Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

To już 10 lat. Miłośnicy historii z klubu KaMuH świętowali jubileusz [zdjęcia]

Chociaż z definicji klub pasjonatów to tylko grupa ludzi, których łączą wspólne zainteresowania, to osiągnęli znacznie więcej niż wiele stowarzyszeń. Mowa o Klubie Miłośników Historii KaMuH. W czwartek podsumowano pierwszą dekadę działalności.

Udostępnij
kamih-vczolo

Tego typu jubileusze to dobra okazja do przypomnienia okoliczności zrodzenia się idei a także  przypomnienia ludzi, którzy za tym stali. W tym przypadku nie ma złudzeń co do tego, że człowiekiem, dzięki któremu powołano do życia Klub Miłośników Historii KaMuH w Świeciu jest Józef Szydłowski.

Samego pomysłu należy się doszukiwać w programie "Spacer z historią", realizowanym przed laty przez lokalną telewizję kablową. Jego wspomnienie przywołał Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. Nie bez powodu. Podczas realizacji kolejnych odcinków to właśnie on stał wtedy za kamerą.

Niejako naturalną konsekwencją działalności telewizyjnej Józefa Szydłowskiego stały się organizowane w bibliotece miejskiej od 2012 r. "Spotykania z historią". Od tego momentu był już tylko krok do powołani klubu, który oficjalnie jako KaMuH wystartował w styczniu 2013 r.

Reklama
Reklama

Natychmiast pojawiła się grupa ludzi, którzy z entuzjazmem wspierali pomysłodawcę i głównego prelegenta. Józef Szydłowski postanowił wyróżnić upominkami pięcioro z nich: Jadwigę Meller, Dominikę Kufel, Jerzego Chylewskiego, Marka Grzonkowskiego i Damiana Libeckiego.

Jednak najcieplejsze słowa skierował w kierunku Dariusza Podlejskiego.

- Wiem, że nie byłoby tego klubu bez ciebie - podkreślał Józef Szydłowski w czasie czwartkowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu.

Reklama
Reklama

Słowa uznania i podziękowania usłyszała również Beata Szymańska, dyrektorka MBP w Świeciu. To właśnie dzięki bibliotece i jej pracownikom członkowie klubu nie muszą się martwić o miejsce spotkań. Wsparcie jest jednak znacznie szersze.

Był to też moment, aby wspomnieć osoby niegdyś mocno zaangażowane w działalność KaMuHa, których już nie ma. Przywołano pamięć o Zbysławie Budzyńskim, Malwinie Dwojackiej i Wojciechu Radtke. Wszyscy ono odeszli przedwcześnie.

Prelekcja podsumowująca dekadę działalności dobitnie świadczyła o tym, że klub, to coś znacznie więcej, niż odbywające się co kilka tygodni spotkania. To również różnego rodzaju działania związane z upowszechnianiem historii i przywracaniem pamięci o ludziach i miejscach.

Reklama
Reklama

Pierwszą tego typu akcją było oczyszczenie schronu stanowiącego fragment baterii Schwetz. Przez lata podziemna konstrukcja stała się składowiskiem śmieci podrzucanych przez okolicznych mieszkańców. Dziś jest obiektem, który może cieszyć oko miłośników historii.  

KaMuH angażował się też m.in. w odnowienie mogiły żołnierzy w Przechowie czy obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Coraz bardziej istotnym kierunkiem działalności są też działania poszukiwawcze prowadzone zwykle ze znanym archeologiem Olafem Popkiewiczem, współprowadzącym program "Poszukiwacze historii".

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (8)

 1. Jacek

  20 stycznia 2023 13:46

  Szanuję Pana Józka. Dużo

  Szanuję Pana Józka. Dużo dobrego robi. Społecznie. Szanuję go też, że afiszując się ze swoimi propisowskimi poglądami potrafi wznieść się ponad to i współpracować jak napisano w artykule z ważnymi działaczami PO w Świeciu choćby przy produkcji programów historycznych dla lokalnej telewizji. Na zdjęciach też wiele lokalnych tuz PO. Fajnie, że Pan Józek widzi dalej niż jego poglądy i potrafi zasiąść do współpracy z członkami tej samej partii, co Donald Tusk. Razem stali na Małym Rynku i pod sądem broniąc niezależności tej instytucji. Ba, pamiętam nawet jak do rady miejskiej startował z PO. Szkoda, że się nie dostał. Świecie na pewno by na tym zyskało. Taki gość. Śmiało odddałbym swój głos, żeby został posłem. Albo nawet premierem. Mógłby przywrócić wielki POPiS, o którym marzył Jan Maria Rokita. To mogłoby być dobre dla Polski. Wielki szacunek w imieniu mieszkańców. Dziękujemy za wszystko, prosimy o więcej Panie Józku. Dla Świecia. Dla Polski!

 2. Zuch

  20 stycznia 2023 18:25

  Zastanawiam się jak głęboko

  Zastanawiam się jak głęboko może sięgać hipokryzja w narodzie. Widzę na fotografiach wielu zacnych działaczy, samorządowców… będących ideowo po stronie „bandy rudego Donka” ( tak Tuska nazywa Pan Józef) i uginających kolana przed bezmyślnym ideowcem „Orlenu”. Jurku Drogi, ściskasz dłoń człowiekowi, który chce wyjścia Polski z UE..wiem, że to nie on to sprawi, bo za mały ale zawsze mi mówiłeś „każdy głos się liczy”, a teraz tak lekceważysz ten głos ?  Nie jestem zły na Pana Józefa, bo ma prawo mieć swoje poglądy, marzenia i tęsknoty. Pan Józef pewnie tęskni za czsami komunizmu, szukaniu wroga w stonce ziemiaczanej czy innych pierdołach  ….ma prawo. Tylko Jurku, Pawle, Jarku, Ewo dlaczego Wy,  kiedy buntujecie się przeciwko łamaniu zasad demokracj, uczestniczycie w takich „szopkach” ?…Bo wyborcy źle coś rozumieją czy strach małomiasteczkowy a pewnie jestem poje….ny, dlatego nie rozumiem. Czuwaj !    

  • Renia

   20 stycznia 2023 18:59

   Nie tylko pojeb…ny ale też

   Nie tylko pojeb…ny ale też fanatyk. Ty byś czlowieku Polskę we krwi utopił.

 3. rpman

  20 stycznia 2023 18:44

  Czy to jakeś Elity?,nie to

  Czy to jakeś Elity?,nie to Klakierzy hipokryty.

 4. Adolf

  20 stycznia 2023 18:52

  Jak widać po niektórych

  Jak widać po niektórych komentarzach, idiotów ci u nas dostatek.  

 5. ojirimva

  21 stycznia 2023 09:56

  Zastanawiam się jak głęboko

  Zastanawiam się jak głęboko może sięgać hipokryzja w narodzie. Widzę na fotografiach wielu zacnych działaczy, samorządowców… będących ideowo po stronie „bandy rudego Donka” ( tak Tuska nazywa Pan Józef) i uginających kolana przed bezmyślnym ideowcem „Orlenu”. Jurku Drogi, ściskasz dłoń człowiekowi, który chce wyjścia Polski z UE..wiem, że to nie on to sprawi, bo za mały ale zawsze mi mówiłeś „każdy głos się liczy”, a teraz tak lekceważysz ten głos ?

 6. Jan 52

  21 stycznia 2023 19:16

  nie kłóćmy się… kto z kim

  nie kłóćmy się… kto z kim sympatyzuje bo  to wyjaśni się jesienią…skupmy się na naszym kochanym mieście ,na jego historii-w której jeszcze dużo jest do odkrycia i przypomnienia i bądzmy dla siebie w tym nowym roku życzliwsi

 7. Stańczyk

  22 stycznia 2023 16:45

  Miałem sen. Śniła mi się

  Miałem sen. Śniła mi się Polska bez idiotów, bez politycznych fanatyków zdolnych za przeciwne poglądy wymordować swoich przeciwników jak Hutu Tutsi w Rwandzie. Śniła mi się Polska bez anonimowych opluwaczy w internecie, którzy mają pełne gęby demokracji, wolności i tolerancji a ich prawdziwa natura to profil ormowca. Polskę mamy tylko jedną i historię jedną, każdy kto o to dba i potrafi to rrobić jakiekolwiek miałby prywatne poglądy, wyznanie czy orientację ma mój szacunek.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Dziś w grudziądzkim szpitalu zmarł wieloletni prezes stowarzyszenia diabetyków w Świeciu i radny gminy Świecie Zdzisław Lintowicz. Miał 70 lat.

Wiadomości

Komisariat Policji w Nowem zorganizował spotkanie adresowane do uczniów Zespołu Szkół w Nowem. Planujący związać się z to służbą mieli okazję przyjrzeć się pracy...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Na ratunek rzucono niemal maksymalne siły. Tuż przed godz. 19.00 w kierunku ulicy Łokietka w Świeciu pędziły wozy strażackie ze wszystkich kierunków.

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Nastolatka kierującego motocyklem bez prawa jazdy zatrzymali policjanci z posterunku w Dragaczu. Powiadomiona o zdarzeniu matka chłopca, przyjechała po niego na miejsce zdarzenia, tyle...

Wiadomości

Wygrana Rafała Pilarskiego jest sporym zaskoczeniem. Zarówno dla niego samego, jak i Zofii Topolińskiej, która piastowała urząd wójta od 1995 roku. Co ta zmiana...

Wiadomości

Mundurowi i członkowie Społecznej Straży Rybackiej wspólnie kontrolują jeziora i rzeki, legitymują wędkarzy i sprawdzają wymagane do wędkowania dokumenty.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama