Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jest problem z przebudową ulicy Wojska Polskiego. I to duży. Cena zwala z nóg!

Firma biorąca udział w przetargu na modernizację części ul. Wojska Polskiego w Świeciu chce aż 30 mln zł więcej niż ma na to powiat. I co teraz?

Udostępnij
wojska-polskiego-22

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknie

Chodzi o liczący 2,2 km odcinek ul. Wojska Polskiego między tymczasowym rondem w Przechowie u zbiegu z ul. Chełmińską a skrzyżowaniem z ul. Wodną.

- W ramach inwestycji w miejscu tymczasowego, powstanie stałe rondo. Kolejne zbudujemy na skrzyżowaniu z ul. Sportową, a trzecie z ul. Wodną i Armii Krajowej – wymienia Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Reklama
Reklama

Zakres prac jest bardzo szeroki. Obejmuje wymianę kanalizacji deszczowej i sanitarnej, sieci wodociągowej oraz instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej. Wzmocniona zostanie konstrukcja drogi, która zyska też nową nawierzchnię, a oprócz tego po jednej stronie ścieżkę rowerową (po lewej jadąc w kierunku Przechowa), a po drugiej chodnik. Wymiany doczeka się też oświetlenie.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Przebudowa ul. Wojska Polskiego ma powstać w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, czyli zwycięzca przetargu najpierw opracowuje projekt, a potem na jego podstawie realizuje inwestycję.

Powiat założył, że koszty nie przekroczą 12 mln zł. Tymczasem, jak się okazało 14 lutego podczas otwarcia ofert, jedyna firma, która przystąpiła do przetargu, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów ze Świecia, zażądała prawie 42,4 mln zł.

Reklama
Reklama

- Trudno mi powiedzieć, skąd aż tak wysoka cena i dlaczego zgłosiła się tylko jedna firma. Być może na potencjalnych oferentów odstraszająco wpłynęły krótkie terminy – zastanawia się Adam Meller. - Musimy się jednak ich trzymać, aby otrzymać unijną dotację. Projekt powinien powstać już do końca czerwca tego roku, a cała przebudowa powinna zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. To niewiele czasu.
REKLAMA


Powiat nie ma jednak wyboru, bo inaczej przepadnie 5 mln zł unijnej dotacji. Dyrektor PZD nie wyklucza, że starostwo będzie zabiegało o prolongatę. Pozostałymi kosztami podzieliły się po równo, czyli po 3,5 mln zł, gmina Świecie i powiat.   

- Inwestycja ma służyć w znacznej mierze naszym mieszkańcom, więc to naturalne, że wspieramy powiat. Podobnie zresztą, jak przy wielu innych inwestycjach drogowych w gminie – podkreśla Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Co dalej z przebudową ul. Wojska Polskiego? Za kilka dni ma się zebrać zarząd powiatu, który podejmie decyzję czy unieważnić przetarg i ogłosić nowy, licząc, że znajdzie się tańszy wykonawca, albo dołożyć brakujące pieniądze. To drugie rozwiązanie może jednak zbyt mocno obciążać finanse powiatu. Chodzi w końcu o 30 mln zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Przebudowa tego odcinka ul. Wojska Polskiego jest drugim etapem większego projektu, który zakłada modernizację drogi powiatowej na trasie Dworzysko-Świecie-Morsk. Pierwszy etap, przebudowa ul. Bydgoskiej na wysokości Mondi, był realizowany cztery lata temu. Trzeci etap obejmie fragment od nowo powstałego ronda na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Wodnej aż do ul. Świętopełka.

- Oprócz tego jeszcze w tym roku chcemy pobudować rondo koło nowej siedziby straży pożarnej i położyć asfalt na pobliskim bruku – zapowiada Adam Meller.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA


Udostępnij
45 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ojej, a Darek Woźniak tak sie

Ojej, a Darek Woźniak tak sie chwalił tą inwestycją. źle policzył koszty? A przeciez taki geniusz finansów 😉

Pan Skarbnik źle policzył? 

Pan Skarbnik źle policzył? 

Hahahhahahhahaha hahaha

Hahahhahahhahaha hahaha hahaha,,,, a taki miał być remont  hahahhahaha

Byle na disco polo było, a

Byle na disco polo było, a reszta nie ważna….

II przetarg musi byc.

II przetarg musi byc.

Poza tym to nie jest 2.2km, a co najwyzej 1.2.

Heh… Ale wtopa starościny i

Heh… Ale wtopa starościny i jej pomagiera skarbnika. A tak Wozniak zapowiadal na fejsie, że wie jak finansować inwestycje i zdobywać pieniądze i pouczał innych. Miało być za 12 mln a firma chce 40? To ciuchcia za 300 mln wyjdzie pewnie za dobry miliard. To jest przerażające i aż przykre za jednym razem. 

Trzeba głosować na pisiorów

Trzeba głosować na pisiorów to zobaczycie,że postawienie 1 znaku drogowego będzie kosztowało z 800 tysięcy.Oj się doczekaliśmy…………….Przyśni się niedługo niektórym ten palec tej posłanki pisiaków….

Całe życie z wariantami….

Całe życie z wariantami….

Jak oni przygotowali ten

Jak oni przygotowali ten przetarg? Kto tam pracuje? Kto dba o finanse? Można się pomylić o kilkadziesiąt procent ale to już przecież kpina jakaś. Oczywiście nikt nikogo nie rozliczy, rządzący powiatem będą się uśmiechać i robić głupie miny. W prywatnej firmie za takie rzeczy to ktoś z roboty wylatuje!

o ile dobrze zrozumiałem

o ile dobrze zrozumiałem 12mln? za 3 ronda, nowe wodociągi, kanalizacje deszczową i sanitarną, drogę, chodniki, ścieżkra rowerowa, oświetlenie na długości i to wszystko na długości 2,2km i ciekawe co tam jeszcze + wykonanie projektu? Przecież to na samym wstępi brzmi niepoważnie jak budowa kolei z Przechowa do Terespola za 300mln + inflacja

Pan Skarbnik Dariusz Woźniak

Pan Skarbnik Dariusz Woźniak powinien zapaść pod zemię taki z niego specjalista od siedniu boleści. I ten człowiek miał zostać Burmistrzem Świecia to byśmy mieli już upadek miasta i budżetu. Boże dziękuje, że ochroniłeś nas od tego pana skarbnika.

Brawo Panie Dariuszu Woźniak

Brawo Panie Dariuszu Woźniak ale potrafi Pan liczyć do szkoły na naukę i teraz wiemy dlaczego pana wybrali do ministerstwa tam są też inni tacy pseudo fachowcy jak pan nominowani z pis – pasuje pan to tej grupy wzajemnej adoracji.

Hmm…. 40 mln? Yo PBDIM

Hmm…. 40 mln? Yo PBDIM chyba sie pomylilo co ma wykonac. Albo w hrywnach kwoty podawali 😉

Wynegocjować dluzszy termin i spuścić w kanal tych cwaniakow lokalnych

Ojej…. no i po co te

Ojej…. no i po co te zmartwienia? Przecież skarbnik powiatu tak się chwali że umie pozyskiwać fundusze zewnętrzne i budżet powinien być bardziej odważny a nie bardzo bardzo zachowawczy więc temu zaradzi. Tzn. pozyska fundusze unijne z programów które nie istnieją i zaciagnie kredyt na brakujące kwoty z banków. Jak to on mówił gdy poucza burmistrza ?, – że budżet powinien być bardziej odważny i nowatorski.  No tak ale…. jest jeszcze jedna rzecz liczyć trzeba umieć 😉 Dawno temu Hezjod powiedział ” ludzką rzeczą jest błądzić głupców trwać w błędzie „. B. mądre zdanie … co wy na to….? 🙂 🙂

 Nikt tu sie tematem nie

 Nikt tu sie tematem nie zajął tylko obsrywaniem a warto by się zastanowić czy ta przebudowa jest taka konieczna. Może lepiej zając się połaczeniem drogowym z Przechowa przez osiedle za Strażakiem i do góry w kierunku Marianek. Przeciez tu chodzi o ruch osobowy a nie tiry, które przez miasto jeździć nie mogą

PiS da

PiS da

rzad korupcja i afery

PiS = Pizdy i Skurwysyny 

Jak nie ma kasy to zrobić to

Jak nie ma kasy to zrobić to w dwóch etapach jako kolejne inwestycje rozłożone na kolejne lata. 

No trudno. Ta kase mozna

No trudno. Ta kase mozna przeznaczyc na koncert Zenka Martyniuka albo Slawomira. Reszte rozdac wiecznym bezrobotnym i bedzie git. A dotacja unijna? Won z Unia!!!

4 lata omamiania za 500+ i

4 lata omamiania za 500+ i wyszło Szydło (!) z worka. Wszystko jest tak drogie, że nawet te 900 zeta dla emerytów nie wystarczy, a co dopiero na „jakieś” drogi. Dzięki ci piss, zaraz zęby w tynk i żremy.

Masakra i wielki wstyd dla

Masakra i wielki wstyd dla osoby, która odpowiada za finanse powiatu świeckiego. To nie jest pomyłka, niedoszacowanie, to w mojej ocenie po prostu niekompetencja. 

a mnie zwalil z nog budzet

a mnie zwalil z nog budzet powiatu poparty w 100% przez radnych…cytuje fragment artykulu eS…najwazniejsza pozycje zajmuja te zwiazane z wynagrodzeniami i pochodnymi.To az 64,3 mln zl.Kwota obejmuje m.in.5% podwyzke,ktora obejmie pracownikow starostwa.Przecietnego Kowalskiego interesuja jednak przede wszystkim zapisy dotyczace inwestycji.Te powinny osiagnac poziom 25 mln zl.i jeszcze deficyt 3mln zl.pokryty kredytem co zwiekszy zadluzenie powiatu do ok.20,3 mln zl,koniec cytatu artykulu,ktorego juz nie ma na stronach eS…a ja oczekuje odwrotnych proporcji 25 mln na urzednikow a ponad 64 mln na drogi…wtedy bedzie dopiero dobrze…starostwa do likwidacji albo do powaznych ciec wielu tzw.urzednikow i moglbym wymienic nawet ktorych…

kredytu

PiS daje za duzo na

PiS daje za duzo na biurokracje

A gdzie tory,zapomnieli o

A gdzie tory,zapomnieli o pomyśle przywrócenia pociągów do Świecia,oszołomy na badania psychiatryczne a potem ustalać kwoty na przebudowy dróg 

Starościna nie zna się na

Starościna nie zna się na finansach dlatego wciąż trzyma u siebie Darka W., który jak widać po tej sprawie też z zarządzaniem kasą miewa czasem bardzo poważne kłopoty. Ale to nic, bo i tak jest lepszy od starościny dlatego czuje się na tyle pewnie, że ma pozwalane na wszystko, głównie na kopanie i nawalanie w przyjaciół pani starościny z ops, którzy rządzą miastem. Jej to jednak nie interesuje, a może nawet cieszy, bo po sytuacji z aferą fecebookową w starostwie tak można to odczytywać. Sama starościna ma już wszystko głęboko, bo i tak na emeryturę się wybiera, można mieć wrażenie, że przestała kontrolować co się w starostwie dzieje i daje się wykorzystywać do realizowania zupełnie bzdurnych inicjatyw. To wszystko jednak mało,takie tło do całości, która się rozjeżdża zupełnie z rzeczywistością, a dowód tego w kompletnie spieprzonym przetargu na 3 ronda w przechowie. Jaki sztab ludzi musiał nad tą inwestycją pracować, ilu musiało się trudzić „mądrych” głów, aby tak mocno rozjechać się z wyszacowaniem wartości prac. To jest wręcz niespotykane. Na to wszystko patrzą radni powiatowi traktowani jak marionetki do głosowania, choć połowa z nich pewnie nawet tego nie odczuwa, bo nie rozumieją biedaki co się dzieje i podnoszą łapki bykle dietka wpadła. Straszne.

to dlatego juz nie ma

to dlatego juz nie ma artykulu o najwazniejszej sesji powiatu dotyczacej budzetu na 2020…a pani staroscina i pan vicestarosta nie powinni juz startowac w ostatnich wyborach bo wiek i staz pozwalaly juz na emeryture …ale wiadomo,ze to najlepsza lokalna synekura…najwyzszy czas na dobra zmiane a nie tylko na zmiane stanowisk i glosowania za diety…

Najwyższy czas zlikwidować

Najwyższy czas zlikwidować powiaty.Zadania powiatów  mogą bez problemów przejąć gminy,ale ciepłe posadki out.Chyba niewykonalne.

cbd oil buy hemp oil cbd
cbd oil buy hemp oil cbd cream

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

W minioną sobotę blisko 200 osób świętowało ósme urodziny Fundacji Makowo. Podczas dyskoteki w tylu lat 80. prowadzono licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony...

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama