Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kiedy policja przeniesie się do nowej komendy? Zaczyna „coś” się dziać

Po latach ciszy, pojawiły się pierwsze jaskółki świadczące o tym, że projektu nie zaniechano i w końcu policjanci przeniosą się do nowej komendy powiatowej. O zawrotnym tempie zmian trudno jednak mówić.

Udostępnij
komenda-x

REKLAMA

Obecna siedziba Komendy Powiatowej Policji przy ul. Wojska Polskiego 153 jest już za ciasna dla grubo ponad stu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Jest również mało funkcjonalna i nieprzystosowana do obecnych potrzeb.

Trudno się temu dziwić, bo stawiany ponad 90 lat temu budynek miał mieć zupełnie inne przeznaczenie. Na podarowanym przez miasto gruncie, zbudowano pod koniec lat 20. Powiatową Kasę Chorych. W czasie II wojny światowej mieściły się tu niemieckie urzędy, a w latach 1945-1956 powiatowa delegatura niesławnego, komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa. Komórka aparatu bezpieczeństwa, przemianowaego potem na SB, działała tu zresztą do upadku PRL-u.
REKLAMA

Funcjonariusze służb bezpieczeństwa dzielili budynek z Milicją Obywatelską. Do początku lat 90. funkcjonowała tu też Wojskowa Komenda Uzupełnień. W ciągu ostatnich 30 lat policji przybyło obowiązków i pojawiły się nowe rodzaje przstępczości. Przybyło też pracowników i wyposażenia, ale budynek pozostał taki sam.

Losy przyszłej komendy policji przypominają nieco te, które stały się udziałem nowej siedziby straży pożarnej w Świeciu. W lipcu 2015 r. podpisano umowę z firmą, kóra miała ją zbudować. Jako że było to krótko przed wyborami parlamentarnymi, do Świecia przyjechała nawet Teresa Piotrowska, ówczesna minister spraw wewnętrznych, która była obecna przy podpisaniu umowy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

- Jest już niemal pewne, że obok nowej siedziby straży powstanie również nowa komenda świeckiej policji – zapewniała Teresa Piotrowska.
REKLAMA

Dokładnego terminu nie potrafiła podać, ale to i tak nie miało znaczenia, bo Piotrowska była z Platformy Obywatelskiej, a wkrótce potem władzę w kraju objęło Prawo i Sprawiedliwość. Nowej władzy nie w smak było dokańczanie projektów, przypiswanych politycznym rywalom.

Na placu budowy albo więc nic się nie działo, albo roboty strasznie się ślimaczyły z braku funduszy. Ostatecznie udało się je zakończyć po pięciu latach. Wszystko wskazuje na to, że strażacy przeniosą się do nowej siedziby koło szpitala jeszcze przed końcem tego roku.
REKLAMA

O nowej komendzie powiatowej policji mówiono przez ostatnie pięć lat bardziej w kategorii pobożnych życzeń niż realnych zamierzeń. W ostatnich miesiącach od słów zaczęto powoli przechodzić do czynów, chociaż trudno to jeszcze określić jako przełom.

 - Komenda policji miałaby powstać między nową siedzibą straży a starym cmentarzem na terenie szpitala psychiatrycznego. Musimy jeszcze uzgodnić kwestię własności gruntów, bo część należy do gminy, a część do Skarbu Państwa. Z naszej strony nie będzie problemów, aby przekazać je na ten cel - deklaruje Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.
REKLAMA

Gmina zamierza przygotować na wiosnę plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, bo obecnie nie można tam stawiać budynków dwupiętrowych, a tyle miałaby liczyć nowa komenda policji. Jeśli plan zagopodarowania przyjmą radni, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby rozpoczęła się budowa.

- Nowa siedziba policji zajmie spory teren, bo oprócz budynku na około 150 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, trzeba będzie zbudwać parking i układ dojazdowy. Z tym ostatnim będzie o tyle łatwiej, że znaczna jego część już powstała na potrzeby strażaków - zaznacza Wiesław Ratkowski.

Policja to organizacja o dość klarownej strukturze decyzyjnej. O tym, kiedy ruszy budowa, nie będzie decyzdował komendant w Świeciu, tylko wierchuszka w Warszawie.
REKLAMA

- Takie plany są rozpatrywane, ale trudno na razie o konkretne daty. Co kilka lat opracowywany jest plan modernizacji policji, który zwiera między innymi dane dotyczące budowy nowych komend i komisariatów. Być może nasze miasto znajdzie się w kolejnym takim planie, o ile przełożeni uznają, że jest taka potrzeba - mówi ostrożnie insp. Tomasz Lubiejewski, komendant powiatowy policji w Świeciu.

Następny program rozwoju policji w Polsce będzie obejmował lata 2021-24. O tym, czy ujęto w nim budowę nowej komendy w Świeciu, dowiemy się więc za kilka miesięcy.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. Lasba

  4 października 2020 13:21

  Jest jeszcze delegatura

  Jest jeszcze delegatura Sulnówku. 

 2. kamil

  4 października 2020 15:02

  jednostka Straży została

  jednostka Straży została wybudowana na starym cmentarzu czy cmenatrz jest troche niżej?

  • Leżę bo nic mi się nie chce...

   4 października 2020 16:13

   No co Ty gadasz? 

   No co Ty gadasz? 

   • Obojętnie

    4 października 2020 19:32

    gdzie nie zostałaby zbudowana

    gdzie nie zostałaby zbudowana i tak potrzebna będzie ich prywatna siłownia , prywatne boisko mnóstwo sprzętu do obslugi którego nie mają umiejętności i kompetencji  no i oczywiście kamizelki żeby mogli je wieszac w prywatnych samochodach  na oparciach zeby kazdy wiedział ze lord jest ze straży i zasługuje na specjalne przywileje… nadczłowiek

    • Ale

     4 października 2020 21:17

     ty masz człowieku na.ebane!!!

     ty masz człowieku na.ebane!!! Kropka

   • Alexis

    5 października 2020 01:06

    No i baja nieboszczyki wyjdą

    No i baja nieboszczyki wyjdą z grobów i będą radiowozami po świeciu popierdalać 

 3. Omg

  5 października 2020 09:17

  Co wy piszecie?? To w csw

  Co wy piszecie?? To w csw jest policja??? Powaznie? 

  • Zocha

   5 października 2020 10:26

   No jest! Wiem to, bo

   No jest! Wiem to, bo skutecznie blokują chodniki na Hallera i parkują jak im się podoba, ale prędzej pojadę pociągiem do Hogwartu niż uwierzę, że jest u nas straż miejska 🙂 

   • Maniek

    5 października 2020 11:00

    Nie wpieprzaj tyle, to się

    Nie wpieprzaj tyle, to się zmieścisz, Ja nie mam problemu

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Reklama