śmiać.

Płakać czy się śmiać. Pokazuje jeden a na innych spada. jak taka bogata to dlaczego podnosi podatki.Pozyskiwanie funduszy też idzie kiesko,od 3 lat świecie spada w dół.wystarczy posłuchać sesji rady miasta. dla dociekających prawdy…. swiecie.eu,profil mieszkańca, menu, rada miejska, transmisje. 

Brawo Panie Burmistrzu, mimo

Brawo Panie Burmistrzu, mimo podnoszenia podatków i tak jesteśmy w czołówce jako miasto tylko niektórzy z opozycji ciągle narzekają a realia mówią co innego. Inwestycji w naszym miescie jest dużo rozpoczętych i duzo zaplanowanych wiem bo ogladam sesję i słuchać się nie da tego złego pseudo doradcy, który by tylko zaciągał kredyty i oczywiście więcej pozyskiwał funduszy z zewnątrz nawet z programów do których nasza gmina się nie kwalifikuje bo jest za bogata ale najlepiej siać ferment.

Jeszcze raz brawo dla Burmistrza i Radnych obecnej kadencji! 

Reklama

Dobra wszystko fajnie.

Dobra wszystko fajnie. Jesteśmy bogaci i szczęśliwi. Tylko odśnieżcie te ulice w końcu i chodniki, bo na górce w szpitalu gipsu zabraknie. 

Można tu pisać najgorsze

Można tu pisać najgorsze rzeczy, ale fakt jest jeden: jesteśmy jednym z najtańszych miast dla mieszkańców. Doceńmy to. Możemy budować kolej zębatą do Chełmna, budować nowe dworce i inne cuda ale pamiętajcie, że zapłacimy za to my sami.

brawo dla burmistrza  

W tym roku Pan Burmistrz się

W tym roku Pan Burmistrz się nie popisał w kwestii odśnieżania! Wstyd aby główna ulica była nieodśnieżona a nie wspomnę o mniejszych ulicach miasta i tych po za miastem. 

Reklama

Akurat główna ulica należy do

Akurat główna ulica należy do powiatu a nie do miasta, więc skargi do pani starosty i jej najlepszego skarbnika. Przyznaje ci rację ani Wojska Polskiego ani Sienkiewicza nie odśnieżane bardzo długo lub w ogóle. Źle się dzieje że stanem utrzymania dróg powiatowych, pewnie w terenie jest jeszcze gorzej. 

Jesteśmy najtańszym miastem

Jesteśmy najtańszym miastem ale paliwo najdroższe w całej Polsce.

Gdyby pan Dariusz był

Gdyby pan Dariusz był burmistrzem to komunikacja miejska byłaby nie tylko za darmo, ale jeszcze każdy wchodzący do autobusun dostawałyby 2 zł. Tak by było

Reklama

Świecie jest najgorzej

Świecie jest najgorzej odsnieżonym miastem w okolicy!!!!! Już wczoraj Bydgoszcz, Grudziądz, czy Chełmno były doprowadzone do porządku.

No pewnie już wierzę że byłeś

No pewnie już wierzę że byłeś w tych miejscach a ja byłem w Chełmnie i Grudziądzu i wcale nie było lepiej

A ja znam ranking gdzie

A ja znam ranking gdzie żywność w kuj-pom jest najdroższa w Polsce 

Reklama

założcie sobie pług do swoich

założcie sobie pług do swoich 20 letnich opli zamiast narzekać, że w zime pada śnieg. Współczuje wam wiecznego narzekania w dodatku jeszcze na coś tak błachego jak opady atmosferyczne

Zgadzam się patrząc

Zgadzam się patrząc obiektywnie nawet Chełmno było lepiej odśnieżone niż Świecie . to co jest na drodze to jest masakra nie widać było żadnej piaskarki żadnego pługa ,żeby tak główne ulice były zaniedbane nie mówiąc już o zatoczkach autobusowych jak widziałem autobusy i busy miały problem z wjechaniem w zatoczki. Może w końcu ktoś przeczyta z rządzących te komentarze i coś z tym zrobi wystarczy wsiąść w samochód i zobaczyć sytuację

najtańsze miasto dla

najtańsze miasto dla mieszkańców moze powiedzieć tylko ktoś kto stąd nigdy nie wyjeżdżał. Jedzenie,benzyna,czynsz,woda,ogrzewanie,śmieci i podatek za mieszkanie na strzeżonym osiedlu w Toruniu są niestety mniejsze niż w Świeciu

Jejku, Wam to nawet guma w

Jejku, Wam to nawet guma w gaciach będzie przeszkadzała – taka mentalność małego miasta, swieckie gawiedzie. Tak źle i tak niedobrze, „ten pije, ten kradnie a ta pracuje w agencji ” – tu sąsiad wie lepiej niż ty sam ile razy kupę robisz. Lubię Świecie ale męczy mnie to podejście wielu mieszkańców. Sami często są patologią, pijakami ale na innych psy wieszają,  Tera nie odśnieżyli i już jest źle i beeee i wszędzie je lepiej … i jazda na burmistrza. a najlepiej znawcom komentuje się z zapierdziałego fotela. Wyjście jest proste – jak się komuś nie podoba to wyprowadzka, nara. Zamiast pierdoczyc bzdury nabierzcie trochę dystansu bo zgnijecie z tej zawiści.

nie lubię propagandy a jak na

nie lubię propagandy a jak na taką bogatą gmine to komunikacja albo parkingi powinny być darmowe,trzeba robić więcej, zdobywać więcej funduszy,wystarczy sie przejść klasztorną i widać ile sklepów zamkniętych

Paliwo u nas jest droższe o

Paliwo u nas jest droższe o 30, 40 groszy, wiem bo trochę podróżuję. Drogi mamy oblodzone i zaśnieżone a najgorzej jest na osiedlowych. To w znacznie mniejszym i biedniejszym Nakle czy Szubinie wczoraj  drogi były czyste. Wstyd dla naszego bogatszego miasta. 

Ludzie o czym Wy piszecie.

Ludzie o czym Wy piszecie. Nasze miasto jest tańsze jeśli chodzi o podatki lokalne i usługi komunalne a Wy o wszystkim. Nawet o tym że prywaciaze się zamykają na ul. Klasztornej a to jest akurat wina działań PiS i pandemii. Artykuł o chlebie a Wy o niebie. CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM!!!!!! 

to żadne działania PIS bo już

to żadne działania PIS bo już od lat tu nic sie nie dzieje,sklepy zamykają. Tak jest od kiedy wprowadzono opłaty parkingowe w centrum

Dopóki nie wpuścimy do władzy

Dopóki nie wpuścimy do władzy większości z PO, PiS, SLD, PSL i każdej innej „ogólnopolskiej, zespsutej partii” to w Świeciu będzie dobrze i tanio bo władza lokalna działa wtedy w interesie obywatela, mieszkańca.

Duże partie zajmują się tylko i wyłącznie sobą i realizują politykę centralną narzucaną z Warszawy a w tej polityce mieszkaniec i obywatel się nie liczy.

Dlatego pamiętajmy o tym przy wyborach.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

- Policjanci pełniący tak ważną służbę zasługują na najlepsze warunki i sprzęt - podkreślał podczas dzisiejszego otwarcia posterunku w Laskowicach Maciej Rakowicz, wójt gminy...

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W środę w Tleniu na drodze prowadzącej w kierunku Tucholi zderzyły się dwa samochody ciężarowe marki MAN.

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo