Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jaka jest jakość powietrza w Świeciu? Każdy z nas to sprawdzi dzięki nowej stacji monitoringu

Od środy działa w Świeciu profesjonalna stacja monitoringu jakości powietrza. Wszyscy zainteresowani jego jakością będą mogli na bieżąco sprawdzać wyniki precyzyjnych pomiarów.

Udostępnij
stacja-portal-1

Stację, wypożyczoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, zamontowano w Świeciu na wniosek gminy. Starania o to rozpoczęły się już w 2019 roku.

- Otrzymujemy różne głosy na temat jakości powietrza w Świeciu, ale tak naprawdę nie wiemy, jakie ono jest - podkreśla Paweł Knapik, zastępca burmistrza w Świeciu. - Aby zyskać rzetelną wiedzę na ten temat, trzeba dokonać profesjonalnych pomiarów.

Stacja pomiaru działa od środy

Reklama
Reklama

Takie z pewnością jest w stanie zapewnić, warta około pół miliona złotych, stacja dostarczona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Ustawiono ją na terenie Szkoły Podstawowej nr 8 na Mariankach.

Znalezienie odpowiedniej lokalizacji, która zapewni najbardziej miarodajne wyniki, zajęło kilka miesięcy. Jej usytuowanie jest jednym z kluczowych elementów przesądzających o tym, czy wyniki badań będą wiarygodne, czy też nie.

Stacja będzie pracować przez rok. Na początku 2024 roku gmina otrzyma dokładny raport określający faktyczny stan powietrza w Świeciu.

Reklama
Reklama

Urządzenie bada wszystkie istotne parametry, zwłaszcza stężenie pyłów, zanieczyszczenia komunikacyjne, ilość tlenków azotu. Co godzinę na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska będzie trafiać raport, do którego będzie mieć dostęp każdy zainteresowany.

Wystarczy wejść tutaj i wybrać stację w Świeciu (wyniki mają być widoczne niebawem).

- Nie spodziewamy się złych wyników, jeśli już to ewentualnie chwilowo - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Gmina od lat prowadzi skuteczne działania, mające na celu poprawę jakości powietrza. Mam na myśli przede wszystkim system dopłat do ekologicznych źródeł energii. Każdy, kto zdecyduje się na wymianę pieca, może liczyć na wysoką dopłatę. Ta polityka przynosi wymierne efekty.

Wedle aktualnych danych, najgorsze wyniki jakości powietrza w województwie kujawsko-pomorskim odnotywywane są w Nakle i Grudziądzu.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dlaczego autor artykułu nie

Dlaczego autor artykułu nie wskazał jakie kryteria wzięto pod uwagę przy lokalizacji tego urządzenia?

link nie działa stacja

link nie działa stacja jeszcze nie podłączona 

Haha, nie spodziewa się złych

Haha, nie spodziewa się złych wyników… . A i owszem w tej lokalizacji tak będzie.Wszystko żeby zakłamać rzeczywistość. Każdy kto choć trochę interesuje się jakością powietrza w mieście, wie gdzie jest naprawdę źle.

Elita mieszka na górze,

Elita mieszka na górze, czysty Manhattan jest odizolowany od syfu z Przechowa. 

Postawili tam gdzie nikt nie

Postawili tam gdzie nikt nie pali tam w piecu!!! ale jaja….haha dobre. Mogli np.postawić w Grucznie tam by aparatutę pomiaru zadusiło.

Powinno to stać koło Mondi

Powinno to stać koło Mondi lub na górce od przechowa 🙂  specjaliści postawią tam gdzie im każą

Świecie powinno zainwestować

Świecie powinno zainwestować w niezależną aparaturę której nie można w żaden sposób zmanipulować która przesyła dane bezpośrednio  a nie stacja której dane są wyświetlane na stronce które można w każdej chwili przetworzyć śmiechu watre.

Od kilku lat mniejsza, lecz

Od kilku lat mniejsza, lecz podobna aparatura (oczywiście nie tak profesjonalna) zamontowana jest na budynku spółdzielni mieszkaniowej na ulicy Prusa. Jest to aparatura firmy Airly. Można wejść na stronę Airly i znaleźć Świecie na mapie. Używam od paru lat, polecam. 

Marianki to dobre miejsce, bo

Marianki to dobre miejsce, bo ciepło i ciepłą wode mają z ciepłowni. Więc nie ma tam dymów XD dobrze pomyślane. Ciekawe jakie wyniki miałoby powietrze np na starym mieście albo w oklicy mondi. Z biężacym wykresem 24h.. zeby nie było jakiś średnich

Beda wreszcie wiarygodne

Beda wreszcie wiarygodne wyniki badań a nie jakieś pseudoczujki powieszone na ścianie. Świecie to jednak potrafi zawsze zawalczyć o swoje i poważnie podejść do sprawy.

Obecnie na Starym mieście

Obecnie na Starym mieście jest takie zadymienie i smród, że okna nie otworzysz.

Do wszystkich ekspertów

Do wszystkich ekspertów uważacie że jakieś tam czujniki za 3 tys.  są lepsze od profesjonalnego sprzętu za pół miliona ?

Też jestem za tym że

Też jestem za tym że urządzenie powinno stać w przechowie lub starym mieście. Na mariankach są bloki podłączone do sieci ciepłowniczej i tylko pojedyncze domy a złodziejowo jest spory kawałek dalej. Spalin samochodowych też tam nie ma za dużo. Ale ja się tam nie znam 

Przechowo,na Wodnej,w

Przechowo,na Wodnej,w Chełmnie

Banda, która nie ma pojęcia o

Banda, która nie ma pojęcia o tym w jaki sposób przeprowadza się badania powietrza zabrała się za dyskusje i przedstawia swoje mądrości. Nikt z was wieczni krytykanci nie poświęcił nawet chwili, aby poczytać o metodologii badań, parametrach, normach itp. Znów wiecie najlepiej co i jak, choć pewnie nawet w podstawówce z chemii czy biologii słabo szło… Tego wiecznego narzekania czytać się po prostu nie da!

To urządzenie powinno stać na

To urządzenie powinno stać na rynku. Za każdym razem, gdy tam przechodze czuć spalane śmieci. Odnośnie rynku polecam jeszcze postawić licznik odchodów, które regularnie można spotkać w tych okolicach. Wizytówka miasta 😉

Czy straż miejska w Świeciu

Czy straż miejska w Świeciu już została przeszkolona i ma sprzęt do kontroli pieców? 3 lata temu byli w czarnej d.upie. Pytam z ciekawości. Panie Witt, proszę o odpowiedź.

Magdalenka i Mały Rynek

Magdalenka i Mały Rynek

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama