Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jedni dodatek na opał dostali we wtorek, inni muszą jeszcze poczekać. Jak długo?

Jako pierwsi tzw. dodatek węglowy zobaczyli na kontach mieszkańcy gminy Bukowiec. W czwartek powinien on trafić do wnioskodawców z gmin Dragacz i Świekatowo. W pozostałych gminach wypłaty ruszą za kilka dni. Do ich uruchomienia potrzebna jest odpowiednia uchwała.

Udostępnij
wegiel-bnn

Do samorządów w powiecie świeckim trafiła w końcu z budżetu państwa pierwsza transza pieniędzy na wypłaty dodatku węglowego. Pieniędzy jest jednak mniej niż wynikało to ze złożonych zapotrzebowań, dlatego nie wszyscy otrzymają je w tym samym czasie.

Na razie nie wiadomo, kiedy rząd przeleje pieniądze na wypłatę drugiej transzy. To oznacza, że trudno wskazać datę, kiedy pozostali mieszkańcy otrzymają do 3 tys. zł dodatku, w zależności od tego, jakim opałem ogrzewają domy (najwięcej dostaną ci, którzy palą węglem).

Pieniądze na zakup opału pochodzą z ogólnokrajowego Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Tworzy to pewną niedogodność natury prawnej. Ponieważ nie jest to dotacja celowa - w tym przypadku na zakup opału - burmistrzowie czy wójtowie nie mogą od razu zlecić wypłat. Konieczna jest odpowiednia uchwała rady. Dopiero po jej przyjęciu możliwa będzie realizacja przelewów.

Reklama
Reklama

Wydawało się, że jako pierwsza uruchomi je gmina Dragacz. Stosowną uchwałę przyjęto na sesji już 13 września. Nie jest to typowa sytuacja, bo zadecydowano o rozdziale pieniędzy, którymi de facto gmina jeszcze nie dysponowała i nie było wiadomo, kiedy je otrzyma.

- Zrobiliśmy to tylko dlatego, że na tak brzmiącą uchwałę zgodę wyraziła Regionalna Izba Obrachunkowa - tłumaczy Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Dzięki temu w czwartek ruszą wypłaty.

Skoro pieniędzy nie starczy dla wszystkich, jaki zatem przyjęto klucz wypłat? Kto otrzyma 3 tys. zł jako pierwszy?

Reklama
Reklama

- Zabezpieczyliśmy się na taką okoliczność - mówi Dorota Krezymon. - Przyjmując wnioski, notowaliśmy nie tylko datę wpływu, ale też godzinę. Dzięki temu lista kolejkowa jest niezwykle precyzyjna.

Pierwszymi, którzy zobaczyli pieniądze z dodatku na opał byli mieszkańcy gminy Bukowiec. Tam poszło ekspresowo. Uchwałę przyjęto w poniedziałek, a we wtorek gmina zaczęła wypłacać pieniądze.

- Zrealizowaliśmy już 300 wypłat - mówi z satysfakcją wójt Adam Licznerski.

Reklama
Reklama

Prawdopodobnie jutro pieniądze trafią do mieszkańców gminy Świekatowo. Tam sesja rady w tej sprawie odbyła się wczoraj. 

W Świeciu radni na nadzwyczajnej sesji spotkają się w najbliższy piątek. Jej porządek będzie krótki.

- Dzięki temu wypłaty będą mogły być uruchomione jeszcze tego samego dnia - zapowiada Leszek Żurek, sekretarza gminy Świecie. - Sesja rozpoczyna się o godz. 10.00 i z pewnością nie potrwa długo. Z chwilą przyjęcia uchwały, można będzie zlecić przelewy.

Reklama
Reklama

W Nowem sesja, na której będzie przyjęta tak oczekiwana uchwała, odbędzie się 5 października (wypłaty świadczeń rozpoczną się 6 października).

W Pruszczu radni zbiorą się w najbliższy czwartek.

- Wypłaty ruszą w poniedziałek 3 października - zapowiada burmistrz Dariusz Wądołowski. - Dobra wiadomość jest też taka, że otrzymaliśmy 90 proc. wnioskowanej kwoty. Na naszym koncie jest już 5,1 mln zł.  

Reklama
Reklama

W czwartek na sesjach spotkają się samorządowcy z gmin Osie i Lniano, a w piątek z gmin Warlubie i Jeżewo. W Drzycimiu przyjęcie uchwały o wypłatach zaplanowano na 4 października. Wkrótce po sesjach rozpoczną się w tych gminach wypłaty pieniędzy.

- Pytanie, czy starczy w składach opału, kiedy tysiące ludzi w ciągu kilku dni ruszą na zakupy. I jak bardzo podbije to i tak już wysokie ceny? - zastanawiają się samorządowcy z powiatu świeckiego.

Zapytaliśmy o to w kilku składach, ale w żadnym nie potrafiono udzielić na ten temat jednoznacznej odpowiedzi.

- Handel węglem to teraz ruletka. Albo się trafi, albo nie. Sami nie wiemy, co będzie za parę dni - kwitują sprzedawcy.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
92 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To jest skandal to ten PiS

To jest skandal to ten PiS zrobił z tym krajem. Przed trybunał stanu tych polityków, za komuny takiego syfu nie było co teraz.

Piniedzy nie ma i nie będzie.

Piniedzy nie ma i nie będzie.

I co berlińskie pyskacze

I co berlińskie pyskacze mówiliście, że pieniędzy nie będzie a są. Nie głupio wam?? Ten rząd spełnia wszystkie swoje obietnice i nie każe nikomu pracować za 1500 zł jak było za Tuska.

Banda pisowskich

Banda pisowskich nieudaczników zniszczyła kraj bez wojny!!!

I co z tego że dadzą kase

I co z tego że dadzą kase skoro węgla i tak nie ma, a jak jest to po kosmicznej cenie. Co wam dadzą te marne grosze skoro potrzeba zakupić kilka ton węgla. Głupcy. Chodziło tylko o to by wyłudzic dane do CEEB żeby wiedziec kogo u*upić. Ale o tym juz sie przekonacie na wiosne, o ile dożyjecie, jadąc na jednej tonie węgla całą zimę. 

Ciekawe czy do Warlubia

Ciekawe czy do Warlubia dotarły już pieniądze, a może rozpłynął się po drodze? 

***** ***

***** ***

W bukowcu same pisiory i

W bukowcu same pisiory i dlatego już dostali.

Widać kulturę obateli.

Widać kulturę obateli.

Bierzcie bierzcie te dodatki.

Bierzcie bierzcie te dodatki. Oddajcie swoje dane, a zobaczycie jak wam wyjdzie to bokiem. Za dodatek 250zł do TV już krzyczą , żeby opłacać abonament TV i kary nakłada jak ktoś wcześniej nie opłacał. Teraz informacja o waszym piecu nieekologicznym , gdzie 2-3 lata temu krzyczeli , że będą zakazywać tych piecy. Teraz mają was na dokładniej liście. Zawsze we wszystkim ktoś ma interes.

Kraj się rozwija, coraz

Kraj się rozwija, coraz więcej inwestycji, coraz więcej miejsc pracy. Rząd z każdej strony próbuje łagodzić skutki powstałego kryzysu, a ujadacze ujadają. Dalej byście chcieli zarabiać 5zł/h i mówić ojeny jak ciężko? Czasami trzeba pasa zacisnąć i schabowego raz w tygodniu zjeść, a nie wpierdalać codziennie pół świniaka.

Kto i ile wam płaci za te

Kto i ile wam płaci za te idiotyczne komentarze gówniarze?

Cieszą się niektórzy że

Cieszą się niektórzy że dostali na węgiel ale nie kumają, że w ciągu roku przez różne podwyżki pisiory wyciągną z nich 3 razy tyle. ..dostali niby gratis ale jednak za swoje pieniądze ..no ale to trzeba myśleć trochę żeby to skumać.

PiS zniszczył ten kraj. Nie

PiS zniszczył ten kraj. Nie zdziwię się jak ludzie w końcu wyjdą na ulice. I to wciąganie nas w wojnę 

A lemingi kwiczą 

A lemingi kwiczą 

Część komentatorów to płatne

Część komentatorów to płatne pachołki

Ciekawe co by było jakby rząd

Ciekawe co by było jakby rząd zamknął Turów jak chcieli  Niemcy I ta żałosna opozycja

Módlmy się aby PiS wygrał

Módlmy się aby PiS wygrał znowu. Boże chroń Polskę!!!!

Niech żyje bal .Dostałem 3000

Niech żyje bal .Dostałem 3000 zł już wydałem 6 stów dwie skrzynki browca skrzynka wódki  kiełbasa polska na zagryche .

Gdyby Jaro nie zakazał w

Gdyby Jaro nie zakazał w kwietniu importu węgla dzisiaj problemu by nie było bo byśmy jako kraj zgromadzili odpowiednie zapasy. Teraz sytuacja na starym mieście wygląda tak, że odpadów plastikowych z każdym miesiącem jest coraz mniej do zabrania z posesji bo zamiast węgla ludzie gromadzą plastik, płyty meblowe, owies czy kukurydzę. 

W piecu się pali 

W piecu się pali 

Pis pierwszy w Uni w przed

Pis pierwszy w Uni w przed szereg w marcu przerwał imort węgla i nic do końca lata nie planował ludzią zapewnić węgiel na zimę a teraz panika .Inne kraje w uni do sierpnia sprowadzały z Rosji węgiel a Polska nie!!! teraz ludzie muszą cierpieć przez rządy Pisu. To dopiero początek drożyzny i złodziejstwa w Polsce ….dziękujemy prezesowi Kaczyńskiem za rozwalenie gospodarki naszej ojczyzny.

Rolnicy to PISIORY i teraz

Rolnicy to PISIORY i teraz powinni mieć nawóż po 10 tyś tona a prąd 10 razy droższy a węgiel po 6 tyś tona.

Wybraliśta pis to tera nie

Wybraliśta pis to tera nie narzekajta !

Widać, że większość to Elyyta

Widać, że większość to Elyyta TVNu.. wyprana niczym białe gacie przez Vizir. Jeżeli ktoś z was pisze o imporcie węgla to już śpiesze z odpowiedzią.. ten importowany węgiel był już sprzedany i zapłacony bardzo dawno. Więc gdyby mieli nagle nie importować to musieliby oddać kase i zapłacić kolosane kary za niedostarczenie towaru. Ale przecież wy tuczeni tylko na TVN skąd macie wiedzieć jak to wygląda. Chciałbym zobaczyć takiego POwca który narzeka i nie bierze.. niestety POwiec narzeka, a druga ręka do pisowskiego hajsu, bo powie „to przecie moja kasa” mimo, że dostał więcej niż zapłacił podatku z wypłaty XD Zapewne jest to nadrukowana kasa, bo jak wiadomo na głupote covidową było drukowane, więc żadna wasza. Nie musicie tego brać i zwiększać infalcje

Twnowskie ślepowrony na forum

Twnowskie ślepowrony na forum kwicza aż  miło szkoda się znizac do waszego Poziomu.Po takich lemingach to moj dziadek  ns konia wsiadal za Marszałka Piłsudskiego 

LEMINGI myślą że Wojski  mial

LEMINGI myślą że Wojski  mial na imię  Natenczas bo tak im powiedzieli w antypolskich mendiach Ale są znani z tego że wiedzy tyle ile brudu za paznokciem,a co do pisu to możecie czyścić kuwete kotu Prezesa bo jest bardziej Polski od was.

Nie da sę ukryć ……kradną

Nie da sę ukryć ……kradną a z tym dzieleniem to jest różnie, No i też moralnie niskie są takie opinie 

Komentujący dali POPIS swoimi

Komentujący dali POPIS swoimi wypowiedziami .

Agencja towarzyska w

Agencja towarzyska w Bydgoszczy ,tam dziś jadę .Babie powiem że jadę po nowy kultywator obejżeć .

Kiedyś tona węgla kosztowała

Kiedyś tona węgla kosztowała 1 tys. teraz dostajecie 3 tys. na węgiel którego w tej cenie nie kupicie. I dalej myślicie, że PIS tak dużo Wam podarował. Nic za tę kasę nie kupicie. Jest super. Polacy nic się nie stało. 

Podsumujmy    >  ***** ***

Podsumujmy    >  ***** ***

Podsumujmy    >  ***** ***

Podsumujmy    >  ***** ***

Podsumujmy    >  ***** ***

Podsumujmy    >  ***** ***

7lat i jeszcze raz ***** ***

7lat i jeszcze raz ***** ***

Bukowiec już dostał bo tam

Bukowiec już dostał bo tam sami Pisowcy.

Bukowiec już dostał bo tam

Bukowiec już dostał bo tam sami Pisowcy.

Czy POgłowie bedzie dziś 

Czy POgłowie bedzie dziś  futrowane o 19tej 

Nie da się ukryć – wyznawcy

Nie da się ukryć – wyznawcy Pis właśnie dali popis poziomem wypowiedzi i ogłady z zasadą że ponieważ nie mają argumentów I nic sensownego do powiedzenia to jedyne na co ich stać to wypowiedzi na poziomie zero i atak – jak dzieci, dno..Pozdro i oby do wyborów.

Dokładnie oby do wyborów  A

Dokładnie oby do wyborów  A dostaniecie lemingi taki łomot że wam się sałatka z przyjęcia odbije

To co wyrabiają psychopaci

To co wyrabiają psychopaci,banderofile z gangu pt.PIS przechodzi ludzkie pojęcia,polski dobry,tani wegiel jedzie do banderowców,a do polski sprowadzają drogą mieszankę błota z węglem z kolumbii,klaun z kijowa łaskawie polaczkom sprzedał 100 tyś.ton polskiego węgla,cha,cha,cha.elektrociepłownia Siekierki spala 10 tyś.ton węgla na dobę!!!

WLASNIE Sikorski pokazał  pro

WLASNIE Sikorski pokazał  pro ruskie poddańcze  myślenie PO ,swoje i tych co tak go popierają. Ruski rzecznik Kremla już  Sikorskiemu  podziękował 

***** ***

***** ***

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama